سئو و دیجیتال مارکتینگ

چرا سئو برای کسب و کارتان مهم است؟

سئو در کسب و کار

سئو سایت یک سری کار که باید توسط سایت انجام گیرد این باعث بالا رفتن رتبه در جست و جو می شود همه ی سایت ها در تلاشند بتوانند رتبه جست و جوی سایت خود را بالا ببرند برای اینکار به یک سئو کار و مهندس سئو نیاز دارند زیرا دانش و اصول تکنیک سئو زیاد بوده و در طولانی مدت باید برای یادگیری آن اقدام کرد.

یکی از مباحث مربوط به دیجیتال مارکتینگ سئو سایت است اگر حتی یکبار خواستید در زمینه دیجیتال کاری انجام دهید به احتمال زیاد با این کلمه مواجه شده اید این کلمه به معنای بهینه سازی موتور جست و جو می باشد این عنوان برای اینکه وب سایت ها در هنگام جست و جو در اینترنت به خوبی دیده شوند و رسیدن به بالاترین رتبه جست و جو در گوگل ساخته شده است.

شاید فکر کنید دانش بهینه سازی به راحتی قابل دستیابی بوده اما اینطور نیست و یادگیری آن نیاز به داشتن پیش زمینه، صبر و حوصله و یادگیری این دانش دارد و حتی خود مهندسین بهینه ساز سایت نیز باید دانش خود را در این زمینه به روز نگه دارند تا بتوانند در این زمینه پیشرفت داشته باشند.

در ابتدا که  موتور جست و جو به وجود آمده بود و از اولین های آن یاهو بود که خیلی از افراد با نام آن آشنایی دارند به دلیل اینکه سئو اولیه بر اساس حروف الفبا بود مردم هم آن را شبیه یک لیست می دیدند.

اما با  پیشرفت بیشتر امروزه موتورهای جدیدتری به وجود آمد که دارای الگوریتم های پیچیده تری بودند در این هنگام بود که بهینه سازی سایت پدید آمد و کار خود را برای اولین بار آغاز کرد.

در ابتدای کار مهندسین برای تاثیر در رتبه بندی موتور های جست و جو هر کار غیر اخلاقی را انجام میدادند این کار غیر اخلاقی به این صورت بوده که طراحان یک کلمه کلیدی خاص را در پشت گرافیک میگذاشتند و موتور جست و جو با شمارش این سایت ها را در بالاترین رتبه بندی قرار می داد.

با این کار ها در اوایل شروع قرار گرفتن در بالاترین رتبه بندی کار بسیار آسانی بود اما امروزه سخت گیری ها در این زمینه بیشتر شده و کار راحتی نیست که موتور های جست و جو را دستکاری کنند.

اهداف و مزایای سئو

همانطور که می دانید بیشتر کاربران روزانه برای یافتن بسیاری از سوال های خود کلمات و جملات متفاوتی را در گوگل سرچ می کنند و معمولا سایت هایی با بیشترین بازدید و جست و جو در اول صفحه گوگل ظاهر می شود بنابراین باید بدانید که این چه اهمیتی برای صاحبان سایت های مختلف دارد.

بهینه سازی همواره به سایت ها کمک می کند که در جست و جوهای مختلف رتبه ی بالایی را بدست بیاورند و این به ارتباط بین کلمات کلیدی و کاربران مرتبط است.

بهینه ساز سایت ممکن است مدتها طول بکشد تا بتواند کلمه کلیدی را تهیه کند تا در بهینه سازی مورد استفاده قرار گیرد و این نتایج ممکن است تا مدت ها جست و جوی زیادی نداشته باشد اما اهمیت آن کم کم مشخص می شود و نتیجه جست و جو بالا می رود.

این موضوع برای سایت هایی که محصولاتی برای فروش دارند بسیار مهمتر بوده زیرا می خواهند به بالاترین میزان جست و جو برسند تا محصولاتشان بهتر دیده و بفروش برسد برای همین در این زمینه رقابت بسیار بالایی برای قرار گرفتن در ۳ رتبه اول وجود دارد.

همچنین از دیگر موارد اهمیت آن می توان به افزایش ترافیک سایت ها که بوسیله بهینه سازی انجام می شود اشاره کرد همچنین باعث ایجاد برند، بالا بردن رتبه سایت در موتور جست و جو، بالا بردن بازدید های سایت، بالا رفتن میزان فروش وبسایت ها، ابزاری مهم برای تبلیغات، افزایش ترافیک سایت و …

تکنیک سئو چیست؟

کلاه سفید یکی از تکنیک ها است و بهترین نوع آن نیز هست زیرا بر اساس قوانین موتور های جست و جو تعیین کرده اند انجام می شود این نوع تکنیک ممکن است زمان طولانی برای بالا رفتن در موتور نیاز داشته باشد اما با بالا رفتن رتبه سایت دیگر باید خیالتان راحت باشد زیرا کم پیش می آید که رتبه سایت بعد آن خیلی پایین بیاید.

تکنیک بعدی بهینه سازی سایت که کلاه سیاه است بدترین نوع این تکنیک می باشد زیرا با دور زدن قوانین موتور جست و جو و سواستفاده از آن به بالاترین رتبه ها می رسد اما با این روش ممکن است چند روزی در بالاترین رتبه باشید اما به زودی گوگل مشکل را می یابد و رتبه سایت به پایین ترین میزان جست و جو بر میگردد.

کلاه خاکستری نیز یکی از تکنیک ها بوده این نوع تکنیک ها نیز قانونی نبوده اما گوگل کمتر متوجه این نوع تکنیک می شود در این تکنیک تعدادی صفحه در شبکه هایی مانند اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و … ایجاد می شود و از آن ها به سایت لینک فرستاده می شود و این باعث بالا رفتن جست جو می گردد ولی این روش نیز بعد مدتی ممکن است توسط گوگل دیده شود و باعث جریمه سایت می گردد.

درون صفحه و بیرون صفحه

به هر چیزی که در روی صفحه سایت بارگذاری می شود سئو درون صفحه گویند هر چیزی بر روی صفحه مثل تصویر کد و دیگر چیز ها پایه بهینه سازی بوده و باید برای آن سعی و تلاش زیادی کرد و هر چیزی را شما در محتوای صفحه سایت تغییر دهید این در موتور جست و جو نیز تاثیر می گذارد.

مواردی در مورد بهینه سازی سایت درون صفحه

هر چقدر آدرس سایت مورد نظر کوتاه تر و به موضوع پرداخته شده داخل سایت نزدیک تر باشد بیشتر مورد توجه موتور جست و جو قرار می گیرد. باید دید در رابطه با موضوع سایت خوانندگان به چه چیزهایی علاقه بیشتری دارند و با استفاده از آن کلمات کلیدی باعث بالا رفتن  جست و جو می شوند.

 • داشتن عنوان مناسب و جذاب برای جست و جوی سایت
 • ساختار باید در متن نوشته شده سایت رعایت گردد
 • ساخت بهترین لینک ها
 • انتخاب بهترین متن توضیح در زیر عنوان سایت
 • استفاده درست و مناسب از کلمات کلیدی
 • استفاده از لینک در داخل سایت
 • تصاویر سایت را بهینه یا حجم آن را بدون کم شدن کیفیت کم کنید
 • هماهنگ کردن سایت با گوشی های مختلف

بیرون صفحه به مجموعه ارتقاهایی است که بیرون از صفحه سایت انجام می شود تلاش هایی را نیز که در بهینه سازی خارج سایت می کنید باعث بالا رفتن رتبه سایت می شود این نوع به پیوند هایی که به سایت شما اشاره میکند توجه بعد از آن به بهینه سازی می پردازد.

مواردی در مورد بهینه سازی سایت بیرون صفحه

 • ساخت درست لینک های خارج از سایت به این معنی که از سایت های دیگر به سایت مورد نظر لینک فرستاده شود
 • جلب کردن اعتماد گوگل
 • فعالیت های مختلف در انواع شبکه اجتماعی
 • تاریخچه سایت ها در اعتماد گوگل به آن ها اهمیت زیادی دارد

تاثیر سئو در کسب و کار

برخی افرادی که به تازگی کسب و کار خود را شروع کرده اند حتما از اطراف شنیده اند که برای جذب بیشتر مشتری یک سایت خوب برای کسب و کارشان نیاز است اما آیا تنها درست کردن سایت کافی بوده و به خودی خود افراد به سایت برای خرید مراجعه می کنند؟ در جواب باید گفت این چنین نیست و در اینجا به اهمیت بهینه کردن سایت در کسب و کار پی میبرید.

بهینه سازی باعث بالا رفتن تجربه کاربری می شود همانطور که در متن بالا گفتیم موتور های جست و به سایت هایی که ویدئو و تصویر های مناسب و مربوط به سایت، عنوان مناسب با سایت، مناسب برای گوشی ها و … علاقه بیشتری نشان می دهد و با انجام اینکار ها تجربه کاربری بالا رفته و اعتماد کاربران مختلف به سایت افزایش می یابد.

یکی دیگر از مزایای بهینه ساز سایت این است که باعث بازدید بالای سایت شما می گردد با زیاد شدن طرفداران شبکه های اجتماعی شاید گمان کنید دیگر سایت ها مورد توجه نیستند اما با وجود تمام شبکه ها سرچ ها در گوگل بالاترین میزان و خرید از سایت ها نیز علاقه مندان زیادی دارد.

براساس برخی تحقیقات افرادی که با استفاده از سئو برای خرید به سایت ها مراجعه می کنند نسبت به افرادی که از منابع دیگر برای خرید به سایت آمده اند چند برابر بوده وقتی از آن در کسب و کار استفاده می کنید و سایتتان بهینه سازی شده است یعنی داخل شبکه ای که برای منطقه خودتان است قرار گرفته اید و افراد با سرچ سریعا می توانند سایت را پیدا کرده و از آن خرید نمایند.

اگر نقشه سایت خود را در محل جست و جوی گوگل قرار دهید گوگل سایت را در لیست مربوط به منطقه قرار می دهد و اینگونه گوگل سایت را بهتر شناخته و با هر جست و حوی مرتبط سایت بر روی صفحه گوگل بالا می آید.

با استفاده از بهینه سازی سایت همیشه به روز رسانی می شود و تمام مطالب به روز مرتبط با موضوع سایت در آن قرار می گیرد با این کار باعث جذب بیشتر مشتریان می گردد.

یکی دیگر از مزایای این کار این است که وبسایت به صورت شبانه روز علاوه بر بروز بودن باز می باشد تا افراد به راحتی از مطالب استفاده نمایند یا اگر سایت فروشگاهی است خرید خود را انجام دهند.

معمولا اینکار باعث می شود تا مشتریان نظرات خود را در سایت ثبت کنند ثبت نظرات باعث می شود تا از علایق مشتریان آگاه شوید و اگر نارضایتی نیز بود در صدد جبران برآیید.

سئو در کسب و کار یک استراتژی است که از سال ها پیش بوده اما پیشرفت های زیادی با گذشت سالیان داشته است و در بازار اینترنتی امروز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و افراد زیادی برای بهینه سازی سایت خود از آن بهره می گیرند.

نوشته های مشابه

9 دیدگاه در “چرا سئو برای کسب و کارتان مهم است؟

 1. رشید گوهر نژاد گفت:

  سلام. سئو واقعا یکی از مهمترین بخش سایت هست که بدون اون سایتت همیشه گمنام خواهد ماند.
  یه سوالی هم در رابط با سئو سایت داشتم از خدمتتون. من برای سئوی سایتم بیرون سپاری کنم یا تیمی رو به صورت دائمی استخدام کنم داخل شرکتم؟

 2. پرگاس انفورماتیک گفت:

  سلام دوست عزیز ، خوشحالیم که مطالب سایت برای شما مفید استو
  در رابطه به سوال تون باید بگم که هر دو حالت امکان پذیر هست با این تفاوت که مورد دوم یعنی استخدامی هزینه ماهیانه ش خیلی بیشتر می شود

 3. زهرا غفوری فر گفت:

  سئو امروزه به تنهایی دقیقا می تونه جای یک میلیون بازاریاب سنتی رو بگیره.
  این عدد واقعا قابل مقایسه با فروش سنتی و قدیمی نیست.

 4. لقمان پور نصیری گفت:

  سلام، من عاشق سایتتون شدم انصافا. امروز از طریق پیج انیستا باهاتون اشنا شدم. توی مطالب کاربردیتون غرق شدم.
  احسنت به همه تون.

 5. فریناز دلپسند گفت:

  اصلا بدون سئو مگه گوگل مارو بالا هم میاره، قطعا سایت باید بهینه و قابل ارزش برای گوگل باشه دیگه.

 6. نازنین نویسنده گفت:

  سلام و درود بی پایان،واقعا این اولین آشنایی من با سایت و سئو سایت هست، بعد از کنکور تصمیم گرفتم اگه دانشگاه قبول نشم که علاقه ایی هم به رشته ام ندارم، برم دنبال علاقه م که داشتن یک وب سایت خبری هست.

 7. مینا هناره گفت:

  سلام و درود به همه.
  من توی این دو سالی که سایت دارم، با سئو از رتبه بی نام و نشان، الان رسیدم رتبه سوم، و باور کنید فقط از سئو طبیعی استفاده کردم و یک ریال هم بابت هیچ چیزی هزینه نکردم.
  مقالات سایتم حداقل ۴۰۰۰ کلمه هستن.

 8. چودار زاده گفت:

  مطالب خوبی دارید، در زمینه سئو سایتم کمی اطلاعات نیاز داشتم و ایراداتی بود که به لطف خدا و سایت خوبتون برطرف شد.

 9. سیما مصباح گفت:

  سلام.
  خیلی مطلب مفیدی بود برای من. مقاله قبلی رو هم خوندم و لذت بردم.
  دستتون درد نکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.