نرم افزار باشگاه مشتریان

اهمیت طراحی و اجرای برنامه وفاداری مشتریان

برنامه وفاداری مشتریان

مشتریان وفادار یکی از مهم ترین سرمایه های هر کسب و کاری محسوب میشوند. جلب مشتریان جدید اگرچه اهمیت بالایی دارد اما سرمایه گذاری بر روی مشتریان قدیمی و برنامه وفاداری مشتریان موضوعی است که نباید از اهمیت آن غافل شد. بر همین اساس مدیران بازاریابی و تبلیغات در هر مجموعه ای برنامه وفادار سازی مشتریان را در قالبهای مختلفی ارائه میکنند به گونه ای که تمام افراد با سلایق مختلف را در بر گیرد. برای  پلن وفاداری مشتریان در باشگاه مشتریان باید بر اساس اهداف سازمان انتخاب گردد.

دسته بندی های مختلفی برای برنامه وفاداری مشتریان وجود دارد. برنامه هایی شامل کارت وفاداری مشتریان، اهدای جوایز به مشتریان، بن های تخفیف و خرید، هدایایی تبلیغاتی با ارزش و … البته باید در نظر داشت استفاده از روشهای قدیمی و تکراری میتواند تنها باعث تحمیل هزینه ای گزاف به صاحبان کسب و کار گردیده و هیچ نفعی برای آنها و حتی برای مشتریان وفادار آنها نداشته باشد. برای موفقیت در دنیای پر از رقابت در این روزها باید خلاقیت و نوآوری را در دستور کار قرار داد.

روشهای طراحی برنامه وفاداری مشتریان

روشهای مختلفی وجود دارند که میتوانند در طراحی برنامه وفاداری مشتریان مورد استفاده قرار گیرند. روشهایی مانند سیستم پیگیری نقطه ای، سیستم خدمات رتبه بندی شده، ارائه خدمات حمل و نقل رایگان، طراحی برنامه هایی با منافع غیر مادی برای مشتریان وفادار، همکاری با سایر کسب و کار های مرتبط و غیر مرتبط و در نهایت طراحی و برگزاری برنامه های خاص مانند مسابقه ها و برنامه های سرگرم کننده. با تهیه نرم افزار باشگاه مشتریان به راحتی برنامه وفاداری مشتریان را ایجاد کنید.

هرکدام از پلن وفاداری مشتریان در صورتی که به درستی استفاده شوند میتوانند منافع طرفین رابطه را تامین نمایند به این ترتیب هم مشتریان از راضی و خوشنود خواهند بود و هم مدیران از جلب رضایت مشتریان منفعت کسب می نمایند. در ادامه به توضیح مختصری در خصوص هر یک از موارد یاد شده می پردازیم:

 

<strong>برنامه وفاداری مشتریان</strong>

۱. سیستم پیگیری نقطه ای

این روش یکی از ساده ترین روشهای طراحی برنامه وفاداری مشتریان محسوب میشود. روشی که به خلاقیت خاصی نیاز ندارد و کمی وقت و دقت در آن میتواند شما را به نتایج دلخواه نزدیک کند. در این روش مشتریان را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده و آنها را پیگیری می نمایید. روند خرید و ارتباط آنها با کسب و کار سنجیده میشود و بر اساس آن هدایا یا جوایزی برای او در نظر گرفته میشود. پلن وفاداری مشتریان یعنی جذب مشتریان وفادار، پس لازم است رفتار مشتری به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

۲. سیستم خدمات رتبه بندی شده

در این سیستم از برنامه وفاداری مشتریان شما در همان ابتدا جایگاه های مختلفی که مشتری میتواند در آنها قرار گیرد را مشخص می نمایید. این کار با استفاده از رتبه بندی خدمات و کالا و ارزش گذاری مشتریان انجام میشود. این روش زمان کمتری نسبت به روش فوق نیاز دارد و مشتری حق انتخاب دارد که جزو کدام دسته از مشتریان قرار گیرد.

۳. ارائه خدمات حمل و نقل رایگان

این روش نیز روشی ساده است که امروزه در بسیاری از کسب و کار ها دیده میشود. ارائه خدمات حمل و نقل رایگان میتواند یکی از بهترین روشها برای برنامه وفاداری مشتریان تلقی گردد. این موضوع از لحاظ مادی ضرری به شما وارد نمیکند چرا که هزینه هایی که در خرید های کوچک به شما تحمیل شده در خرید های بزرگ تر و البته خرید های مستمر توسط مشتریان به سادگی جبران میشود

 

<strong>برنامه وفاداری مشتریان</strong>

 

۴. ایجاد پلن وفاداری مشتریان با منافع غیر مادی برای مشتریان بالقوه

گاهی اوقات در برنامه وفاداری مشتریان نیازی نیست که شما هدیه های مادی را برای مشتریان بالقوه در نظر بگیرید. در واقع اگرچه هدایای مادی میتوانند جذابیت های زیادی برای مشتریان به همراه داشته باشند اما گاهی اوقات برخی از ارتباطات عاطفی و معنوی با مشتریان در پلن وفاداری مشتریان نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

۵. همکاری با سایر کسب و کار های مرتبط و غیر مرتبط

در این روش لازم است کسب و کار های مرتبط با شغل خود را شناسایی کرده و در واقع با آنها ائتلافی تشکیل دهید. مشتریان از اینکه همه خدماتی که در یک حوزه خاص نیاز دارند را یکجا دریافت کنند بسیار راضی خواهند بود و بدون تردید در خریدهای بعدی نیز به شما مراجعه میکنند و این موضوع به سادگی میتواند برنامه وفاداری مشتریان شما را به سمت هدف اصلی هدایت کند.

۶. برگزاری برنامه های خاص مانند مسابقه ها و برنامه های سرگرم کننده

همان طور که اشاره شد ایجاد ارتباط فکری و عاطفی با مشتریان میتواند موفقیت برنامه وفاداری مشتریان را رقم بزند. برای این کار برنامه ای شاد و مفرحی را ترتیب داده و مشتریان وفادارتان را دعوت کنید. میتوانید ساعت های خوبی را در کنار هم سپری کرده و در عین حال به شناسایی بهتر و بیشتر مشتریان بالقوه خود بپردازید. کلید موفقیت شما شناخت صحیح از مشتریان است.

9 فکر در مورد “اهمیت طراحی و اجرای برنامه وفاداری مشتریان

 1. سعید کرمانی گفت:

  ممنون از این مقاله خوبتون در رابط با وفادرای مشتری.
  سایت من فروشگاهی هست. وردپرس. برای عید قربان یه سری محصول داشتیم که براشون یه دسته بندی جدید درست کرده بودم. این جور موقع ها که اون صفحه دیگه کاربردی نداره، بهتره به حال خودش باشه، یا ریدایرکت کنیم یا نوایندکس مثلا ؟ پیرو این داستان که هرچه تعداد صفحات ایندکس شدمون کمتر باشه زمانی که گوگل بهمون اختصاص میده رو بهتر میتونیم استفاده کنیم.
  ممنون

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، صفحات کالا که کاربردی برایتان ندارد و در آینده هم نخواهد داشت بهتره بروی صفحه اصلی فروشگاه ریدایرکت شون کنید.

 2. نرگس اکستنشن گفت:

  منم دنبال یک روش برای وفادار کردن مشتریانم هستم. بنده اکستنشن مو در سالن زیبایی انجام میدم و یک سایت ساده هم دارم.

 3. مرسلی از تبریز گفت:

  سلام.
  مدت هاست که به فکر یک استراتژی بی نقص برای وفاداری و جذب مشتریان جدید هستم. با توجه به مقالات شما در این زمینه تصمیماتی گرفته ایم که به قوت خداوند ایشالا استارتش رو خواهیم زد.
  مرسی که هستید.

 4. مبین ایلخانی گفت:

  من مزون عروس دارم و برای مشتریانم کارت تخفیف پنجاه درصدی در کلیپ عروسیشون میدم و این خیلی به نفع کسب و کارم شده.

 5. قانع خالندی گفت:

  من چطور می تونم داخل سایت فروشگاهیم مسابقه برگذار کنم که تعامل سایتم بره بالا؟

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۴۲۸۴۵۶ تماس بگیرید

 6. روشن نگاه گفت:

  سلام.تماس گرفتم مشغول بودید.
  من به این برنامه نیاز دارم فقط قبلش چند سوالی داشتم خدمتتون.

 7. گلی بهمنی گفت:

  عالیه، من هم خیلی دوست دارم که به این مرحله از کسب و کار برسم، فعلا که تازه شروع کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.