سئو

سئو SEO چه اهمیت و کاربردی در دیجیتال مارکتینگ دارد؟

نقش سئو در دیجیتال مارکتینگ

SEO برای بازدهی بیشتر موتور های جستجو کاربرد دارد. در دنیای بازاریابی دیجیتال، این استراتژی بازاریابی نقش مهمی در جهت افزایش دسترسی شما به مشتریان بالقوه ایفا میکند. بنابراین، این برای تجارت شما چه معنی دارد؟ این بدان معناست که موتور های جستجو مکانی اصلی و مهم برای تبلیغ محصولات یا خدمات مشاغل شما هستند. داشتن SEO به عنوان بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ شما برای کمک به موتور های جستجو برای یافتن و فهرست بندی وب سایت شما در فهرست آنها است.

در رابطه با این موضوع بخوانید: سئو و طراحی سایت: هر چیزی که لازم است بدانید

نقش سئو در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در حالی که، Google حجم کلی جستجوی خود را به اشتراک نمی گذارد، باز هم به جرات میتوان گفت که مقدار حجم جستجو به مقدار زیادی است. برخی از آنها ۳.۵ میلیارد جستجو در طول روز تخمین زده اند و هر سال حجم جستجوها ۱۰٪ افزایش می یابد. ما همچنین می دانیم که گوگل بیشترین سهم بازار را در مقایسه با بینگ یا یاهو با ۹۲٪ دارد. دانستن همه این ها، واضح است که SEO یک استراتژی پر فایده برای جذب مشتریان شما در شرایطی است که دارند جستجو میکنند و وقت خود را صرف این کار میکنند.

نقش سئو در کسب و کار یک شرکت چیست؟

نقش SEO در افزایش هر چه بیشتر قرار گرفتن در معرض شرکت شما با مشتریان بالقوه در موتورهای جستجو است. شخصی که مسئولیت تلاش های سئو شرکت شما را بر عهده دارد، به منظور بهبود رتبه شما برای موضوعات خاص یا کلمات کلیدی، استراتژی های مختلف وب سایت را تحلیل و پیاده سازی خواهد کرد.

هنگامی که مشتریان در حال جستجوی خدمات خاص از طریق Google یا سایر موتور های جستجو هستند، می خواهید اطمینان حاصل کنید که شرکت شما در صفحات نتایج موتور جستجو Search Engine Results Page – SERP  قرار گرفته است، تا آنها بتوانند شما را پیدا کنند.

به عنوان مثال، وقتی کسی می خواهد یک بیمه نامه اتومبیل پیدا کند، بنابراین او این مورد را در گوگل تایپ میکند. وقتی که شرکت بیمه شما در صفحه اول یا دوم SERP نیست، بنابراین او شما را پیدا نخواهد کرد. او به احتمال زیاد در همان صفحه اول یا دوم بر روی یکی از آنها کلیک کرده و بیمه نامه مد نظر خود را می خرد.

به همین دلیل برای شرکت شما سرمایه گذاری در SEO مهم است، تا مشتریان بیشتری بتوانند شما را پیدا کنند و شما با آنها ارتباط برقرار کنید. این به افزایش فروش در تجارت شما کمک میکند، زیرا اگر آنها نتوانند شما را پیدا کنند، نمیتوانند از شما خرید کنند.

تصورات غلط درباره SEO

برخی از شرکت ها از سئو پرهیز میکنند، به ویژه اگر قبلاً آن را امتحان کرده اند و نتیجه ای ندیده اند. بسیاری از تصورات غلط در مورد SEO در بین کسانی که آن را کاملاً درک نمیکنند وجود دارد. تصورات غلط رایج عبارت هستند از:

 • SEO قدیمی است و ارزش وقت و بودجه شما را ندارد.
 • سئو غیر قابل اعتماد است.
 • SEO کار نمیکند.

بسیاری از دلایل این تصورات غلط مربوط به تاریخچه SEO است. وقتی سئو برای اولین بار توسعه پیدا کرد، بسیاری از افراد از تاکتیک های اشتباهی استفاده میکردند که اکنون به عنوان SEO کلاه سیاه شناخته میشود.

قبل از اینکه سئو توسط مواردی مانند مجازات های گوگل اداره شود، مشاغل آزاد بودند که از هر ترفندی که میتوانستند فکر کنند برای استفاده از وب سایت خود در موتورهای جستجو رتبه بالا بگیرند، استفاده کنند. کلمات کلیدی در صفحات پر شد، محتوا یا بد یا غیرقابل مشاهده بود و بسیاری از اولین نتایج در صفحات نتایج موتور جستجو بی ربط، اسپم یا هر دو بود.

SEO از آن زمان بهبود یافته است و در حالی که سئو کلاه سفید، دسترسی به وب سایت شما به صفحه اول گوگل را دشوارتر میکند، ترفند های کثیف دیگر مؤثر نیستند. اکنون، موتور های جستجوگر مانند Google، ابتدا محتوای با کیفیت و مناسب را در صفحه اول نشان می دهند.

مزایای سئو چیست؟

فواید SEO فراوان است. از آن جا که گوگل سایتهایی را ارائه میدهد که بهترین مطالب را در اختیار کاربران قرار می دهند، بسیاری از تاکتیک ها و استراتژی های بهبود SEO، همچنین وب سایت شما را به مکانی موثرتر برای کاربران تبدیل میکند.

۱. سئو آگاهی از برند را ایجاد کنید

وقتی که شما روی تلاش های SEO تمرکز می کنید، بیشتر بازدید کنندگان را به سمت وب سایت خودتان می رسانید. این باعث افزایش آگاهی از برند شما میشود تا افراد بیشتری را به خرید محصولات و خدمات شما ترغیب کند.

۲. بهبود بازدید کنندگان و بخش تجربه کاربران در وب سایت

Google اعلام کرده است که تجربه کاربر در وب سایت شما، در کسب رتبه بندی بالاتر توسط موتور های جستجو به شما کمک میکند. آنها می خواهند که کاربران خود محتوای با کیفیت بالا را کشف کنند، بنابراین سایتهایی که با این هدف، محتوا و صفحات وب خود را ایجاد میکنند، اولویت دارند.

۳. افزایش فروش از طریق سیل های ورودی

افراد قبلاً وقتی سایت شما را پیدا میکردند، آن محصول و خدمات شما را در موتورهای جستجو، جستجو میکردند. آنها کسانی هستند که شما را کشف میکنند و این بدان معنا است که شما برای ثبت فروش کار کمتری دارید. برخلاف فروش در خارج از کشور، که نیاز به تماس، ایمیل و غیره دارد.

۴. وب سایت شما را با تلفن همراه سازگار میکند

Google اظهار داشت که شما باید بر روی تجربه کاربرانی که از طریق دستگاه تلفن همراه خود به وب سایت شما مراجعه میکنند، متمرکز شوید. اگر تجربه کار با یک دستگاه تلفن همراه برای بازدید کنندگان ضعیف باشد، احتمال کمتری دارد که وب سایت شما برای کشف مطالب بیشتر، در موتور های جستجو نشان داده شود.

۵. سرعت وب سایت شما، شانس جستجوی شما را افزایش میدهد

سرعت بارگذاری صفحه وب سایت شما به سئو در کسب و کار شما کمک میکند تا محتوای شما را سریع تر مشاهده کنند. اگر صفحه به آرامی بارگیری شود، احتمال دارد کاربر بدون دیدن محتوا از آن صفحه گذر کند. با اطمینان از سریع بودن سرعت جستجوگر های شما، اطمینان پیدا می کنید که شما در اولویت بندی موتور جستجوی گوگل در اولویت قرار می گیرید.

سئو ۳ تا پازل اصلی دارد

سه نوع SEO وجود دارد که شما باید سئو در دیجیتال مارکتینگ را پیاده سازی کنید تا وب سایت شما بهترین فرصت برای بهبود موقعیت خود در SERP را بدست آورد. این انواع عبارتند از:

 • On-Page SEO: این شامل تحقیق در مورد کلید واژه ها و استفاده از کلمات کلیدی در محتوای با کیفیت بالا در صفحات وب مختلف در سایت شماست.
 • Off-page SEO: به تقویت ارتباط وب سایت شما با وب سایتهای دیگر کمک میکند.
 • Technical SEO: این شامل مواردی مانند سرعت سایت، نمایه سازی، نزدیکی موبایل، معماری سایت، داده های ساخت یافته و امنیت است.

SEO

 

ابزارهای سئو چیست؟

در اینجا به معرفی ابزارهای سئو پرداخته میشود که شما میتوانید برای انجام تجزیه و تحلیل SEO و اطلاع از اجرای استراتژی خود، از آنها استفاده کنید. این ابزارها رایگان است که شما میتوانید به استفاده از آنها، کمک های خوبی را جهت استراتژی جستجوگرها دریافت نمایید:

 • Google Search Console: مجموعه ای از ابزارها برای نظارت بر تعداد صفحات ایندکس شده، مشکلات امنیتی و موارد دیگر برای کمک به شما در رتبه بندی بهتر صفحات شما است.
 • Google Keyword Planner: برای یافتن کلمات کلیدی برای هدف قرار دادن در محتوای وب سایت خود و رتبه بندی برای مباحث کلمات کلیدی، از این ابزار استفاده کنید.

اگر با SERP کار می کنید، میتوانید از نرم افزار اختصاصی که بعضی شرکت ها ایجاد کرده اند، استفاده کنید تا به شما در رتبه بندی بهتر در تمام موتورهای جستجو کمک کند.

هیچ شکی نیست که چقدر SEO در دیجیتال مارکتینگ مهم است. کمک به مشتریان بالقوه برای کشف محصول و خدمات شما باعث افزایش فروش و سود شما خواهد شد. اگر کسب و کار شما در شرایط آنلاین باشد، میتوانید بی نهایت از یک برنامه محکم و قابل اعتماد در حوزه سئو بهره مند شوید. اکنون دیگر شما می دانید که چرا SEO برای استراتژی بازاریابی شما بسیار مهم است.

9 فکر در مورد “سئو SEO چه اهمیت و کاربردی در دیجیتال مارکتینگ دارد؟

 1. بهنام پرویز گفت:

  سلام. مقاله خوبی بود. در رابط با دیجیتال مارکتینگ، در باره طرز استفاده از گوگل آنالیتیکس هم مقاله دارید. لطفا برام بفرستید، دوست دارم یه مقاله از شما در این رابط بخونم. دستتون درد نکنه.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، به زودی مقاله آموزشی گوگل آنالیتیکس آماده منتشر خواهد شد

 2. عبدالله روشن. گفت:

  اصلا مگه میشه از فواید سئو چشم پوشی کرد؟ اگه ما دنبال ورودی هستیم باید بپذیریم که اکثر کاربران از گوگل برای سرچ استفاده میکنند و سرچ گوگل سایتی رو نمایش میده که سئو و بهینه شده باشه.
  تمام، ختم کلام.

 3. سلمان نوروزی گفت:

  سلام و روز بخیر. خیلی برای من این مقاله مفید و کاربردی بود هر چند که باید خیلی بیشتر در این زمینه آموزش ببینم.
  دستتون درد نکنه.

 4. ماکوان هژیر نیا گفت:

  توصیحاتتون عالی بود. سئوسلام بخشی از دنیای بزرگ و پیچیده دیحیتال مارکتینگ هست و به نظرم بخش مهمش هم هست.

 5. بهنام ابوالفتحی گفت:

  من یک دوره دو ساعته فیلم در مورد سئو و دیجیتال مارکتینگ نگاه کردم هیچی نفهمیدم، یه سرچ زدم با سایت خوب و این مقاله عالی تون رو برو شدم که واقعا استفاده کردم.

 6. پرستو بالدار گفت:

  اولین روزی که من با سئو آشنا شدم یادمه، رفته بودم شرکت دوستم که فکر می کردم سئو یه برنامه ایی هست که میشه باهاش برنامه نویسی کرد و سایت طراحی کرد.
  خیلی از سایتتون خوشم میاد.
  خدا قوت.

 7. شورکندی از ملایر گفت:

  واقعا سئو و خود رفتار گوگل برام حیرت آوره و این دنیای عجیب سئو واقعا فرایند هیجان انکیزی داره.

 8. سلطانی مرمر گفت:

  سئو شاخه ایی از دیجیتال مارکتینگ هست اما از نظر من همین شاخه خودش کل قضیه هست. و مهمترین بخش یک سایت خوب، بهینه سازی برای موتورهای جستجو هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *