نرم افزار باشگاه مشتریان

اصول طراحی و راه اندازی باشگاه مشتریان

راه اندازی باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان یکی از مواردی است که صاحبان کسب و کار برای جلب رضایت مشتریان و در واقع ایجاد مشتریان وفادار از آن ها استفاده می کنند. رمز موفقیت کسب و کارهای تجاری در هر حوزه ای جلب مشتریان جدید و حفظ مشتریان پیشین است و باشگاه مشتریان روشی است برای ارائه خدمات به مشتریان که می تواند در جلب اعتماد و نظر آن ها نقش مهمی ایفا نماید.

عناصر تشکیل دهنده باشگاه مشتریان

از عناصر اصلی که برای ایجاد باشگاه مشتریان مورد نیاز است می توان به مواردی مانند اهداف باشگاه بر اساس نوع کسب و کار، گروه های هدف که شامل دسته بندی های متفاوت، منافع باشگاه که تلفیقی است از منافع افراد و صاحبان کسب و کار اشاره نمود.

در خصوص اهداف باشگاه مشتریان باید به این نکته توجه نمود که پیش از راه اندازی این باشگاه باید تیمی متخصص در زمینه بازار کسب و کار و نحوه ارتباط با مشتریان در خصوص اهداف آن تصمیم گیری نمایند. موفقیت باشگاه مشتریان منوط به هدف گذاری های صحیح و بررسی روش های دستیابی به اهداف مورد نظر است.

اهداف باشگاه مشتریان

اهداف باشگاه مشتریان می تواند شامل حفظ مشتریان، ایجاد پایگاه اطلاعاتی قدرتمند، ایجاد ارتباط میان مشتریان و سازمان و بسیاری موارد دیگر باشد که در هر کسب و کاری متفاوت خواهد بود. علاوه بر این موارد اهدافی مانند معرفی محصولات و خدمات و در واقع بازاریابی هایی نیز می تواند از طریق باشگاه مشتریان صورت پذیرد.

باشگاه مشتریان

تعیین گروه های هدف

تعیین گروه های هدف بخش دیگری طراحی باشگاه مشتریان را به خود اختصاص می دهد. آن چه که مشخص است مهم ترین و اصلی ترین گروه هدف برای باشگاه مشتریان، مشتریان هستند. اما تقسیم بندی مشتریان به گروه های با اولویت های مختلف می تواند در عملکرد باشگاه مشتریان تاثیر به سزایی داشته باشد. برخی از مشتریان کم اهمیت از سایرین هستند و برخی از افراد نیز مشتریان بالقوه ای هستند که با اندکی هوشمندی می توانند به جمع مشتریان شما وارد شوند.

هنگامی که مشتریان اولویت بندی می شوند امکاناتی که توسط باشگاه مشتریان به آن ها ارائه می گردد نیز باید تقسیم بندی شود. مشتریان باید قابلیت ارتقاء رتبه و استفاده از امکانات بیشتر را داشته باشند. می توان برای هر کدام از گروه ها و اولویت ها برنامه های مشخصی را در نظر گرفت.

منافع ارائه شده در باشگاه مشتریان

علت اینکه یک شخص علاقه مند به عضویت در باشگاه مشتریان یک کسب و کار خاص می شود چیست؟ علت این امر بدون تردید منافعی است که از این طریق بدست می آورد. در واقع می توان گفت هسته مرکزی تشکیل دهنده باشگاه مشتریان همان منافعی است که توسط آن ها ارائه می گردد. این منافع باید به گونه ای انتخاب گردد که هم راستا با اهداف سازمان بوده و ضمن جلب رضایت مشتریان به سازمان صدمه ای وارد ننمایند. این منافع باید بتواند افرادی که عضو باشگاه مشتریان نیستند را ترغیب به عضویت کند. منافعی که توسط باشگاه مشتریان ارائه می گردد به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: منافع مالی و منافع غیر مالی

باشگاه مشتریان

برای تعیین منافع پروژه باید در گام اول لیستی از تمام منافع موجود تهیه گردد. در زمان تهیه این لیست به هیچ یک از محدودیت های احتمالی نباید فکر کرد و تنها باید بر روی تمام منافعی که می تواند از طریق باشگاه مشتریان در اختیار افراد قرار گیرد تمرکز نمود. پس از تهیه این لیست نوبت به اعتبار سنجی گزینه های مطرح شده می گردد. با استفاده از تحقیقات مقدماتی پالایش اولیه بر روی لیست منافع صورت می پذیرد. این ارزیابی های می تواند از طرق مختلف مانند مصاحبه یا ارائه پرسشنامه به افراد صورت پذیرد. مرحله بعدی انجام تحقیقات وسیع تر و انتخاب بهترین ایده های برای ارائه منافع است.

رتبه بندی، ارزیابی و مصاحبه

رتبه بندی، ارزیابی و مصاحبه در این مرحله نیز می تواند به تیم طراح باشگاه مشتریان کمک شایانی نماید. در نهایت آن چه بدست می آید لیستی شامل منافعی با ارزش بالا هستند که تعداد آن ها معمولا زیاد نیست. لیستی که در آن منافعی با ارزش و اعتبار کمتری نسبت به گروه اول دیده می شود در نهایت بخش سوم لیستی از منافعی است که هیچ ارزش برای مشتریان نداشته و باید از برنامه ریزی باشگاه مشتریان حذف گردد.

یک باشگاه مشتریان موفق باید به صورت پویا عمل نماید و همواره با توجه به شرایط و موقعیت های اجتماعی و بازار به روز شده و امکانات و منافع جدیدی را در اختیار مشتریان قرار دهد. در اختیار قرار دادن راه های ارتباطی متفاوت برای مشتریان یکی دیگر از مواردی است که باید در طراحی باشگاه مشتریان توسط تیم طراحی لحاظ گردد.

علاوه بر این با توجه به هدف گذاری های باشگاه مشتریان می توان این باشگاه را به دو صورت محدود و آزاد طراحی نمود که انتخاب این موضوع وابستگی کامل به اهداف باشگاه و گروه های هدف آن دارد که هر کدام شرایط و موقعیت های خاص خود را دارا می باشند.

8 دیدگاه در “اصول طراحی و راه اندازی باشگاه مشتریان

 1. غفور شریفی نیا گفت:

  من خیلی از کارهایی که فرموده اید رو انجام دادم و خیلی خوب هم روی سئو و رضایت مشتریان هم داریم کار می کنیم اما اون چیزی که انتظار دارم هنوز برامون اتفاق نیوفتاده!

  1. پرگاس انفورماتیک گفت:

   سلام دوست عزیز، با بخش پشتیبانی تماس بگیرید و درخواست راهنمایی کنید

 2. مهیار عبدالله زاده گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت سایت دوست داشتنی پرگاس.
  امیدوارم که همیشه موفق و پیروز باشید.
  سایت رو تحویل گرفتیم، ایشالا که سئو هم به خوبی پیش بره و منتظر اتفاقات خوب هستیم.

  1. پرگاس انفورماتیک گفت:

   سلام دوست عزیز، نظر لطف شماست ، برای سئو هم همین طور خواهد بود

 3. نجات مولایی گفت:

  پرگاس عزیز سلام. خیلی دلم می خواد که بتونم مشتریانم رو افزایش بدم تا اون موقع بالاخره فکری هم برای مدیریتش می کنم. اما الان فعلا می خوام با استراتژی هایی، مشتریان م بیشتر بشن.

 4. صبور میثمی گفت:

  راه اندازی و مدیریت باشگاه مشتریان کار هر کسی نیست، خیلی ها خیلی راحت به باشگاه مشتری رسیدن اما چون بلدش نبودن، به راحتی همه رو از دست دادن.

 5. ژاله هماوند گفت:

  باشگاه مشتری و حفظ و نگهداری و ارتباط با مشتری از جمله مهمترین جیزایی هست که به نظرم صاحب کسب و کار باید خیلی روش کار کنه.

 6. پرده سرای رسولی گفت:

  به به، عجب لذت بردم. چقدر خوبه آدم به مشتریان زیاد برسه و مشتری هات همه جا درموردت صحبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.