نرم افزار باشگاه مشتریان

سناریو مناسب کسب و کار من چیست؟

سناریو مناسب کسب و کار

کدام سناریو را بکار بگیرم تا موفقیت بیشتری بدست آورم؟

قطعا یکی از مهمترین سوالات کارفرمایان این است که من با کدام روش و سناریو می توانم مشتریان خود را وفادار کنم؟

این سوال را می توان به عنوان کلیدی ترین نکته در سیستم بازاریابی به شمار آورد. همانطور که در سایر مطالب منتشر شده در سایت پرگاس انفورماتیک و سایر مطالب حوزه بازاریابی اشاره شده، بدست آوردن یک مشتری جدید هزینه ای حدود ۸ تا ۹ برابر حفظ مشتریان فعلی دارد. هزینه های ایجاد یک مشتری جدید را می‌توان در دسته های گوناگونی جای داد که از میان آن می توان به هزینه های تبلیغات، تخفیفات با احتمال بازگشت سرمایه نا مشخص و غیره را نام برد.

از سوی دیگر برای کسب و کار های زنجیره ای که دارای تعداد مناسبی از مشتری می‌باشند، کسب و کار هایی که رقبای قابل توجهی دارند حفظ و وفادار کردن مشتریان از مهمترین استراتژی های این نوع کسب و کار ها می‌باشد.

اما چگونه می‌توان هزینه های جذب و حفظ مشتریان را کنترل کرد و یا حتی کاهش داد؟ ابزار این اقدام چیست؟

از نظر پرگاس انفورماتیک برای دست یابی به این مهم نیاز به ۲ نوع ابزار احساس می‌شود:

 1. استراتژی و سناریو ( نقشه راه دست یابی به هدف )
 2. ابزار بکار بستن استراتژی  ( نرم افزار و سخت افزار )

اگر بخواهیم درباره استراتژی و سناریو بگوییم باید بیان کنیم که انواع مشخصی از سناریو های مشتری مداری در مقالات گوناگونی بصورت تئوری بیان شده که قابل استناد نمی باشند. زیرا که هر کسب و کاری ویژگی ها، رقبا، محصولات و از همه مهمتر مشتریان  خاص خود را دارا می‌باشد.

پس باید در ابتدای کار شناختی دقیق و درست از خود و کسب و کارمان بدست آوریم و بدانیم رقبای ما در بازار کدام ها هستند و روی کدام بخش از بازار در حال فعالیت هستند تا بازار کمتر مورد توجه و سودآور خود را بیابیم.

 • در قدم بعدی نیاز بسیار بزرگی داریم تا بدانیم مشتریان ما چه کسانی هستند؟
 • علایق آن ها چیست؟ کسب و کار ما بیشتر مورد توجه کدام گروه افراد هست؟
 • بطور دقیق تر گروه بندی مشتریان ما چگونه است؟

تمام سوالات فوق از اساسی ترین نکات در سناریو نویسی می‌باشد که باید تا حد امکان پاسخ دقیق و درستی برای هریک از سولات بدست آورد.

اگر شما یک کسب و کار نوپا هستید، یا باید با روش آزمون و خطا مشتریان خود را بشناسید که طبیعتا این روش نیاز به صرف هزینه مالی و زمانی زیادی دارد و یا افرادی آگاه به شما اطلاعات لازم را بدهند. کارشناسان ما در پرگاس انفورماتیک از آن جهت که با کسب و کار های گوناگونی فعالیت داشته اند و رشد و شکست کسب و کار های گوناگونی را دیده اند می‌توانند مشاوران خوبی برای این دسته از کسب و کار ها باشند.

پس از آنکه شناخت مطلوبی از مشتریان خود بدست آوردیم، می‌توانیم در جهت استراتژی خود که حفظ و وفادارسازی مشتریان است سناریو های مختلفی را تعریف و عملی نماییم.

آنچه که باید هدف اصلی ما در سناریوی وفادار سازی مشتریان باشد این است که کاری کنیم تا مشتریانی که یکبار از ما خرید کرده اند، دوباره بازگشته و خرید مجدد انجام دهند؛ مشتریانی که بصورت دوره ای – مثلا ماهی یکبار- به ما مرجعه می کنند و خرید انجام می‌دهند؛

مشتریانی که دوره بازگشت کوتاهی دارند، کاری کنیم تا در مراجعات بعدی خرید بیشتر را رقم بزنند و یا حتی مشتری جدیدی را به مشتریان ما اضافه کنند و یا هر حالت دیگری که در نظر داشته باشیم تا مشتریان ما وفادار شوند.

همانطور که در آنچه گفته شد به سادگی می‌توانیم دریابیم که ما باید بتوانیم مشتریان خود را دسته بندی کنیم. این دسته بندی باید بر اساس فاکتور های صادر شده در صندوق فروش ما صورت گیرد، به این نحو که کد شناسه مشخص هر فرد در چه تاریخ هایی و با چه مبالغی کدام محصولات و یا خدمات را دریافت نموده است.

این روش کارآمد ساده ترین روش ممکن است که با یک سیستم ساده و هزینه ای اندک می توان از آن بهره گرفت. اما روش های دقیق تر و پیچیده تری نیز وجود دارد که اطلاعات مشتریان را با جزییات بیشتری – مانند گروه بندی مشتریان بر اساس جنسیت، سن، علایق و غیره – به صاحبان کسب و کار ارائه می کند.

این نوع از تجزیه و تحلیل اطلاعات کمک شایان توجهی به رشد کسب و کار ما و وفاداری مشتریان ما می‌کند.

فرض کنید شما صاحب یک رستورانی باشید که هم غذای فست فود و هم غذای سنتی تولید می کند. اگر بدانید که در وعده غذایی نهار اکثر مشتریان شما در بازه سنی ۴۵ تا ۶۵ سال هستند و اکثر مشتریان شما در وعده غذایی شام اکثر مشتریان شما در بازه سنی ۳۵ تا ۴۵ سال هستند و همچنین بدانید در وعده اول بیشترین تقاضای مشتریان روی جوجه کباب و دوغ است و در وعده دوم تقاضای عمده روی ساندویچ و نوشابه مشکی قوطی می باشد، قطعا اولین پیش بینی شما در راستای کسب رضایت مشتری این خواهد بود که در وعده نهار دوغ خنک و در وعده شام نوشابه مشکی خنک در انبار محصولات شما موجود باشد تا مبادا مشتری از گرم بودن نوشیدنی از ما ناراضی باشد و حتی شاید دیگر از ما خرید نکند. این مثال به خوبی اهمیت بالای دسته بندی مشتریان و سناریو متناسب با مشتریان را نشان می دهد.

کارشناسان متخصص ما در  پرگاس انفورماتیک بطور حرفه ای و دقیق می توانند در تمامی قدم هایی که به آن اشاره شد در کنار شما باشند تا کوچکترین جزییات ممکن برای نوشتن و بکار گیری یک سناریو دقیق و درست از نظر دور نماند و شما بتوانید به رشد بسیار خوبی با کمترین هزینه و در زمانی کوتاه دست یابید.

اما آنچه که بتوان با آن انواع استراتژی های مورد نظر صاحب کسب و کار را عملی کرد و از آن بازخورد های دقیق و درست و جامعی از آن دریافت کرد، یک باشگاه مشتریان مناسب است.

تلاش ما در پرگاس انفورماتیک همواره این بوده که بتوانیم ابزاری به روز و جدید را خلق و ایجاد کنیم تا صاحبان کسب و کار های گوناگون بدون هیچگونه محدودیتی بتوانند مشتریان خود و سلایق آن ها بشناسند و مطلوبیتی را برای آن ها ایجاد نمایند که هم خودشان و هم مشتریان رضایتمند باشند، که رضایت مشتری در لذت خرید و تعامل با کسب و کار شماست و رضایت شما در خرید های مداوم مشتریان از شماست!

حاصل تلاش ما منجر به ایجاد کاربردی ترین و کامل ترین باشگاه مشتریان در بین محصول تمام ارائه دهندگان شد. اما آنچه که نشانه اهمیت دادن پرگاس انفورماتیک به مشتریانش است، ایجاد سناریو های مختلف حفظ و وفادار سازی مشتریان، مختص و ویژه کسب و کار شما می‌باشد.

9 دیدگاه در “سناریو مناسب کسب و کار من چیست؟

 1. نسرین دیلمقانی گفت:

  سلام خدمت شما.
  من چند وقته که با سایت شما آشنا شدم و این اولین کامنت من روی سایت شما هست. مقالات خوبی روی سایت دارید اما دوست دارم لا به لای محتوا ها ویدیوهای اموزشی هم بزارید.
  با تشکر از زحمات شما.

 2. پرگاس انفورماتیک گفت:

  سلام دوست عزیز، خوشحالیم که مقالات سایت برایتان مفید هستند

 3. ساسان علیدوستی گفت:

  منم چندین روش وسناریو به ضمع خودم درست رو تا الان انتخاب و اجرا کردم ولی موفقیت چشمگیری نبود. ازتون یک مشاوره در این رابطه می خوام. با سپاس

 4. خالد رسولی نژاد گفت:

  خیلی برام این مقاله جالب بود. سئو هم باید در راستای رضایت و حفظ مشتریان باشه، یعنی سبک محتوا باید متناسب با جنس مشتریات باید باشه، این تیکه عالی بود.

  1. شروین صادقلو گفت:

   سلام دوست عزیزم.
   منم دقیقا با همین قسمتش به شدت موافقم، ما باید دقیقا از جنس مشتریامون بشیم تا اونا بتونن با ما ارتباط برقرار کنن.

 5. فاطمه شریفی گفت:

  با خوندن این مقاله و فکر کردن به کسب و کارهای بزرگ، تازه دارم اهمیت سناریوی یک کسب و کار رو درک می کنم.

 6. ساسان مرثیه گفت:

  سایت شما و مطالب مربوط به سئو برام مرجع اصلی شده، خیلی از مطالب سایتتون تا امروز استفاده کردم و فکر نمی کنم مقاله ایی مربوط به سئو روی سایت داشته باشید و من نخونده باشمش.

 7. حسن چکاوک گفت:

  سئو رو باید طوری انجام بدیدیم که دقیقا در راستای تجربه خوب برای مشتری باشه. ببینید مشتریان شما با چه عنوانی شما رو جستجو می کنن.

 8. مینا وفایی گفت:

  از حق و انصاف نگذریم، سایتتون از لحاظ محتوا و آموزش بی نظیره.
  ایشالا که همیشه شاد و موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.