نرم افزار باشگاه مشتریان

گیمیفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن چیست؟

دنیای تجارت میتواند گاهی اوقات بسیار خسته کننده باشد و شرکت هایی که اندکی هوشمندانه عمل میکنند برای ماندن در این بازار و جلب مشتریان دست به ابتکارات جالبی می زنند. یکی از این امکانات که بسیار جالب توجه است گیمیفیکیشن (Gamification) است. بازی سازی را میتوان به عنوان یک ابزار سرگرمی برای نیل به اهدافی غیر از سرگرمی دانست. عملکرد Gamification بر اساس استفاده از المان های طراحی و سرگرمی برای جلب مخاطب و درگیر نمودن آنها با سایت مجموعه است. آنچه که گیمیفیکیشن را از متون و ویدئو ها متمایز میکند استفاده از مهارت های کاربر است که میتواند حتی با دریافت برخی امتیازات مانند کد های تخفیف با جوایزی همراه شود.

استفاده از Gamification میتواند در بهبود وضعیت سئو سایت اثرات خوبی داشته باشد. افزایش ترافیک سایت و ماندگاری بازدید کنندگان در سایت یکی از مواردی است که همواره کارشناسان سئو به دنبال دستیابی به آن هستند و گیمیفیکیشن آن را به سادگی عملی نموده است.

گیمیفیکیشن ها میتوانند علاوه بر وب سایت در سایر صفحات مجازی هم مورد استفاده قرار بگیرند. هنگامی که هدف فروش یک کالا یا سرویس خاص است باید از تمام روشها برای جلب توجه مخاطبان و معرفی محصول بهره برد.

استراتژی های اثر گذار بر گیمیفیکیشن

تمرکز بر هدف اصلی در گیمیفیکیشن

هنگامی که استراتژی بازاریابی شما بر اساس Gamification تعریف میشود نباید فراموش کنید که هدف اصلی بازی کردن نیست! هدف در واقع هدایت کاربران به سمت و سوی مورد نظر شماست. بسته به اینکه شما چه چیزی مد نظرتان است باید توانید در روند استفاده از گیمیفیکیشن کاربران را قانع کنید که محصول و هدف شما ارزش بررسی بیشتر و انتخاب شدن را دارد.

مسیر بازی را مبتنی بر هدف اصلی گیمیفیکیشن طراحی کنید

از همان ابتدا مسیر Gamification را مشخص کنید. باید بدانید از کاربر جدیدی که وارد سایت میشود چه انتظاری دارید؟ می خواهید اطلاعاتی را مانند ایمیل یا شماره تماس از آنها دریافت کنید؟ یا قصد دارید کاربر را وادار کنید تا اطلاعات شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد. بر همین اساس میتوانید در هر مرحله بخشی از امتیاز بازی را به او تخصیص دهید به صورتی که مشتاق شود تا همه امتیازات و جوایز موجود را کسب کند. اگر همه امتیازات را در یک مرحله در اختیار کاربر قرار دهید در واقع فرصت نگه داشتن او در سایت را از بین برده اید.

 

Gamification

 

در انتخاب نوع جوایز متعادل عمل کنید

مقصود از واژه تعادل در این عنوان این است که اگر بیش از اندازه بر روی ارائه جوایز تمرکز کنید یا تخفیف های خیلی بزرگ در نظر بگیرید از هدف اصلی خود دور می شوید. برخی از مخاطبین شما ممکن است افراد سودجویی باشند که صرفا به دنبال استفاده از این جوایز بوده و نه فقط مشتری وفادار شما نیستند بلکه تبلیغی هم برای شما از طریق آنها صورت نخواهد گرفت.

بازی ها باید از لحاظ ظاهری جذاب بوده و نباید پیچیده و سخت باشند

مجددا تاکید می کنیم که در گیمیفیکیشن هدف بازی نیست و هدف استفاده از بازی است. پس سعی نکنید بازی های سخت و پیچیده در نظر بگیرید. همه کاربران شما باید بتوانند به جوایزی که در نظر گرفتید دست پیدا کنند. برای طراحی گیمیفیکیشن میتوانید از متخصصان طراحی UI حرفه ای کمک بگیرید و همچنین از شخصیت های مختلف استفاده کنید و به کاربران اجازه دهید شخصیت بازی را خودشان انتخاب کنند.

اهمیت Gamification در جلب وفاداری مشتریان

روشهای زیادی وجود دارد که سازمان ها و ارگان ها از آن جهت جلب وفاداری مشتریان استفاده میکنند. برنامه هایی مثل ارائه کارت های وفاداری که پس از خرید به مشتری داده میشود؛ و بر اساس آن مشتریان جوایزی نظیر بن های خرید و تخفیف دریافت میکنند؛ اما واقعیت این است که این فرایند پس از چند بار تکرار جذابیت خود را از دست میدهد و دیگر نیم توان آن را روشی برای جلب مشتریان دانست. استفاده از روشهای جدیدی مانند گیمیفیکیشن در این زمان میتواند کمک بزرگی به کسب و کار مورد نظر بکند. با استفاده از Gamification کاربران علاوه بر جلب شدن به خدمات و کالا تجربه ای هیجان انگیز را خواهند داشت.

به طور کلی روشهای متعددی برای جلب وفاداری مشتریان وجود دارد. این روشها شامل مواردی مثل حفظ ارتباط با مشتریان و ارائه خدمات شخصی و ویژه به آنها دانست. همچنین تعیین اولویت بندی مشتریان و امتیاز دهی به آنها را هم نباید از یاد برد. در واقع مدیران باید مشتریان خود را به خوبی بشناسند و بتواند برای برخی از آنها بر حسب اولویت بندی های صورت گرفته امتیازاتی را در نظر بگیرند و در نهایت یکی از مهم ترین روشهای جلب مشتریان را میتوان سرگرم نمودن آنها دانست. گیمیفیکیشن روشی است که هم به سرگرم شدن مشتریان کمک میکند هم برند شما را در ذهن آنها ماندگار می سازد.

10 فکر در مورد “گیمیفیکیشن چیست؟

 1. ویرا برگ گفت:

  ما هم بر روی سایتمون در حال راه اندازی یک گیمفکیشن ساده ولی بسیار جذاب هستیم که فعلا هنوز آماده نشده. و کاربران بر اساس فعالیت هاشون جایزه می گیرن.

  1. سعید رحمتی آذر گفت:

   سلام، لطفا ایده هایی برای راه اندازی یک گیمفکیشن خوب اگه دارید، با ما هم به اشتراک بزارید. ممنون.

 2. پرگاس گفت:

  سلام بسیار عالی، نتیجه کار را با ما به اشتراک بگذارید

 3. بهرام بیگی گفت:

  یه جا در مورد گیمفکیشن کفش های اسپرت نایکی خوندم که واقعا باحال بود، یه بازی بر روی موبایل طراحی کرده که با کفش ها بدویی، و وقتی که به یه امتیاز هایی رسیدی، می تونی با تخفیفات خوب، کفش اسپرت نایکی جدیدی رو سفارش بدی.

 4. Herman khaton گفت:

  سلام.
  خوب ما الان چطور می تونیم یک گیمفکیشن برای سایت وردپرسمون اجرا کنیم؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز لطفا با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 5. بهرام زنده یاد گفت:

  من دوست دارم روی سایتم یک گیمفکیشن داشته باشم که کاربر با هر خرید یک امتیاز قابل توجه بگیره.

 6. سعید نفیسی گفت:

  واقعا از مشاوره بی نظیر و گرانبهاتون در رابط با گیمفکیشن ممنونم که به رایگان در اختیارم گذاشتید.

 7. بهنام نظیری گفت:

  سلام. یکی از بهترین گیمفکیشنها که دیدم مال همین کفش نایک هست که دوستمون اشاره کرده. واقعا حال کردم.

 8. شکرانه مهدوی گفت:

  اگه سایتتون وردپرس باشه، خیلی راحت میتونید پلاگین مربوطه ش رو نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.