سئو و دیجیتال مارکتینگ

سئو چیست؟ چرا باید به سئو سایت اهمیت بدهیم؟

چرا باید به سئو سایت اهمیت بدهیم؟

برای درک مفهوم سئو سایت و ارزش سئو بهتر است از یک مثال ساده استفاده کنیم. شما تصور کنید که یک شهر بزرگ رویایی وجود دارد. نکته جالب این شهر این است که ورود به ان و استفاده از بسیاری از امکانات اصلی آن رایگان است و هیچ هزینه ای برای هیچ کاربری ندارد. در این صورت بیشتر مردم جهان دوست دارند حداقل یک بار هم که شده به این شهر سفر کنند.

سئو به روایت داستان

سوال اصلی اینجاست که درآمد نگهداری این شهر و گسترش و پیشرفت آن از کجا حاصل میشود؟ این را همیشه یادتان باشد، وقتی خدماتی رایگان باشد، مسلما خود شما بهای آن می باشید. در این شهر نیز حضور شما برای گسترش و پیشرفت و ایجاد درآمد آن نه تنها کافی است بلکه بسیار پولساز و سود آور نیز میباشد. از طرف دیگر بسیاری از خدمات این شهر توسط همین مهاجرین و مراجعین به شهر تامین میشود. از این رو به نظر میآید شهری که معرفی می کنیم تنها و تنها و تنها به حضور انسان ها وابسته است.

تمام کنترل این شهر به دست انسان ها و کسانی که وارد آن شده اند صورت می گیرد و هیچ نیروی بالاتری در آن وجود ندارد. هرکسی بر اساس توانایی های خود در آن اقدام به کارهایی میکند. در این شهر تعامل ها بسیار است و بسیار اتفاق می افتد که کسی به دیگری در امری محتاج شود.

یکی از پرطرفدارترین کارهایی که انسان ها دوست دارند در این شهر انجام بدهند. دربانی میباشد. این شهر درست مانند هر شهری دیگر برای ورود دروازه هایی دارد. علت این امر کاملا مشخص است. اگر تنها حضور افراد در این دنیای بزرگ سودآور است، بنابراین هر کسی که در این دنیا حضور دارد از دروازه عبور میکند، پس داشتن یک دروازه به اندازه یک شهر میتواند سودآور باشد. اما وقتی هر چیزی برای استفاده در این شهر رایگان است، و مسلما عبور از دروازه ها نیز رایگان است، بنابراین چطور سودآوری رخ میدهد و میتواند سودی به اندازه یک شهر برای دربان آن داشته باشد؟

تبلیغاتی که دنیا را عوض کرد

نکته جالب این شهر این است که از سایر شهرها نه تنها دور نیست بلکه به نوعی در دل آن قرار دارد و تاثیر بسیاری بر آن میگذارد. به خصوص در امر اقتصاد و تجارت و خرید و فروش. آن چیزی که در کسب و کار بسیار حائز اهمیت است، داشتن مشتری و مخاطب مناسب است. از طرفی در هر تجارتی هزاران کسب و کار وجود دارد و مسلما بازار برای همه آنها به شکل یکسان وجود نخواهد داشت. بنابراین اینجا مفهوم جذب مشتری و در بیان بهتر مفهوم تبلیغات بسیار اثر گذار میشود.

جذب مشتری برای هر کسب و کاری اهمیت خاص و پایه ای دارد. از این رو به راحتی میتوان گفت تبلیغات برای آنها نیز اهمیت خاصی دارد. بنابراین حاضر خواهند بود برای تبلیغات هر بهایی را بپردازند و هرکاری انجام بدهند. از طرف دیگر تبلیغات وقتی صورت می گیرد که انسانی وجود داشته باشند و هر چه تعداد انسان ها بالاتر باشد درصد برد تبلیغات بیشتر میشود. این گونه حضور انسان ها در یک سری محل ها حکم برگ برنده و معدن طلا را دارد.

برگ برنده و معدن طلا

حال وقتی به شهری که آن را شرح می دادیم باز می گردیم متوجه می شویم این شهر مملو از آدم هاست. به نوعی اجتماعی مخلوط از سراسر دنیاست که در آن میتوان هر نوع خلقیاتی پیدا کرد. این شهر تنها به سبب داشتن جمعیت بالا و حضور بسیاری از انسان های روی کره زمین در آن، محل مناسبی برای تبلیغات است. از این رو وقتی در شهر راه می رویم کم و بیش در هر جای شهر تبلیغاتی مشاهده می کنیم.

شاید فکر کنید زیبایی شهر با وجود این تبلیغات از بین برود. اما در جایی که پول در جریان باشد زیبایی نیز جنبه مصرفی پیدا میکند و باید برای ان دلیلی اقتصادی پیدا کرد.

حال به دروازه برگردیم. این دروازه همیشه مملو از آدم است. همین یک شرط کافی است که سود تبلیغات شامل حال او شود اما یک مزیت بزرگ میتوان برای دروازه دانست و آن این که در شهر کمی انسان ها آزادتر هستند و میتوانند سراغ محل های مختلفی بروند. از این رو ممکن است برخی از تبلیغات دیده نشوند. اما یک دروازه تنها راه ورود به شهر است. پس هر نوع تبلیغی میتواند در آن رخ بدهد و دیده شود.

بینهایت دروازه و داستان یک رقابت

بنابر آنچه گفتیم سودی که یک دروازه میتواند داشته باشد بسیار بسیار ماورایی خواهد بود. در دنیای اقتصاد یک اصل ساده و کاربردی وجود دارد و آن این که، هرجایی که سود بالایی وجود داشته باشد، رقبای بیشتری نیز به وجود خواهند آمد. بنابراین در این شهر نیز تنها یک دروازه وجود ندارد.

هرکسی میتواند در این شهر نه تنها یک دروازه که چندین دروازه داشته باشد. بنابراین احتمالا تعداد دروازه های کل شهر از تعداد انسان های کره زمین بیشتر باشد. وقتی که این اتفاق می افتد طبق اصل اقتصاد، رقابت برای جذب ایجاد میشود.

چرا باید به سئو سایت اهمیت بدهیم؟

کدام دروازه

بنابراین در زبان ساده تر، هر دروازه ای که می خواهد سودی از سهم تبلیغات داشته باشد باید مسافر بیشتری از خود عبور دهد، اما تعداد مسافران کمتر از تعداد دروازه ها میباشد. از طرف دیگر با عبور یک یا دو مسافر نمیتوان سودی از تبلیغات به دست آورد. تبلیغات همیشه به تعداد بالایی از انسان ها نیاز دارد. بنابراین دروازه ای برنده است که بتواند بیشترین تعداد عبوری را داشته باشد. در این شهر، نه تنها قیمت دروازه که قیمت هر محل دیگری به نسبت انسان های عبوری از آن وابسته میباشد.

بنابراین دربان ها برای جذب مخاطب های مناسب باید کاری انجام بدهند. باید بتوانند برای مخاطب خود جذاب و منحصر به فرد باشند. باید جا دار تر باشند و امکانات خوبی در اختیار آنها بگذارند. اما یک نکته حساس و مهم در این میان است. مخاطبان همیشه خود با پای خود به سراغ یک دروازه نمی آیند. در کلام بهتر در بیشتر مواقع ماشین های مخصوصی این مخاطبان را به سمت این دروازه ها می آورند. ماشین هایی که به ظاهر تحت کنترل مخاطب است، اما مخاطب هر روز تنبل تر از دیروز میباشد و می گذارد خود ماشین تصمیم بگیرد مخاطب خود را از کدام دروازه عبور بدهند.

بنابراین دربان ها باید سعی کنند بیشتر این ماشین را جذب خود بکنند تا این که بخواهند مخاطب را جذب کنند. مخاطب امروز تحت امر این ماشین قرار گرفته است و این ماشین تعیین میکند چه کسی از کجا عبور کند. از این رو وقتی عبور و حضور انسان ها مهم است و ثروت و گردش مالی از این عبور و مرور به دست میآید، پس این ماشین یک تعیین کننده اساسی و در واقع یک حکمران است. میتواند هر چیزی بابت این اتفاق مطالبه کند؟

سئو، قانونی که این ماشین وضع میکند

از آنجایی که تعداد بالایی از مخاطبین و مراجعین از این ماشین استفاده میکنند، این ماشین مجبور است که به نوعی قانون و الگوریتمی برای خود داشته باشد. این الگوریتم که در زبان خود آن را سئو نامیده اند، باعث میشود مخاطب دقیقا به آن چیزی که می خواهد برسد و از آن دروازه ای عبور کند که بیشتر به نفع او میباشد. بنابراین دربان ها ناچار شده اند که برای جذب مخاطب به این سئو احترام بگذارند و سعی کنند مطابق آن عمل کنند. در اصل ماشین در این شهر آزاد که هیچکس بر دیگری حکمرانی نمیکند، توانست قانون بگذارد و کاری کند که بدون هیچ مجری قانونی، قوانینش اجرا شوند.

از طرف دیگر ماشین به خوبی می داند که هر روز باید بیشتر به خواست مخاطبان خود نزدیک و نزدیک تر شود و سعی کند آنها را دقیقا از دربی عبور دهد که مطابق نیاز آنهاست. چرا که اگر مخاطب راضی نباشد قدرت حکمرانی ماشین کم میشود. پس سئو و الگوریتمی که تعیین میکند در واقع در جهت منافع مخاطب خود میباشد.

اهمیت سئو

بنابراین هر دروازه ای که در حوزه تخصصی خود، سئو بهتری رعایت کند و این الگوریتم ها را متناسب با آن چیزی که مخاطب می خواهد پیاده کند، به طبع مخاطب بیشتری دریافت خواهد کرد و همیشه در اول لیست این ماشین خواهد بود. در کل اهمیت سئو در این شهر، برای دروازه ها مانند اهمیت اکسیژن برای انسان ها میباشد.

احتمالا اکنون به خوبی می دانید که این شهر خیالی ما، فضای اینترنت بوده است و این دروازه های ما مثالی از سایتها و درگاه های اینترنتی مختلف و آن ماشین چیزی جز موتور جستجوگر مانند گوگل نبود. ما سعی کردیم مفهوم کمی پیچیده سئو را بدون وارد شدن به قوانین عجیب و غریب آن با یک مثال و داستان توضیح دهیم.

در اصل SEO در جهت بهینه سازی موتورهای جستجو به وجود آمد تا این موتورها بتوانند راحت تر و دقیق تر آن چیزی را که مخاطب می خواهد به او ارائه بدهند. اما کم کم این مبحث وارد دنیای اقتصاد و مفهوم تبلیغات و … شد. در این مقاله سعی شده بیشتر با این دید به SEO نگاه شود. چرا که امروز اصلی ترین استفاده از آن همین جذب مخاطب بیشتر و داشتن یک مزرعه انسانی خوب است.

11 فکر در مورد “سئو چیست؟ چرا باید به سئو سایت اهمیت بدهیم؟

 1. شاهرخ مرادپور گفت:

  سلام از این داستان و مثال برای اهمیت سئو واقعا لذت بردم. من وبلاگ دارم با ذکر منبع با اجازه شما منتشر ش می کنم. خیلی سایت خوبی دارید.

 2. پرگاس گفت:

  سلام دوست عزیز ، خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید است.

 3. سلام شریف پور گفت:

  سلام، لطفا سئو سایت بنده رو هم یک نگاهی بندازید و برام قیمت پیشنهادیتون رو بدید، می خوام توی چند کلمه کلیدی، حداقل توی جایگاه دوم باشم.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 4. ناهید نخجوانی گفت:

  یعنی دمتون گرم با این روایت داستانی توضیح سئو چیست.
  خیلی حال کردم و فکر کنم برای چهار یا پنج تن از دوستامم لینکش رو توی واتساپ فرستادم. خیلی کارتون درسته. شاد و پیروز و موفق باشید.

 5. پریزاد ناهیدی گفت:

  سلام خیلی مقاله مفیدی بود، ممکنه در مورد رنک های مربوط به سئو هم مقاله بزارید.
  ممنون

 6. سیامک پورلطفی گفت:

  سلام. من می خوام سئو خارجی سایتم رو به تیم شما بسپارم، نیازی هم نیست که اطلاعات ورود سایتم رو به شما بدم. این کار رو برامون انجام میدید؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 7. شیدا مرتضویی گفت:

  چقدر عامه فهم و ساده توضیح دادید، اونقدر لذت بردم که توی گروه تلگرامی به اسم بچه های دانشگاه موفقیت، لینک این صفحه رو ارسال کردم و زیرش هم نوشتم که حتما بخونن.

 8. سمیرا پوران دخت گفت:

  سئو واقعا مهمترین بخش یک کسب و کار آنلاین هست، خیلی مطالب سایتتون مفید و عالی هست.

 9. سپیده فاروقی گفت:

  سلام.
  ممکنه سوالاتی که در این حوزه براتون ایمیل کردم رو پاسخ بدید، ممنون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.