نرم افزار باشگاه مشتریان

وفاداری به برند چه تعریفی دارد؟

افزایش وفاداری مشتریان

مفهوم وفاداری به برند نزد مشتریان در واقع به رفتار افراد در مقابل برند های مختلف باز می گردد. به این مفهوم که آیا انتخاب یک برند توسط مشتری آن مجدد امکان پذیر است یا خیر؟ آیا مشتری پس از استفاده از محصولات یک برند خاص تمایل پیدا می کند به سراغ سایر برند ها نیز برود؟ پاسخ به این سوالات می تواند وفاداری به برند به طور واضح شرح دهد.

البته اگر خرید مجدد از یک برند خاص از سر اجبار برای مشتری رخ دهد نمی توان آن را به مفهوم وفاداری به برند دانست. آن چه که برای صاحبان کسب و کار در زمینه جلب مشتری و کسب وفاداری آن ها اهمیت دارد موضوع علاقه و اختیار در خرید مجدد است و تنها در این حالت است که وفاداری به برند نزد مشتریان معنا پیدا می کند.

وفاداری به برند در صورتی که از سر اجبار باشد با عنوان وفاداری کاذب خوانده می شود به همین دلیل در تعارفی که از وفاداری به برند گفته می شود موضوع نگرش و جلوه های رفتاری دارای جایگاه بالایی هستند.

 وفاداری به برند

تعاریف مرتبط با مفهوم وفاداری به برند

از لحاظ رفتاری وفاداری به برند با نوع رفتار مشتری مرتبط است. اگر مشتری در خرید های بعدی تماس به خرید از یک دسته از محصولات خاص یک شرکت را داشته باشد این مشتری را می توان مشتری وفادار دانست. معمولا در وفاداری به برند یک دسته محصول خاص مد نظر است و نه کلیه تولیدات یک شرکت؛ یعنی شما ممکن است هر کدام از وسایل صوتی و تصویری که نیاز دارید را از یک برند خاص تهیه کنید و به آن محصول از همان کارخانه وفادار باشید.

اما وفاداری به برند را می توان از دیدگاه نگرشی نیز مورد بررسی قرار داد. به این مفهوم که مشتری از لحاظ فکری یک برند خاص را برتر از سایر برند ها دانسته که حتی گاهی می تواند به صورت غیر مستقیم به عنوان بازار یاب برای یک برند خاص عمل کند. در این بخش موضع به عملکرد و رفتار مشتری در هنگام خرید اشاره ای نمی شود و تنها افکار و نگرش فرد مورد توجه قرار می گیرد.

اما نوع دیگری نیز از تعاریف مربوط به وفاداری به برند نزد مشتریان وجود دارد که به آن دیدگاه ترکیبی گفته می شود. این دیدگاه مفهوم مشترکی از تعریف رفتاری و نگرشی است. وفاداری به برند در دیدگاه ترکیبی مشتی را به نمایش می گذارد که از لحاظ فکری یک برند خاص را برتر دانسته و از لحاظ رفتاری در زمان خرید به سراغ محصولات همان برند می رود.

 وفاداری به برند

 تقسیم بندی مشتریان وفادار

وفاداری به برند توسط مشتریان درجات و سطوح مختلفی را شامل می شود. به طور کلی می توان مشتریان را از لحاظ وفاداری به ۴ دسته اصلی تقسیم نمود.

۱-      مشتریان وفاداری که همواره به صورت سخت‌گیرانه تنها به انتخاب یک برند خاص می پردازند. به این مشتریان Hardcore Loyals یا همان وفاداران سرسخت گفته می شود.

۲-      برخی دیگر از مشتریان هستند که تنها به یک برند وفادار نبوده و چندین برند مختلف را در کنار هم می پذیرند. به این دسته از مشتریان وفادار Split Loyals یا مشتریان وفاداری اشتراکی گفته می شود.

۳-      در دسته سوم وفاداری به برند وجود دارد اما معمولا موقتی و مقطعی است؛ یعنی مشتری در یک بازه زمانی به یک برند مشخص وفادار می ماند اما پس از آن به سراغ برند دیگری می رود و باز هم این وفاداری مقطعی را در خصوص برند بعدی رعایت می کند. به این مشتریان، مشتریان وفادار دارای تغییر سلیقه یا Shifting Loyals گفته می شود.

۴-      اما دسته چهارم به طور کلی جزو مشتریان وفادار نیستند. این مشتریان در زمان خرید هر محصولی مطابق با همان زمان و شرایط تصمیم گیری می کنند که از چه برندی خرید خود را انجام دهند. عوامل متعددی در تصمیم گیری این افراد می تواند دخیل باشد. مواردی مانند مشاوره های دوستان و یا قیمت های موجود در بازار و حتی گاهی اوقات تنوع طلبی در انتخاب برند، همه و همه می تواند به سادگی تصمیم گیری برای این افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

وفاداری به برند

اهمیت وفاداری به برند چیست؟

موضوع وفاداری به برند از جنبه های مختلفی دارای اهمیت است. اولین و مهم ترین جنبه آن افزایش عمر یک مشتری برای سازمان است. این یعنی یک سود تضمین شده همیشگی که تا زمانی که مشتری امکان خرید را دارد این سود متعلق به آن برند خاص است. موضوع دیگری که دارای اهمیت است تبلیغات غیر مستقیمی است که توسط شخص صورت می گیرد و این امر باعث می شود برند مربوطه هزینه های کمتری بابت تبلیغات بپردازد. از طرفی هرچه مشتریان یک برند وفادارتر باشند حساسیت بر روی قیمت های آن برند کاهش می یابد. مشتری ای که در دسته مشتریان وفادار سرسخت قرار دارد چندان اهمیتی به قیمت محصول مورد نظر نمی دهد و صرفا به دنبال خرید از یک برند خاص است.

در نهایت می توان اذعان داشت در صورتی که هر سه عامل یاد شده در کنار هم برای یک برند وجود داشته باشد، سود قابل قبولی نصیب صاحبان آن برند خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *