طراحی وب سایت

آشنایی با زبان برنامه نویسی HTML

زبان برنامه نویسی HTML

زبان برنامه نویسی HTML که اختصاری از کلمات Hyper Text Markup Language میباشد، به عنوان اولین زبان برنامه نویسی طراحی وب سایت معرفی شده است. این زبان برنامه نویسی که در اکثر مناطق دنیا به عنوان یک زبان برنامه نویسی شناخته نمیشود و بیشتر از آن به عنوان یک زبان نشانه گذاری یاد میکنند، در سال ۱۹۸۰ پایه گذاری شده و از آن تاریخ تا کنون از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

در زبان برنامه نویسی HTML دستورات و قواعدی برای طراحی سایت و صفحات گسترده اینترنتی وجود دارد که هر کدام از این دستورات در ورژن های مختلف با همدیگر مختلف میباشند و این زبان به طور مداوم در حال گسترش میباشد. زبان برنامه نویسی HTML به عنوان مادر اینترنت شناخته میشود و تمام صفحات اینترنتی حتماً از تگ ها و دستورات این زبان برنامه نویسی استفاده میکنند. در واقع هیچ برنامه اینترنتی را نمیتوان یافت که بدون استفاده از تگ های HTML وجود داشته باشد.

 

<strong>زبان برنامه نویسی HTML</strong>

اصول زبان برنامه نویسی HTML

دستورات زبان برنامه نویسی HTML بیشتر به صورت تگ نوشته میشوند و این تگ ها در بین علامت های “<“ و “>” قرار می گیرند. هر تگ که باز میشود باید با علامت “/” بسته شود. به عنوان مثال اولین خط برنامه که تگ <HTML> میباشد، حتماً در آخرین خط برنامه باید تگ بسته شدن این دستور یعنی </HTML> قرار بگیرد. البته باید در نظر داشته باشید که در زبان HTML ترتیب دستورات بسیار مهم است و به ترتیب فراخوانی تگ ها، باید آنها را ببندید.

زبان HTML اگر با یک تگ آشنایی نداشته باشد و نتواند یک دستور را اجرا کند، پس آن عبارت را عیناً در خروجی چاپ میکند. در واقع برای قرار دادن یک خروجی بر روی صفحه نمایش، نیازی به درج تگ نمیباشد و با نوشتن یک متن میتوان آن را در خروجی نمایش داد.

<strong>زبان برنامه نویسی HTML</strong>

در زبان HTML تگ های مختلفی برای طراحی صفحات وب وجود دارد. به عنوان مثال برای نمایش یک تصویر بر روی صفحه وب از تگ img و برای نماش یک لینک به صفحات دیگر از تگ hyperlink استفاده میشود. همچنین دستورات و تگ هایی برای ورود اطلاعات از رابط کاربری مانند دکمه های کنترلی و لیست های چند انتخابی نیز به صورت تگ ها موجود میباشند.

در زبان برنامه نویسی HTML چیزی به نام حلقه و شرط وجود ندارد و در اکثر مواقع خصوصیات یک شی را درون تگ مربوطه باید ذکر کنند.

 

تگ های مهم زبان برنامه نویسی HTML

در زبان برنامه نویسی HTML برای انجام دادن هر کاری، یک تگ مخصوص وجود دارد. در همین راستا تگ های مختلفی برای طراحی صفحات وب نیز موجود میباشد. به طور معمول به صفحات اینترنتی صفحات گسترده می گویند. منظور از صفحات گسترده، عدم محدودیت در طول و عرض این صفحات میباشد. پس یکی از وظایف برنامه نویسان این است که باید صفحات گسترده اینترنتی را به نحوی طراحی نمایند، که برای هر نوع رزولوشین و صفحه نمایش قابل اجرا باشد.

ممکن است یک صفحه اینترنتی با صفحه مانیتور بسیار بزرگ یا حتی با یک صفحه ۳ اینچی موبایل نمایش داده شود و این وظیفه برنامه نویس است که باید این هماهنگی را برای نمایش صفحات وب به وجود آورد.

<strong>زبان برنامه نویسی HTML</strong>

تگ های هدر با عنوان H

برای اینکار تگ هایی وجود دارند که اندازه پاراگراف ها را از پیش تعیین میکنند. این تگ ها که با عنوان H شناخته میشوند، مخفف جمله Header میباشند و از شماره ۱ تا ۶ شماره گذاری میشوند. هر چقدر که شماره این تگ کمتر باشد، متن بزرگتر نشان داده میشود. برای متن های معمولی نیز تگ P وجود دارد که نشان دهنده یک پاراگراف میباشد. متنی که درون تگ P قرار گرفته است، از یک پاراگراف بیشتر نمیشود و در هر صفحه نمایشی، در یک پاراگراف نشان داده میشود.

همچنین برای اینکه طراحی صفحات شما قاعده مند باشند، از تگ های جدول کشی که با <Table> برای رسم جدول کلی و <TD> برای رسم یک ستون از جدول و زیر مجموعه ای از تگ جدول و تگ <TR> برای رسم یک سطر در یک ستون استفاده نمایید و یک جدول را ترسیم کنید. سپس در بخش های مختلف این جدول، اطلاعات و تصاویر را قرار دهید تا قاعده نمایش وب سایت در مانیتورهای مختلف به هم نریزد. قابل ذکر است که این تگ ها دارای مشخصات طول و عرض میباشند که حتماً باید به صورت درصدی تعریف شوند تا در مانیتورهای مختلف دچار مشکل در نمایش صفحه وب نشوید.

<strong>زبان برنامه نویسی HTML</strong>

نکات مهم زبان برنامه نویسی HTML

برای اینکه یک صفحه وب جذاب را با استفاده از زبان برنامه نویسی HTML طراحی نمایید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • حتماً از یک آرم یا لوگو در بالای صفحه استفاده نمایید و مقادیر طول و عرض این لوگو را بر اساس درصد ذکر کنید.
 • حتماً بدنه صفحه وب را به شکل یک جدول طراحی کنید و همیشه اطلاعات را داخل ستون های جدول جای دهید.
 • برای نمایش متن ها در وب سایت، حتماً از تگ های مربوط به اندازه متن استفاده نمایید تا در همه مانیتورها قابل نمایش باشند
 • سعی کنید آدرس لینک ها و تصاویر موجود در وب سایت را تست کنید و سپس در تگ های مربوطه به کار ببرید تا در هنگام اجرای وب سایت دچار مشکل نشوید.

10 فکر در مورد “آشنایی با زبان برنامه نویسی HTML

 1. حامد قهرمانلو گفت:

  سلام ممنون از این مقاله مفید.
  ببخشید من سایت خبری دارم وقتی خبر از بقیه سایتها میذارم مستقیم آخره مطلب منبع لینک اون مطلب سایتو میذارم بنظرتون این تاثیر منفی رو سئو داره ؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، از تگ نوفالو برای لینکهای این مطالب استفاده کنید

   1. آکو بختیاری گفت:

    سلام. من دوست دارم خودم توی خونه با استفاده از این همه دوره های آموزشی موجود، یک زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرم. اما نمی دونم کدوم زبان بهتر از بقیه ست؟

    1. پرگاس گفت:

     سلام دوست عزیز، بستگی به کار و توع استفاده شما دارد یک سرچ در گوگل بزنید

 2. ناصر ملک پور گفت:

  سلام، خیلی مقاله خوبی بود. من به برنامه نویسی و کد نویسی خیلی علاقه دارم، اما برای یادگیریش باید وقت بزارم، اما کارم طوریه که صبح تا شب سر کارم.

 3. سینا شهرام پور گفت:

  واقعا عالی بود، فقط یک پیشنهادی هم دارم براتون، که خیلی خوب میشه ویدیو های آموزشی و دوره های رایگان هم بزارید توی سایتتون.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 4. مرضیه عناصر گفت:

  خوش به حال برنامه نویسا که هر چی دلشون بخواد میشینن و می نویسن، عاشق کد زدنم. اما همیشه برای یادگیری بهونه آوردم.

 5. رضا گلدره ایی گفت:

  سلام. از اعضای سایت کسی هست که با این زبان مسلط مسلط باشه؟

 6. آزیتا روانشناس بالینی گفت:

  والا من که چیزی نفهمیدم.
  اما دستتون درد نکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *