سئو و دیجیتال مارکتینگ, تبلیغات کلیکی

ردگیری کمپین تبلیغات اینترنتی

ردگیری کمپین تبلیغات

پس از اجرای یک کمپین تبلیغات اینترنتی، تمامی منابع برای معرفی محصول و خدمات دست به کار می‌شوند. روش تبلیغاتی متفاوتی از تبلیغات کلیکی گرفته تا بازاریابی رایانامه‌ای و وبلاگ‌ها به همراه شبکه‌های اجتماعی برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی به کار گرفته می‌شوند و مخاطبان را به صفحه‌ی فرود هدایت می‌کنند. در صورت موفق بودن این روش‌ها شما شاهد ترافیک بالای صفحه‌ی فرود خواهید بود. اما حالا یک سؤال پیش می‌آید که کدام یک از این روش‌ها نرخ تبدیل بالاتری دارند؟ برای پاسخ به این سؤال شما باید بدانید که ترافیک ورودی به صفحه‌ی فرود شما از چه منبعی ارجاع شده است تا در کمپین‌های بعدی منابع و روش‌های اجرای کمپین تبلیغاتی خود را بهتر مدیریت کنید. برای انجام ردگیری کمپین تبلیغات اینترنتی باید از کد UTM استفاده کرد.

کد UTM چیست؟

برای تحلیل و آنالیز یک کمپین تبلیغاتی باید بتوان منابع آن کمپین را ردیابی و آنالیز کرد. یکی از روش‌های آنالیز و تحلیل منابع کمپین‌های تبلیغاتی استفاده کردن از کد‌های  UTM (Urchin tracking module) است که اجازه سفارشی کردن آدرس یک لینک را می‌دهد تا بتوان منبع ترافیک ورودی را تشخیص داد. نحوه‌ی کار کد UTM به این صورت است که این کد به  URL اصلی رشته‌های را اضافه می‌کند تا امکان ردگیری هر صفحه به راحتی امکان پذیر باشد. در صورت استفاده از یک کد UTM صحیح و مطابق با استاندارد می‌توان به راحتی منبع دقیق ترافیک را تشخیص داد.

مثالی از یک کد UTM :

http://example.com/?utm_source=google&utm_medium=search&utm_campaign=campaign_1

 

فقط وقتی که از یک کد UTM استاندارد و صحیح استفاده کنید می‌توانید، با استفاده از ردگیری کمپین تبلیغات اینترنتی منبع ترافیک را تشخیص و شروع به بهینه سازی نرخ تبدیل و بهبود کمپین تبلیغاتی خود کنید.

 

چگونه برای ردگیری کمپین تبلیغات اینترنتی کد UTM ایجاد کنیم ؟

در صورتی که وی پی ان داشته باشید، دریافت کد UTM از طریق گوگل URL builder بسیار راحت و ساده است. به شکل زیر توجه کنید:

 ردگیری کمپین تبلیغات

در ادامه روش دریافت کد UTM از طریق گوگل URL builder را با ذکر مثال آموزش خواهیم داد.

۱- مانند مثال زیر آدرس صفحه‌ی فرود را در فیلد “Website URL” وارد کنید.

http://balayekhat.ir

https://pergasco.com/rss-campaign

http://landing.pergasco.com/takeoff

 

نام منبع ورودی ترافیک در campaign source مشخص کنید. برای مثال از طریق سایت خاص یا یک خبرنامه ایمیلی که کمپین تبلیغاتی شما توسط آن اجرا می‌شود.

utm_source=blogad

utm_source=email-welcome

 

نوع رسانه را در بخش campaign medium مشخص کنید. برای مثال بنر تبلیغاتی ، تبلیغات کلیکی

utm_medium=banner

utm_medium=ppc

 

و در پایان یک نام برای کمپین تبلیغاتی خود در فیلد campaign name وارد نمایید. توجه کنید که یک نام منحصربه‌فرد را انتخاب کنید تا پیگیری کمپین (Track) راحت‌تر باشد.

utm_campaign=50b-game

utm_campaign=rss-feed-launch

utm_campaign=newsletter-16mordad

 

پر کردن فیلدهای “Campaign Term” و “Campaign Content” اختیاری است و فقط جهت ارائه‌ی اطلاعات بیشتر هستند. برای مثال در هنگامی که در یک سایت دو بنر تبلیغاتی برای یک کمپین تبلیغاتی وجود دارد و هر کدام در بخش‌های مختلفی از سایت قرار داده شده‌اند می‌توان Term=header و Term=footer را برای هر UTM جداگانه برای هر بنر در نظر گرفت، تا میزان ترافیک ورودی از هر بنر به صورت مجزا مشخص باشد. با این کار ردگیری کمپین تبلیغات اینترنتی دقیق‌تر و بدون تداخل انجام خواهد شد.

پس اینکه اطلاعات لازم را وارد کردید روی “GENERATE URL” کلیک کنید تا کد UTM شما ساخته ‌شود و با کپی پیست کردن آن در ایمیل، بنر و دیگر منابع کمپین تبلیغاتی می‌توانید، ترافیک ورودی از هر کدام از این منابع را به صورت مجزا ردگیری کنید. در تصویر زیر یک نمونه کد UTM که شامل آدرس صفحه‌ی فرود، نوع رسانه و منبع ورود ترافیک می‎باشد، نشان داده شده است.

ردگیری کمپین تبلیغات

برای کدهای UTM یک روش نام‌گذاری مانند کد و یا حروف الفبا در نظر بگیرید زیرا پس از مدتی در صورت افزایش تعداد این کدها، دچار سردرگمی خواهید شد. اما داشتن یک اصول نام‌گذاری شما را در مدیریت این کدها هرچند که تعداد آن‌ها زیاد باشد کمک می‌کند. دانلود فایل UTM tagging می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. حتماً دقت کنید که برای جلوگیری از به هم خوردن تحلیل‌ها در با استفاده از ردگیری کمپین تبلیغات اینترنتی برای هر منبع ورودی ترافیک یک کد UTM مجزا در نظر گرفته باشید.

کد UTM دارای یک آدرس طولانی است و نمی‌شود آن را به راحتی در یک ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی برای کاربران نمایش داد. برای رفع این مشکل می‌توان لینک را در قالب یک متن قرار داد و یا از سرویس‌هایی مانند bit.ly یا Google URL shortener برای کوتاه‌ ‌کردن لینک‌های کد UTM استفاده کرد. همچنین توجه داشته باشید کد UTM نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس است . برای مثال پارامتر EMAIL و email به عنوان دو کمپین متفاوت تلقی می‌شود.

در هنگام ساخت کد UTM آدرس صفحه‌ی فرود تغییری نخواهد کرد لازم نیست در این مورد نگران باشید.

 ردگیری کمپین تبلیغات

شروع ردگیری کمپین تبلیغات اینترنتی

حالا فرض می‌کنیم کدهای گوگل آنالیتیکس قبلاً در سایت شما قرار گرفته شده است و سایت شما از پیش در حال تحلیل و آنالیز است. در این صورت می‌توانید گزارش ترافیک ورودی از هر کدام از منابع تبلیغاتی را دریافت کنید و به راحتی ردگیری کمپین تبلیغات اینترنتی خودتان را انجام دهید.

آدرس UTM به صورت خودکار توسط آنالیتیکس ردیابی خواهد شد و هر پارامتر به صورت جدا و دسته بندی شده به شما نشان داده خواهد شد. البته به یاد داشته باشید گاهی اوقات ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشد تا اولین اطلاعات دریافت و ثبت شود ، بنابراین اگر بلافاصله بعد از اجرای کمپین آماری مشاهده نشد نگران نباشید و کمی صبر کنید.

برای مشاهده اطلاعات کمپین‌ها بعد از ورود به حساب گوگل آنالیتیکس مسیر زیر را دنبال کنید:

Acquisition > Campaigns > All Campaigns

 ردگیری کمپین تبلیغات

در این بخش گزارش کاملی از ترافیک ورودی تمام منابع تبلیغاتی وجود دارد و با کلیک کردن روی هر کدام می‌توان اطلاعات دقیق‌تری در مورد نتایج ردگیری کمپین تبلیغات دریافت کرد.

نکته: بهتر است قبل از اجرای کمپین تبلیغاتی کد UTM ساخته شده را امتحان کرد و از ضبط شدن میزان ترافیک ورودی توسط گوگل آنالیتیکس مطمئن شد. زیرا در صورتی که به هر دلیلی این کد درست کار نکند، تمامی زحمات برای داشتن یک تحلیل از نحوه‌ی پیشرفت و بازده کمپین تبلیغات، به هدر خواهد رفت.  برای امتحان کردن کد UTM ساخته شده مسیر زیر را دنبال کنید:

Google Analytics > Real Time > Traffic Sources

سپس از قسمت medium و source اطلاعاتی که باید از کد UTM ساخته شده در جهت ردگیری کمپین تبلیغات دریافت کنید، چک کنید.

 ردگیری کمپین تبلیغات

نتیجه گیری

تحلیل و بررسی بازده تبلیغات یک گام کلیدی برای ادامه‌ی روند تبلیغات است. در صورتی که ندانیم کدام منبع تبلیغاتی بازده بیشتری برای ما داشته است، با سرمایه گذاری غلط در بخش اشتباه، سرمایه و وقت خود را به هدر می‌دهیم. استفاده از کد UTM در کمپین‌های تبلیغاتی کمک می‌کند اطلاعات بیشتری از ترافیک ورودی منابع مختلف تبلیغاتی داشته باشیم و بتوانیم ادامه‌ی روند تبلیغاتی را برنامه ریزی و مدیریت کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *