نرم افزار باشگاه مشتریان

مشتریان بالقوه گنجینه با ارزش هر کسب و کار

مشتریان بالقوه باشگاه مشتریان

مشتریان بالقوه یکی از مهم ترین سرمایه های هر کسب و کاری بوده و مدیران بازاریابی موفق کسانی هستند که می توانند این منابع ارزشمند را به شکلی کاربردی مورد استفاده قرار دهند. تلاش برای جلب مشتریان جدید همان تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل است. مشتریان بالفعل اگر به مشتریان وفادار تبدیل شوند در واقع برنامه بازاریابی برای جذب و جلب مشتری از ابتدا تا انتها با موفقیت پیش رفته است. در ادامه به تعریف مشتریان بالقوه و بالفعل می پردازیم تا بتوانیم با شناسایی پتانسیل های هر دو گروه بهترین بهره برداری را داشته باشیم.

مشتریان بالقوه

مشتریان بالقوه و مشخصات آن ها

مشتریان بالقوه به افرادی اطلاق می شود که هم با نیاز های خود آشنایی کامل ندارند و هم اینکه از محصولات و خدمات شما بی اطلاع هستند و نمی دانند شما توانایی هایی دارید که از طریق آن ها می توانید نیازهای آن ها را برآورده نمایید. مشتریان بالقوه نیاز دارند که با شما در ارتباط قرار بگیرند و با خدمات شما آشنا گردند. ارائه اطلاعات کامل و کاربردی به این مشتریان می تواند راه را برای ترغیب و تشویق آن ها به خرید محصولات و خدمات از مجموعه شما باز نماید. اگر در این مرحله موفق به جلب رضایت آن ها برای خرید شوید دیگر این مشتریان را مشتریان بالقوه نمی نامند. در این مرحله مشتریان شما بالفعل هستند و وظیفه شما حفظ و ایجاد وفاداری در آن هاست. برای این کار باید برنامه ریزی های دقیقی داشته باشید.

مشتریان بالقوه

برای ایجاد ارتباط با مشتریان بالقوه باید لیستی از تمام افرادی که می توانند مشتری شما باشند تهیه کنید. تیمی از افراد متخصص باید این لیست را بررسی کرده و برای هر دسته از مشتریان بالقوه برنامه ریزی های مناسب صورت پذیرد. این برنامه ریزی شامل نحوه معرفی کالا و خدمات و ایجاد شرایط خرید ویژه برای هر دسته از مشتریان است.

اصول برخورد با مشتریان بالقوه ای که حالا دیگر مشتری ثابت شما هستند

شما تا این مرحله موفق شدید مشتریان بالقوه خود را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید. حالا وقت آن است که این مشتریان بالفعل را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. اگر بخواهیم تعریفی از مشتریان بالفعل ارائه کنیم می توان گفت مشتریانی هستند که خرید خود را از شما انجام داده اند. این مشتریان می توانند مشتریان جدید بوده و یا اینکه مشتریان قدیمی ای باشند که شما آن ها را حفظ نموده اید. آن چه که در ارتباط با مشتریان بالفعل اهمیت زیادی دارند خدمات پس از فروشی است که از شما دریافت می کند.

مشتریان بالقوه

استفاده از نرم افزار CRM برای حفظ مشتریان وفادار

مشتریان بالفعل شما برای تبدیل شدن به مشتریان وفادار باید مطابق برنامه ریزی های شما پیش بروند. یکی از راه های مورد استفاده برای این کار استفاده از نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM است. نرم افزارهای ارتباط با مشتریان بسیار متنوع و گسترده هستند و امکانات زیادی را برای ارتباط گرفتن با مشتریان در اختیار شما قرار می دهد. یکی از مهم ترین موارد در خصوص مشتریان وفادار، نحوه صحیح برقرار ارتباط با آن هاست. مشتری هنگامی که احساس می کند برای شما با ارزش است به صورت نا خودآگاه به مجموعه شما احساس وفاداری می کند و این حس وفاداری علاوه بر این که خرید های بعدی توسط او را به همراه دارد به سادگی می تواند یک ویترین تبلیغاتی برای شما محسوب شود. مشتری که به مجموعه احساس وفاداری داشته باشد در تمام مباحث با دیگر افراد از شما دفاع کرده و مزایای محصولات و خدمات شما را به آن ها معرفی می نماید. این روش ارزان ترین و موثرترین روش بازاریابی محسوب می شود که نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت.

یکی از قابلیت های نرم افزارهای CRM مدیریت باشگاه مشتریان از طریق آن هاست. باشگاه مشتریان محلی است که شما مشتریان ارزشمند و وفادار خود را گرد هم می آورید و با ارائه خدمات خاص آن ها را خوشنود می سازید. ارائه تخفیفات ویژه و بن های خرید و برگزاری مسابقات و نظرسنجی ها از مشتریان و اهدا جوایز به آن ها، همه و همه از فعالیت هایی است که در داخل باشگاه مشتریان انجام می پذیرد و مدیریت صحیح این فعالیت ها از طریق نرم افزار های CRM امکان‌پذیر است.

نرم افزار های CRM یا همان مدیریت ارتباط با مشتری به شما این امکان را می دهد که تا با استفاده از گزارش گیری های مفید و کاربردی رفتار مشتریان را تحلیل نموده و بر اساس آن برنامه ریزی های بعدی را برای آن ترتیب دهید. آشنایی با علایق و نحوه برخورد مشتریان از ویژگی هایی است که استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان برای شما به همراه می آورد. انتخاب نوع نرم افزار CRM دارای اهمیت زیادی است و لازم است پیس از انتخاب آن نسبت به مشخص نمودن اهداف و شرایط کسب و کار اقدام نمایید. سپس نرم افزاری مطابق با نیازهای خود انتخاب نموده و از آن به بهترین شکل استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *