نرم افزار باشگاه مشتریان

راه های افزایش وفاداری مشتریان به برند

افزایش وفاداری به برند

افزایش وفاداری به برند میان مشتریان از چه راه هایی امکان پذیر است؟

اهمیت وفاداری به برند در میان مشتریان موضوعی است که نمی توان ساده از کنار آن گذشت. صاحبان کسب و کارهای مختلف روش های مختلفی را به کار می برند تا علاوه بر جلب مشتریان جدید با افزایش وفاداری به برند در میان مشتریان خود، جامعه بزرگی از بازار هدف را در اختیار داشته باشند. عوامل متعددی در افزایش وفاداری به برند در مشتریان دخیل هستند که رعایت هر یک از این موارد می تواند منجر به رسیدن سریع تر به اهداف از پیش تعیین شده یک برند خاص گردد.

به بیان دیگر افزایش وفاداری به برند موضوعی نیست که به صورت مستقیم بتوان به آن پرداخت بلکه باید عوامل دخیل در مفهوم وفاداری به برند را دانست و با ارتقاء آن ها به نتیجه دلخواه دست پیدا کرد.

افزایش وفاداری به برند

عوامل اثرگذار در افزایش وفاداری به برند را بهتر بشناسیم

همان طور که اشاره گردید عوامل زیادی در افزایش وفاداری به برند در میان مشتریان نقش دارند عواملی مانند میزان استفاده و درگیر شدن مشتری با محصول، دیدگاه مشتری در خصوص ارزش محصول و خدمات شما، میزان اعتمادی که مشتری به محصولات و خدماتی که توسط شما ارائه می شود دارد و در نهایت موضوعی که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست یعنی رضایت مشتری از آن چه که یک برند ارائه می دهد.

در ادامه به تشریح هر کدام از عوامل یاد شده می پردازیم تا با نقش هر یک را در افزایش وفاداری به برند در میان مشتریان آشنایی بیشتری پیدا کنیم:

Product Involvement

اولین موضوعی که به آن اشاره گردید در خصوص میزان استفاده مشتری از یک برند خاص است به این عامل Product Involvement نیز گفته می شود. هرچه میزان درگیر بودن یک مشتری با یک محصول از برندی خاص بیشتر باشد احتمال اینکه مشتری تبدیل به مشتری وفادار شود نیز افزایش می یابد.

به عنوان نمونه صاحبان سایت ها با مفهومی به نام زمان ماندگاری بازدید کننده در سایت سر و کار دارند. یعنی هرچه بتوانند کاربر را بیشتر درگیر امکانات و مطالب سایت کنند می توانند به هدف خود نزدیک تر شوند. در مفهوم وفاداری به برند این درگیری یا Involvement نقش به سزایی دارد.

افزایش وفاداری به برند

Perceived Value

موضوع دیگری که به آن اشاره شد در خصوص دیدگاه مشتری به خدمات و محصولات بک برند است. در واقع برداشتی که مشتری از ارزش یک محصول دارد. این مفهوم در علوم بازاریابی و مشتری مداری با عنوان Perceived Value شناخته می شود.  ارزشمندی بک محصول توسط مشتری ارتباط مستقیم دارد با آن چه که مشتری برای بدست آوردن کالا یا خدمات شما از دست داده است. به عنوان مثال هزینه ای که بابت خرید کالا شده است می تواند ارزش کالا را برای مشتری مشخص کند.

اگر مشتری احساس کند که در مقابل پولی که هزینه کرده و یا زمانی که صرف کرده خدمات و کالایی مناسب دریافت نموده است، احساس رضایت کرده و می تواند گزینه مناسبی برای تبدیل شده به یک مشتری وفادار گردد. در این مفهوم صاحبان برند باید مدیریت خوبی بر روی کیفیت و قیمت کالاها و خدمات خود داشته باشند تا بتوانند این رضایت خاطر را در مشتری ایجاد نمایند.

Brand Trust

سومین موردی که دارای اهمیت زیادی است موضوع کسب اعتماد مشتریان یا  Brand Trust است. در این مفهوم مشتری باید اطمینان حاصل کند وعده هایی که یک برند می دهد تا چه حد معتبر است. اگر صاحبان کسب و کار موفق شوند به همه وعده های خود در قبال مشتریان عمل کند بدون تردید این مشتری تبدیل به یک مشتری ثابت شده و در واقع به مفهوم وفاداری به برند دست یافته اند.

افزایش وفاداری به برند

Customer Satisfaction

اما آخرین موردی که می تواند نقش غیر قابل انکاری در افزایش وفاداری به برند داشته باشد جلب رضایت مشتریان است. رضایت مشتری با همان Customer Satisfaction تا حدودی می تواند با مفهوم اعتماد به برند مشترک باشد. اما در واقع ترکیب این دو عامل می تواند موجب افزایش وفاداری به برند گردد.

تفاوت اصلی که میان اعتماد به برند و رضایت مشتری وجود دارد مربوط به زمان هر کدام است. اعتماد به برند باید پیش از خرید در مشتری ایجاد شود تا او را به خرید ترغیب کند و رضایت مشتری موضوعی است که مربوط به پس از خرید است. آن چه رضایت مشتری را شکل می دهد مقایسه وعده های داده شده و خدمات دریافت شده است.

سخن پایانی

آن چه که در عملیات برند سازی دارای اهمیت ویژه ای است موضوع وفاداری به برند است. عواملی مانند نام و لوگوی یک برند و حتی برنامه های خاص تبلیغاتی و شعار های ماندگار همه و همه عوامل اثرگذار در برند سازی هستند اما اگر درک صحیحی از مشتری مداری و فرایند های مرتبط وفاداری به برند نباشد برند مورد نظر نه تنها ارزش پیدا نکرده بلکه نتایج مایوس کننده ای نیز برای افراد مرتبط با آن به ارمغان خواهد آورد.

شاید در بهترین حالت برند سازی به این شیوه راه کاری برای افزایش فروش به صورت موقتی تلقی گردد.

7 دیدگاه در “راه های افزایش وفاداری مشتریان به برند

 1. امیر حسین جعفری گفت:

  سلام و سپاس از پرگاس انفورماتیک دوست داشتنی.

  1. برندینگ فام گفت:

   ما بعد از سه سال از گذر عمر شرکتمون، الان تصمیم داریم که روی برندینگ و برندسازی شرکت کار کنیم، چون کارمون هم طوری هست که با مردم عامه در ارتباط هستیم.

 2. سلیم درخشان گفت:

  من با توجه به قوانینی که این چند سال تجربه کردم و آموختم اینه که اگه تو کارت بر پایه صداقت و درستی باشه، مشتری هات هر روز بیشتر و همه شون هم ازجنس مشتری وفا دار خواهند بود. بدون شک.

 3. انور مراد پور گفت:

  وقتی کلیپ های تبلیغاتی که برای برند سازی شرکت های بزرگ رو می بینم، میگم خدایا من هنوز چقدر مونده که رشد کنم و به اون جایگاه برسم.

 4. مونا عالمیان گفت:

  بعضی ها فکر می کنن که برند سازی تبلیغات زیاد و هزینه کردنه، برند یعنی کاری کنی که به خاطر محبوبیتت سر زبان ها باشی. برند یعنی محبوبیت.

 5. کاظم ابراهیمی گفت:

  ما توی کارمون، تاریخ تولد مشتریامونو داریم، هر چند روز به صورت رندم برای تعدادی از اونایی که تولدشون هست، کادو می فرستیم، باورتون نمیشه بازخورد رویایی هست.

 6. کاظم آدمیان گفت:

  یعنی اونقدر شوق و ذوق دارم برای رسیدن به مشتریان زیاد و برند شدنم که حاظرم هر کاری رو انجام بدم.
  مقاله بی نظیری بود.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.