نرم افزار باشگاه مشتریان

برنامه وفاداری مشتریان برای خرده فروشی

نرم افزار باشگاه مشتری

امروزه مشتریان تنوع طلب شده‌اند و وفاداری کمتری نسبت به برند خاصی دارند؛ این موضوع باعث شده تا خرده فروشان بیش از گذشته به برنامه وفاداری مشتریان توجه داشته باشند. از طرفی در گذشته کسب‌وکارها به صورت سنتی اداره می‌شدند و در سازوکارهای سنتی چون صاحبان کسب‌وکارها مشتریان خود را می‌شناختند، خیلی نیاز به سناریو وفاداری مشتریان نداشتند و از طریق ارتباطات چهره به چهره ارتباطات خود را با مشتریان حفظ می‌کردند اما در حال حاضر با مدرن شدن سبک زندگی خانواده‌ها در کلان شهرها، دیگر نمیتواند با سازوکارهای سنتی ارتباطات اثر بخشی را با آنها ایجاد کرد؛

خرده‌فروشی (Retailing) به هر نوع فروش کالا یا خدمت به مصرف کننده نهایی اطلاق می‌شود که محصولاتی از قبیل لباس، خوراکی، مبلمان، لوازم خانگی، کتاب و… را از تأمین کنندگان بالا دستی تهیه و در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

به همین دلیل خرده فروشان بزرگی در داخل کشور مانند هایپرمی، رفاه، شهروند، اتکا و… برنامه وفاداری مشتری اتخاذ کرده‌اند تا از این طریق بتوانند به شناخت بهتری از مشتریان دست یابند و افزایش فروش و در نهایت مشتریان وفاداری را برای خود به همراه داشته باشند اما رویکردهای سناریو  وفاداری مشتری هر روزه دست خوش تغییراتی قرار خواهند گرفت که بدون توجه به این تغییرات و روندها قطعاً برنامه وفاداری منجر به شکست خواهند شد. در ادامه به بررسی برخی از این نکات حائز اهمیت در برنامه وفاداری مشتریان خرده فروشان خواهیم پرداخت.

احساس نیاز به برنامه وفاداری مشتریان

طبق تحقیقات Precima که یکی از شرکت‌های بین المللی مشاوره‌ای در زمینه خرده فروشی‌ها است، وفادارترین مشتریان خرده فروشی‌ها تنها ۵۰ تا ۷۰ درصد بودجه ماهیانه خود را در یک خرده فروشی خرج می‌کنند؛ این موضوع نشان می‌دهد که در صورتی خرده فروشان سرمایه‌گذاری مناسبی بر روی مشتریان وفادار خود داشته باشند، به سودآوری مناسبی دست پیدا می‌کنند و میتوانند سهم بیشتری از بودجه ماهیانه خانوار را تصاحب کنند اما مسئله اینجاست که چگونه برنامه وفاداری میتواند سهم بیشتری از سبد خانوار را کسب کند؟

شخصی سازی پیشنهادات در سناریو وفاداری مشتریان

بر اساس بررسی‌های Forbes، در حال حاضر خرده فروشانی مانند Walmart برنامه وفاداری خود را با دو هدف شناسایی مشتریان و ارائه پیشنهادات شخصی سازی شده به آنها اجرا می‌کنند. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که برنامه‌ وفاداری اثر بخش خواهد بود که بتواند پیشنهادات جذاب و شخصی سازی شده‌ای را به مشتریان عرضه کند؛ این موضوع میتواند حس مثبتی را در مشتریان ایجاد کند؛ چون مشتریان امروزی تمایل دارند پیشنهادات خاصی که فقط برای آنها طراحی شده است را دریافت کنند. با دریافت چنین پیشنهادهایی حس مشتری خاص بودن به آنها دست می‌دهد.

اهمیت داده کاوی در خرده فروشی ها

در سال ۲۰۱۴ شرکت Kroger، یکی از شرکت‌های مشاوره‌ای در زمینه خرده فروشی حدود ۱۰۰ میلیون دلار اطلاعات به شرکت‌های Procter & Gamble، Nestlé و… فروخت؛ این موضوع نشان می‌دهد که بزرگان خرده فروشی تا چه اندازه به اطلاعات مشتریان اهمیت می‌دهند و از این طریق تا چه اندازه میتوانند به سودآوری مناسبی دست پیدا کنند؛ این در حالی است که خرده فروشان ایرانی اهمیت چندانی به اطلاعات مشتریانشان نمی‌دهند و از این اطلاعات استفاده خاصی نمی‌کنند. در صورتی که خرده فروشان داده‌کاوی بر روی اطلاعات مشتریان انجام دهند، از این طریق میتوانند الگوهای خرید مشتریان را در دریابند و بر اساس الگوی خرید مشتریان، محصولات موردنیاز مشتریان را به آنها به خوبی بفروشند.

وفاداری پایین مشتریان

بر اساس بررسی‌های forbes، در بازارهای کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند آمریکا به طور متوسط خانواده‌ها در ۲۹ برنامه وفاداری ثبت نام کرده‌اند اما با این حال تنها در ۱۲ برنامه وفاداری فعال هستند. این موضوع نشان می‌دهد که مخاطبان امروزی تمایل دارند در سناریو وفاداری مشتری حضور فعالانه‌ای داشته باشند که آن برنامه وفاداری تجربه منحصر به فرد و جذابی برای آنها خلق کند. ارائه صرفاً تخفیف و پاداش نمیتواند جذابیت بالایی برای مشتریان داشته باشد؛ چون تمامی برنامه وفاداری مشتریان و شبکه‌های تخفیف این امکان را در اختیار مشتریان قرار داده‌اند. مشتریان امروزی تمایل دارند تجربه‌های جدید داشته باشند و نرم افزار باشگاه مشتریان این امکان را به کسب‌وکارها می‌دهد که تجربه جدیدی را بتوانند برای مشتریان ایجاد کنند. در بخش بعدی این گزارش به بررسی دیگر روندها و تغییرات حائز اهمیت سناریوی وفاداری مشتریان اشاره خواهیم کرد.

9 فکر در مورد “برنامه وفاداری مشتریان برای خرده فروشی

 1. عزیز نصرتی گفت:

  از دست این گوگل. من چندین وقته دقیقا دنبال این نقاله می گشتم اما پیدا نمی کردم. باشگاه و مدیریت مشتریان برای خرده فروشی ها و کسب و کارهای متوسط رو می خواستم. یا من خوب سرچ نمی کردم یا گوگل داشت خنگ بازی در می آورد. به هر جال واقعا ممنون.

 2. شاهد موحد گفت:

  سلام. من یک کسب و کار غیر آنلاین و خرده فروشی لوازم آرایشی و بهداشتی دارم، چطور می تونم از این برنامه باشگاه مشتریان استفاده کنم؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 3. دل آرا یوسف نژاد گفت:

  شاید اگه بگم همه مقالاتتون رو کامل خوندم باور نکنید، اما مدتهاست که دارم با ذوق و شوق مقالاتتون رو می خونم، مقالات مربوط به مشتری مداری و سئو سایت بی نظیر بودن.

 4. منصور همدانی گفت:

  سلام و درود. بچه ها من دنبال یک سئو کار به صورت حضور در داخل دفتر در تهران می گردم. این سایت خوب، قطعا کاربران خوب و فعالی هم داره که دلیل کامنت من هم همین موضوع بوده.

 5. شکیبا جهانی گفت:

  من چطور می تونم همچین برنامه ایی برای کسب و کار خودم تهیه کنم؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 6. فخرالدین ترکمان گفت:

  هر چند که می گذره و من بیشتر مطالب سایت شما رو می خونم بیشتر متوجه میشم که هیچی نمی دونم.

 7. صالحی اقدم گفت:

  سلام.
  متشکرم از مقالات خوبتون.
  دو ماه هست که دادیم سایت اختصاصی ما رو طراحی کنید، یقین دارم بهترین چیزی که تصور می کنم رو تحویل میدید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.