سئو

بازاریابی ویدئویی چیست؟

تاثیر بازاریابی ویدئویی در تبلیغات

به منظور افزایش مخاطب و فروش یک وب سایت اینترنتی و یا هر کسب و کار دیگری میتوان از بازاریابی ویدئویی و یا همان ویدئو مارکتینگ استفاده کرد. بازاریابی ویدئویی شامل معرفی خدمات و محصولات به مخاطبین از طریق ساخت تیزر و کلیپ است. این روزها تکنولوژی پیشرفت کرده و امکان دیدن ویدئوهای با کیفیت و حجم بالا برای کاربران فراهم شده است و این یعنی یک بستر مناسب برای بازاریابی و فعالیت در زمینه‌ی تبلیغات در این زمینه فراهم شده است. با استفاده از بازاریابی ویدئویی خیلی راحت‌تر میتوانیم خدماتی که ارائه می‌دهیم را نشان دهیم،

محصولات و برند خود را به مخاطبان معرفی کنیم .۸۲ درصد از کسب و کارها بازاریابی ویدئویی را بخش مهمی از استراتژی تبلیغاتی خود در نظر گرفته‌اند و حتی برخی از کسب‌ وکارها بیان کرده‌اند که نرخ بازگشت سرمایه (ROI) آنها وابستگی زیادی به کیفیت ویدئوهای تبلیغاتی‌شان داشته است. ویدئو یکی از ابزارهای سئو و دیجیتال مارکتینگ است که تبلیغ توسط آن سودآوری زیاد را به دنبال خواهد داشت. اگر در حال حاضر از بازاریابی ویدئویی استفاده نمی‌کنید یا اعتقاد ندارید که استفاده از ویدئو مارکتینگ موثر یا مناسب است، بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید.

 

<strong>بازاریابی ویدئویی</strong>

تاثیر بازاریابی ویدئویی بر نرخ تبدیل و میزان فروش

گزارش‌ها و آمارهای اخیر نشان داده است که ۷۴% از مشتریان آنلاین بعد از مشاهده ویدئو در مورد محصول، تمایل بیشتری برای خریدن آن دارند. ویدئو با ویژگی‌هایی که دارد و تحریک حس بصری و شنوایی به صورت همزمان موجب تشویق کاربران به خریدن محصول می‌شود. نه تنها دیدن ویدئو بلکه حتی در نظر گرفتن تصاویر متحرک نیز میتواند تا حد زیادی تأثیرگذار باشد. اولین نکته مهم این است که ویدئو میتواند برای شما پول ساز باشد. اضافه کردن ویدئو به وب سایت شما میتواند تا ۸۰ درصد نرخ تبدیل را افزایش دهد.

طبق آمارهای موجود محتوای ویدئویی ۶۹ درصد از کل ترافیک اینترنتی را در سال آینده به خود اختصاص خواهد داد البته مغز انسان تصاویر را ۶۰ هزار بار سریعتر از پیامهای نوشتاری پردازش می‌کند. بنابراین بهتر است بیش از پیش به ساخت ویدئوهای هیجان انگیز برای محصولات فروشگاه خود فکر کنید.

 

<strong>بازاریابی ویدئویی</strong>

 

تاثیر بازریابی ویدئویی بر نرخ بازگشت سرمایه

هزینه‌های تهیه و انتشار ویدئو برای ویدئو مارکتینگ به سادگی و حتی با سود به بودجه سرمایه گذار برمی‌گردد. البته نباید فراموش کرد که این موضوع ارتباط مستقیم با کیفیت ساخت ویدئو دارد. ۷۳% از بازاریابان اذعان داشته‌اند، که ویدئوها بالاترین بازگشت سرمایه را نسبت به روش‌های دیگر تبلغاتی به همراه دارند، ۲۹% دیگر دلیل کمبود بازگشت سرمایه را از طریق این روش تبلغاتی را، عدم داشتن استراتژی موثر برای تولید ویدئوی مناسب ذکر کرده‌‌اند. امروزه ابزارهای آنلاین ویرایش ویدئو به راحتی در دسترس هستند و حتی گوشی‌های هوشمند امروزی بسیار مجهز هستند و به سادگی میتوانید یک ویدئو مناسب و معقول را تهیه کنید. آنقدر که اهمیت داشتن ویدئو در ذهن بازاریابان نقش بسته است، داشتن یک استراتژی مناسب برای ساختن آن ویدئو جلب توجه نکرده است و این جای تعجب دارد زیرا ساخت ویدئوی مناسب و تاثیر گذار بدون داشتن یک ایده برای ساختن آن امکان پذیر نیست.

بسیاری از شرکت ها زمانی که بحث بازاریابی ویدئویی مطرح می‌شود، قبل از فکر کردن به استراتژی، صرفا ویدئوهای مختلفی را می‌سازند. هرچند در آینده‌ای نه چندان دور این رویه دستخوش تحول خواهد شد، به این دلیل که کسب و کارها متوجه خواهند شد ویدئو زمانی بهترین بازگشت سرمایه و نتایج را خواهد داشت که یک استراتژی بهینه برای ساخت آن وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید بخش مهمی از تهیه یک ویدئو برای ویدئو مارکتینگ در مورد محصولات مربوط به توضیحات ارایه شده درباره‌ی محصول در ویدئو است. بنابراین توضیحات کافی و مناسب در کنار کیفیت فیلم برداری میتواند عامل مهمی در رشد درآمد حاصل از ویدئو مارکتینگ باشد.

 

<strong>بازاریابی ویدئویی</strong>

 

بازاریابی ویدئویی اعتماد بیشتری ایجاد می‌کند

اعتماد در کسب و کار اولین گام و یک عنصر جدانشدنی و بسیار مهم است . امکان بالا بردن اعتماد در مشتری به کسب و کار شما این شانس را می‌دهد تا بازدهی سرمایه گذاری را دو چندان کنید تکرار کردن موفقیت در تمام کارهای فروش، خلق فرصت های باکیفیت، تمام نکات ریزی هستند که فروش را افزایش می‌دهند. ویدئوها میتوانند کمک شایانی به اعتمادسازی برند شما کنند. چرا که تولید ویدئو، ساده ترین راه برای توضیح موارد پیچیده و نشان دادن حوزه تخصصی شماست. در واقع کلیت بازاریابی محتوا بر پایه‌ی اعتماد و در نتیجه روابط بلند مدت شکل می‌گیرد. کسب ‌وکار شما باید با ارایه اطلاعات جالب و مفید به مردم این اعتماد را شکل بدهد.

برخی کاربران از ترس فریب خوردن، هنوز در مورد خرید محصولات و خدمات به شکل آنلاین شک دارند. اما بازاریابی ویدئویی میتواند با مشتریان شما گفتگو و نظر آنها را جلب کند. شاید باور نکنید اما برخی کاربران دنبال بهانه‌ی برای حس اعتماد هستند که خرید خود را کامل کنند.

تاثیر ویدئوها بر موتورهای جستجوگر

ویدئوهای تبلیغاتی که برای معرفی محصولات و خدمات کسب و کارها ساخته می‌شوند، روی زمان فعالیت کاربران در وب‌سایت شما (Time on site) تاثیر مثبت می‌گذارند و باعث افزایش زمان فعالیت سایت شما می‌شوند. این افزایش زمان فعالیت در سایت، بر اعتماد موتورهای جستجوگر تاثیر مثبت می‌گذارد. گوگل به عنوان محبوب‌ترین موتور جستجو یک بخش مجزا را برای ویدئوها در نظر گرفته است و این باعث می‌شود شانس‌های بیشتری را برای جذب ترافیک در اختیار داشته باشید.

 

<strong>بازاریابی ویدئویی</strong>

 

جذب مخاطبانی دارای تلفن همراه و تبلت

در حال حاضر درصد زیادی از افرادی که با اینترنت سر و کار دارند، از طریق تلفن همراه و تبلت به وب‌گردی و جستجو می‌پردازند. ویدئوها به شما این امکان را می‌دهند که حجم بسیاری از محتوا را یک جا و در زمان کوتاه‌تری به مخاطب خود ارائه دهید. اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که با محتوای عکس دار بیشتر سر و کار دارد، اما تبلیغات ویدئویی نیز کم‌ کم جای خود را باز کرده‌اند و طبق آمار بخش پشتیبانی این شبکه، ۲۵% از تبلیغات در اینستاگرام را ویدئوهای کوتاه تشکیل می‌دهند که هر چه زمان آنها کمتر باشد، احتمال تعامل کاربر با آنها نیز بیشتر است.

 

<strong>بازاریابی ویدئویی</strong>

 

افزایش تعاملات در شبکه‌‌های اجتماعی توسط بازاریابی ویدئویی

ویدئوها لذت بخش و به آسانی قابل تماشا هستند و علاقه‌ی مردم به تماشای ویدئو هیچگاه تغییر نخواهد کرد مگر اینکه که یک تکنولوژی جدید جای آن را بگیرد که هنوز این اتفاق نیافتاده است. یک ویدئوی تبلیغاتی باید آنقدر جذاب باشند که افراد حاضر به اشتراک‌گذاری آن بشوند. علاوه براین، نزدیک به دو سوم مصرف کنندگان می‌گویند که شرکت‌هایی که از ویدئو استفاده می‌کنند می‌دانند چگونه به مشتریان خود دسترسی پیدا کنند. به عبارت دیگر مردم شرکت‌هایی را که از ویدئو مارکتینگ برای جلب توجه مردم استفاده می‌کنند، بیش از آنهایی که از این ابزار استفاده‌ای نمی‌کنند، دنبال می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام و توییتر و .. امکانات ویژه‌ای را برای پخش زنده ویدئو یا اشتراک‌گذاری ویدئو فراهم کرده‌اند. شبکه‌های مخصوص اشتراک‌گذاری ویدئو مانند یوتیوب و vimeo هر روز از افزایش میزان ترافیک کاربران خبر می‌دهند.

بحث و نتیجه‌گیری

تبلیغات و بازاریابی ویدئویی در حال حاضر قدرت اول بازاریابی دیجیتال است و در کل جهان در حال رشد و توسعه است. افراد تمایل بسیار زیادی به تماشای ویدئو دارند. اگر در فرآیند ساخت ویدئویی از ایده و محتوای خلاقانه استفاده شده باشد و آن محتوا به گونه‌ای عالی به نمایش درآید، مشتری‌های بسیار زیادی را به خود جذب کرده و کسب و کار پر رونقی برای آن فرد یا شرکت به ارمغان خواهد آورد. ساخت ویدئوهای که طبق شناخت قبلی مشتریان و بر اساس یک استراتژی مشخص صورت گرفته باشد، شانس موفقیت یک کسب و کار را افزایش داده و نرخ بازگشت سرمایه‌ی بالایی را به دنبال خواهد داشت.

7 فکر در مورد “بازاریابی ویدئویی چیست؟

 1. شیما سهندزاده گفت:

  من یه پیج دارم که قبلا محتواهای عکسی بیشتر میزاشتم، الان تصمیم گرفتم که از خودم فیلم بگیرم و مطالب رو خودم با محتوای ویدیویی به مخاطب توضیح بدم، اصلا بازخورد غیر قابل باوره.

  1. صبور نیک نسب گفت:

   جدا اینطوری شده؟ خیلی عالیه، براتون آرزوی موفقیت دارم. با توجه به این مقاله و کامنت شما، منم می خوام محتوای تصویری تولید کنم.

 2. راضیه فرهادی گفت:

  عالی بود. بازاریابی ویدیویی رو یکم از مطالعاتی که داشتم فهمیده بودم، اما نه این مدلی که اینحا کامل و مفصل توضیح داده اید. عالی بود.

 3. روژان کاروان بانی گفت:

  اره دقیقا همینطوره، به نظر من تا چند سال دیگه، اولویت محتوا و حتی پیش فرض نتایج گوگل هم بر روی ویدیو خواهد بود. باید از همین حالا به فکر تولید محتوای ویدیویی باشیم.

  1. خوبهی گفت:

   منم همین حدس رو میزنم.
   محتوای ویدیویی امروز از پر بازدیدترین محتواهای موجود هست که باید روش سرمایه گذاری کرد.

 4. عباسی گفت:

  یعنی محتوای ویدیویی همیشه داره می ترکونه. ملت الان مثل قدیم حوصله متن خوندن ندارن، فقط ویدیو.

 5. فریده کریمی گفت:

  عه، من دنبال همین مقاله می گشتم، اولش فکر کردم که شما همچین مقاله ایی با عنوانی در رابط با بازاریابی ویدیویی ندارید بعد که دیدمش کلی ذوق کردم.
  مرسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *