سئو

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی، یکی از جدیدترین روشهای موثر برای کمپین بازاریابی آنلاین است. در سال ۲۰۰۶ شرکتهای آمریکایی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار برای بازاریابی ایمیلی هزینه صرف کردند و این نشان دهنده تاثیر به سزای این روش بازاریابی می‌باشد.

تاثیرگذاری و کم هزینه بودن این روش باعث شده است تا سایتهای خدماتی و فروشگاهی در پی دریافت ایمیل مشتریان و بازدیدکنندگان خود باشند. با وجود اینکه بخشی از ایمیلهای صندوق دریافت ما را اسپمها تشکیل می‌دهند،

اما ایمیلهایی هم هستند که برای معرفی محصولات و اطلاع رسانی درباره خدمات جدید شرکتها ارسال می‌شوند و برای دریافت کنندگان حاوی اطلاعات سودمندی در مورد محصولات جدید هستند.

در این مقاله قصد داریم ایمیل مارکتینگ و تأثیر آن بر کسب و کار را شرح دهیم. همچنین مواردی که در این روش بازاریابی به بهینه شدن تبلیغات ما کمک می‌کنند عنوان کنیم.

 

ارتباط موثر با مشتری با ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ جزو روشهای مستقیم بازاریابی است و در آن توسط ایمیل، اطلاعاتی درباره محصولات و خدمات به مخاطبان و مشتریان ارائه می‌شود. با استفاده از این روش کسب و کارها به صورت مداوم با مخاطبان در ارتباط هستند و امکان از دست دادن مشتریان وفادار بسیار کمتر خواهد بود.

با ارسال این ایمیلهای تبلیغاتی ارتباط موثر با مشتری حاصل می‌شود که علاوه بر حفظ مشتریان وفادار، موجب تداوم فروش نیز خواهد بود. علاوه بر تداوم ارتباط با مشتریان قدیمی باید به فکر به وجود آمدن ارتباط با مشتریان جدید نیز باشید. با ارسال ایمیل به افرادی که تا به حال از شما خرید نکرده‌اند و با خدمات شما آشنایی ندارند، به شناخته شدن برند شما کمک به سزای خواهد کرد.

 

<strong>ایمیل مارکتینگ</strong>

 

ایمیل مارکتینگ از کجا شروع شد؟

در سال ۱۹۸۷ هنوز زمانی که اینترنت به طور گسترده وجود نداشت، اولین کمپین تبلیغاتی بازاریابی ایمیلی راه اندازی و شروع به کار کرد. در آن زمان سازمانی تحت عنوان پروژههای تحقیقاتی پیشرفته Arpanet فعالیت می‌کرد که بعدها به اینترنت بدل شد. هرچند این سازمان سه سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۰ برای همیشه فعالیتش را متوقف کرد.

شکل گیری هات‌میل (به انگلیسی: Hotmail): در سال ۱۹۹۶ هات میل به عنوان اولین سرویس ارسال و دریافت ایمیل به وجود آمد و یک سال بعد توسط شرکت مایکروسافت خریداری شد و بعدها تحت عنوان Outlook به فعالیت پرداخت.

<strong>ایمیل مارکتینگ</strong>

 

در سال ۱۹۹۸ میلادی برای اولین بار سیستم امنیت اطلاعات راه اندازی شد و فعالیت این سیستم تاثیر مثبت زیادی بر روی سیستم های ارسال ایمیل و ایمیل مارکتینگ داشت. قانون Can Spam در سال ۲۰۰۳ معرفی شد تا ایمیلهای تبلیغاتی کیفیت بیشتری پیدا کنند و تعداد اسپمهای مشاهده شده در صندوق دریافت افراد کمتر شود.

با توجه به یک بررسی گسترده که در سال ۲۰۱۲ میلادی انجام گرفت ، مشاهده شد که بیش از چهل درصد از ایمیلهای ارسال توسط تلفن های همراه مشاهده شدند. این نشان دهنده تأثیر تلفن همراه بر افزایش کاربرد ایمیل مارکتینگ است.

در طی سالهای اخیر ایمیل مارکتینگ از نوع سنتی آن به شکل مدرن تغییر کرده است، و کاربردی‌تر شده است. مزیتهای بازاریابی ایمیلی مدرن نسبت به مدل سنتی آن در ادامه آورده شده است.

در بازاریابی ایمیلی مدرن، میزان بازگشت سرمایه بواسطه کمیتهای موجود در پلتفرمهای ارسال ایمیلها مشخص می‌گردد و با دانستن فرمول محاسبه بازگشت سرمایه، میتوان برنامه ریزی دقیقی در مورد سرمایه صرف شده در این روش بازاریابی داشت.

پس از پیشرفت این روش بازاریابی و رقابت بیش از پیش کمپیانیها با یکدیگر، محتوای گنجانده شده در ایمیلهای تبلیغاتی به طرز قابل توجهی افزایش یافت و همین موجب شد که درصد قابل توجهی از کاربران به صورت منظم ایمیلهای خود را چک کنند.

امکان شخصی سازی ایمیلها، در شیوه مدرن ایمیل مارکتینگ گنجانده شده است که به میزان قابل توجه بر روی میزان تاثیر گذاری ایمیلها، موثر بوده است و همینطور با این روش قادر خواهید بود که به راحتی اطلاعات دقیقی از رفتار مشتری ها به دست آورید.

به دلیل ایجاد امکان اتوماسیون ایمیلها، برندهای تجاری و کسب و کارهای مختلف میتوانند به راحتی و بدون صرف وقت و هزینه زیاد برای مخاطبان خود ایمیلهای تبلیغاتی ارسال کنند. همین رویه موجب شده است تا میزان فروش به میزان قابل توجهی افزایش یابد اسپمها و لیستهای ایمیل‌ آماده دشمن تبلیغات هستند و با استفاده و ارسال آنها لطمه جدی به برند شما وارد خواهد شد.

 

۳ مزیت اصلی ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

۱. صرفه جویی در هزینه: هزینه این روش بازاریابی نسبت به دیگر روشها بسیار کمتر است و نرخ بازگشت سرمایه آن قابل توجه است. در این روش تنها نیاز به یک پلتفرم و یک نفر جهت مدیریت ایمیل و محتوای آنها می‌باشد. شرکتهایی هستند که با دریافت هزینه اندک کمپین تبلیغاتی ایمیلی شما را مدیریت می‌کنند و این کار را طبق برنامه و روی اصول تبلیغاتی دقیق انجام می‌دهند.

۲. ضریب موفقیت: ایمیلها برای اینکه به دست مخاطبان ایده آل و مشتریان بالقوه شما برسند، تولید شده‌اند. در صورتی که به صورت صحیح در ایمیل مارکتینگ فعالیت داشته باشید، با بازگشت سرمایه قابل توجهی روبرو خواهید شد و به طور قطع در آن زمینه به موفقیت خواهید رسید.

۳. قابلیت تحلیل: پلتفرمهای ایمیل مارکتینگ در حین اجرای کمپین، به شما اطلاعاتی را ارائه می‌کنند که در برنامه‌ریزیهای تبلیغاتی بسیار کارامد و مفید خواهد بود.

 

۷ پارامتر موفقیت در ایمیل مارکتینگ

یک وب‌ سایت به نام Marketing Insights، بر اساس تجربیات کاربرانش اطلاعات جالبی در مورد بازاریابی ایمیلی منتشر کرده‌است. این اطلاعات شامل عوامل تأثیر گذار در موفقیت یک کمپین ایمیل مارکتینگ می‌باشد.

۱. زمان بندی: بسته به کسب و کار و تجارت شما، زمان مناسب برای ارسال کردن ایمیل، متفاوت است و به نحوه عملکرد مخاطبان شما بستگی دارد. لازم به ذکر است که بیشتر افرادی که در زمینه ایمیل مارکتینگ فعالیت می‌کنند، همواره به تست زمان مطلوب ارسال ایمیل می پردازند و با توجه به میزان باز شدن ایمیلها، زمان مناسب برای ارسال ایمیل را پیدا می‌کنند.

۲. خلاقیت: این مورد بیشتر به کیفیت تبلیغ و محتوای آماده شده اشاره دارد. هرچقدر از قالبها، تصاویر و رنگ‌بندیهای جذاب‌تری استفاده کنید، تبلیغ شما با استقبال بیشتری از طرف مخاطبان مواجه می‌شود. باید  این امکان را به دریافت کنندگان ایمیل بدهید که بتوانند ایمیل را هم از طریق HTML و هم به صورت Text مشاهده کند. زیرا هر کدام از این دو حالت نمایش ایمیل، طرفدارهای خود را دارند.

۳. ارتباط محتوایی: هدف اصلی بازاریابی ایمیلی، رساندن پیام و اطلاعات به مخاطبان است. استفاده از محتوای مناسب و با کیفیت، احتمال تبدیل یک مشتری بالقوه را به یک مشتری بالفعل، افزایش می‌دهد.

انگیزه: باید برای باز کردن و مطالعه ایمیل برای مخاطبان خود انگیزه ایجاد کنید. فرستادن یک ایمیل تکراری و بدون محتوای جذاب، به تدریج تاثیر منفی بر تبلیغات ایمیلی شما خواهد گذاشت.

۴. محتوا: “محتوا پادشاه است!” این جمله بیل گیتس موسس کمپانی بزرگ مایکروسافت استو بدین معنی است که باید محتوای باکیفیت و مناسبی را در تبلیغات خود بگنجانید. در غیر این صورت تبلیغات شما، با هر روشی که ارائه شود، محکوم به شکست است. در ایمیل مارکتینگ هم محتوا نقش کلیدی را بازی می‌کند و باید با بهترین کیفیت ممکن ارائه شود تأثیر گذاری ایمیل روی مخاطب را افزایش دهد.

۵. صفحه فرود: استفاده از صفحه فرود با طراحی مناسب به افزایش فروش کمک می‌کند. با استفاده از بازاریابی ایمیلی و قرار دادن لینکهایی در ایمیلهای ارسال شده برای مخاطب، که او را به صفحه فرود راهنمایی کنند، در حقیقت شما گام مهمی برای افزایش نرخ تبدیل خود برداشته‌اید.

در نهایت دو اصل طلایی در ایمیل مارکتینگ که هرگز نباید فراموش کنید، ۶. عدم ارسال اسپم و ۷. بهینه سازی محتوای ارسال شده از طریق ایمیل هستند.

10 فکر در مورد “ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

 1. سعید چیانه گفت:

  سلام،مقاله بسیار عالی بود. من برای فروش محصولاتم کمپین های ایمیل مارکتینگ میزارم و خیلی خوب با پیشنهاد هایی که ارائه میدم، نتیجه می گیرم.
  دستتون بایت مقالات خوبتون درد نکنه.

 2. ایمان سلطانی گفت:

  من می خواستم ایمیل مارکتینگم رو برای محصولات آموزشیم شروع کنم، اما لیست بسیار معدودی از ایمیل عا رودارم، باید صبر کنم برای جمع آوری ایمیلهای بیشتر؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، با همین مقدار شروع کنید

  2. پرویز نهاوند گفت:

   شما با همین تعداد شروع کنید، قطعا نتیجه می گیرید، نا امید نشید.
   هر روز کاربران و ایمیلهاتون بیشتر میشن.
   توی این مسیر تکامل عجله نداشته باشید.

 3. سرفراز ماهیانفر گفت:

  یکی از بخش های مهممختلف دیجیتال مارکتینگ همین ایمیل مارکتینگ هست که من قصد دارم برای دعوت به خرید مشتریانم، با پیشنهاد های شگفت انگیز بهشون ایمیل بزنم.

 4. کاظم نونوایی گفت:

  سلام و خدا قوت، من از یه جایی، بانکی از هزاران ایمیل پیدا کرده ام، ایا درسته که توی ایمیل مارکتینگم از اونها استفاده کنم؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، معمولا این لیست ها بدلیل اینکه خیلیها ازش استفاده کردن بازده خوبی نداره

 5. شکوری فرد گفت:

  در ایمیل مارکتینگ باید حواسمون باشه که به چه افرادی چه پیشنهادی می فرستیم. من اولاش خیلی سوتی می دادم و این به اعتبار سایتتون لطمه میزنه.

 6. شکوفه مولودی آذر گفت:

  سلام، لطفا یک مقاله هم در رابط با روشها و ابزارهای ارسال ایمیل بنویسید.
  مطالبتون عالی و قابل فهم هستن برای من.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، در برنامه تولید محتوا قرار گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *