نرم افزار باشگاه مشتریان

برنامه وفادارسازی مشتریان چه ویژگی دارد؟ و با تکنیک پاداش آشنا شوید!

برنامه وفادارسازی مشتریان

برنامه وفادارسازی مشتریان زمانی امکان پذیر خواهد بود که برنامه‌ها و اهداف سازمان شما مشخص و برنامه ریزی دقیقی جهت اجرای آنها توسط ایجاد باشگاه مشتریان و نصب و راه اندازی باشگاه مشتریان صورت گرفته باشد.

نصب باشگاه مشتریان شما در اجرای برنامه های سازمان در جهت رسیدن به فروش بیشتر و کسب سود بیشتر در درازمدت یاری می رساند. جهت نیل به اهداف خود در زمینه ایجاد باشگاه مشتریان موفق به کمک نرم افزار باشگاه مشتریان موارد ذیل را در کسب و کارتان بکار برده تا زمینه برای دستیابی به اهداف شما هموار شود.

نکات مهم در اجرای موفق سناریو وفادارسازی مشتریان

۱- برنامه وفادارسازی مشتریان را با برنامه‌های بازاریابی سازمان هماهنگ نمائید.

استفاده از انواع روش‌های بازاریابی که هر سازمانی جهت حفظ و توسعه بازار به انجام می‌رساند، در صورتیکه در راستای اهداف باشگاه مشتریان صورت پذیرد می‌تواند نتیجه‌ای عالی در بر داشته باشد. لذا سعی نمائید برنامه وفادارسازی باشگاه مشتریان را با برنامه‌های بازاریابی بنگاه اقتصادی هماهنگ و در یک راستا به پیش ببرید.

۲- سناریو وفاداری مشتریان را طوری تنظیم کنید که از تمامی امکانات باشگاه مشتریان تا حد ممکن بیشترین استفاده را ببرید.

امکاناتی همانند دسته بندی مشتریان بر اساس پارامترهای در نظر گرفته شده و اختصاص شرایط ویژه و خاص برای هر دسته مشتریان می‌تواند انگیزه لازم جهت افزایش فرآیند خرید آنها را رقم بزند.

اطلاعات مشتریان را در هر رده و بر اساس دوره‌های زمانی و بررسی رفتار خرید آنها تجزیه و تحلیل کنید. اهداف شما از جمله فروش بیشتر، تکرار فرآیند خرید توسط مشتری، معرفی برند و محصول و کسب سود بیشتر می‌توانند با بررسی رفتار مشتریان و ایجاد تخفیفات و شرایط ویژه برای هر دسته از مشتریان اتفاق بیافتد.

۳- برای برنامه وفادارسازی مشتریان در هر مرحله شاخص‌هایی تعریف نموده و شاخص‌های مورد نظر را اندازه گیری و تجزیه و تحلیل نمائید.

سپس در مرحله بعد بر روی نقاط ضعف و قوت برنامه‌های وفادارسازی و سازمان در راه رسیدن به اهداف با توجه به شاخص‌ها و اندازه‌های به دست آمده بررسی و اصلاحات مورد نظر را پیاده سازی نمائید. به خاطر داشته باشید که تنها در صورت تکرار این فرآیند یعنی طرح برنامه، اجرای برنامه و اندازه گیری و بهبود برنامه وفادارسازی که از طریق باشگاه مشتریان اجرا می‌شود می‌توانید به اصلاح نقاط ضعف در جهت رسیدن به فروش بیشتر و سود بیشتر دست پیدا نمائید.

گروه‌های هدف در برنامه وفادارسازی مشتریان

تعیین گروه‌های هدف در سناریو وفاداری مشتریان بسیار مهم هست. شما باید با توجه به اهداف بنگاه اقتصادی‌تان نسبت به تعیین گروه‌های هدف توسط باشگاه مشتریان اقدام نمائید. گروه هدف اصلی شما باید شامل مشتریانی باشد که بخش عمده‌ای از میزان فروش در کسب و کار شما را تشکیل می‌دهند.

به کمک باشگاه مشتریان می‌توانید این مشتریان را شناسایی و آنها را در سطح خاصی طبقه بندی نموده و بر روی آنها تمرکز کنید. می‌توانید با بررسی رفتار خرید آنها پیشنهادهای ویژه و خاص جهت این دسته از مشتریان در نظر گرفته و ارتباط دو سویه با آنها را تا حد ممکن بالا ببرید.

همچنین مشتریان عادی و کوچک و یا مشتریان بالقوه که وجود دارند را از یاد نبرید. شما باید برنامه‌های وفادارسازی و شرایط انگیزشی و تشویقی جهت این گروه توسط باشگاه مشتریان را نیز در نظر گرفته و آنها را به خرید مستمر و بیشتر ترغیب کنید.

تعیین گروه‌های هدف در برنامه وفاداری مشتریان که توسط باشگاه مشتریان طراحی و پیاده سازی می‌گردد به مقدار زیادی بستگی به دیدگاه و هدف شما دارد. چنانچه می‌خواهید یک پایگاه داده جامع و کامل از کلیه مشتریان داشته باشید برنامه وفاداری گسترده مدنظر شماست و اگر می‌خواهید برنامه وفادارسازی مشتریان تضمینی برای کسب و کار شما باشد در اینصورت برنامه وفادارسازی متمرکز مورد نیاز است.

دانستن این نکته ضروری که با ایجاد یک باشگاه مشتریان و اجرای برنامه وفادارسازی مشتریان بطور ناخودآگاه مشتریان زیادی که تابحال از رقبای شما خرید می‌کردند جهت اطلاع و بهره مندی از مزایای ایجاد شده توسط باشگاه مشتریان به شما رجوع می‌کنند و با افزایش تعداد مشتریان مواجه می‌شوید.

در اینگونه مواقع شما باید با استفاده از مزایای گوناگون همانند عضویت رایگان در باشگاه، اجرای مراحل عضویت مشتریان جدید در کوتاه‌ترین زمان و ساده‌ترین روش و امکان نصب آسان نرم افزار باشگاه مشتریان آنها را به عضویت باشگاه شرکت در آورده و سپس با اجرای برنامه‌های وفادارسازی و ارائه پیشنهادات جذاب همانند تخفیف و شرکت در قرعه کشی آنها را به تکرار خرید مستمر و در نهایت وفاداری به برند و محصول خود تشویق نمائید.

تکنیک پاداش در برنامه وفادارسازی مشتریان

امروزه سرعت تغییرات آن‌قدر سریع است که اندکی تأخیر در بروز رسانی سناریو وفاداری مشتریان منجر به متضرر شدن برندها می‌شود. تجربه برندهای بین المللی در زمینه برنامه وفادارسازی مشتریان نشان می‌دهد که در صورت عدم بروز رسانی این برنامه‌ها، مشتریان دیگر ترغیب به حضور در برنامه وفاداری نمی‌شوند.

در حال حاضر یکی از چالش‌های پیش روی نرم افزار وفادارسازی مشتریان چگونگی ارائه انواع پاداش‌ها به مشتریان است؛ به این معنا که چه پاداش‌هایی را برای مشتریان در نظر بگیرند تا آنها را ترغیب به تکرار و گسترش سبد خرید کند و در نهایت نیز وفاداری به برند را به همراه داشته باشد. اینکه برای بهبود برنامه وفاداری مشتریان باید چه موضوعاتی را مد نظر قرار داد، بهانه‌ای شد تا در این مطلب به چگونگی استفاده از پاداش‌های گوناگون در سناریوی وفادارسازی مشتریان اشاره کنیم.

ایجاد پاداش‌های متفاوت برای سناریوی وفادارسازی مشتریان

حصول اطمینان از اینکه مشتریان واقعاً پاداش‌های برنامه وفادارسازی مشتریان شما را می‌خواهند، مهم‌ترین المان، در ایجاد پاداش‌های متفاوت برای سناریوی وفادارسازی مشتریان است.

هنگامی که در برنامه وفاداری، پاداش تعیین می‌شود، باید ارزشی که این پاداش می‌تواند به مشتریان عرضه شود به خوبی تعیین شود.

طبق تحقیقات و بررسی‌های Smile، یکی از بزرگ‌ترین عرضه کنندگان سناریوی وفادارسازی، هنگامی که مشتریان تلاش می‌کنند در نرم افزار وفادارسازی مشتریان پاداشی دریافت کنند، این پاداش برای آنها در بار اول و شاید در بار دوم جذابیت داشته باشد اما در دفعه‌های بعدی مشتریان ترغیب به جمع آوری امتیاز با هدف دست یافتن به پاداش نمی‌شوند؛ چون در دفعه‌های بعد، آنها به اندازه بار اول از گرفتن پاداش هیجان انگیز نمی‌شوند و با دریافت پاداش‌های مشابه هیجان آنها از بین خواهد رفت.

از نظر مشتریان این‌گونه پاداش‌ها دیگر پاداش بزرگی نخواهد بود. به بیان دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که پاداش‌ها بعد از چند بار عرضه به مشتریان جذابیتی برای مشتریان ندارد؛ این موضوع باعث می‌شود تا برندهای معتبر بین المللی همواره پاداش‌ها را تغییر دهند تا پاداش‌ها جذابیت بالایی برای مشتریان داشته باشد اما چالشی که پیش روی این برنامه وفادارسازی قرار می‌گیرد، این موضوع است که تنوع پاداش‌ها تا زمانی محدود می‌تواند ادامه دار باشد و رفته رفته برندها متوجه این موضوع خواهند شد که از زنجیره محصولات و خدمات خود دیگر پاداشی را نمی‌توانند تعریف کنند.

در چنین حالتی است که سناریو وفاداری مشتریان در تلاش هستند تا از محصولات برندهای غیر رقیب استفاده کنند و محصولات این برندها را در راستای ایجاد ارزش برای مشتریان در سناریوی وفادارسازی مشتریان سازمان قرار دهند.

در عصر حاضر این چالش پیش روی تمامی نرم افزار باشگاه مشتریان وجود دارد که مشتریان وفادار سازمان که معمولاً عمده خریدها را از سازمان خریداری می‌کنند، در معرض خطر کاهش ارزش پاداش‌ها قرار می‌گیرند.

تنوع پاداش‌های برنامه وفادارسازی مشتریان

این واقعیت وجود دارد که هریک از افراد جامعه منحصربه‌فرد هستند و ویژگی‌های رفتاری خاصی را دارند؛ این موضوع حاکی از تنوع بالای مشتریان است و سناریوی وفادارسازی مشتریان باید این جنبه از ویژگی‌های مشتریان را در پاداش‌های باشگاه لحاظ کنند؛ به عبارت دیگر امروزه مشتریان با پاداش‌های مختلف ترغیب می‌شوند و نمی‌توان یک نسخه برای تمامی مشتریان پیچید.

به همین دلیل باید سناریوی وفادارسازی مشتریان این اجازه را به مشتریان بدهد که مشتریان در پاداش‌ها ارزش بیشتری پیدا کنند.

با توجه به منحصربه‌فرد بود هر یک از مشتریان، برای رسیدن به برنامه وفاداری اثر بخش و عرضه پاداش‌های گوناگون به آنها، نیاز به تقسیم بندی مشتریان بر اساس نیازها، خواسته‌ها، الگوهای خرید و… وجود دارد. در مطلب بعدی به چگونگی تأمین پاداش‌ها بیشتر اشاره خواهیم کرد.

8 فکر در مورد “برنامه وفادارسازی مشتریان چه ویژگی دارد؟ و با تکنیک پاداش آشنا شوید!

 1. سمیرا حیدرلو گفت:

  عاشق مطالب با موضوعات مشتری مداریتون هستم. با اجازه تون همه این مقالات شما رو توی وبلاگم با ذکر منبع و لینک به سایت شما گذاشتم.

 2. نادر رحمانی اصل گفت:

  جلب اعتماد و رضایت مشتری و تبدیل مشتری به مشتریان وفادار به نظر من آرزوی هر کسب و کاری خصوصا کسب و کارهای اینترنتی هست. این روشهایی که شما توی مقالات اخیرتون بهشون اشاره کرده اید، بی نظیر هستن.

 3. هاوره مرادپور گفت:

  شاید راحت بشه بلاخره مشتری پیدا کرد، امااما اینکه بتونی به طریقی مشتریاتو، به مشتری وفادار تبدیل کنی، خیلی مهمه.

 4. مصطفی چوکار گفت:

  برنامه وفاداری مشتری رو خیلی تعریفش رو از اینور اون ور شنیدم. منم می خوام این برنامه رو نصب کنم، لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم.
  ممنون

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 5. آرزو از قم گفت:

  آقا فقط خواهش می کنم این مقالات مربوط به مشتری رو بیشتر کنید. من به شدت به این مقالات نیاز دارم.
  تشکر از همه اعضای سایت.

 6. سجاد کاکلر گفت:

  واقعا هر روز کارها به واسطه این تکنولوژیها و برنامه ها داره بهتر و بهتر میشه. خیلی از مطالب سایتتون از این پایگاه دانش داریم استفاده می کنیم.

 7. سجاد کاکلر گفت:

  واقعا هر روز کارها به واسطه این تکنولوژیها و برنامه ها داره بهتر و بهتر میشه. خیلی از این مطالب سایتتون از این پایگاه دانش داریم استفاده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *