نرم افزار باشگاه مشتریان

باشگاه وفاداری یا باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان چیست

باشگاه مشتریان مفهومی است که در علوم بازاریابی، کمپین بازاریابی و مدیریت کسب و کار به آن اشاره های فراوانی شده است. اگر بخواهیم Customer Club را تعریف کنیم در ابتدا بهتر است با مفهوم باشگاه آشنا شویم. باشگاه متشکل از مجموعه ای از افراد است که در قالب یک تشکل منسجم گرد هم آمده اند. این تشکل زمانی که مربوط به یک برند یا یک مجموعه مشخص باشد باشگاه وفاداری نام می گیرد.

البته از لحاظ عملکردی تفاوت های عمده ای میان Customer Club و باشگاه های ورزشی وجود دارد. باشگاه وفاداری توسط مجموعه هایی مانند بانک ها، فروشگاه های زنجیره و حتی مغازه ها و شرکت های کوچک شکل می گیرد.

 

<strong>باشگاه مشتریان</strong>

 

هدف از تشکیل باشگاه مشتریان چیست؟

شکل گیری باشگاه وفاداری بر اساس اهداف و برنامه وفاداری مشتریان صورت می گیرد. در واقع هدف اصلی از تشکیل باشگاه ارزش گذاری مشتریان و ایجاد حس خاص بودن در آنهاست. هنگامی که یک مجموعه اقدام به راه اندازی باشگاه مشتریان میکند هدف اصلی آن ایجاد محیطی برای جلب رضایت مشتریان و همچنین ایجاد حس وفاداری در آنهاست. در این باشگاه، مشتریان به سطوح مختلف طبقه بندی شده و ارزش گذاری میشوند. بر این اساس خدمات و امکانات مناسبی در اختیار آنها قرار می گیرد.

ویژگی های باشگاه وفاداری

باشگاه وفاداری موفق باشگاهی است که دارای ویژگی های خاصی باشد. اصول اصلی این مجموعه بر پایه گفتگو و ارتباط استوار است. در واقع میتوان گفت ویژگی اصلی Customer Club ایجاد بستری برای ارتباط میان مشتریان و صاحبان کسب و کار است. این ارتباط بر اساس منافع مادی و غیر مادی که موجب شکل گیری رابطه عاطفی میان طرفین است استوار شده و در واقع میتواند برای هر دو طرف سود آور باشد. همین امر است مه باشگاه وفاداری مشتریان را از باشگاه های ورزشی و غیره متمایز مینماید.

یکی دیگر از ویژگی های Customer Club موفق داشتن برنامه و هدف برای توسعه و پیشروی است. به عنوان مثال هدف اصلی این باشگاه میتواند فروش بیشتر کالا و خدمات باشد و سایر برنامه ها بر پایه این هدف شکل بگیرد.

از ویژگی های منحصر به فرد باشگاه وفاداری مشتریان موضوع نحوه عضو گیری آن است. بدون شک باید قوانین و مقررات خاصی برای این کار تدوین گردد. به عنوان مثال همه مشتریان نمیتوانند عضو باشگاه باشند و باید شرایط ویژه ای برای این عضویت در نظر گرفته شود. اینکه یک باشگاه تعداد زیادی عضو داشته باشد در واقع الزاما نشان دهنده موفقیت آن نیست بلکه باید عضو گیری هدف‌دار و از میان مشتریان خاص صورت پذیرد.

یکی از قوانینی که میتوانید برای عضو گیری لحاظ کنید میزان خرید مشتریان و یا دفعات خرید آنهاست. به این ترتیب شما مجموعه ای از مشتریانی را گرد هم می آورید که میتوانید بر روی آنها به خوبی سرمایه گذاری کنید.<strong>باشگاه مشتریان</strong>

 

روند تشکیل باشگاه مشتریان

در روند شکل گیری Customer Club پس از تعیین هدف نوبت به جمع آوری اطلاعات مشتریان می رسد. بهتر است روشی برای به دست آوردن اطلاعات شخصی تری مانند سلایق و علایق مشتریان نیز در دستور کار قرار گیرد. هر چه میزان شناخت از مشتریان بیشتر باشد امکان طبقه بندی آنها و برنامه ریزی های بعدی آسان تر خواهد بود. هنگامی که خواسته مشتریان مشخص باشد امکان برآورده کردن نیاز آنها نیز بیشتر و بهتر میسر میشود. میتوان خدمات و محصولات را بر اساس درخواست ها و علایق مشتریان ارائه نمود. معمولا مهم ترین برنامه ای که پس از این مراحل در دستور کار قرار می گیرد برنامه های مبتنی بر ایجاد حس وفاداری در مشتریان است.

این برنامه ها میتوانند بر پایه ایجاد روابط دوستانه و عاطفی میان صاحبان کسب و کار و مشتریان شکل گیرد و یا اینکه بر اساس ارائه برخی منافع مادی و غیر مادی که در مشتری احساس رضایت ایجاد نماید. هنگامی که اعضای باشگاه خدمات ویژه ای دریافت میکنند در حالی که سایرین از این امکانات بی بهره هستند این امر موجب میشود که بقیه مشتریان نیز تمایل پیدا میکنند تا به عضویت باشگاه در بیایند.

رسیدن به اهداف اصلی باشگاه وفاداری

برای رسیدن به اهداف اصلی باشگاه میتوان از نرم افزارهایی که به این منظور طراحی و تولید گردیده اند استفاده نمود. این نرم افزارها با قابلیت های ویژه ای که دارند میتوانند روند ایجاد و مدیریت Customer Club را بهبود ببخشند. با استفاده از امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان میتوانید روند کارها را پیگیری نموده و با بررسی گزارش های حاصل از آن برنامه ریزی های آتی را در خصوص اهداف قبلی یا جدید باشگاه انجام دهید. این نرم افزارها امکان شخصی سازی پیام ها برای مخاطبین را فراهم نموده و همچنین میتوانید با استفاده از آن به طبقه بندی و رتبه بندی مشتریان بپردازید.

انتخاب نرم افزار Customer Club از اهمیت بالایی برخوردار است و انتخاب آن میتواند هزینه زیادی را به سازمان تحمیل کند. به طور کلی بهتر است نرم افزار بر اساس اهداف و برنامه ریزی های مدیران کسب و کار انتخاب گردد.

7 فکر در مورد “باشگاه وفاداری یا باشگاه مشتریان چیست؟

 1. پیمان مهارت گفت:

  سلام.
  خیلی این مقاله تون عالی بود. دقیقا دنبال همچین اطلاعاتی می گشتم.
  سایت خوبی دارید.
  خدا قوت.

 2. شراره بهروزی نیا گفت:

  باشگاه مشتریان در واقع یکی از مهمترین قسمت های یک کسب و کار هست، اصلا اگه مشتری نباشه، ما به کی بخوایم چیزی بفروشیم، بعد مشتری رو باید طوری جذب کرد که دفعات دیگه هم ازمون بیاد و خرید کنه.

 3. توحید بانگینی گفت:

  توکل بر خداوند ما هم یک هفته ای هست که سایتمون رو ران کردیم و ایشالا بریم برای جذب مشتری و پلن ها و استراتژی هایی که برای مشتریامون داریم.

 4. نسرین عبادی فر گفت:

  دوست دارم باشگاه مشتریانم رو گسترش بدم اما هر کاری می کنم نتیجه نمی گیریم.

 5. ساندا بیرجان گفت:

  من تقریبا اکثر کتابهای بازاریابی رو خوندم و مشتری و ارتباط با مشتری از مهمترین بخش بازاریابی هست که خیلی قشنگ توضیح داده اید.

 6. نرمین شهیدی گفت:

  سلام. من یه سایت فروش محصولات آرایشی دارم. خیلی برای سایتم هم وقت میزارم، اما هیچ خبری ازش نیست.

 7. ناشناس گفت:

  من این دیدگاه رو دارم که اگه ادم روی خدا حساب کنه و همش چشمش دنبال مشتری نباشه، خداوند از بینهایت طریق براش مشتری میاره.
  باید از مشتری هات تشکر کنی و بهشون بهترین خدمات رو بدی، اما فکر نکنی که اون مشتری هست که بهت روزی میرسونه، خدای توست که داره اینکار رو انجام میده.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.