نرم افزار باشگاه مشتریان

تفاوت برنامه وفاداری مشتریان و CRM

برنامه وفاداری مشتریان

ارتباط گرفتن با مشتریان و جلب وفاداری آنها در هر کسب و کاری دارای اهمیت بالایی است. در واقع تلفیق این دو برنامه به مدیران مشاغل کمک میکند تا علاوه بر حفظ مشتریان قبلی و جلب وفاداری آنها نسبت به جذب مشتریان جدید نیز اهتمام ورزند. در بسیاری از مواقع پلن وفادار سازی مشتریان (باشگاه مشتریان) یا برنامه ارتباط با مشتری اشتباه گرفته میشود. باید بدانیم که این دو برنامه کاملا از هم جدا بوده و استفاده از هر دوی این برنامه ها در کنار هم برای هر کسب و کاری از کوچک تا بزرگ ضروری میباشد. در ادامه به معرفی هر کدام از این برنامه ها و بیان تفاوت های میان آنها می پردازیم.

 

وفاداری مشتریان

 

برنامه وفاداری مشتریان یا Customer Loyalty Program

برنامه وفاداری مشتریان که به اختصار CLP نامیده میشود برنامه ای است جهت به دست آوردن وفاداری مشتریان و هدایت آنها به سمت خرید دوباره از یک برند مشخص که میتواند موجب رونق یک کسب و کار کوچک یا بزرگ گردد. اهمیت برنامه وفاداری مشتریان در ایجاد حس تعهد در مشتریان است. این تعهد تنها به صورت خرید مجدد از یک محصول یا برند تعریف نمیشود. مشتری وفادار یا مشتری بالقوه در بسیاری از موارد خود را متعهد می داند که اخبار مربوط به یک برند را دنبال کرده و با انتقال آن به دیگران به گونه خاص و اثرگذار برای آن برند بازاریابی غیر مستقیم و گاهی حتی مستقیم انجام دهد.

برای داشتن یک برنامه وفاداری مشتریان موفق لازم است برخی موارد زیر رعایت گردد. البته در نظر داشته باشید همواره به دنبال مشتریان جدید باشید زیرا حتی وفادارترین مشتریان شما هم نیم توانند همیشه و دائمیباشند.

 

وفاداری مشتریان

 

باید به مشتریان خود ارزش و اعتبار بدهید

یعنی خدماتی در شان مشتریان ارائه کنید. این خدمات تنها در خصوص کیفیت کالای شما نیست. بلکه در مراحل معرفی محصول و خدمات، خرید و پس از آن نیز باید با مشتریان خود همراه باشید. این همراهی موجب میشود تا مشتریان اعتماد بیشتری به برند شما داشته باشند.

با مشتریان خود صادقانه برخورد کنید

اگر دچار مشکلی هستید آن را با مشتریان در میان بگذارید. نیازی به وعده های دروغین و یا دور از واقعیت نیست مشتریان شما به ویژه مشتریان وفادار به راحتی شرایط شما را درک خواهند نمود.

راه های ارتباطی میان خودتان و مشتریان را افزایش دهید

اجازه دهید مشتریان اگر نظری دارند با شما در میان بگذارند. گاهی ممکن است در روند فروش کالا به مشتری دچار خطا و اشتباهی شوید اگر راهی برای بیان اعتراض مشتری در اختیار او بگذارید حس بهتری در آنها ایجاد می نمایید. به هر طریقی برقرار ارتباط بیشتر با مشتریان میتواند به شما حس بهتری بدهد.

استفاده از هدایا و مشوق های تبلیغاتی

استفاده از هدایا و مشوق های تبلیغاتی هم میتواند در جلب وفاداری مشتریان اثرات چشمگیری داشته باشد. میتوانید برخی شرایط و هدایا را برای مشتریان خود شخصی سازی کنید؛ یعنی برای هر کدام از مشتریان و یا بهتر است بگوییم برای هر سطح از مشتریان شرایط ویژه ای را مهیا کنید. گاهی اوقات حتی نیاز است که مشتریان خود را غافلگیر نمایید.

ارتباط خود را با مشتریان حفظ کنید

این موضوع به معنای یک ارتباط پیوسته است. پس از خرید نباید مشتریان را رها کنید. باید بتوانید از کانال های ارتباطی برای معرفی محصولات جدید خود استفاده نمایید.

وفاداری مشتریان

 

مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM همان طور که از عنوانش پیداست ارتباط میان مشتریان و مدیران کسب و کارهای مختلف را مدیریت و سامان دهی میکند. این مدیریت بر اساس بررسی نیازهای مشتریان و بهره برداری هدف دار از روشهای مختلف در جهت رفع نیاز آنهاست. یکی از مهم ترین ویژگی های برنامه مدیریت ارتباط با مشتری روشهای مختلفی است که برای ایجاد ارتباط در اختیار طرفین قرار میدهد. به عنوان استفاده از سیستم های تحت وب و یا تلفن و پیام کوتاه، وجود مراکز فروش و توزیع و شبکه هایی متشکل از همکاران در یک صنف مشخص.

در نظر داشته باشید که مدیریت ارتباط با مشتری میتواند لایه های مختلفی را شامل شود. همان طور که اشاره شد گرفتن ارتباط با همکاران در کنار مشتریان یکی از مهم ترین بخش های مدیریتی در برنامه مدیریت ارتباط با مشتری است. ارتباط گرفتن های مناسب و برنامه ریزی شده میتواند راندمان عملکرد در سازمان را به شکل قابل قبولی افزایش دهد. گزارش گیری های صحیح و مناسب و بررسی های کارشناسی بر روی نتایج حاصل از این گزارش ها میتواند تا حد زیادی به تصمیم گیری های بعدی در سطوح مدیریتی سازمان کمک نماید.

سخن پایانی

به طور کلی چنان چه مشخص است برنامه مدیریت ارتباط با مشتری ساماندهی روابط را در سازمان بر عهده دارد در حالی که برنامه وفاداری مشتریان میتواند تنها بر روی جلب اعتماد و ایجاد حس وفاداری مشتریان تمرکز کند.

10 فکر در مورد “تفاوت برنامه وفاداری مشتریان و CRM

 1. ساسان فرهادپور گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  واقعا از مقالاتتون متشکرم. خیلی ها رو دو بار خوندم. امیدوارم که همیشه شاد و موفق باشید. شما رو به دوستامم معرفی کردم.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، خوشحالیم که براتون مفید هستن

 2. بهنام خیاط گفت:

  سلام به طراح سایت خودم، پرگاس.
  واقعا از سایتی که دارم لذت میبرم و خدا رو شکر می کنم که با شما آشنا شده ام. کارتون حرف نداره، از برنامه مدیریت مشتریان و جذب مشتری هم سپاسگذارتونم.

 3. سیاوش جلوند گفت:

  سلام. چقدر جالب، من فکر می کردم که جفتشون یکی هستن.
  ممنون از مطالب خوبی که گلچین کردید و بهترینهارو اینجا با ما به اشتراک میزارید.

 4. عارف بهشتی گفت:

  خیلی عالی بود. من خودم یکی از این افرادی بودم که فکر می کردم جفتشون یکی هستن.

 5. جواهر بیکران گفت:

  سلام بر پرگاس دوست داشتنی، معلم این روزهای من. عاشقتم. مطالبتون بی نظیرند.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، ممنونیم از محبت شما

 6. خدادادی گفت:

  من می تونم این داده های مشتریانم و ایمیلشون رو متصل کنم به ایمیل چیپم که اتومات برای مشتریام ایمیل بره؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز بله امکان پذیر هست برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 7. صابر دل آرام گفت:

  ما همیشه باید با مشتریانمون در ارتباط باشیم. پیامک و نوتفکیشن های جذاب و پیشنهادات عالی بفرستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.