سئو و دیجیتال مارکتینگ

مراحل و گام های لازم جهت موفقیت در سئو برای کسب‌وکارهای کوچک

مراحل و گام های لازم جهت موفقیت در سئو برای کسب‌وکارهای کوچک

انسان از زمان خلقت تا به امروز مراحل مختلفی را به چشم دیده است. هر مرحله برای انسان با انقلابی شروع و با تحولی به اتمام رسیده است. این تحولات را گاهی طبیعت برای ما رقم زده است و گاهی خودمان دست به کار شدیم. انسان با کشف آتش اولین و مهمترین انقلاب زندگی خود را تجربه کرد. این کشف باعث شد انسان راه خود را از حیوانات جدا کند. راهی که هنوز هم ادامه دارد و مشخص نیست چندین مرحله دیگر باید پیش برویم. اختراع خط و انقلاب های صنعتی و قرون وسطا و … سایر تحولاتی بود که هر کدام سال ها برای انسان طول کشید. آخرین عصری که در آن حضور داریم به لطف اختراع اینترنت شروع شده است. در واقع اینترنت انقلابی عظیم تر از آن چیزی بود که هر کسی انتظار داشت. اختراع و ایجاد اینترنت و شبکه های کامپیوتری یک یا دو بخش از زندگی بشر را تحت تاثیر قرار نداد، بلکه کل زندگی جهانی ( اعم از انسانی و حیوانی و طبیعی ) در تمام بخش های آن را عوض کرد. اینترنت برای هر چیزی تعریفی جدید به وجود آورد و بجز این همراه خود مفاهیم مختلفی به دنیا آورد. مفاهیمی مانند سئو سایت ( SEO ).

مفهوم SEO، مرتبط ترین مفهوم به اساس و پایه اینترنت است. در واقع اینترنت در اساسی ترین و ابتدایی ترین شکل ممکن آن، یعنی ایجاد ارتباط مستقیم بین دو نفر یا چند نفر که این ارتباط بر اساس تبادل اطلاعات صورت می گیرد. به بیان بهتر اینترنت یک بستر است که در آن انسان ها به واسطه اطلاعات ( هر نوع اطلاعات متنی یا تصویری و … (  به اشتراک گذاشته، با یک دیگر در ارتباط  می شوند. این سخن این معنی را نیز می دهد که در ذات دنیای اینترنت بر عکس چیزی که به نظر می آید، آنی و لحظه ای بودن مهم نیست. بلکه آن چیزی که به نظر مهم می آید این است که بتوان اطلاعات را به اشتراک گذاشت و البته بتوان از این اطلاعات استفاده کرد. کاری که سئو برای ما انجام می دهد دقیقا در همین قسمت استفاده از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده است.

معنایی که سئو برای ما دارد

معنایی که سئو برای ما دارد

برای این که بتوانیم به درستی از SEO برای کسب و کارهای خودمان، به خصوص کسب و کارهای کوچک استفاده کنیم، باید واقعیت اصلی سئو را به چشم ببینیم. این واقعیت ها و اساس پایه ای می تواند نحوه استفاده درست از آن را به شکل مفهومی به ما آموزش دهد.

وقتی اینترنت رو به جهانی شدن پیش رفت، کم کم اطلاعات موجود در این فضا زیاد و زیادتر شدند. بنابراین در بخش استفاده از اطلاعات کمی کاربران دچار سردرگمی شدند. چرا که پیدا کردن یک متن و یک مطلب و دیتای خاص بین انواع اطلاعات کار سختی بود.

اینجا بود که کم کم موتورهای جست و جوگر وارد دنیای اینترنت شدند. این موتورها وظیفه داشتند اطلاعات مورد نیاز کاربر را پیدا و به آن ها ارائه بدهند. در آن روزگار هنوز اینترنت روی اصلی خود را نشان نداده بود و تنها مبحث اطلاعات بود که مهم و هیجان انگیز بود.

با افزایش تعداد کاربران و انفجار اطلاعات موجود در این شبکه، موتورهای جست و جوگر در دسته بندی اطلاعات و جست و جوی آن ها دچار ضعف و مشکل اساسی شدند. از این رو به سرعت دست به تهیه یک الگوریتم جست و جو زدند. الگوریتمی که طبق آن مشخص می شد مطالب بر چه اساسی مورد جست و جو واقع شوند. این الگوریتم همان SEO نام داشت.

از آن موقع تا به امروز این قوانین قوی و قوی تر شدند و روندی را پیش گرفته اند که امروزه می توان گفت شرکتهایی مانند شرکت گوگل از هوشمندترین سیستم SEO بهره می برد.

اما تا اینجای داستان به نظر این مفهوم بیشتر برای خود موتورهای جستجوگر مهم باشد و هیچ ارتباطی با کسب و کار و تجارت نداشته باشد. اما خودتان هم خوب می دانید که هرچه از عمر اینترنت گذشت اثرات مختلف آن بیشتر نمایان شد. مهمترین این اثرها در داستان اقتصاد و کسب و کار بود. علت آن هم بسیار ساده است. کسب و کار به مشتری نیاز دارد و مشتری را می توان در یک تعداد جمعیت بالای انسانی راحت تر پیدا کرد. در دنیایی مثل دنیای اینترنت که بیشتر جمعیت جهان در آن حضور دارند. اینجاست که مفهوم جست و جو و نحوه آن برای کسب و کارها مهم جلوه می کند.

موفقیت در سئو، مهم برای رونق یک کسب و کار

بنابراین دنیای اینترنت دنیای حضور کاربران بی شمار است و راه ارتباطی بین آن ها اطلاعاتی است که در این دنیا رد و بدل می شود و راه رسیدن به این اطلاعات الگوریتم های SEO می باشد.

حال به دنیای واقعی نگاه کنید. یک کسب و کار، بزرگ یا کوچک، برای رسیدن به موفقیت و برای زنده ماندن نیاز به مخاطب و مشتری دارد. چیزی که دنیای اینترنت به راحتی می تواند در اختیار او بگذارد. از این رو هر کسب و کاری که می خواهد موفق شود باید زمام اطلاعات حوزه تخصصی خود را در اختیار بگیرد و سعی کند کاربران اطلاعات آن را در اختیار داشته باشد. برای این کار مسلما باید اطلاعاتی که ما می خواهیم در نتایج جست و جوی کاربر باشد و این ممکن نیست مگر با استفاده از داستان SEO و قوانین مختلف و به روز آن.

ما در اینجا بیش از نیمی از حجم مقاله را به مفهوم پایه ای SEO اختصاص دادیم تا بتوانیم کاملا مفهومی با این داستان آشنا شویم. بسیاری از ما SEO را با تعریف یک خطی می شناختیم. سعی ما این بود که چیزی فراتر از یک تعریف را به شما نشان بدهم تا گامهایی که در ادامه گفته می شود را  راحت تر درک کنید و آن ها را بهتر بتوانید شخصی سازی کنید.

بحث ما در این مقاله در ارتباط با کسب و کارهای کوچک است. این کسب و کارها اصولا همیشه زیر سایه نام ها و برندهای بزرگ گم می شوند و کم تر می توانند عرض اندام کنند. بنابراین به نظر کار کسب و کارهای کوچک برای جذب مخاطبان در دنیای اینترنت سخت تر است. چرا که اولا خود مخاطبان خود خواسته سراغ اطلاعات مربوط به این کسب و کارها می روند و در ثانیه این برندها از سئوکاران حرفه ای استفاده می کنند که رقابت با آن ها می تواند سخت باشد.

اما نکته مثبت و قوت کسب و کارهای کوچک در این است که می توانند جرات بالاتری داشته باشند و خلاقیت های بسیاری در زمینه طراحی سایت و SEO به کار ببرند. بجز این برندها مانند چراغ های راهنمایی هستند که می توانند هر کسب و کار کوچک دیگری را تا حدودی راهنمایی کنند. برای این اتفاق باید کمی هوشیار بود.

مهمترین گام، مخاطب خودتان را بشناسید

مهمترین گام برای کسب موفقیت در سئو این است که مخاطب خود را بشناسید. با رصد برندهای حوزه تخصصی خودتان و مشتریان آن ها می توانید مخاطبان خود را شناسایی کنید. این شناسایی به شما این قدرت را می دهد که بفهمید کاربرانی که به دنبال آن می گردید به دنبال چه نوع اطلاعاتی می توانند باشند. یادتان باشد.

دنیای امروز دنیایی نیست که بتوانید به زور و مستقیم مخاطبی را جذب خود کنید. از این رو با پیدا کردن زمینه علاقه ای کاربران خود مشغول تولید اطلاعات در آن زمینه های مختلف شوید. هدف اصلی تان این باشد که به مخاطب اطلاعات کاربردی بدهید. مخاطب وقتی از مطالب و اطلاعات شما سود ببرد سمت شما جذب می شود. بجز این سئو امروزه تبدیل به یک هوش مصنوعی قوی شده است. فارغ از چند قانون و قاعده و چگالی و … مهمترین چیزی که مورد بررسی قرار می دهد این است که یک مطلب تا چه اندازه می تواند برای کاربر مفید باشد و دقیقا آن چیزی باشد که کاربر به دنبال آن است.

هوش مصنوعی که در SEO به کار رفته کاری کرده است که قوانین در حاشیه قرار گرفته است و این خود متن و مفاهیم آن است که اهمیت بالاتری پیدا کرده است. بنابراین باید سعی کنید به مخاطب خود احترام بگذارید و اطلاعاتی درست و مفید به او بخورانید. این اطلاعات حکم غذا برای او را دارد. هرچه غذای شما بهتر باشد، رستوران  ( کسب و کار ) شما شلوغ تر خواهد شد.

نکته مهم دیگر که برای موفقیت در SEO به خصوص برای کسب و کارهای کوچک مهم است این است که یاد بگیرد همیشه در دید بمانید. از این رو کشف کنید کاربران شما در جست و جو های خود چه سایت ها و چه برنامه هایی را بیشتر بازدید می کنند. این محل ها برای شما حکم بیلبورد تبلیغاتی را خواهند داشت. یک فضای کوچک در بین انواع تبلیغات مختلف که حتی فقط نام کسب و کار شما را داشته باشد می تواند کم کم اعتماد را در ذهن ناخودآگاه مشتری و مخاطب شما رسوخ بدهد. از این رو حتی اگر اتفاقی هم کسب و کار شما را پیدا کند، ناخودآگاه به شما اعتماد دارد و این کار جذب او را راحت تر می کند.

سخن آخر

از دیگر روش های مهم برای جذب مخاطب که هر کسب و کار کوچک و بزرگی باید از آن استفاده می کند. استفاده از بک لینک های معتبر می باشد. بهترین و اصلی ترین راهکار این است که کاری کنید مطالب شما به شکل رفرنس و مرجع برای گوگل مطرح شود. برای این کار می توانید مطالب مرتبط با مطالب اصلی کسب و کار خود را نگارش و در آن از لینک های مرجع استفاده کنید. آن مطالب را به شکل یک رپورتاژ به سایت های معتبر، مرتبط و پربازدید بدهید تا باز نشر کنند. این اتفاق باعث می شود گوگل متوجه شود که مطلب اصلی شما یک مطلب تخصصی است و می تواند برای کاربران این حوزه مفید باشد.

توجه داشته باشید که سعی نکنید گوگل و SEO آن را گول بزنید. استفاده از مزرعه لینک و داشتن شبکه ای از سایت های مخفی که برای یک دیگر بک لینک بزنند در صورت کشف گوگل به شدت مورد مجازات واقع می شوند و این اتفاق به راحتی می تواند کاربران و مخاطبان شما را بگیرد. بنابراین به گوگل و قوانین آن احترام بگذارید.

مورد آخر این که سعی کنید یک SEO کار حرفه ای داشته باشید. کسی که مخاطبان را بشناسد و بداند چگونه باید با آنها صحبت کرد. دنیای اینترنت دنیایی عجیب است که تنها تشابه آن با دنیای واقعی، ما انسان ها هستیم. بنابراین فکر نکنید با قوانین دنیای واقعی می توانید در این دنیا رقابت کنید.

نوشته های مشابه

12 دیدگاه در “مراحل و گام های لازم جهت موفقیت در سئو برای کسب‌وکارهای کوچک

 1. شاهین معروف پور گفت:

  سلام و روزبخیر. واقعا خیلی انگیزه گرفتم برای ادامه دادن و کار کردن روی سایتم. چند مدتی بود که یه سایتی زده بودیم اما داشتیم کم می آوردیم. خیلی دوست دارم سایتم رشد بکنه اما هنوز اتفاقی نیوفتاده. مقاله تون عالی بود. مرسی از شما.

 2. پرگاس انفورماتیک گفت:

  سلام دوست عزیز، خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بود، همچنین برای راهنمایی بیشتر در جهت رشد و توسعه سایت تون با کارشناسان پرگاس انفورماتیک تماس بگیرید: ۲۸۴۲۸۴۵۶-۰۲۱

 3. رقیه سلیمی گفت:

  منم یک سایت با تعدادی کاربر دارم و فعالیتم مربوط به تنها یک شهر هست، ایا ارزش داره که روی سئو سایتم کار کنم؟

  1. پرگاس انفورماتیک گفت:

   سلام دوست عزیز، بله خیلی خوب جوابگو هست

 4. هاشم محسنی گفت:

  سلام و وقت بخیر.
  مقاله خوبی بود. دوستانی که علاقه مند یه مسائل سئو هستن به سایت من هم سر بزنند. سئو و دیجیتال مارکتینگ از مهمترین بخش های یک سایت موفقه.

 5. پرهام شایسته گفت:

  خداییش سه ساله، هر چقدر در مورد سئو سایت و گوگل می خونم بازم سیر نمیشم.

 6. مهندس پارسا گفت:

  لطفا یک مقاله هم در مورد بک لینک سازی بزارید و عملا یکم سایت خوب با رنک خوب جهت لینک سازی معرفی کنید.

 7. عادل معروفی گفت:

  هر وقت خواستید نا امید بشید از ادامه سئو و مدیریت سایت، کافیه یه سر به این سایت پرگاس بزنید.
  واقعا بهتون احسنت می گم.

 8. کیوان کلهری گفت:

  من تموم کارهایی که توی مقالات مربوط به سئو فرموده اید رو دارم انجام میدم، پس چرا نتیجه نمی گیرم؟

  1. پرگاس انفورماتیک گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 9. فرزاد طبیعت گفت:

  من چطور می تونم برای سایتم لینک بلدینگ قوی داشته باشم. سایت هایی که به رایگان این اجازه رو میدن، چطوری پیداشون کنم؟

  1. پرگاس انفورماتیک گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.