سئو و دیجیتال مارکتینگ, تبلیغات کلیکی

گوگل ادز (Google Ads) چیست و چطور کار می‌کند؟

تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

یکی از سرویس های ارائه شده توسط شرکت گوگل، گوگل ادز (Google Ads) است که قبل تر با نام گوگل ادوردز (Google AdWords) شناخته میشد و این اجازه را به کاربر میدهد تا با پرداخت هزینه ای در صفحه نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود. احتمالا شما هم هنگام جستجو در گوگل با تبلیغاتی مواجه شده اید که کمی متفاوت تر از نتایج معمولی جستجو هستند.

معمولا در کنار این نوع نتایج گوگل کلمه تبلیغ (ad) نشان داده میشود. حال میخواهیم با هم ببینیم که این نوع نتایج چه هستند و چگونه کار میکنند. این نوع نتایج در حقیقت تبلیغاتی هستند که با استفاده از پلتفرمی بنام گوگل ادز نمایش داده میشوند.

امروزه با توجه به محدودیتهایی که گوگل برای نمایش تبلیغات در سایت‌های فارسی‌زبان بوجود آورده، تبلیغ کردن در موتورهای جستجو در کشور ما بیشتر از پیش مورد توجه شرکت‌های داخلی قرار گرفته است. تبلیغات به شکل بنر مختص شرکت‌هایی است که از امکان ریتارگتینگ گوگل ادز استفاده میکنند. در این سرویس اگر کاربری وارد سایت شما شود توسط گوگل انتخاب شده و تبلیغات بنری در سایت‌های نمایش‌دهنده تبليغات كلیكی گوگل برای او نمایش داده می‌شوند.

گوگل ادوردز، سیستمی است که گوگل در جهت کمک به کاربر در بازاریابی محصولات یا خدماتی که کاربر ارائه میدهد در موتور جستجوی خود و وبسایت های وابسته به گوگل توسعه داده است. در روش تبلیغاتی گوگل ادز متن تبلیغ در نتایج گوگل برای جستجوهای (query)  مرتبط نشان داده می شود.

این یک سیستم پرداخت به ازای هر کلیک (PPC یا Pay-per-clic ) است. یعنی که شما می توانید از طریق سرمایه گذاری برای یک سری عبارات مشخص شده جایگاه تبلیغ خود را مشخص کنید و تنها وقتی هزینه این تبلیغ را پرداخت می کنید که کاربر بر روی تبلیغتان کلیک کند.

گوگل ادز (Google Ads) چطور کار میکند؟

در این سیستم تبلیغ به شکل یک متن کوتاه ظاهر می شود که شامل دو عنوان، توضیحات و لینک URL ورود به سایت شما است. تبلیغ در جایی از صفحه نتایج جستجوی گوگل دیده می شود که شما می خواهید. به عنوان مثال پایین یا بالای صفحه اول نتایج جستجو.

معمولا تبلیغات در بالا و پایین نتایج جستجو ظاهر خواهند شد. شما می توانید بر اساس مزایده خود، مکان ظاهر شدن تبلیغ را نیز مشخص کنید. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده ۸۷ درصد از کاربران صفحات بعدی نتایج جستجوی گوگل را بررسی نکرده و نظر آنها معطوف به صفحات اول و دوم نتایج است.

علاوه بر این هر چقدر تبلیغ شما جایگاه بالاتری داشته باشد بازدیدکنندگان بیشتری به خود جذب می کند و کاربران بیشتری از سایر تبلیغ ها بر روی آن کلیک میکنند.گوگل ادوردز این امکان را به شما می‌دهد تا برای کاربرانی تبلیغ کنید که در جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر خود در گوگل فعال هستند و یکی از سریعترین و بهترین راه‌ها در جهت رسیدن به مخاطبان هدف شما است.

البته گوگل ادز از نظر هزینه نسبتاً پرهزینه می باشد، بهخصوص اگر در یک صنعتی فعالیت کنید که رقابت نزدیکی با افراد و شرکت های دیگر داشته باشید. ولی اگر یک کمپین ادوردز به شکل مناسبی طراحی شده باشد، میتوان گفت که این کمپین ارزش این را دارد که بر اساس آن سرمایه گذاری کرد

‎با توجه به تعداد بالای تبلیغ کنندگان در گوگل، تبلیغ شما همیشه در گوگل ادوردز نمایش داده نمی‌شود. برای اینکه تبلیغ شما در گوگل نمایش داده شود، بایستی در مزایده شرکت کنید. پیشنهاد شما برای هر کلیک (bid) در این مزایده شرکت داده می‌شود و هر چه بید بالاتری داشته باشید احتمال پیروزی شما در مزایده و نمایش تبلیغات‌تان بیشتر خواهد بود.

به جز بید، معیار دیگری با نام Quality Score نیز در پیروزی شما در مزایده دخیل است و همیشه بید بالاتر دلیل بر نمایش آگهی در رتبه بالاتر نیست.

‎تبلیغات در گوگل

به طور کلی تبلیغات در گوگل به این صورت انجام میگیرد که در ابتدا شما باید اکانت گوگل ادوردز خود را شارژ کرده و سپس کمپین‌های تبلیغاتی خود را پایه گذاری کنید و کلمات کلیدی تبلیغاتتان (کلماتی که با استفاده از آنها در جستجوی گوگل تبلیغ شما نمایش داده می‌شود) را تعیین کنید.

زمانیکه یک کاربر کلمات کلیدی مرتبط با تبلیغات شما را جستجو کرده و تبلیغات شما شرایط لازم جهت نمایش را داشته باشد، تبلیغ شما برای وی نمایش داده می‌شود. در صورتیکه کاربر بر روی تبلیغ شما کلیک کند و وارد سایت شما بشود، یک هزینه مشخص بابت کلیکی که کاربر کرده از اعتبار شما در حسابتان در گوگل ادوردز کسر می‌شود.

اگر کمپین‌های ادوردز به خوبی هدف گذاری و بهینه شده باشد و یک پیشنهاد CPC مناسب داشته باشد، می‌تواند تبلیغات متمرکز را به مخاطبین هدف خود نشان دهد و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) مثبتی را به وجود آورد. با این وجود اگر کمپین‌ها هدفمند پایه گذاری نشده باشند، هزینه زیادی صرف کلیک می‌شود که هرگز تبدیل به لید نخواهند شد. این مطلب دلیلی است بر اینکه بیشتر مشاغل اشتباه کرده و وقتی را صرف برنامه ریزی برای کمپین‌هایی نمیکنند که به طور خاص افراد مناسب را هدف قرار داده و جذب کنند.

در مقالات بعدی تلاش خواهیم کرد تا اصطلاحات بکار رفته در معرفی کلیات گوگل ادز را توضیح داده و شما را بیشتر با مفهوم تبلیغات در گوگل آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *