نرم افزار باشگاه مشتریان

تکنیک پاداش در برنامه وفادارسازی مشتریان

برنامه وفادارسازی مشتریان

امروزه سرعت تغییرات آن‌قدر سریع است که اندکی تأخیر در بروز رسانی برنامه وفادارسازی مشتریان منجر به متضرر شدن برندها می‌شود. تجربه برندهای بین المللی در زمینه برنامه وفادارسازی مشتریان نشان می‌دهد که در صورت عدم بروز رسانی این برنامه‌ها، مشتریان دیگر ترغیب به حضور در برنامه وفاداری نمی‌شوند. در حال حاضر یکی از چالش‌های پیش روی نرم افزار وفادارسازی مشتریان چگونگی ارائه انواع پاداش‌ها به مشتریان است؛ به این معنا که چه پاداش‌هایی را برای مشتریان در نظر بگیرند تا آنها را ترغیب به تکرار و گسترش سبد خرید کند و در نهایت نیز وفاداری به برند را به همراه داشته باشد. اینکه برای بهبود برنامه وفادارسازی مشتریان باید چه موضوعاتی را مد نظر قرار داد، بهانه‌ای شد تا در این مطلب به چگونگی استفاده از پاداش‌های گوناگون در سناریوی وفادارسازی مشتریان اشاره کنیم.

همیشه هیجان انگیز باشید

حصول اطمینان از اینکه مشتریان واقعاً پاداش‌های برنامه وفادارسازی مشتریان شما را می‌خواهند، مهم‌ترین المان در ایجاد پاداش‌های متفاوت برای سناریوی وفادارسازی مشتریان است. هنگامی که در برنامه وفاداری پاداشی تعیین می‌شود، باید ارزشی که این پاداش میتواند به مشتریان عرضه شود به خوبی تعیین شود. طبق تحقیقات و بررسی‌های Smile، یکی از بزرگ‌ترین عرضه کنندگان سناریوی وفادارسازی، هنگامی که مشتریان تلاش می‌کنند در نرم افزار وفادارسازی مشتریان پاداشی دریافت کنند، این پاداش برای آنها در بار اول و شاید در بار دوم جذابیت داشته باشد اما در دفعه‌های بعدی مشتریان ترغیب به جمع آوری امتیاز با هدف دست یافتن به پاداش نمی‌شوند؛ چون در دفعه‌های بعد، آنها به اندازه بار اول از گرفتن پاداش هیجان انگیز نمی‌شوند و با دریافت پاداش‌های مشابه هیجان آنها از بین خواهد رفت.

از نظر مشتریان این‌گونه پاداش‌ها دیگر پاداش بزرگی نخواهد بود. به بیان دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که پاداش‌ها بعد از چند بار عرضه به مشتریان جذابیتی برای مشتریان ندارد؛ این موضوع باعث می‌شود تا برندهای معتبر بین المللی همواره پاداش‌های خود را تغییر دهند تا پاداش‌ها جذابیت بالایی برای مشتریان داشته باشد اما چالشی که پیش روی این برنامه وفادارسازی قرار می‌گیرد، این موضوع است که تنوع پاداش‌ها تا زمانی محدود میتواند ادامه دار باشد و رفته رفته برندها متوجه این موضوع خواهند شد که از زنجیره محصولات و خدمات خود دیگر پاداشی را نمیتوانند تعریف کنند. در چنین حالتی است که برنامه وفادارسازی مشتریان در تلاش هستند تا از محصولات برندهای غیر رقیب خود استفاده کنند و محصولات این برندها را در راستای ایجاد ارزش برای مشتریان در سناریوی وفادارسازی مشتریان سازمان قرار دهند.

در عصر حاضر این چالش پیش روی تمامی نرم افزار باشگاه مشتریان وجود دارد که مشتریان وفادار سازمان که معمولاً عمده خریدهای خود را از سازمان خریداری می‌کنند، در معرض خطر کاهش ارزش پاداش‌ها قرار می‌گیرند.

تنوع پاداش‌های برنامه وفادارسازی مشتریان

این واقعیت وجود دارد که هریک از افراد جامعه منحصربه‌فرد هستند و ویژگی‌های رفتاری خاص خود را دارند؛ این موضوع حاکی از تنوع بالای مشتریان است و سناریوی وفادارسازی مشتریان باید این جنبه از ویژگی‌های مشتریان را در پاداش‌های خود لحاظ کنند؛ به عبارت دیگر امروزه مشتریان با پاداش‌های مختلف ترغیب می‌شوند و نمیتوان یک نسخه برای تمامی مشتریان پیچید. به همین دلیل باید سناریوی وفادارسازی مشتریان این اجازه را به مشتریان بدهد که مشتریان در پاداش‌ها ارزش بیشتری پیدا کنند. با توجه به منحصربه‌فرد بود هر یک از مشتریان، برای رسیدن به برنامه وفاداری اثر بخش و عرضه پاداش‌های گوناگون به آنها، نیاز به تقسیم بندی مشتریان بر اساس نیازها، خواسته‌ها، الگوهای خرید و… وجود دارد. در مطلب بعدی به چگونگی تأمین پاداش‌ها بیشتر اشاره خواهیم کرد.

7 فکر در مورد “تکنیک پاداش در برنامه وفادارسازی مشتریان

 1. مرتضی قائمی گفت:

  عجب تکنیک جذاب و جالبی، برای همکارمم نیز فرستادم، ایشون هم خیلی خوششون اومد. سایتتون تک و یکه تازه. ایشالا که همیشه از این دست مقالات فوق العاده ازتون ببینم.

 2. پیروز منافی آذر گفت:

  ما خدارو شکر با طراحی یک گیمفکیشن، تونستیم به مشتری هامون همیشه پاداش بدیم و این موجب شده که تعامل سایتمون به شدت بره بالا.

 3. دفنه جعفری گفت:

  منم سالن زیبایی دارم، از این روش چندین وقته استفاده می کنم و خیلی از مشتریام استقبال کردن و کلی مشتری دیگه برام معرفی کردن.

 4. ثریا محدثه گفت:

  سلام. من فقط خواستم بگم از این تکنیک استفاده کردم و خیلی هم نتایج خوبی گرفته ام. شما هم اگه کسب و کاری دارید، امتحانش کنید.

 5. هانیه طرشت گفت:

  خیلی هیجان انگیزه آدم یه کسب و کاری داشته باشه و این چیزایی که شما می فرمایید رو داخلش انجام بده.

 6. روناک کاویانپور گفت:

  سلام، من اکستنشن مو دارم و از این روش استفاده کردم، و نتیجه ش این بوده که هر مشتری برام حداقل یه نفر دیگه هم معرفی کرده.

 7. لشکری هستم گفت:

  بی نظیرید.
  داداش ما حوصله مطالعه نداریم، اما سایت شما فرق می کنه. یاد می گیرم و عمل می کنم. سایت ندارم اما مطالب مربوط به مشتری رو توی کسب و کارم دارم رعایت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.