نرم افزار باشگاه مشتریان

گیمیفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن چیست؟

دنیای تجارت می تواند گاهی اوقات بسیار خسته کننده باشد و شرکت هایی که اندکی هوشمندانه عمل می کنند برای ماندن در این بازار و جلب مشتریان دست به ابتکارات جالبی می زنند. یکی از این امکانات که بسیار جالب توجه است گیمیفیکیشن (Gamification) است. گیمیفیکیشن را می توان به عنوان یک ابزار سرگرمی برای نیل به اهدافی غیر از سرگرمی دانست. عملکرد گیمیفیکیشن بر اساس استفاده از المان های طراحی و سرگرمی برای جلب مخاطب و درگیر نمودن آن ها با سایت مجموعه است. آنچه که گیمیفیکیشن را از متون و ویدئو ها متمایز می کند استفاده از مهارت های کاربر است که می تواند حتی با دریافت برخی امتیازات مانند کد های تخفیف با جوایزی همراه شود.

استفاده از گیمیفیکیشن می تواند در بهبود وضعیت سئو سایت اثرات خوبی داشته باشد. افزایش ترافیک سایت و ماندگاری بازدید کنندگان در سایت یکی از مواردی است که همواره کارشناسان سئو به دنبال دستیابی به آن هستند و گیمیفیکیشن آن را به سادگی عملی نموده است.

گیمیفیکیشن ها می توانند علاوه بر وب سایت در سایر صفحات مجازی هم مورد استفاده قرار بگیرند. هنگامی که هدف فروش یک کالا یا سرویس خاص است باید از تمام روش ها برای جلب توجه مخاطبان و معرفی محصول بهره برد.

استراتژی های اثر گذار بر گیمیفیکیشن

تمرکز بر هدف اصلی در گیمیفیکیشن

هنگامی که استراتژی بازاریابی شما بر اساس گیمیفیکیشن تعریف می شود نباید فراموش کنید که هدف اصلی بازی کردن نیست! هدف در واقع هدایت کاربران به سمت و سوی مورد نظر شماست. بسته به اینکه شما چه چیزی مد نظرتان است باید توانید در روند استفاده از گیمیفیکیشن کاربران را قانع کنید که محصول و هدف شما ارزش بررسی بیشتر و انتخاب شدن را دارد.

مسیر بازی را مبتنی بر هدف اصلی گیمیفیکیشن طراحی کنید

از همان ابتدا مسیر را مشخص کنید. باید بدانید از کاربر جدیدی که وارد سایت می شود چه انتظاری دارید؟ می خواهید اطلاعاتی را مانند ایمیل یا شماره تماس از آن ها دریافت کنید؟ یا قصد دارید کاربر را وادار کنید تا اطلاعات شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد. بر همین اساس می توانید در هر مرحله بخشی از امتیاز بازی را به او تخصیص دهید به صورتی که مشتاق شود تا همه امتیازات و جوایز موجود را کسب کند. اگر همه امتیازات را در یک مرحله در اختیار کاربر قرار دهید در واقع فرصت نگه داشتن او در سایت را از بین برده اید.

 

Gamification

 

در انتخاب نوع جوایز متعادل عمل کنید.

مقصود از واژه تعادل در این عنوان این است که اگر بیش از اندازه بر روی ارائه جوایز تمرکز کنید یا تخفیف های خیلی بزرگ در نظر بگیرید از هدف اصلی خود دور می شوید. برخی از مخاطبین شما ممکن است افراد سودجویی باشند که صرفا به دنبال استفاده از این جوایز بوده و نه فقط مشتری وفادار شما نیستند بلکه تبلیغی هم برای شما از طریق آن ها صورت نخواهد گرفت.

بازی ها باید از لحاظ ظاهری جذاب بوده و نباید پیچیده و سخت باشند

مجددا تاکید می کنیم که در گیمیفیکیشن هدف بازی نیست و هدف استفاده از بازی است. پس سعی نکنید بازی های سخت و پیچیده در نظر بگیرید. همه کاربران شما باید بتوانند به جوایزی که در نظر گرفتید دست پیدا کنند. برای طراحی گیمیفیکیشن می توانید از متخصصان طراحی UI حرفه ای کمک بگیرید و همچنین از شخصیت های مختلف استفاده کنید و به کاربران اجازه دهید شخصیت بازی را خودشان انتخاب کنند.

اهمیت گیمیفیکیشن در جلب وفاداری مشتریان

روش های زیادی وجود دارد که سازمان ها و ارگان ها از آن جهت جلب وفاداری مشتریان استفاده می کنند. برنامه هایی مثل ارائه کارت های وفاداری که پس از خرید به مشتری داده می شود؛ و بر اساس آن مشتریان جوایزی نظیر بن های خرید و تخفیف دریافت می کنند؛ اما واقعیت این است که این فرایند پس از چند بار تکرار جذابیت خود را از دست می دهد و دیگر نیم توان آن را روشی برای جلب مشتریان دانست. استفاده از روش های جدیدی مانند گیمیفیکیشن در این زمان می تواند کمک بزرگی به کسب و کار مورد نظر بکند. با استفاده از گیمیفیکیشن کاربران علاوه بر جلب شدن به خدمات و کالا تجربه ای هیجان انگیز را خواهند داشت.

به طور کلی روش های متعددی برای جلب وفاداری مشتریان وجود دارد. این روش ها شامل مواردی مثل حفظ ارتباط با مشتریان و ارائه خدمات شخصی و ویژه به آن ها دانست. همچنین تعیین اولویت بندی مشتریان و امتیاز دهی به آن ها را هم نباید از یاد برد. در واقع مدیران باید مشتریان خود را به خوبی بشناسند و بتواند برای برخی از آن ها بر حسب اولویت بندی های صورت گرفته امتیازاتی را در نظر بگیرند و در نهایت یکی از مهم ترین روش های جلب مشتریان را می توان سرگرم نمودن آن ها دانست. گیمیفیکیشن روشی است که هم به سرگرم شدن مشتریان کمک می کند هم برند شما را در ذهن آن ها ماندگار می سازد.

10 دیدگاه در “گیمیفیکیشن چیست؟

 1. ما هم بر روی سایتمون در حال راه اندازی یک گیمفکیشن ساده ولی بسیار جذاب هستیم که فعلا هنوز آماده نشده. و کاربران بر اساس فعالیت هاشون جایزه می گیرن.

  1. سعید رحمتی آذر گفت:

   سلام، لطفا ایده هایی برای راه اندازی یک گیمفکیشن خوب اگه دارید، با ما هم به اشتراک بزارید. ممنون.

 2. پرگاس انفورماتیک گفت:

  سلام بسیار عالی، نتیجه کار را با ما به اشتراک بگذارید

 3. بهرام بیگی گفت:

  یه جا در مورد گیمفکیشن کفش های اسپرت نایکی خوندم که واقعا باحال بود، یه بازی بر روی موبایل طراحی کرده که با کفش ها بدویی، و وقتی که به یه امتیاز هایی رسیدی، می تونی با تخفیفات خوب، کفش اسپرت نایکی جدیدی رو سفارش بدی.

 4. Herman khaton گفت:

  سلام.
  خوب ما الان چطور می تونیم یک گیمفکیشن برای سایت وردپرسمون اجرا کنیم؟

  1. پرگاس انفورماتیک گفت:

   سلام دوست عزیز لطفا با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 5. بهرام زنده یاد گفت:

  من دوست دارم روی سایتم یک گیمفکیشن داشته باشم که کاربر با هر خرید یک امتیاز قابل توجه بگیره.

 6. سعید نفیسی گفت:

  واقعا از مشاوره بی نظیر و گرانبهاتون در رابط با گیمفکیشن ممنونم که به رایگان در اختیارم گذاشتید.

 7. بهنام نظیری گفت:

  سلام. یکی از بهترین گیمفکیشنها که دیدم مال همین کفش نایک هست که دوستمون اشاره کرده. واقعا حال کردم.

 8. شکرانه مهدوی گفت:

  اگه سایتتون وردپرس باشه، خیلی راحت میتونید پلاگین مربوطه ش رو نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.