چگونه صفحه اول گوگل باشیم؟

قصد دارید با کلمات کلیدی مشخص، به صفحه یک گوگل برسید؟

اینکه شما در حال خواندن این مقاله هستید نشان می دهد صاحب سایت یا وبلاگی هستید که قصد دارید با کلمات کلیدی مشخص، به صفحه یک گوگل برسید. متاسفانه بسیاری از افراد هنگام جستجو در گوگل، فقط به ده نتیجه صفحه اول توجه می کنند و اگر در صفحه اول نباشید، دیگر فرقی ندارد که صفحه دوم یا دهم گوگل باشید. پس مهم است که تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا در صفحه یک گوگل حضور داشته باشید.

تبلیغات کلیکی

رقابت بر سر کلمات کلیدی کوتاه و پر استفاده، بسیار زیاد شده است و اگر به طور مثال بخواهید در کلمه کلیدی “دانلود” به صفحه یک گوگل برسید، باید وقت و هزینه زیادی را صرف کنید. کلمه کلیدی طولانی مثل “دانلود آهنگ جدید و شاد ۹۸” خیلی راحت تر به صفحه یک گوگل راه پیدا می کند اما قطعا تعداد جستجوی کمتری نیز دارد.

کمی آمار و ارقام موتور جستجوی گوگل

اجازه بدهید قبل از این که وارد بحث اصلی شویم، کمی آمار و ارقام موتور جستجوی گوگل را با هم بررسی کنیم:

تبلیغات کلیکی گوگل

چگونه در کمترین زمان ممکن به صفحه یک گوگل برسیم؟

قطعا صفحه یک گوگل برای همه افراد جذابیت دارد و همه کسانی که وارد دنیای اینترنت شده و دارای سایت و وبلاگ هستند، قصد دارند تا کاربران و مشتریان بیشتری را سمت خود جذب کنند. این اتفاق باعث شده رقابت بسیار سنگینی شکل بگیرد و گوگل نتواند سایت های خوب و بد را به طور کامل از هم مجزا کند. به همین خاطر کارکنان شرکت گوگل سعی دارند با پیشرفته کردن هوش مصنوعی، موتور جستجوی گوگل بتواند سایت های قوی و ضعیف را از هم تشخیص دهد. به طور مثال گوگل سال گذشته هوش مصنوعی RankBrain را معرفی کرد که تا به امروز خیلی موفق عمل نکرده است.

سئو و تبلیغات در گوگل

به هر حال اگر قصد دارید صفحه یک گوگل را داشته باشید دو راه بیشتر پیش رو ندارید:

اول اینکه از تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید که به google Adwords معروف است.

دوم با سئو و رعایت یک سری اصول به صورت آرام به صفحات اول گوگل برسید.

تبلیغات کلیکی

رسیدن به صفحه یک گوگل با تبلیغات کلیکی

به طور کلی این روش برای دو دسته از افراد مناسب است. دسته اول افرادی که بودجه زیادی برای تبلیغات دارند و دسته دوم افرادی که بنا به هر دلیلی عجله دارند تا در سریع ترین زمان ممکن در صفحه یک گوگل قرار بگیرند.

اجازه بدهید اول توضیح بدهیم تبلیغات کلیکی گوگل چیست. تبلیغات کلیکی که در بازاریابی آنلاین به آن CPC یا Cost Per Click می گویند، از کمپین های تبلیغاتی گوگل است که منبع اصلی کسب درآمد این غول جستجوی اینترنتی نیز به شمار می رود.

صاحب کسب و کار با کلمات کلیدی مشخص، کمپین تبلیغاتی را در گوگل ایجاد می کند و با پرداخت هزینه، در هنگام سرچ آن کلمه کلیدی، در صفحه اول نشان داده می شود. در این روش شما می توانید تنظیم کنید تا تبلیغ شما فقط در گوگل و زیر مجموعه هایش مانند یوتیوب و … نمایش داده شود و یا در سایت ها و اپلیکیشن هایی که طرف قرارداد با سیستم تبلیغاتی گوگل می باشند.

اجازه بدهید با یک مثال این مساله را توضیح دهیم:

اگر به تصویر روبرو نگاه کنید متوجه خواهید شد که با جستجوی کلمه کلیدی بلیط هواپیما، چهار نتیجه اول از سیستم تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کرده اند که در کنار آدرس سایت آن ها کلمه AD قرار دارد.

نتیجه پنجم به صورت طبیعی به صفحه یک گوگل رسیده است و در صورتی که تبلیغات حذف شوند به عنوان نتیجه اول نمایش داده می شود. حالا شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که وقتی می توان آنقدر راحت و با پرداخت پول، صفحه اول را در اختیار گرفت، چرا باید ماه ها زمان و هزینه صرف کنیم تا به نتایج بالاتر برسیم؟

برای پاسخ به این سوال اجازه دهید مزایا و معایب این سیستم را با هم بررسی کنیم.

تبلیغات کلیکی

مزایای Adwords

  1. امکان نمایش سریع سایت به میلیون ها کاربر در کمتر از یک ساعت.
  2. امکان انتخاب کلمه کلیدی دلخواه و نمایش توسط آن کلمه در صفحه یک گوگل.
  3. قابلیت انتخاب سایت هایی که دوست داریم تبلیغ ما در آن نمایش داده شود.
  4. امکان کم و زیاد کردن کلمات کلیدی برای کسب نتیجه بهتر.
  5. قابلیت هدف قرار دادن مجدد کاربر Retargeting برای افزایش فروش.

معایب Adwords

  1. با پایان یافتن هزینه پرداخت شده، از صفحه یک گوگل حذف می شویم.
  2. با توجه به قیمت بسیار بالای دلار، این نوع تبلیغ برای بعضی از کسب و کارها اصلا بصرفه نیست و باید محاسبه شود.
  3. متاسفانه به دلیل تحریم ایران توسط گوگل، بسیاری از تنظیمات مهم و کاربردی کمپین در اختیار ما نیست ولی باز هم موثر است.
  4. هزینه کلیک برای کلمات کلیدی که رقابت پذیری سنگینی دارند بسیار بالاست.