مقالات طراحی سایت

ساخت سایت – انواع و کاربردهای آنها

قبل از آنکه پروژه ساخت سایت را شروع کنید، باید کاربرد و جامعه هدف آن را مشخص کنید تا سایت شما در بین حدود 8/1 میلیون سایت دیگر قابل دیدن باشد! برای این منظور به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • بازدیدکنندگان سایت چه کسانی هستند؟
 • چرا از سایت بازدید می­‌کنند؟
 • این سایت چه کاربردهایی دارد؟
 • چه چیزی باعث می­‌شود که دوباره از سایت بازدید کنند؟
 • چه چیزی این سایت را خاص می­‌کند؟

پاسخ به این سوالات معرف نوع و کاربرد سایت شماست. پس برای آنکه در ساخت سایت و کسب درآمد از آن موفق شوید لازم است تا به خوبی با انواع و کاربرد سایت­‌های مختلف آشنا شوید.

اگر از افراد مختلف بخواهید انواع سایت را بیان کنند، پاسخ­‌ها متفاوت خواهد بود چون در این دسته‌­بندی­‌ها فاکتورهای مختلفی مثل بازه به‌­روزرسانی، نوع محتوا و نحوه طراحی وجود دارد.

انواع سایت براساس به‌­روزرسانی محتوا

انواع سایت بر اساس فرکانس به­‌روزشدن محتوای سایت، به دو دسته تقسیم می­‌شوند:

سایت­‌های استاتیک

محتوای این سایت­‌ها نه به طور خودکار و نه توسط کاربران در کوتاه­‌مدت به‌­روز نمی­‌شود. این­گونه سایت­‌ها اغلب برای اطلاع‌­رسانی ساخته شده و محتوای آنها ممکن است سالی یک یا دوبار تغییر کند.

سایت­‌های دینامیک

محتوای سایت دینامیک مرتباً تغییر کرده و به­‌روز می‌­شود. حتی گاهی کاربران مختلف اطلاعات مختلفی می‌­بینند!

مثلاً یک سایت فروشگاهی را در نظر بگیرید: آنچه هنگام ورود به صفحه اصلی سایت خواهید دید ممکن است کاملاً با مکان جغرافیایی شما، تاریخچه جست­‌وجوی شما، نحوه ورود شما به سایت (عضویت در سایت یا کاربر مهمان) و موارد دیگر مرتبط باشد!

همچنین ممکن است هنگام بازدید از فیلترها، برچسب‌­ها و حتی لایک کردن استفاده کنید. یک سایت دینامیک به تمامی این موارد واکنش نشان داده و صفحه سایت را متناسب با تقاضای شما به­‌روز می‌­کند!

انواع سایت براساس موضوع و هدف

سایت­‌ها بر اساس کاربرد و نوع نیازها و مسائلی که برای کاربران تامین می­‌کنند به چندین دسته تقسیم می­شوند:

سایت­‌های شخصی

سایت شخصی از انواع سایت‌هایی هستند که بر اساس موضوع و هدفی ساخته می‌شوند. ساخت سایت شخصی برای بیان سوابق کاری، حرفه­‌ای و یا توضیحات در مورد یک شخص خاص صورت می‌­گیرد. محتوای این سایت­‌ها معمولاً نمونه کارها، رزومه­‌ها، وبلاگ نویسان و معلمان وغیره است.

شرکت طراحی سایت فروشگاهی در مقابل مشتریان چه تعهداتی دارد؟

سایت‌­های شرکتی

برای معرفی شرکت­‌ها ساخته می­‌شوند. هدف اصلی این سایت‌­ها فروش خدمات و عقد قراردادها می‌باشد. پس محتوای این سایت­‌ها باید اطلاعاتی نظیر خدمات شرکت، مزایای کلیدی و دلایل برتری شرکت، ارائه نمونه کارها و گواهینامه­‌های معتبر وغیره باشد.

همچنین برای کاربری که قصد همکاری در شرکت را دارد باید محتوایی در مورد فرصت­‌های شغلی و مدارک و سوابق مورد نیاز تنظیم شود.

سایت­‌های فروشگاهی

ساخت سایت فروشگاهی با هدف فروش آنلاین کالا و خدمات انجام می‌­شود. این سایت­‌ها قسمت­‌های مختلفی نظیر نمایش محصولات، نحوه خرید، ثبت سفارش، پرداخت هزینه، نحوه تحویل، بازبینی خرید وغیره دارند.

ساخت سایت فروشگاهی با هدف فروش آنلاین کالا و خدمات انجام می‌­شود. | پرگاس

سایت­‌های اشتراک‌­گذاری

این سایت‌ها برای اشتراک­‌گذاری عکس‌­ها، ویدیوها، موسیقی و سایر فایل­‌ها ساخته می‌­شوند. بدین ترتیب سایر کاربران می­‌توانند انواع فایل‌­ها را بسته به نیاز خود دانلود کنند.

سایت­‌های آموزشی

ارائه دهنده دامنه وسیعی از اطلاعات به صورت آنلاین! به طور کلی هر سایت دارای محتوای آموزشی به صورت آنلاین نظیر کتابخانه­‌های آنلاین و دروس و دوره­‌های حرفه­‌ای آنلاین در این دسته قرار می­‌گیرد.

سایت­‌های راهنما

یکی از انواع سایت، سایت‌های راهنما هستند. این سایت­‌ها شامل لیست­‌ها یا جداولی در مورد یک منطقه یا موضوع (مثلاً همه مدارس موجود در منطقه 6 تهران) هستند.

سایت­‌های ویدیویی

سایت­‌هایی نظیر آپارات یا یوتیوب که محتوای‌شان فقط فایل­‌های ویدیویی هست.

سایت‌­های سرمایه­‌گذاری جمعی

برای جمع­‌آوری سرمایه برای اهداف خیریه (مثلاً حمایت از بیماران سرطانی) یا راه‌­اندازی کسب­‌وکارهای نوپا ساخته می‌­شوند.

سایت­‌های ارتباط جمعی

ساخت سایت ارتباط جمعی به منظور ایجاد فضایی برای تبادل عقاید و اشتراک­‌گذاری افکار مردم انجام می‌­شود. این سایت­‌ها برای ارتباطات دسته جمعی و براساس محتوای تولید شده توسط کاربر طراحی می‌­شوند.

سایت‌­های خبری

سایت‌های خبری از انواع سایت‌هایی هستند که اساس آن هدف و موضوع است. این سایت­‌ها مشابه مجلات یا روزنامه­‌های آنلاین بوده و برای دادن اطلاعات در مورد اخبار و وقایع جدید به کار می‌­روند. سایت­‌های خبری ممکن است عمومی (شامل اخبار در همه موضوعات و زمینه­‌ها) یا اختصاصی (مثل اخبار طراحی سایت، اخبار اقتصادی، اخبار ورزشی وغیره) باشند.

انواع سایت براساس نحوه نمایش

در حال حاضر اکثر افراد کارهای اینترنتی را با گوشی موبایل انجام می­‌دهند نه کامپیوتر و لپتاپ! پس ساخت سایت باید طوری انجام شود که برای دستگاه با هر ابعاد و سیستم عاملی مناسب باشد. این نکته به­‌طور مستقیم در رتبه سایت در موتورهای جست­‌وجو نظیر گوگل موثر می‌باشد.

آشنایی با زبان برنامه نویسی ASP; کاربردها و مزایا و پیش­‌نیازها

انواع سایت بر این اساس به سه دسته تقسیم می‌شود:

سایت‌­های استاتیک

این سایت­‌ها دارای ابعاد و لایه‌­های یکسان برای همه دستگاه‌­ها بوده و به هیچ‌­وجه بهینه نیستند. اگر این سایت­‌ها را روی گوشی موبایل باز کنید، برای دیدن محتوا و کلیک کردن باید بزرگنمایی را به صورت دستی انجام دهید که کار راحتی نیست.

البته ممکن هست سرعت باز شدن این سایت­‌ها بیشتر از سایر سایت­‌ها باشد ولی باز هم بزرگنمایی دستی آنها آزاردهنده است!

از آنجایی که حدود 50 درصد از جست­‌وجوها از طریق گوشی موبایل انجام می‌­شود، اگر ساخت سایت را به صورت استاتیک انجام داده باشید، اکثر این کاربران را از دست می‌­دهید!

سایت­‌های متحرک

یکی از انواع سایت‌ها را می‌توان سایت‌های متحرک نام برد. خصوصیات این سایت­‌ها صرف نظر از اینکه در چه دستگاهی باز شوند، ثابت می‌باشد. مثلاً اجزای منوی راهنمای سایت و کار با آنها در هر دستگاهی که نمایش داده شوند، نسبت یکسانی از فضای سایت را اشغال می­‌کنند.

سایت‌­های ریسپانسیو

یکی از انواع سایت‌ها، سایت‌های ریسپانسیو می‌باشد. این سایت­‌ها بیشترین سازگاری با ابعاد صفحه نمایش و نوع سیستم عامل را دارند! یعنی بدون به هم ریختن اجزایشان به خوبی روی هر دستگاهی باز شده و ابعاد سایت را مطابق با ابعاد صفحه نمایش تنظیم می‌­کنند.

سایت‌­های ریسپانسیو بدون به هم ریختن اجزایشان به خوبی روی هر دستگاهی باز می‌­شوند. | پرگاس

ساخت سایت ریسپانسیو به دلیل محبوبیت بیشتر از دید کاربران و موتورهای جست‌­وجو، رتبه سایت شما را بالا می­‌برد!

توصیه ما به شما: پیش از ساخت سایت باید انواع سایت را بشناسید!

مثلاً باید بدانید سایت شما استاتیک است یا دینامیک؟ می‌­خواهید مطالب را چند وقت یک­بار به‌­روز کنید؟

سایت را برای چه کسانی می­‌سازید؟ قرار است چه محتوایی داشته باشد؟ مثلاً قصد ارائه خدمات آموزشی را دارید؟ یا می­‌خواهید سایت خبری راه بیندازید؟

آیا نحوه نمایش سایت در دستگاه‌­های مختلف برایتان مهم است؟ بهتر نیست سایت را ریسپانسیو طراحی کنید؟

همه این سوالات و سوالات بیشتر را باید پیش از ساخت سایت مطرح کرده و به آنها پاسخ دهید. پس پیش از آنکه ساخت سایت را شروع کنید، بهتر است با انواع سایت و کاربرد هرکدام آشنا شوید!

بازگشت بە لیست

10 فکر در مورد “ساخت سایت – انواع و کاربردهای آنها

 1. فرزاد مولایی گفت:

  سلام. من یه سایت سفارش آنلاین میوه و سبزی می خواستم. ممکنه راهنمایی کنید که چقدر هزینه میشه و ایا با شرایط قسطی هم میشه با هم کار کنیم. تازه می خوایم یه کاری رو شروع کنیم،بودجه کافی نداریم برای شروع کار.
  ممنون از سایت خوبتون.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، لطفا با شماره تلفن ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 2. صادق بنی حوا گفت:

  سلام، من یه سایت خبری می خواستم که بعدش به صورت حرفه ای روی محتوا و سئو اش کار بشه، و هدفم بعد ها گرفتن ریپورتاژ اگهی هست.

 3. زهرا از مشهد گفت:

  طراحی سایت الان با قالبهای از قبل آماده، بسیار راحت شده و حتما کسب و کار و خدمات ما نزدیک به یکی از این قالبها هست، و برنامه نویس هم می تونه با یکم تغیرات دقیقا سایت رو تبدیل کنه به اون چیزی که ما می خواهیم.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، قالب آماده همیشه خوب نیست، بهتره با توجه به شرایط فعلی تصمیم گیری شود

 4. میلاد خدایی گفت:

  سلام،من هم طراح سایت هستم و به صورت فریلنسری قبلا برای شرکت های طراحی سایت کار می کردم، الان خودم یه شرکت کوچولو زدیم و سایت شما واقعا بهم انگیزه میده.

 5. اسرا حمامی گفت:

  سلام،من واقعا گیج شدم، هر کسی یه چیزی می گه، می خوام یه سایت برای محصولات دانلودی داشته باشم، ممکنه منو راهنمایی کنید که باید چیکار کنم و چقدر هزینه ش میشه؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 6. سایت تخفیفی ویرا برگ گفت:

  سلام، من ارومیه هستم و یک سایت تخفیفی مثل سایت تخفیفی ویرا برگ می خوام. ممکنه بررسی کنید و نتیجه ش رو بهم بگید.
  ممنونم.

 7. بهزاد گوهردشت گفت:

  من تا امروز نمی دونم چرا فقط به نا اهل ها برخوردم و توی سه سال، چهار بار سایتم رو دادم از نو برام طراحی کنن، چون اون چیزی نبوده که می خواستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.