نرم افزار باشگاه مشتریان

عناصر تشکیل دهنده در طراحی باشگاه مشتریان

طراحی باشگاه مشتریان

طراحی باشگاه مشتریان یکی از مواردی است که صاحبان کسب و کار برای جلب رضایت مشتریان و در واقع ایجاد مشتریان وفادار از آنها استفاده میکنند. رمز موفقیت کسب و کارهای تجاری در هر حوزه ای جذب مشتریان بالقوه و حفظ مشتریان پیشین است و باشگاه مشتریان روشی است برای ارائه خدمات به مشتریان که میتواند در جلب اعتماد و نظر آنها نقش مهمی ایفا نماید.

 

عناصر تشکیل دهنده باشگاه مشتریان

از عناصر اصلی که برای طراحی باشگاه مشتریان مورد نیاز است میتوان به مواردی مانند اهداف باشگاه بر اساس نوع کسب و کار، گروه های هدف که شامل دسته بندی های متفاوت، منافع باشگاه که تلفیقی است از منافع افراد و صاحبان کسب و کار اشاره نمود.

در خصوص اهداف باشگاه وفاداری باید به این نکته توجه نمود که پیش ازطراحی باشگاه باید تیمی متخصص در زمینه بازار کسب و کار و نحوه ارتباط با مشتریان در خصوص اهداف آن تصمیم گیری نمایند. موفقیت نرم افزار باشگاه مشتریان منوط به هدف گذاری های صحیح و بررسی روشهای دستیابی به اهداف مورد نظر است.

 

۱. اهداف اصلی در طراحی باشگاه

اهداف باشگاه وفاداری یکی از ارکان طراحی باشگاه است که میتواند شامل حفظ مشتریان، ایجاد پایگاه اطلاعاتی قدرتمند، ایجاد ارتباط میان مشتریان و سازمان و بسیاری موارد دیگر باشد که در هر کسب و کاری متفاوت خواهد بود. علاوه بر این موارد اهدافی مانند معرفی محصولات و خدمات و در واقع بازاریابی هایی نیز میتواند از طریق برنامه وفاداری مشتریان صورت پذیرد.

 

باشگاه مشتریان

 

۲. تعیین گروه های هدف در طراحی باشگاه مشتریان

تعیین گروه های هدف بخش دیگری طراحی باشگاه مشتریان را به خود اختصاص میدهد. آن چه که مشخص است مهم ترین و اصلی ترین گروه هدف برای باشگاه، مشتریان هستند. اما تقسیم بندی مشتریان به گروه های با اولویت های مختلف میتواند در عملکرد باشگاه تاثیر به سزایی داشته باشد. برخی از مشتریان کم اهمیت از سایرین هستند و برخی از افراد نیز مشتریان بالقوه ای هستند که با اندکی هوشمندی میتوانند به جمع مشتریان شما وارد شوند.

هنگامی که مشتریان اولویت بندی میشوند امکاناتی که توسط باشگاه وفاداری به آنها ارائه میگردد نیز باید تقسیم بندی شود. مشتریان باید قابلیت ارتقاء رتبه و استفاده از امکانات بیشتر را داشته باشند. میتوان برای هر کدام از گروه ها و اولویت ها برنامه های مشخصی را در نظر گرفت.

 

۳. منافع ارائه شده در طراحی باشگاه

علت اینکه یک شخص علاقه مند به عضویت در باشگاه یک کسب و کار خاص میشود چیست؟ علت این امر بدون تردید منافعی است که از این طریق بدست میآورد. در واقع میتوان گفت هسته مرکزی تشکیل دهنده طراحی باشگاه مشتریان همان منافعی است که توسط آنها ارائه میگردد.

این منافع باید به گونه ای انتخاب گردد که هم راستا با اهداف سازمان بوده و ضمن جلب رضایت مشتریان به سازمان صدمه ای وارد ننمایند. این منافع باید بتواند افرادی که عضو باشگاه نیستند را ترغیب به عضویت کند. منافعی که توسط باشگاه وفاداری ارائه میگردد به دو دسته اصلی تقسیم میشوند: منافع مالی و منافع غیر مالی

 

باشگاه مشتریان

 

برای تعیین منافع پروژه باید در گام اول لیستی از تمام منافع موجود تهیه گردد. در زمان تهیه این لیست به هیچ یک از محدودیت های احتمالی نباید فکر کرد و تنها باید بر روی تمام منافعی که میتواند از طریق باشگاه مشتریان در اختیار افراد قرار گیرد تمرکز نمود. پس از تهیه این لیست نوبت به اعتبار سنجی گزینه های مطرح شده میگردد.

با استفاده از تحقیقات مقدماتی پالایش اولیه بر روی لیست منافع صورت میپذیرد. این ارزیابی های میتواند از طرق مختلف مانند مصاحبه یا ارائه پرسشنامه به افراد صورت پذیرد. مرحله بعدی انجام تحقیقات وسیع تر و انتخاب بهترین ایده های برای ارائه منافع است.

 

۴. رتبه بندی، ارزیابی و مصاحبه در طراحی باشگاه مشتریان

رتبه بندی، ارزیابی و مصاحبه در این مرحله نیز میتواند به تیم طراح باشگاه کمک شایانی نماید. در نهایت آن چه بدست میآید لیستی شامل منافعی با ارزش بالا هستند که تعداد آنها معمولا زیاد نیست. لیستی که در آن منافعی با ارزش و اعتبار کمتری نسبت به گروه اول دیده میشود در نهایت بخش سوم لیستی از منافعی است که هیچ ارزش برای مشتریان نداشته و باید از برنامه ریزی باشگاه حذف گردد.

یک باشگاه مشتریان موفق باید به صورت پویا عمل نماید و همواره با توجه به شرایط و موقعیت های اجتماعی و بازار به روز شده و امکانات و منافع جدیدی را در اختیار مشتریان قرار دهد. در اختیار قرار دادن راه های ارتباطی متفاوت برای مشتریان یکی دیگر از مواردی است که باید در طراحی باشگاه مشتریان توسط تیم طراحی لحاظ گردد.

علاوه بر این با توجه به هدف گذاری ها در طراحی باشگاه مشتریان میتوان این باشگاه را به دو صورت محدود و آزاد طراحی نمود که انتخاب این موضوع وابستگی کامل به اهداف باشگاه و گروه های هدف آن دارد که هر کدام شرایط و موقعیت های خاص خود را دارا میباشند.

8 فکر در مورد “عناصر تشکیل دهنده در طراحی باشگاه مشتریان

 1. غفور شریفی نیا گفت:

  من خیلی از کارهایی که فرموده اید رو انجام دادم و خیلی خوب هم روی سئو و رضایت مشتریان هم داریم کار می کنیم اما اون چیزی که انتظار دارم هنوز برامون اتفاق نیوفتاده!

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، با بخش پشتیبانی تماس بگیرید و درخواست راهنمایی کنید

 2. مهیار عبدالله زاده گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت سایت دوست داشتنی پرگاس.
  امیدوارم که همیشه موفق و پیروز باشید.
  سایت رو تحویل گرفتیم، ایشالا که سئو هم به خوبی پیش بره و منتظر اتفاقات خوب هستیم.

  1. پرگاس گفت:

   سلام دوست عزیز، نظر لطف شماست ، برای سئو هم همین طور خواهد بود

 3. نجات مولایی گفت:

  پرگاس عزیز سلام. خیلی دلم می خواد که بتونم مشتریانم رو افزایش بدم تا اون موقع بالاخره فکری هم برای مدیریتش می کنم. اما الان فعلا می خوام با استراتژی هایی، مشتریان م بیشتر بشن.

 4. صبور میثمی گفت:

  راه اندازی و مدیریت باشگاه مشتریان کار هر کسی نیست، خیلی ها خیلی راحت به باشگاه مشتری رسیدن اما چون بلدش نبودن، به راحتی همه رو از دست دادن.

 5. ژاله هماوند گفت:

  باشگاه مشتری و حفظ و نگهداری و ارتباط با مشتری از جمله مهمترین جیزایی هست که به نظرم صاحب کسب و کار باید خیلی روش کار کنه.

 6. پرده سرای رسولی گفت:

  به به، عجب لذت بردم. چقدر خوبه آدم به مشتریان زیاد برسه و مشتری هات همه جا درموردت صحبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.