نرم افزار باشگاه مشتریان

علل ایجاد باشگاه مشتریان وفادار چیست؟

باشگاه مشتریان وفادار

باشگاه مشتریان وفادار جزو متدهای جدید مشتری مداری، حفظ مشتریان قدیمی و افزایش مشتریان جدید به شرکت، سازمان، فروشگاه و بطور کلی یک بنگاه اقتصادی است. در دنیای رقابتی امروز دیگر روشهای سنتی بازاریابی و فروش جوابگو نبوده و بنگاههای اقتصادی جهت رقابت با رقبای خود و ادامه کار باید به روشهای نوین بازاریابی و فروش روی آورند. در کنار انواع روشهای بازاریابی و فروش نوین، مشتری مداری و وفادار سازی مشتریان از طریق باشگاه مشتریان وفادار یکی از اصولی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اساس بقا و حیات یک سازمان در مشتری است.

اگر یک بنگاه اقتصادی مشتری نداشته باشد دیگر قادر به ادامه کسب و کار نخواهد بود. حال با توجه به فضای رقابتی امروز دیگر تنها بحث افزایش مشتری نمیتواند کارگشا باشد لذا رویکرد وفادارسازی مشتری از طریق نرم افزار باشگاه مشتریان در راس امور کسب و کار و تجارت قرار گرفته است.

علت ایجاد باشگاه مشتریان وفادار

Loyal Customers Club یکی از ترفندهای وفادار سازی و حفظ مشتریان بوده که به سرعت در میان سازمانها و صاحبان کسب و کار در حال افزایش است. یک مشتری وفادار یعنی اینکه شما میتوانید بر روی آن مشتری در زمان حال و آینده حساب کرده و فروش بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد. در چند سال اخیر ایجاد باشگاه مشتریان و استفاده از باشگاه مشتری وفادار در بنگاههای اقتصادی و خدماتی رو به افزایش بوده و تمام آنها سعی در ایجاد باشگاه، برگزاری برنامه ها و گردهمایی های مختلف و ایجاد یک حس همبستگی در میان مشتریان خود دارند. وب سایتها، شبکه های اجتماعی مشترک، گردهمایی ها و راه اندازی باشگاه مشتریان وفادار جهت بحث و تبادل نظر به ترویج برند و مزایای کالای مورد نظر می پردازند.

جنبه دیگری از ایجاد باشگاه مشتریان در نظر گرفتن مزایای ویژه جهت مشتریان وفادار بوده؛ به این معنی که به مشتری اینطور القا میکنند که در صورت وفاداری شما به سازمان و بنگاه اقتصادی، مزایای ویژه علاوه بر مشتریان عادی برای شما در نظر می گیریم. یکی از این موارد در نظر گرفتن تخفیفات برای مشتریان وفادار بوده که رواج زیادی دارد. باشگاه وفاداری مشتریان با امکانات متنوع، مشتریان قدیم شما را حفظ نموده و مشتریان وفادار سازمان را افزایش میدهد. باشگاه وفاداری دارای مزایای فراوانی برای سازمان و مشتری داشته و مشتری را ترغیب به ادامه خرید از سازمان مینماید. همچنین سازمانها و بنگاههای اقتصادی انواع تخفیفات، جشنواره ها و قرعه کشی ها، گرهمایی ها و سایر موارد را جهت جذب مشتریان بیشتر به باشگاه از طریق باشگاه برگزار می نمایند.

مزایای باشگاه مشتریان وفادار

 • باشگاه مشتریان وفادار با سیستم فروش شما ارتباط داشته، لذا شما میتوانید رفتار مشتریان خود را بررسی و آنالیز نموده و از آن جهت برنامه ریزیهای آینده بهره مند شوید.
 • با توجه به ایجاد پنل کاربری جهت هر یک از مشتریان از طریق باشگاه وفاداری مشتریان ، امکان ارائه برنامه ها و امتیازات در نظر گرفته شده برای اعضا باشگاه از طریق سایت وجود دارد.
 • مشتری میتواند آخرین وضعیت خود در باشگاه و نحوه امتیازدهی و اطلاع از برنامه های آتی را از طریق پنل کاربری خود مشاهده نماید.
 • با ارائه کارت عضویت باشگاه مشتریان که از مزایای باشگاه مشتریان وفادار است، به مشتری با ظاهر و کیفیتی همانند کارت بانکی، برند و بنگاه شما همیشه در معرض دید مشتری است.
 • افزایش میزان وفاداری مشتریان
 • امکان ارزیابی کالاها و خدمات ارائه شده از طریق باشگاه مشتری وفادار
 • افزایش ارتباطات غیرمالی با مشتریان
 • امکان نصب نرم افزار بر روی انواع سیستم عاملها، موبایل و کامپیوتر
 • کاهش هزینه های تبلیغات از طریق تبلیغ کالا و خدمات در باشگاه مشتریان
 • امکان ارائه تخفیفات و شرایط فروش ویژه به مشتریان
 • امکان نصب و راه اندازی سریع باشگاه وفاداری مشتریا

گیمیفیکیشن چیست؟ (Gamification)

گیمیفیکیشن اصلاحی است که در سالهای اخیر در مبحث بازاریابی، افزایش مشتری و ایجاد وفاداری در مشتریان همانند باشگاه مشتری وفادار مطرح شده است. گیمیفیکیشن به معنی بازی سازی یا بازی آفرینی یا بازی انگاری است. گیمیفیکیشن به معنای بکار بردن عناصر یک بازی که میتواند گرفتن امتیاز، رقابت کردن، برنده شدن، رفتن به مرحله بالاتر بازی و نظایر آن در کارها و فعالیتهای روزانه اشخاص است بطوریکه در جهت اهداف سازمان که میتواند افزایش حجم فروش، بالا رفتن آمار بازدید از سایت و رتبه سایت، افزایش تعداد کاربران و مشتریان، افزایش میزان وفاداری مشتریان، توجه به برند و محصول مورد استفاده، استفاده از باشگاه مشتریان وفادار و … شود.

اصطلاح گیمیفیکیشن به تازگی در ایران رواج یافته است و شما نمونه های بسیاری از آن را در زندگی روزمره خود میتوانید مشاهده نمائید. به عنوان مثال وقتی مشتریان محصولی را خریداری می نمایند و انواع روشهای تشویقی مانند تخفیف، کوپن امتیاز و غیره را دریافت میکنند انگیزه لازم در مشتری نسبت به خرید دوباره ایجاد میشود و یا وقتی هنگام مراجعه به کافی شاپ به شما گفته میشود که در صورت خرید ۵ فنجان قهوه، فنجان قهوه ششم را میهمان ما هستید شما بطور ناخودآگاه در نوبت بعدی جهت رفتن به کافی شاپ به آن محل فکر می کنید. امروزه از گیمیفیکیشن در بازاریابی، بازاریابی محتوا، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیکی، بازاریابی دیجیتال و Loyal Customers Club استفاده فراوانی میشود.

7 فکر در مورد “علل ایجاد باشگاه مشتریان وفادار چیست؟

 1. فاطمه یوسف نژاد گفت:

  بی خودی نیست که قسمت بلاگ سایت رو پایگاه دانش معرفی کرده اید. انصافا پر از دانش کاربردی و عملی برای من یکی بوده و هست. خیلی لذت بردم.

 2. چیمن باهنر گفت:

  باشگاه مشتری و مشتری مداری از قدیم بوده و هنوزم هست. و اصلا مهمترین بخش به نظرم مشتری مداری و خدمت رسانی به مشتریان هست، همون اصلی که گوگل بر اساس اون می چرخه.

 3. عارف مسعودلو گفت:

  زنده باد پرگاس. من مدتها بود عضو پیج انیستاتون بودم و نمی دونستم سایتتون اینه، امروز دیدم سایت هم دارید، چندین مقاله ازتون خوندم، واقعا مقالاتتون یکه و تک هستند.

 4. سعید آونگ گفت:

  من علاقه زیادی به مقالات سایتتون خصوصا این مقالات با موضوع جذب و نگهداری مشتری و باشگاه مشتری هستم. همه مقالاتتون رو خوندم و لذت بردم.

 5. بهروزی گفت:

  مقاله خوبی بود. با دیدن این عکس گفتم خدایا ممکنه منم یه روزی یه استارتاپ موفق با کلی کارمندای خوب داشته باشم.

 6. اسماعیل بنی حوا گفت:

  هم دست اونی که این برنامه رو درست کرده درد نکنه و هم دست شما که زحمت می کشید و این مطالب مفید و کاربردی رو برای ما آماده می کنید، اونم به رایگان.

 7. کمال دماوندی گفت:

  چقدر خوبه که آدم یه استارتاپ موفق با یک حجم عظیمی از باشگاه مشتریان باشه.
  خیلی کارتون عالیه.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.