سئو و دیجیتال مارکتینگ, تبلیغات کلیکی

چک لیست اجرای کمپین تبلیغات کلیکی

کمپین تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی (به اختصار PPC) در دنیای بازاریابی و تبلیغات آنلاین توسط بسیاری از کسب و کارها و تجارت‌ها با هدف تبدیل مخاطبان به مشتریان، و همچنین افزایش ترافیک سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترافیک تولید شده توسط این روش، بازده بیشتری نسبت به دیگر روش‌های تبلیغاتی دارد. بدین معنی که درصد بیشتری از افراد بازدید کننده تبدیل به مشتریان بالفعل خواهند شد. به عبارت دیگر تبلیغات کلیکی بیش از هر روش دیگری می‌تواند مشتریان بالقوه‌ی شما را به سمت شما بکشاند. از طرفی این تبلیغات بسیار مقرون به صرفه هستند، زیرا آگهی دهندگان فقط در صورتی هزینه پرداخت می‌کنند که تبلیغات آن‌ها مورد بازدید قرار گرفته باشد.

البته محتوای با کیفیت نیز مانند هر روش دیگری در روش تبلیغات کلیکی نقش به سزایی دارد. در ادامه نکاتی را برای بهینه‌تر شدن کمپین تبلیغات کلیکی مطرح خواهیم کرد. در صورتی که نیاز به راه اندازی یک تبلیغات کلیکی دارید و یا علاقه‌مند به این موضوع هستید، با ما همراه شوید.

۱٫ آگاهی داشتن از قوانین و شرایط شرکت‌های تبلیغاتی

بهتر است اطلاعات کافی در مورد شرایط کمپین‌های تبلیغاتی و نحوه‌ی کار شرکت‌های تبلیغاتی داشته باشید. اگر به تازگی با تبلیغات آنلاین و تبلیغات کلیکی آشنا شده‌اید، حتماً سعی کنید در مورد اطلاعات کسب کنید. کتاب‌ها و منابع آنلاین زیادی برای کمک به شما وجود دارند.

تبلیغات کلیکی

۲٫ مشخص کردن اهداف

پس از آشنایی با روش‌های بازاریابی آنلاین و همچنین روش تبلیغات کلیکی، می‌توانید اولین گام به سمت ساختن یک کمپین تبلیغاتی کلیکی را بردارید. قبل از هر کاری اهداف خود را مشخص کنید. برای این کار به مواردی توجه کنید که در ادامه توضیح می‌دهیم. هدف از این کمپین تبلیغاتی چیست؟ بسته به اینکه هدف کمپین افزایش ترافیک و یا تعداد اعضای سایت و یا افزایش نرخ فروش باشد، محتوا و سیاست تبلیغاتی متغیر خواهد بود. هدف‌گذاری باید به صورتی باید که کمپین را در مسیر درست هدایت کند در غیر این صورت پول و زمان به هدر خواهند رفت. باید بدانید که پس از مشاهده‌ی تبلیغ از مخاطب انتظار چه واکنشی دارید. در مرحله‌ی بعد باید سعی کنید نرخ تبدیل را به دست بیاورید.

۳٫ دکمه‌ی فراخوان یا Call To Action

یکی از مهم‌ترین عوامل کلیدی که باید به آن توجه کنید در نظر گرفتن یک دکمه‌ی فراخوان متناسب با هدف گذاری تبلیغ است. باید بدانید که از مخاطب چه انتظاری دارید و متناسب با آن دکمه‌ی فراخوان در نظر بگیرید. برای مثال وقتی انتظار دارید مخاطب در سایت شما ثبت نام کند، باید “همین حالا عضو شو” و یا “ثبت نام” را به عنوان دکمه‌ی فراخوان در نظر بگیرید و در حالتی که تبلیغ شما مربوط به فروش یک محصول است، از دکمه‌ی “اضافه کردن به سبد خرید” استفاده کنید. به طور کلی در طراحی دکمه‌ی فراخوان باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • دکمه فراخوان باید با توجه به مرحله قبل یعنی هدف کمپین، طراحی و در نظر گرفته شود.
  • دکمه فراخوانی که در بنر تبلیغاتی یا صفحه سایت خود قرار می‌دهید باید با محتوای صفحه فرود نهایی که کاربران مشاهده می‌کنند یکپارچه باشد و یک پیام را القا کند.
  • اگر در بنر و دکمه فراخوان وعده‌ای را ارائه داده‌اید حتماً به آن وفادار باشید و با مخاطبان خود با صداقت رفتار کنید.

تبلیغات کلیکی

۴٫ داشتن یک صفحه‌ی فرود بهینه

صفحه‌ی فرود اولین چیزی است که یک مخاطب از برند شما، می‌بیند و اولین پیش زمینه را در مورد برند شما در ذهن مخاطبان می‌سازد. برای داشتن یک صفحه‌ی فرود بهینه، سؤالات زیر را خود بپرسید:

  • آیا صفحه فرود کمپین به اندازه کافی قابل اعتماد است؟
  • آیا صفحه فرود، حرفه‌ای طراحی شده است؟
  • آیا یک تجربه یکنواخت و یکپارچه را از کمپین القا می‌کند؟
  • آیا محتوا به حد کافی توجه کاربران را جلب می‌کند؟

این سؤالات برای دریافت نرخ تبدیل (Conversion Rate) بیشتر و بهتر و نتیجه‌ی نهایی کمپین تبلیغاتی تأثیرگذار هستند.

۵٫ مشتریان بالقوه را بشناسید

هنگام شروع یک کمپین تبلیغاتی، باید مخاطبان هدف خود را بشناسید. لزوماً تمام افرادی که بنر شما را می‌بینند مخاطب و مشتریان بالقوه‌ی شما نیستند. بهتر است که متناسب با کالا و خدماتی که ارائه می‌کنید یک جامعه‌ی هدف را طراحی کنید و تبلیغات خود را با حجم محدودتری برای مخاطبان هدفتان نمایش دهید. این کار بازدهی کمپین تبلیغاتی شما را بیشتر کرده، و هزینه‌های تبلیغات بی مورد کم بازده را حذف می‌کند. طراحی کمپین تبلیغات کلیکی شما باید مختص مخاطبان هدف باشد. مخاطبان هدف کسانی هستند که به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند هستند و پتانسیل اولیه را برای تعامل و تبدیل شدن به مشتری را دارا هستند. تبلیغات کلیکی باید با استفاده از هدفمندی‌های تبلیغاتی پیش روی مخاطبان هدف قرار بگیرد، در غیر این صورت کلیک‌های دریافتی ممکن است فقط هزینه شما را بالا ببرد.

تبلیغات کلیکی

۶٫ تنظیمات مربوط به کمپین تبلیغات کلیکی

بهینه سازی کمپین تبلیغات کلیکی در روند تبلیغات یک مرحله‌ی مهم و یک گام اساسی است. این تنظیمات میزان تأثیر تبلیغات شما را بر جامعه‌ی هدف افزایش می‌دهد و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های غیر ضروری می‌شود. این تنظیمات با توجه به شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات تبلیغات اینترنتی می‌تواند متفاوت باشد اما به طور کلی مشخص کردن وضعیت هدفمندی‌ها، تعیین بودجه، زمان‌بندی اجرای کمپین، بهینه سازی برای دستگاه خاص مانند موبایل، انتخاب سایز بنرها از مهم‌ترین تنظیمات به شمار می‌روند. برای مثال با داشتن هدفمندی جغرافیایی تبلیغات خود را از مکان‌هایی که در آن‌ها خدماتی ارائه نمی‌دهید حذف کنید زیرا این تبلیغات عملاً بازدهی برای شما ندارند و فقط هزینه‌ی گزاف تبلیغات را دور می‌ریزید. علاوه بر هدفمندی جغرافیایی هدفمندی زمانی نیز بسیار مهم است. تبلیغات را در ساعات از روز انجام دهید که مخاطبان هدف شما فرصت مشاهده‌ی بنرهای تبلیغاتی را داشته باشند.

 

۷٫ تست و نظارت بر وضعیت عملکرد کمپین

بخش دیگری از روند بهینه سازی کمپین تبلیغاتی استفاده از روش A/B Testing است  A/B که کمک می‌کند بهترین بازدهی و نتیجه را از کمپین تبلیغاتی خود به دست بیاورید. در این روش دو یا چند نوع مختلف از یک صفحه سایت به صورت تصادفی به کاربران نمایش داده می‌شود تا پس از تجزیه و تحلیل آمار، مشخص شود کدام صفحه و تغییرات موجود در آن برای استفاده در جهت تجربه نرخ تبدیل بالاتر مناسب است.

برای اینکه همواره کمپین‌ تبلیغات اینترنتی خود را بهبود ببخشید باید بتوانید این کمپین‌ها را در تمامی جوانب ردیابی و آنالیز کنید. یکی از روش‌هایی که برای این‌ کار وجود دارد استفاده از کد‌های (UTM) (Urchin tracking module) است که به شما اجازه سفارشی کردن آدرس لینک را می‌دهد تا بتوانید منبع ترافیک ورودی خود را تشخیص دهید.

 

نتیجه‌گیری

استفاده از روش تبلیغات کلیکی یک روش استاندارد پر بازده است که در صورتی که به صورت صحیح هدف گذاری شود و محتوای ارزشمند برای آن تولید شود می‌تواند افزایش نرخ تبدیل و متعاقب آن نرخ فروش بسیار بالایی را برای آگهی دهنده به همراه داشته باشد. این روش مانند دیگر روش‌های تبلیغاتی نیاز به تحلیل و بهینه سازی دارد و در صورت انتخاب محتوا نامناسب و سیاست‌های تبلیغاتی غلط موفق نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *