سئو

سئو وردپرس – چک لیست سئو وب سایت و جادوی رشد

چک لیست سئو
فهرست عناوین

در دنیای امروز، وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا به شمار میآید. این ابزار موثر در واقع برای طراحی سایت بسیاری از کسب و کارهای امروزی در کشور استفاده میشود و بدون وجود آن شاید سرعت رشد کسب و کارها کمتر از مقداری میشد که هم اکنون از آن استفاده میکنیم. همچنین بحث چک لیست سئو سایت و اول شدن در رقابتی که گوگل برپا داشته است یکی دیگر از اهدافیست که کسب و کارهای مختلف روی آن تمرکز دارند.

در رابطه با این موضوع بخوانید: سئو و طراحی سایت: هر چیزی که لازم است بدانید

در این مقاله در تلاش هستیم تا آموزشی جامع را درباره زمینه‌های مورد نیاز برای سئو وب سایت تهیه کنیم. ما در این مقاله قصد داریم که بهترین راهکارهای سئو سایتهای وردپرسی را به شما ارائه دهیم تا توسط آنها بتوانید رتبه بندی وب سایت خود را در گوگل بالاتر ببرید. راهکارهای موجود در این کتاب در افزایش ترافیک و جلو افتادن در این رقابت به شما کمک خواهند کرد.

۷۰ تا ۸۰ درصد کاربرانی که از اینترنت استفاده میکنند از نقش ایترنت در توسعه کسب و کار خود بی اطلاع اند، پس شما می بایست به این نکته بیشتر توجه کنید. سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو متدهایی هستند که برای رتبه بندی وب سایت و محتوا در ابزاری مانند گوگل، بینگ، یاهو و… استفاده میشوند تا ترافیک خالص بیشتری را به دست آورند. به طور کلی دو نکته مهم در این زمینه برای جستجوگرها وجود دارد؛ اولی بخش فنی و دوم بحث برند کسب و کار میباشد.

با توسعه روزافزون جستجوگرها، آنها خواستار ارائه یک تجربه کاربری مناسب در وب سایت با کیفیت عالی و محتوای بسیار جذاب میباشند. برای بسیاری از کسب و کارها استفاده از سامانه وردپرس راه مناسبی برای رسیدن به موفقیت است.

۱. وردپرس تا چه حد مناسب است؟

خوب میتوان کیفیت وردپرس را به آسانی از طریق آمار ارائه داد. در تصویر تجزیه و تحلیل خواهید دید که در واقع این آمار ترافیکی را که صرفا از موتورهای جستجو دریافت کرده ایم نشان دهنده میزان استفاده از وردپرس است. همانطور که می بینید ترافیک ما حدود ۴۰۰% طی ۳ ماه رشد کرده است!

چک لیست سئو

چک لیست سئو

همچنین ما در این مدت به سه برابر کردن تعداد کلمات کلیدی به موفقیتهای بیشتری نیز در این زمینه دست یافته ایم. این نتایج غیرقابل باور را صرفا از طریق پیروی کردن از ترفندهای ساده و متدهای مختلف که در این متن به ان می پردازیم، محقق شده است. این نتیجه نیاز به یک تیم متخصص حرفه ای ندارد فقط کمی سختکوشی و نظم را می طلبد. روشهای و نکات زیر برای دستیابی به نتایج بهتر SERP میباشد:

۲. دامنه‌های دارای www در مقابل دامنه‌های بدون www

اگر شما شروع به راه اندازی وب سایت خود کرده باشید احتمالا اولین سوال تان این است که در آدرس وب سایت خود از www استفاده کنید و یا خیر و اینکه چطور این مسئله باعث بهبود رتبه بندی وب سایت وردپرسی شما در گوگل میشود. جواب این سوال بسیار ساده است، برای موتورهای جستجو مهم نیست که www در دامنه شما باشد یا خیر؛ چرا که این مسئله هیچ نقشی در رتبه بندی شما ندارد. اما این به آن معنی نیست که شما باید استفاده از www را نادیده بگیرید. دلایل مهمی که اکثر وب سایتها با استدلال بر آنها از www در آدرس اینترنتی خود استفاده میکنند به شرح زیر است:

۱.۱. استفاده از www در بین مردم همانند یک استاندارد بنیان گذاری شده است. اما نه به اندازه ای که شما مجبور به استفاده از آن باشید.. اما یکی دیگر از دلایل مهمی که همچنان از این حروف در دامنه‌ها استفاده میشود این است که حذف آنها از آدرس اینترنتی که سالها فعالیت دارد مشکلات و مسائل بسیار زیادی را ایجاد خواهد کرد، بنابراین بسیاری از وب سایتهای قدیمی همچنان در وب سایتهای خود از آن استفاده میکنند.

۱.۲. یکی دیگر از دلایلی که همچنان از www در سایتهای بزرگ استفاده میشود مقوله DNS است. دامنه‌هایی که با www آغاز نمیشوند نمیتوانند یک رکورد CNAME را برای تغییر مسیر ترافیک ارائه کنند. اگرچه برای این موضوع نیز راه‌هایی وجود دارد اما آسان ترین راه استفاده از www است.

بنابراین این که آدرس اینترنتی شما با این حروف شوند یا نه کاملا به سلیقه شخصی خودتان برمیگردد. شاید بخواهید از URLهای کوتاه استفاده کنید که در این صورت www به شما پیشنهاد نمیشود. به هر حال شاید خیلی مهم نباشد که شما از کدام آدرس استفاده می کنید، نکته مهم این است که هر دو آدرسها در دسترس باشند.

در کنسول جستجوی گوگل ثبت وب سایت با www و بدون آن امکان پذیر است. اگر از پلاگینهای وردپرسی مانند Yoast استفاده می کنید ما توصیه میکنیم این گزینه را انتخاب کنید (گزینه ای که در تصویر مشخص شده است) شما به این مسئله از نظر فنی نیاز دارید، زیرا افزونه به صورت خودکار تگهای کانونی را اضافه میکند تا به گوگل اطلاع دهد کدام نسخه را نمایش دهد.

چک لیست سئو

۳. نصب یک پلاگین سئو وردپرس

هنگامی که از سئو سخن به میان میآید، وردپرس یک گزینه مناسب است. با این حال توصیه ما همیشه این است که کاربران از یک پلاگین سئو در زمان کار با یک سایت وردپرسی استفاده کنند. این پلاگینها به شما این قابلیت را می دهند تا تمام نکته‌هایی که گوگل از وب سایت شما انتظار دارد آنها را رعایت کنید، به صورت چک لیست مشاهده نموده و تک تک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید.

 

چک لیست سئو

پلاگین Yoast به شما این امکان را میدهد تا محتوایی خود را پیش از شروع تجزیه و تحیلی کنید و کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنید. همینطور با ایجاد خودکار نقشه‌های XML کوکیها را برای شما فعال میکند و یک طرح بندی مناسب را نیز به شما ارائه خواهد کرد. این پلاگین عملکرد بی نظیری داشته و تا کنون بیش از ۱ میلیون نصب با امتیاز ۵ ستاره را در فروشگاه‌های آنلاین اپ به خود اختصاص داده است. شما میتوانید این پلاگین را به صورت رایگان از وردپرس دانلود کنید و مراحل زیر را برای نصب آن انجام دهید:

مرحله اول: در قسمت پلاگینهای داشبورد وردپرس خود روی گزینه “افزودن جدید” کلیک کنید و کلمه Yoast seo را جستجو کرده و پس از پیدا کردن آن گزینه نصب را کلیک نمایید.

چک لیست سئو

مرحله دوم: سپس بر روی گزینه فعال کردن کلیک کنید.

مرحله سوم: هم اکنون شما یک منوی”سئو” را در داشبورد خود دارید که میتوانید با آن پلاگین خود را تنظیم کنید. در ادامه مطلب شما را با گزینه‌های بیشتری از Yoast seo آشنا خواهیم کرد. این نکته قابل به ذکر است که این افزونه کار سئو را برای شما انجام نمیدهد و صرفا توصیه‌های لازم برای رعایت آن را در اختیار شما قرار میدهد.

چک لیست سئو

۴. ساخت پیوندهای یکتا

وردپرس به صورت پیش فرض یک ساختار یکتا را به شما عرضه خواهد کرد که کار با آن تا حدودی دشوار است. این ساختار به طور معمول روز و نام را به نشانی اینترنتی مانند آنچه در پایین دیده میشود مندرج میکند.

چک لیست سئو

گوگل بیشتر به URLهاای توجه نشان میدهد که کلمه کلیدی ای که شما در متن از آن استفاده کردید را نیز شامل میشود.اما به طور کل URLهای کوتاه تر، بهتر هستند. توصیه ما این است که از “نام نوشته” در تنظیمات این پیوندها استفاده کنید چرا که نظم آنها بسیار بیشتر است. با استفاده از این پیوند، آدرس اینترنتی شما مانند زیر خواهد بود:

شما میتوانید با کلیک کردن بر روی پیوندهای یکتا در منوی تنظیمات داشبورد وردپرس ساختار این پیوندها را به ” Post name ” تغییر داده و سپس تنظیمات ایجاد شده را ذخیره کنید. توجه کنید که تغییر ساختار این پیوندها میتوانند در تمام URLهایی که شما قبلا ایجد کرده این تغییراتی را ایجاد کند، در نتیجه تمام لینکهایی که شما در گذشته برای تبلیغات در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی از آنها استفاده میکرده اید غیرفعال میشوند.

۵. برای یک صفحه همیشه یک کلمه کلیدی اصلی را در نظر بگیرید

اگر شما میخواهید در زمینه سئو وردپرس فعالیت کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که گوگل از الگوریتمهای کامپیوتری استفاده میکند به همین دلیل کلمات کلیدی با گذشت سالها همچینان یکی از عوامل مهم رتبه بندی به شمار می آیند.

شما باید همزمان با اینکه مطابق قوانین گوگل کار میکند، باید محتواهایی تولید کنید که از نظر مخاطبان شما نیز مفید و قابل استفاده باشند. این مسئله را همواره به یاد داشته باشید که اگر با موتورهای جستجوی دیگر مانند یاهو و یا بینگ سر و کار دارید، تمرکز شما باید بر روی سئو بیشتر باشد چرا که این موتورهای جستجو تمرکز بیشتری بر روی سئو دارند. زمانی که میخواهید پستی برای سایت تان تولید کنید تاکید میشود که فقط روی یک کلمه کلیدی تمرکز کنید. با استفاده از افزونه Yoast شما میتوانید به راحتی کلمه کلیدی مورد نظرتان را انتخاب کنید و یک محتوای کامل را ارائه دهید.

اصول سئو

برای مثال اگر بخواهید یک محتوا بنویسید که کلمه کلیدی آن “وردپرس” باشد افزونه Yoast محتوا را تجزیه و تحلیل میکند و چگالی این کلمه را در محتوای تان به شما نمایش میدهد. به طور کلی حداقل ۵% و حداکثر ۱٫۵% چگالی مناسبی کلمه کلیدی در محتوا محسوب میشود.

۶. اهمیت متاتگ عنوان

شما هم اکنون با اهمیت استفاده از کلمات کلیدی آشنا شده اید. برایان دین که یک متخصص سئو نویس است، همواره تاکید میکند که کلمه کلیدی انتخابی خودتان را در ابتدای متاتگ عنوان قرار دهید چرا که این کار باعث میشود موتورهای جستجو به محتوای شما توجه بیشتری نشان دهند.

برای مثال کلمه کلیدی “وردپرس” در مقاله ای با عنوان “وردپرس و قوانین ۲۰۱۸ ” در نظر بگیرید، انتخاب این کلمه کلیدی با توجه به عنوان بسیار مناسب و به جا بوده است.

نکته : ممکن است که همیشه نتوانید کلمه کلیدی را در ابتدای عنوان بیاورید، دقت داشته باشید که مهم نیست کلمه مورد نظر شما در ابتدا باشد یا خیر، بلکه نکته مهم این است که کلمه کلیدی در عنوان مطرح شود.شما میتوانید یک متاتگ را به طور دستی در پلاگین Yoast تنظیم کنید.(همانطور که در صفحه بعد مشاهده می کنید).

همواره به یاد داشته باشید که گوگل دارای محدودیت کاراکتر در متاتگ عنوان است و شما میتوانید حدود ۶۸ کاراکتر را برای نشان دادن انتخاب کنید. البته این مسئله در پیکسلهای مختلف متفاوت است اما افزونه Yoast با توجه به استانداردهایی که در این زمینه مشخص شده اند، محدوده تقریبی مناسبی را به شما ارائه میکند. این مسئله را هم به یاد داشته باشید که متاتگهای عنوان نه تنها باعث بهبود سئو میشوند، بلکه بر روی نرخ کلیک شما (CTR) هم تاثیر بسزایی می گذارند.

اصول سئو

تست جداسازی و اسپیلت یا A/B عناوین یک روش موثر دیگر در بهره وری بیشتر است که به نوعی به گوگل کمک میکند تا محتوای شما را بیشتر مورد توجه قرار دهد. برای این نوع آزمایشها افزونه‌های وردپرس هم وجود دارند که با استفاده از آنها میتوانید این تست را راحت تر انجام دهید. از آنجا که گوگل همچنان به تگهای H1 و تگهای بهینه سازی شده وابسته است، تغییرات بسیار کوچک اما اصولی تمیتواند رشد جستجوی وب سایت شما را در گوگل افزایش دهد.

آیا لازم است که نام شرکت یا برند در انتهای متاتگ آورده شود؟

آوردن نام شرکت اگر در انتهای متاتگ خود فضای کافی دارید ضرری ندارد. دقت کنید که داشتن یک برند محبوب و افزودن نام آن در انتهای مطالب به شم در افزایش نرخ کلیک کمک میکند.

۷. افزایش نرخ کلیک (CTR) از طریق توضیحات متا

طبق اعلام متخصصین گوگل توضیحات متا هیچ تاثیری بر روی رتبه بندی موتورهای جستجو ندارند، اما چون باعث افزایش نرخ کلیک میشوند به طور غیر مستقیم در رتبه بندی اثر می گذارند. متن شما اگر به اندازه کافی برای کاربر جذاب باشد باعث میشود که دیگر صفحات را برای پیدا کردن محتوای مورد نظر خود جستجو نکند. به طور کل افزایش نرخ کلیک باعث افزایش محبوبیت نزد گوگل شده و در این صورت شما جایگاه بالاتری را نزد گوگل خواهید یافت.

توضیحات متا قبلا محدودیت ۱۵۶ کاراکتری داشت، این عدد از دسامبر ۲۰۱۷ تا ۳۲۰ کلمه نیز افزایش یافت و سپس دوباره به ۱۵۰ تا ۱۷۰ کاراکتر بازگشت. در حال حاضر تعداد این توضیحات با توجه به پیکسل اسکرین متفاوت است.

سعی کنید که از کلمات کلیدی حتما در توضیحات متا استفاده کنید چرا که با افزودن کلمه کلیدی در این توضیحات میتوانید متفاوت از آنچه باشید که همیشه بوده اید.

نکته : هرچند شما به صورت دستی با افروزنه Yoast توضیحات متا را ایجاد کنید اما ممکن است که گوگل بخشی از آن را تصحیح کند. بنابراین همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که چیزی که شما می نویسید در مرورگر به نمایش درنیاید.

۸. کلمات کلیدی متا Meta Keywords

کلمات کلیدی متا از قدیمی ترینهای سئو به شمار می آیند. گوگل و بینگ زمانی از کلمات کلیدی متا به عنوان معیاری برای رتبه بندی استفاده میکردند، اما هم اکنون دیگر از آنها استفاده نمیکنند. اما اینطور که مشخص است یاهو همچنان این توضیحات را در رتبه بندی دخیل می داند، با اینکه تاثیر آنها بسیار کاهش یافته است، اما به هرحال استفاده یاهو دلیل بر استفاده شما نیست. البته با توجه به این که کسب و کار شما در چه موتور جستجویی سرچ میشود، اگر برای شما مهم است که رتبه بندی بالایی داشته باشید باید با آنها توجه کنید.

اگر میخواهید کلمات کلیدی متا را درصفحات و پستهای خود استفاده کنید، میتوانید از طریق پلاگین Yoast این کار با پیروی از مراحل زیر بکنید.

مرحله اول: در بخش جستجو در افزونه Yoast وارد شوید و روی بخش “انواع محتوا” کلیک کنید. پس از آن گزینه “جعبه متای ” Yoast SEO را فعال کنید.

 


مرحله دوم: اکنون در صفحات و پستهای شما افزونه Yoast بخشی را برای نوشتن کلمات کلیدی متا ارائه کرده است که در مثال زیر میتوانید نمونه آن را مشاهده کنید.

اصول سئو

۹. تگهای H1, H2, H3

رباتهای گوگل تگهای HTML مانند H1, H2, H3 را در سایت شما مورد بررسی قرار می دهند، این امر به خصوص برای اینکه بفهمن محتوای شما مربوط به وب سایت هست یا نه بسیار مهم است. برای این کار بهترین روش این است که یک تگ H1 در هر پست یا صفحه داشته باشید و سپس چندین تگ H2 و H3 را در طول محتوا مورد استفاده قرار دهید.

این را در نظر داشته باشید که رعایت ترتیب این تگها از اهمیت بسیاری برخوردار است. تگ H1 مهم ترین تگیست که شما مورد استفاده قرار می دهید و باید کلمه کلیدی را نیز در آن استفاده کنید. بیشتر تمهای وردپرس که با نهایت دقت نوشته شده و مورد کاربرد هستند به صورت خودکار از عنوان صفحه یا پست شما به عنوان تگ H1 استفاده میکنند. همچنین شما میتوانید تگهای H2 H3 و… در طول محتوای خود استفاده کنید. یکی از راه‌های استفاده از این تگها ایجاد یک منوی کشویی است که باعث میشود یک تیتر نوشته و زیرعنوانها نیز در کنار آن قرار بگیرند.

۱۰. متن Alt تصویر یا متن جایگزین تصویر

این متن در واقع روی تصاویر اعمال میشود. این تگ توسط گوگل مورد بررسی قرار می گیرد تا مطمئن شود که با متن شما همخوانی دارد. در هر صورت، این تگ یکی از مواردی است که باید حتما آن را ایجاد کنید و اگر تا کنون از آن غافل بوده اید هم اکنون وقت آن است که برگردید و تصاویر را تصحیح کنید. خوشبختانه با استفاده از وردپرس شما برای افزودن تگ Alt نیاز به کدنویسی ندارید. تنها کاری که باید بکنید این است که تصاویر را آپلود کنید و با کلیک روی آنها در کادر مربوط به متن جایگزین تصویر عبارت مورد نظرتان را به عنوان تگ Alt بنویسید. میتوانید برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول : در برنامه ویرایگشر تصویر، عکسی را که میخواهید پیدا کنید و سپس گزینه ی ویرایش را انتاخب کنید.

اصول سئو

مرحله دوم: پس از آن میتوانید متن مورد نظر خود را در قسمت “متن جایگزین” بنویسید. بهتر است از کلمه کلیدی نیز در آن استفاده کنید اما پیش از هرچیز اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی شما متناسب با عکس هست در این روند دقت داشته باشید که گوگل به هیچ وجه اسپم را تایید نخواهد کرد پس سعی نکنید محتوای نامرتبط را برای عکس اعمال کنید.

۱۱. عنوان نوشتاری برای تصاویر

عنوان متنی تصویر در وردپرس در سئو مورد بررسی قرار نمی گیرد چرا که گوگل و یا بینگ به آنها اهمیتی نمی دهند. در این قسمت مثالی تحت عنوان متنی تصویر را مشاهده می کنید. با وجود اینکه این عناوین تاثیری در سئو ندارند اما باعث میشوند که کاربران محتوای مورد نظر خود را راحت تر بیابند.

همچنین یکی از راه‌هاییست که باعث افزایش نرخ کلید میشود. بنابراین در عین حال که این عناوین تاثیری به لحاظ فنی ندارند اما به طور غیر مستقیم باعث بهبود رتبه شما در گوگل میشوند. درست مانند متن Alt، عناوین متنی تصویر هم در وردپرس نیازمند به کدنویسی احتیاجی ندارند و شما به راحتی میتوانید آنها را برای هرتصویری مورد استفاده قرار دهید. برای قرار دادن عنوان نوشتاری میتوانید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: در قیمت ویرایشگر، روی تصویر مورد نظر خود کلیک کرده و گزینه “ویرایش” را انتخاب کنید.

مرحله دوم: در این مرحله شما میتوانید عنوان تصویر خود را در باکس “ویژگی عنوان تصویر” بنویسید. این توضیحات در زیر عکس موردنظر ما نمایش داده خواهند شد.

 

اصول سئو

۱۲. تمرکز کلمه کلیدی خود را در قسمت اول متن بگذارید.

به طور کل بخش اول هر محتوی مهم ترین آن است. توصیه ما به شما این است که کلمه کلیدی را در پاراگراف اول استفاده کنید چرا که گوگل محتوای شما را از بالا به پایین بررسی میکند و هرچه زودتر کلمه کلیدی را بیابد بهتر میتواند موضوع محتوا را درک کند. افزونه Yoast میتواند توصیه‌های کاربردی و مناسبی را در زمینه استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول برای شما داشته باشد.

اصول سئو

۱۳. محتوا، پادشاه است (تعداد کلمات)

شاید تنها بخشی که از گذشته تا کنون ارزش خود را از دست نداده است محتوا باشد. گوگل به محتواهای با کیفیت رتبه‌های بالاتری میدهد و کاربران نیز با افزایش نرخ کلیک در این رتبه بندی سهیم هستند. به عنوان یک وبمستر بهتر است از منتشر کردن محتوای ضعیف جلوگیری کنید و محتواهای خود را با کیفیت مناسب هرچند کوتاه یا طولانی منتشر کنید. البته اگر شما وبمستر یک سایت خبری هستید، بهتر است مقالات کوتاه را منتشر کنید چرا که اخبار معمولا به صورت کوتاه منتشر میشوند اگرچه بارها ثابت شده است که محتواهای طولانی تر اغلب برنده این رقابت هستند.

اصول سئو

همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید، وب سایتهایی که محتواهای طولانی تری را منتشر کرده اند موفق تر بوده اند. در حقیقت حد معمول روزانه برای چاپ محتواها بین ۲۰۰۰ کلمه است. نیل پاتل که یکی از معروف ترینهای بازاریابی اینترنتی به شمار می رود، گفته‌های بی نظیر خود را درباره محتواهای طولانی به تمام وب مسترها و افرادی که علاقه مند هستند وب سایت خود را بهبود ببخشند منتشر کرده است.

Can I rank تجربه‌های او را قالب یک مقاله راجع به محتواهای طولانی بررسی میکند. در این مقاله او تمام بررسیهای مورد نظر را انجام داده است، تاثیر محتواهای طولانی در جذب لینک. در نهایت به این نکته دست یافته اند که استفاده از محتواهای طولانی تاثیر بسیار زیادی بر سئو وب سایت دارد.

اصول سئو

شاید تصور کنید که اگر محتوای شما مخاطب جذب نخواهد شد اما اینطور نیست، در واقع محتواهای طولانی به صورت غیر مستقیم باعث بهبود سئو میشوند چرا که با افزایش نرخ کلیک و ترافیک وب سایت باعث سئو مثبت خواهند شد. در نتیجه شاه کلید موفقیت شما محتوای طولانی و با کیفیت است.

۱۴. از URLهای کوتاه استفاده کنید

گوگل ساختارهایی را می پسندد که منظم و سازمان یافته هستند و این مسئه شامل استفاده از URLهای کوتاه نیز میشود. در واقع سایتهای وردپرس در نظر گوگل باید بسیار مرتب و یک دسته باشند تا سئو مثبت شامل حال آنها شود. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط Marketing Sherpa اعلام شده است که اگر وب سایت شما دارای موارد زیر باشد نرخ کلیک تا حدود ۲۵۰ درصد افزایش خواهد یافت:

URLهای کوتاه به عنوان زیر مجموعه ای از URLهای بلند مورد استفاده قرار گیرند، حتی اگر قرار نیست از آدرسهای طولانی به عنوان شاخه اصلی استفاده شود، URLهای کوتاه حتما باید در برنامه گنجانده شوند. در نتیجه استفاده صحیح از این آدرسهای کوتاه باعث بهینه سازی وب سایت شما خواهد شد و تا حد زیادی شما را از رقیبان جلوتر می اندازد.

یکی از نکاتی که باید حتما به آن توجه کنید این است که وردپرس به صورت خودکار URLهای شما را بر اساس عنوان مشخص میکند. اما ما میتوانیم URL را بسیار جزئی تر و منظم تر را با استفاده از کلمه کلیدی ایجاد کنیم. اما همچنان کوتاهی URL نکته ای است که بسیار حائز اهمیت است،در بخش بعد، راه‌هایی برای کوتاه کردن URLهای وب سایت به شما ارائه می دهیم.

مرحله اول: در کنار پیوندهای یکتا در صفحه خود روی گزینه “ویرایش” کلیک کنید.

اصول سئو

مرحله دوم : شما میتوانید آدرس مورد نظر خود را در این باکس تایپ کنید. مطمئن شوید که کلمه یا عبارت کلیدی خود را با خطوط از هم جدا می کنید.

با استفاده از این روش میتوانید آدرس خود را آنگونه که میخواهید بنویسد که این امر بسیار به نفع شماست. در نوشتار آدرس وب سایت خود دقت کنید چرا که این آدرس باید منحصر به فرد باشد و همچنین از کلماتی استفاده کنید که به یاد آوردن آنها برای مخاطبین شما آسان تر از سایرین است. این آدرسها منحصر به فرد در واقع باعث میشوند که یک یا دوصفحه تکراری با یک آدرس موجود نباشند.

۱۵. در زمان تولید محتوا از نام فایلهای تصویری به طور کاملا درست استفاده کنید

بسیاری از وبمسترهای وردپرسی در اسم گذاری برای تصاویر خود به صورت اشتباه عمل میکنند این در حالیست که شما میتوانید با استفاده از ابزارهای گوگل این نام گذاریها را به صورت بهینه و مناسب انجام دهید و با این کار وب سایت خود را برای بالا بردن رتبه در گوگل بهینه سازی کنید. دقت کنید که نامهای انتخابی شما حتما باید با محتوا متناسب باشند. به عنوان مثال اگر مقاله ای در خصوص سئو وردپرس می نویسید به جای نام پیش فرض فایل DCH0000.JPG از نام “سئو وردپرس” استفاده نمایید. دقت کنید که استفاده از خط فاصله بسیار مهم است چرا که در صورت عم استفاده و نوشتن یک سره گوگل نمیتواند این کلمات را بخواند، به عنوان مثال گوگل کلمه wordpressseo را نمیتواند بخواند پس شما می بایست از کلمه wordpress-seo استفاده نمایید. در صورت لزوم روی تصویر خود از کلیدواژه‌های مورد نظرتان هم استفاده کنید.

۱۶. اهمیت لینکهای فالو در مقابل لینکهای نوفالو

در سئو وردپرس ما دو نوع لینک اصلی داریم که این دو نوع عبارتند از لینکهای فالو و لینکهای نوفالو. در این مبحث می خواهیم هردوی این لینکها را مورد بررسی قرار دهیم:

لینکهای فالو

به طور کل هر لینکی که در یک صفحه وب سایت وردپرس ساخته میشود، لینک فالو است. در زمان آنالیز وب سایت توسط گوگل، زمانی که به این لینکها می رسد وارد صفحه‌ای میشود که لینک به آن اشاره میکند، این صفحه ممکن است در وب سایت شما باشد و یا ممکن است در وب سایت دیگری باشد که در صورت کلیک گوگل در همان لحظه به بررسی سایت موردنظر می پردازد.

انتخاب وب سایت مناسب تاثیر بسزایی در افزایش و یا کاهش اعتبار و همینطور رتبه بندی شما دارد. احتمالا شنیده اید که متخصصان سئو می گویند: اگر لینکهای بیشتری داشته باشید وب سایت شما ارزشمندتر است. در اینجا منظور آنها دقیقا لینکهای فالو هستند که از سایتهای بزرگتر که در رتبه بندی اصلی گوگل جایگاهی دارند، به سایت شما داده میشوند.

لینکهای نوفالو

لینکهای نوفالو در واقع به گوگل اعلام میکنند که پیگیر وب سایتها نباشند چرا که آنها ارزش خاصی ندارند؛ برای همین گوگل نیز به آنها توجهی نمیکند و از آنها رد میشود. این به آن معنی نیست که لینکهای نوفالو ارزشی ندارند، بلکه فراموش نکنید که لینکهای نوفالو یکی از عوامل موثر در افزایش نرخ کلیک هستند. به عنوان مثال لینکی که در پروفایل توییتر خود می گذارید یک لینک نوفالو است با این حال این لینک روزانه مقدار قابل توجهی ترافیک برای شما جذب میکند. ایجاد یک بک لینک از لینکهای فالو و نوفالو موثرترین و ایمن ترین کاری است که برای سایت خود میتوانید انجام دهید.

۱۷. لینکهای داخلی را اضافه کنید

لینکهای داخلی همان لینکهایی هستند که یک صفحه یا محتوا را در وب سایت خودتان تبلیغ میکنند. استفاده از لینکهای داخلی زمانی اتفاق می افتد که شما میخواهید دو محتوای مرتبط را بهم متصل کنید، شما با استفاده از لینکهای داخلی میتوانید به یک بخش دیگر از وبلاگ یا سایت خودتان که درباره موضوع مورد نظر است لینک بدهید.

وبلاگ MOZ مثالی را در زمینه اهمیت لینکهای داخلی منتشر کرده است. این لینکها باعث میشوند که کاربران به صفحات دیگر وب سایت شما هدایت شوند و بدین ترتیب مدت زمانی که در وب سایت شما سپری میکنند افزایش خواهد یافت که خود به نحوی باعث سئو مثبت میشود. این لینکها همچنین به اطلاعات و ساختار وب سایت شما کمک میکنند چرا که باعث افزایش لینکهای فالو در درون وب سایت شما میشوند که از این طریق میتوانید صفحات وب سایت خود را ارزشمندتر کنید.

توصیه ما این است که برای هر محتوا حداقل ۳ لینک داخلی در هر پست استفاده شود. البته این مسئله وابستگی جدایی ناپذیری با طول محتوا دارد و اگر محتوای شما طولانی است احتمالا باید تعداد بیشتری لینک داخلی را در آن قرار دهید. مراحل زیر را در خصوص افزودن لینک داخلی به طور کامل دنبال کنید.

مرحله اول: برای ایجاد یک لینک داخلی روی گزینه لینک در قسمت بالای ویرایشگر تصویری کلیک کنید و یا کلمه مورد نظرتان را انتخاب کرده و دکمه‌های ctrl+k را بزنید. سپس روی گزینه “Link options” کلیک کنید.

<strong>سئو سایت</strong>

مرحله دوم: در این مرحله شما باید مقاله ی جدیدی که میخواهید به آن لینک بدهید را انتخاب کنید. علاوه بر این شما میتوانید از باکس جستجو برای پیدا کردن محتواها و یا پستهای موردنظرتان استفاده کنید.

۱۸. افزودن لینک دامنه‌های خارجی قدرتمند

همانطور که شما باید از دامنه‌های خارجی قدرتمند لینک بگیرید تا بتوانید رشد پیدا کنید، در عوض می بایست به دامنه‌های خارجی قدرتمند هم لینک ارائه دهید. زمانی که گوگل متوجه شود که شما با یک دامنه قدرتمند تبادل دارید، این امر را به حساب کیفیت بالای کار شما می گذارند. همچنین این عوامل باعث میشوند که تحربیات شما نیز در استفاده از این لینکها افزایش یابد.

شروع این کار میتواند از سمت شما باشد و آغازگر یک راه مناسب برای تعامل با یک برندهای مطرح باشد. اگر شما به یک وب سایت مطرح لینک می دهید بلافاصله از آنها درخواست کنید که به شما لینک بدهند. لینکی که شما از وب سایت آنها دریافت می کنید نه تنها باعث دیده شدن وب سایت شما میشود بلکه نرخ کلیک را نیز افزایش میدهد. ما این روش را بارها مورد استفاده قرار داده ایم و هر بار از نتایج آن راضی بوده ایم.

توصیه ما به شما این است که حداقل یک لینک خارجی را در محتوای خود استفاده کنید و از یک ترفند زیرکانه نیز برای نگه داشتن افراد در سایت تان استفاده کنید، بدین صورت که پس از لمس آن لینک خارجی را فراموش نکنید، این بدین معناست که لینک را به صورت new tab بدهید تا افراد پس از ارجاع شدن به لینک خارجی همچنان در سایت شما باقی بمانند. برخی افراد ممکن است که از این کار استقبال نکنند، اما توصیه میکنیم که حتما آن را انجام دهید تا افراد پس از حضور یافتن در سایتی که به آن لینک داده اید سایت شما را نیز نبندند. شما با استفاده از مراحل زیر میتوانید لینک خارجی را به صورت new tab لینک دهید.

مرحله اول: طبق موادری که گفته شد، پیش از دریافت لینک، به یک وب سایت معتبر لینک بدهید.

مرحله دوم: سپس با کلیک روی گزینه “ویرایش” میتوانید داخل باکسی که باز میشود تیک گزینه “باز کردن پیوند در زبانه جدید” را علامت بزنید. یکی دیگر از راهایی صحیح که اغلب وب مسترها از آن استفاده میکنند این است که لینکهای خارجی را به صورت new tab ارجاع می دهند و لینکهای داخلی را در همان صفحه موردنظر خود باز میکنند.

۱۹. لینکهای همکاری در فروش

لینکهای همکاری در فروش اغلب وبمسترهای وردپرس و حتی دارندگان برخی از کسب و کارهای معتبر همانند دیجی کالا از وب سایتهای وابسته خود نیز برای فروش محصولات خود استفاده میکنند.

لینکهای همکاری در فروش زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که شما مشغول ردیابی کمیسیون هستید و میخواهید یک محصول را با ارجاع دادن به یک پیج خاص به فروش برسانید. البته لازم به ذکر است که این لینکها مورد علاقه گوگل نیستند و حتی برخی از سایتهایی که لینکهای همکاری برای فروش را بیش از حد استفاده میکنند توسط گوگل جریمه شده اند.

بهتر است که شما از لینکهای نوفالو برای همکاری فروش استفاده کنید. شما میتوانید با استفاده از افزونه pretty Links ، لینکهای موردنظر خود را از جهت فالو و نوفالو بودن بررسی کنید، از این طریق میتوانید یک همکاری ایمن را در زمینه فروش داشته باشید. Pretty Links به شما این امکان را میدهد تا همیشه از لینکهای ساده و کوتاه که از نوع نوفالو هستند استفاده کنید.

۲۰. نقشه سایت

نقشه سایت توسط موتورهای جستجوی قدرتمند و مطرح همانند بینگ،گوگل و ایندکس استفاده میشود تا ساختار سایت وردپرسی شما را ذخیره کند تا رباتهای مسئول بتوانند محتوای سایت شما را ارزشیابی کنند.

آیا انقشه سایت ضروری است؟

جواب این سوال بسیار ساده است، خیر موتورهای جستجو حتی اگر شما نقشه سایت هم نداشته باشید باز محتوای شما را بررسی میکنند و در واقع موظف به این کار هستند اما اگر نقشه سایت را ایجاد کنید هم میتوانید اطلاعات بیشتری در خصوص سایت تان داشته باشید و هم اینکه اطلاعات بیشتری درباره سایت تان را به موتورهای جستجو ارائه می دهید.

توصیه ما به شما این است که برای ایجاد نقشه سایت از یک فایل سایت مپ استفاده کنید. پلاگین Yoast seo نیز از جمله افزونه‌هاییست که توانایی ایجاد فایل خودکار نقشه سایت را به شما میدهد.

<strong>سئو سایت</strong>

۲۱. نقشه سایت را به کنسول جستجو گوگل ارسال کنید

اگر میخواهید که اطلاعات اضافی در خصوص وضعیت سایت وردپرسی خود دسترسی داشته باشید ، میتوانید از یک فایل XML sitemap استفاده کنید و آن را به گوگل سرچ کنسول ارسال کنید. با فرض اینکه شما یک حساب کنسول گوگل دارید در بخش جستجوی این کنسول از قسمت Crawl روی گزینه ” sitemaps ” کلیک کنید و سپس با استفاده از گزینه “Add/Test Sitemap ” محل فایل نقشه سایت را که در مرحله قبل نصب کرده اید وارد کرده و روی گزینه “” Submit کلیک کنید.

<strong>سئو سایت</strong>

۲۲. Google’s Knowledge Panel

آیا تا به حال به باکسی که در بالای گوگل همانند شکل زیر ظاهر میشود دقت کرده اید؟ این باکس گواهی گوگل Knowledge است. اگر بتوانید از آن استفاده کنید، در واقع شانس این را خواهید داشت که در نتایج گوگل دوباره حاضر شوید.

اما چطور باید این کار را انجام دهید؟ متاسفانه در این زمینه هیچ دستورالعمل صددرصدی را نمیتوانید بیابید، اما تجربه ی استفاده از این ابزار نشان داده است که استفاده از نشانه مارک و همچنین استفاده از عنوان لیستها میتواند به شما کمک کند تا به یک Google’s Knowledge Panel دست پیدا کنید. سعی کنید که پستهای خود را سازماندهی کنید و با نشانه گذاری صحیح در مسیر درست قرار دهید.

۲۳. سئو منفی چیست؟

سئو منفی، مهم ترین موضوع در بحث رتبه بندی به شمار میآید چرا که اکثر افراد هنوز نمیدانند که چگونه باید با آن برخورد کنند. معمولا شما میخواهید لینکهای بیشتری را از دامنه‌های مختلف دریافت کنید چرا که با این کار اعتبار شما بیشتر خواهد شد و صفحات شما نیز ارزشمندتر میشوند، با این حال این روندها میتوانند تاثیر منفی نیز داشته باشند! به همین دلیل بهتر است که پروفایلهای بک لینکهای خود را به صورت مداوم مورد بررسی قرار دهید.

شاید این تنها راهی باشد که متوجه شوید در قالب این پروفایلها هیچ سئو منفی ای برای وب سایت شما در نظر گرفته نشده است. اگر این کار را نکنید ممکن است شما هم مانند یکی از مشتریان ما صبح که از خواب بیدار می شوید ببینید که بیش از ۲۰۰ هزار لینک بد به سایت تان داده شده است و همین برای از بین رفتن کسب و کارتان کافی خواهد بود.

<strong>سئو سایت</strong>

شاید باور کردن این موضوع سخت باشد اما پس از این زمان دو سال طول کشید تا وب سایت این مشتری به حالت اولیه خود بازگردد!

در ظاهر از نظر من عادلانه نیست چرا که شما نمیتوانید جلوی افراد را بگیرید که به سایت شما لینک بد ندهند! اما اگر چنین اتفاقی برای شما بیوفتد باید سراغ گوگل Disavow بروید. این ابزار به شما کمک میکند تا دامنه‌هایی را که تمایل ندارید از آنها لینک بگیرید را ثبت کنید. با این کار میتوانید دامنه‌هایی که در حال دادن لینک منفی به شما هستند را بلاک کرده و از شر آنها خلاص شوید. پس گوگل Disavow حداقل راه برای دفاع کردن از خودتان است.

۲۴. پروفایل شبکه‌های اجتماعی مختلف

به طور معمول بلافاصله بعد از اینکه کسب و کار خود را راه انداختید باید یک پروفایل در شبکه‌های احتماعی برای آن بسازید. همگام با این کار، استفاده ار بک لینکها از پروفایل رسانه‌های اجتماعی میتواند نرخ کلیک و ترافیک شما را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد. یک مزیت دیگر استفاده از آنها این است که وب سایتهای ارتباط جمعی به علت رتبه‌های بالا در SERP دارند به گزینه خوبی برای سرمایه گذاری مبدل شده اند.

برای مثال یکی از مشتریان ما کسب و کاری به نام X دارد. زمانی که ما ناماین شرکت را در گوگل جستجو میکنیم خود وب سایت در صدر صفحه دوم جای دارد و در هنوز رتبه بندی آن تا حدی بالا نرفته است که به صفحه اول راه یابد، اما پروفایل شبکه‌های اجتماعی آن مانند اینستاگرام توییتر و یا فیسبوک همیشه در جستجوهای اول ظاهر میشوند. پس مطمئن باشید که استفاده از پروفایل شبکه‌های اجتماعی به شناخته شدن برند شما کمک شایانی خواهد کرد.

۲۵. سئو محلی چیست؟

یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت سئو محلی است. از این موضوع میتوان استفاده‌های گسترده ای کرد، به ویژه اگر محل زندگی ما، محلی پر رفت و آمد باشد! توصیه میشود که حتما بلافاصله پس از راه اندازی کسب و کار خود فورا لوکیشن و مکان خود را برای موتورهای جستجو گوگل و بینگ مشخص کنید.

این ابزار در این دو موتور جستجو کاملا رایگان هستند و به شما کمک خواهند کرد که سریع در SERP به طور محلی نشان داده شوید. برای مثال اگر کلمه “کوادکوپتر” را جستجو کنید، در بخش نقشه‌ها سایت یکی از مشتریان ما “ایران سایما” نمایش داده خواهد شد.

۲۶. جستجوی تصویری گوگل

شاید یکی از بزرگترین دلایل برای راه اندازی گوگل سرچ کنسول و ارائه نقشه سایت برای این باشد که بتوانید وضعیت شاخص تصاویر خود را در موتورهای جستجو مانند گوگل مشاهده کنید.در حقیقت شما میتوانید با بررسی و ایجاد نکات فنی در این زمینه بسیار رشد کنید. پس نکته حائز اهمیت اسن است که تصاویر خود را اول مستند سازی کنیم.

<strong>سئو سایت</strong>

همچینین شما میتوانید اطمینان حاصل کنید که تصاویر شما در هنگام انتقال به CDN همچنان قالب خود را حفظ خواهند کرد. در سپتامبر سال ۲۰۱۸ گوگل نیز تغییراتی در الگوریتم تصاویر خود اعمال کرد که موارد قابل توجهی را در این الگوریتم تغییر داده بود:

 • تصاویر جدیدتر در اولیوت هستند.
 • تصاویر بیشتر در صفحات بهتر هستند .

۲۷. تصاویر ضمیمه صفحه خود را به هیچ وجه ایندکس نکنید

چرا که هر گاه که یک تصویر را به روش عادی آپلود می کنید یک صفحه ضمیمه را در وردپرس ایجاد می کنید که تصویر روی آن نیز وجود دارد. اگر شما از این روند غافل شوید این امکان وجود دارد که گوگل این صفحات را ایندکس کند که این موضوع به هیچ وجه به نفع شما نیست چرا که در این صورت اگر کسی وارد صفحه شما شود دیگر محتوا را نخواهد دید و تنها با یک عکس رو به رو میشود. این مسئله نیز به طور حتم باعث ترک صفحه توسط آنها خواهد شد و شما هم اکنون به خوبی می دانید که این عمل از دیدگاه گوگل تا چه حد فاجعه بار است. اگر از سایت وردپرسی استفاده می کنید افزونه Yoast یک گزینه برای اصلاح این مورد دارد.

<strong>سئو سایت</strong>

۲۸. سئو وردپرس چند زبانه

اینکه شما وب سایت وردپرسی خود را چند زبانه کنید یکی از تغییرات عمده در این زمینه است. این کار در نهایت باعث میشود که نرخ کلیک وب سایت شما افزایش یابد. نیل پاتل این کار را آزمایش کرد و پس از ترجمه سایت خودش به ۸۲ زبان دیگر ۴۷ % ترافیک بیشتر دریافت نمود. البته این مسئله راهکاری مناسب برای همه به شمار میآید و بستگی به موقعیت جغرافیایی شما دارد

ولی در نهایت بسیار کارآمد خواهد بود. زمانی که میخواهید این برنامه را روی وب سایت خود هستید تا زمانی که تگهای استاندارد و… را به درستی تنظیم کنید گوگل به شما اجازه تکثیر محتوا را نخواهد داد. همچنین افزونه‌های دیگری نیز وجود دارند که میتوانید از آنها برای ترجمه محتوای خود مانند WPML استفاده کنید.پیشنهاد ما به شما این است که برای این کار حتما به سراغ مترجمهای با تجربه بروید.

۲۹. سرعت بارگزاری صفحات وب سایت

سرعت بارگذاری وب سایت یکی از عوامل مهم در بهبود رتبه بندی است. گوگل در سال ۲۰۱۰ اعلام کرده که سرعت بارگذاری را یکی از عوامل مهم سئو وب سایت به شمار می آورد و قطعا نیازی به این نیست که دلیل را توضیح دهیم. اگر سرعت وب سایت یکی از عوامل مهم برای بازدید کنندگان باشد قطعا برای گوگل هم همینطور خواهد بود. در این بخش آمار کوتاهی از سرعت وب سایت به شما ارئه می دهیم:

 • زمانی که بارگذاری صفحه از ۴ ثانیه بیشتر به طول بیانجامد، از هر ۴ کاربر ۱ نفر از سایت خارج میشود.
 • ۴۶ درصد از کاربران فضای مجازی، از وب سایتهایی که سرعت بارگذاری پایینی دارند استفاده نمیکنند.
 • شما برای جلب نظر یک مخاطب نسب به وب سایت خود از زمان ورود تنها ۵ ثانیه زمان دارید.
 • ۷۴ درصد از کسانی که از طریق تلفنهای همراه هوشمند وارد وب سایت شما میشوند، اگر بیشتر از پنج ثانیه زمان ببرد از وب سایت شما خارج میشوند.
 • هر ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحات وب سایتهای بزرگ مانند آمازون میتواند ۱٫۶ میلیارد دلار زیان داشته باشد.

۳۰. تعمیر لینکهای شکسته

نه تنها کاربران، بلکه گوگل نیز لینکهای شکسته را مورد بررسی قرار نمیدهد. در اینجا به بررسی چندین راه موثر در تعمیر لینکهای وردپرس می پردازیم. اولین کاری که باید انجام دهیم بررسی در کنسول جستجو گوگل است.

این نیز یکی دیگر از دلایلی است که شما را مجبور به استفاده از کنسول جستجو گوگل میکند. اگر در بخش Crawl روی گزینه Crawl Errors کلیک کنید میتوانید ایرادهای موجود را پیدا کنید. سپس میتوانید روی هر خطا کلیک کرده و با مشاهده لینک شکسته شده در صدد تعمیر آن برآیید.

<strong>سئو سایت</strong>

افزونه‌های زیادی مختص نمایش لینکهای شکسته در وردپرس وجود دارند اما با این حال ما استفاده کردن از آنها را توصیه نمیکنیم چرا که ممکن است به وب سایت شما آسیب برسانند. شما میتوانید از ابزارهای رایگان آنلاین مانند Online Broken Link Checker و یا از ابزار Site Audit Tool استفاده کنید.

<strong>سئو سایت</strong>

۳۱. بررسی وضعیت سئو وردپرس

برای آگاهی از وضعیت سئو وب سایت میتوانید یک بررسی کامل سئو وردپرس را انجام دهید. این عمل با کمک چک لیستهایی که موجود هستند و یا با استفاده از ابزارهای رایگان متعدد در این زمینه قابل انجام هستند

SEO Site Checkup یک ابزار رایگان و کارآمد است که شما میتوانید توسط آن بیش از ۵۰ مورد از مسائل مربوط به سئو را در خصوص وب سایت خودتان را به صورت رایگان مورد بررسی قرار دهید. علاوه بر این، یک ابزار خارق العاده برای اداره سئو وردپرس شما به حساب میآید.

<strong>سئو سایت</strong>

SEMrush هم یک دیگر از ابزارهاییست که به صورت مناسب و کامل در زمینه سئو وردپرس به شما کمک میکند تا متوجه شوید که آیا از تگها به خوبی استفاده کرده اید یا خیر! در نهایت این برنامه باعث میشود که صفحاتی با نسبت کلمات مناسب را داشته باشید. با در نظر گرفتن این مسئله که ابزارهایی که معرفی شدند بسیار ساده هستند شما میتوانید از آنها برای شروع کار خود استفاده کنید.

<strong>سئو سایت</strong>

۳۲. قابلیت استفاده در تلفن همراه

گوگل به تازگی اخباری را منتشر کرده است که نشان میدهد الگوریتمهای گوگل برای نسخه‌های همراه آماده سازی شده اند به این ترتیب که میتوانید توسط آنها یک وبسای و محتویات آن را بررسی کنید.

این تغییر بزرگ در ایندکس شدن رخ داده و نشان میدهد که استفاده از تلفن همراه حتی برای باز کردن مرورگرها و وب سایتهای مختلف هم اکنون برای گوگل در الویت است. اگز سایت شما همچنان با نسخه‌های تلفنهای همراه هوشمند سازگاری ندارید شما میتوانید تمامی موارد را کنار بگذارید و فقط روی این بخش تمرکز کنید!

همچنین شما میتوانید از ابزارهای خود برنامه گوگل استفاده کنید و مشاهده کنید که آیا وباستی شما با گوگل سازگاری دارد یا خیر.

یکی دیگر از راهکارهایی که به شما توصیه میکنیم حتما آن را انجام دهید این است که گوگل AMP را اجرا کنید. این برنامه هنوز از نظر نگارنده آن یک افزونه بدون نقص در این خصوص نیست و شما همچنان باید برای استفاده از قابلیتهای این برنامه با یک مشاور وردپرس مشورت کنید .

۳۳. نمایش دسته بندیها در نتایج جستجو

اگرچه مئله دسته بندی یک امر کاملا اختیاری در کنترل یک وب سایت به شمار میآید اما این مقوله به طور شاخص میتواند ارتباط محتوای شما را تا حد چشمگیری افزایش دهد که این در نوبه خود میتواند باعث بهبود رتبه بندی وب سایت شما در گوگل شود. بسیاری از پوسته‌های وردپرس به گونه ای طراحی شده اند که این دسته بندیها را نمایش نمی دهند. شما با استفاده از مراحل زیر را میتوانید دسته بندی مورد نظرتان را ایجاد کرده و آن را در وب سایت خودتان با پوسته‌های مختلف نمایش دهید.

مرحله اول: شما میتوانید برای تایید این نکته که آیا دسته بندی موردنظر شما در گوگل رتبه بندی و نشان داده شود میشود از گزینه “ظاهر جستجو” را در افزونه Yoast استفاده کنید. سپسدر بخش ” طبقه بندیها” اطمینان حاصل کنید که “نمایش دسته‌ها در نتایج جستجو” روی گزینه “بلی” تنظیم شده باشد.

<strong>سئو سایت</strong>

مرحله دوم: در این مرحله شما باید توضیحات دسته بندی خود را به بخش ویرایش دسته بندیها اضافه کنید که پس از دسته بندی مورد نظر یک فهرست را خواهید داشت که میتوانید از آن استفاده کنید.

۳۴. گوگل آنالیتیکس

بهترین راهی که توسط آن میتوانید از نحوه کارکرد وب سایت وردپرس خود آگاه شوید ساختن یک حساب گوگل آنالیتیکس است. فعال کردن این حساب به هیچ وجه کار سخت و دشواری نیست و شما با دنبال کردن مطالب آموشی خودتان میتوانید خودتان آن را به راحتی فعال کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که حساب گوگل آنالیتیکس خود را به حساب گوگل سرچ کنسول خود کانکت کنید. سپس میتوانید از طریق تنظیمات دامنه پیشروی کنید و با کلیک روی گزینه Settings و سپس با پیروی از دستورالعملها آن را تا ساخت کامل ادامه دهید.

<strong>سئو سایت</strong>

سپس یک بخش اضافه به حساب گوگل آنالیتیکس شما اضافه میشود که این امکان را به شما میدهد که نمایشگرهای جستجو و بهترین صفحات فرود خود را مشاهده کنید.

۳۵. رتبه کلمات کلیدی؛ عامل مهم سئو

آخرین توصیه ما برای شما این است که رتبه بندی کلمات کلیدی، این امکان را به شما میدهد که پیشرفت کلمات کلیدی ای را که از آنها استفاده می کنید مورد بررسی قرار دهید. خوب است که وقت خود را برای به روزرسانی صرف کنید اما بهتر است که برای این به روزرسانی به طور هدفمند برنامه ریزی کنید.

یکی از روشهایی که ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کرده است، بررسی رتبه بندی کلمات کلیدی است. ما کلماتی که در رتبه پایین تری نسبت به بقیه دارند را با افزایش محتواهای مربوطه و تمرکز بر روی سئو و… بهبود می دهیم تا به رتبه‌های بالاتری دست پیدا کنند. علاوه بر این استفاده از ابزار AccuRanker را بسیار به علاقه مندان در این زمنیه توصیه میکنیم چرا یکی از ابزارهای عالی و جذاب در زمینه کلمات کلیدی است.

<strong>سئو سایت</strong>

برای اطلاعات بیشتر….

هنگامی که مسئله ای با عنوان سئو برای شما پیش میآید، لازم است بدانید که هم بهینه سازی در داخل سایت شما نیاز است و هم خارج از محدوده وب سایت شما که باید به آنها اهمیت بسیار دهید. هر کدام از مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار داده ایم، بسیار مهم و ضروری هستند و بهتر است که شما در روند فعالیتهای خود از آنها استفاده کنید. اما اگر میخواهید به صورت تخصصی تر سئو سایت تان را مرتب کنید توصیه میکنیم به دنبال اطلاعاتی جامع تر در این زمینه باشد.

11 فکر در مورد “سئو وردپرس – چک لیست سئو وب سایت و جادوی رشد

 1. شریف پور گفت:

  سلام، مطالب خوبی دارید. دستتون درد نکنه.
  نکته خیلی خوبی که برای من مفید بود و رعایت نمی کردم، تمرکز کلمات کلیدی در ابتدای عنوان و مقاله بود که سعی می کنم حتما از این پس رعایت کنم.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، خوشحالیم که مقالات سایت برایتان مفید هستند

 2. سجاد رضایی پور گفت:

  با سلام و وقت بخیر و آرزوی سلامتی در این روزهای سخت.ببخشید من یک وب مستر هستم الان ۱۰ روزی میشه در رنکینگ الکسا رتبه ایرانم افت میکنه و همزمان رتبه جهانی م بهتر میشه.چه چیزی میتونه علت این امر باشه؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، موارد زیر از اصلی ترین دلایل افت رتبه سایت است
   سرعت بارگذاری سایت
   سایتهای بلاک شده
   تغییر کاربری سایت
   طراحی مجدد سایت
   کیفیت پایین محتوا
   کیفیت پایین سایت
   تغییرات لینک ها و بک لینک ها

   اینها بصورت کلی تاثیر اصلی رو میگذارند ولی سایت تون باید دقیقتر بررسی بشه تا علل اصلیش مشخص شود

   1. شادی سهرابی گفت:

    چقدر جوابتون برای منم عالی و کاربردی بود. حتما من هم تک تک اینارو میدم که برام بررسی کنند.

 3. بهزاد شاهکار گفت:

  سلام، مقاله خوبی بود و کامل خوندم.در اون قسمت کهدر مورد یو ار ال تمیز و کوتاه صحبت کرده اید، سایت من اختصاصی هست و این قسمت ویرایش یو ار ال رو نداره، ممکنه بفرمایید که باید چیکار کنم؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، آدرس سایت تون رو به بخش پشتیبانی بدهید تا راهنمایی تون کنند

 4. شاهو محمودی گفت:

  آخ که من چقدر به این جادوی رشد نیاز دارم، هر چقدر سایت رو بهبود دارم میدم بازم ترمز کرده توی یک نقطه.

 5. پروانه بهبودی گفت:

  آدم یا مقاله نزاره روی سایت، یا اینطوری کامل و بلند بالا بزاره.
  واقعا وسطاش خسته شدمشدن از بس طولانی بود اما مطالب اونقدر برام جالب بود که نان استاپ تا آخرش خوندم.

 6. سحر رمضانی گفت:

  خیلی عالی بود، من در نصب پلاگین های وردپرس همیشه به مشکل بر می خورم، نمی دونم باید چیکار کنم.

 7. متین چشمنوار گفت:

  سلام و خدا قوت.
  خیلی عالی بود.
  یه پیشنهادی دارم براتون، از اینفوگرافی هم توی مطالبتون استفاده کنید، اینفوگرافی چیزیه که معمولا خیلی ها اونو سیو و با بقیه به اشتراک میزارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *