طراحی وب سایت

اصول و پایه طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت را می توان موضوع نسبتا جدیدی در دنیای تجارت به ویژه تجارت الکترونیک دانست. بازار تجارت و کسب و کار در هر برهه زمانی چالش های جدیدی را پیش رو دارد که برای حفظ جایگاه یک برند یا کسب و کار نیاز است که با این چالش ها رو به رو شده و آن ها را تبدیل به فرصت هایی برای دستیابی به اهداف نمود.

طراحی وب سایت شاید در ابتدا کاری مشکل و شاید بدون نتیجه به نظر می رسید اما امروزه همه کارشناسان تجارت بر این امر اتفاق نظر دارند که داشتن یک وب سایت موفق می تواند در برند سازی و اعتبار یک کسب و کار نقش عمده ای داشته باشد.

طراحی یک وب سایت را می توان از جهات مختلفی مورد بررسی قرار داد. در طراحی وب سایت رنگ شناسی و رعایت اصول هنری بسیار مهم است. وب سایتی که از لحاظ زیبایی جایگاه مناسبی داشته باشد بدون تردید در جلب مخاطبین به خوبی عمل خواهد نمود؛ اما واضح است که طراحی زیبا در کنار اصول فنی می توان یک وب سایت را در جایگاه مناسبی قرار دهد. رعایت اصول برنامه نویسی و طراحی و در نظر گرفتن سادگی کار با امکانات از اصولی است که در طراحی وب سایت باید مورد توجه قرار گیرد.

یک وب سایت موفق باید بتواند به بهترین و ساده ترین شکل میان مخاطبین و کسب و کار هدف ارتباط بر قرار نماید و امکان پاسخگویی به نیاز های کاربران را فراهم کند.

طراحی وب سایت

اصول طراحی وب سایت

طراحی وب سایت دارای اصول خاصی است که رعایت این موارد در کنار هم می تواند وب سایتی قدرتمند را به نمایش بگذارد.

در واقع برای طراحی وب سایت باید مراحل اصلی کار از هدف گذاری تا پیاده سازی مشخص شده و بر اساس این اهداف اقدام به اجرای طراح نمود. این اصول اولیه طراحی وب سایت را می توان در قالب چند بخش کلی مطرح نمود:

بررسی و تعیین نیاز ها و اهداف در خصوص طراحی وب سایت

همان طور که ز عنوان این بخش پیداست باید در این مرحله مشخص نمود که هدف از طراحی وب سایت چیست؟ آیا قرار است در این وب سایت تنها محتواهای کاربردی در اختیار کاربران قرار گیرد و یا هدف فروش محصولات و خدماتی خاص است؟ این وب سایت قرار است برای کدام یک از گروه های سنی یا اجتماعی اثر گذار باشد؟ به معنای دیگر مخاطبین سایت چه کسانی هستند؟ پیش بینی وضعیت تعداد کاربران و حجم بازدید های سایت؟ همه این موارد را به سادگی می توان از طریق افرادی که صاحبان سایت هستند به دست آورد.

انجام طراحی اولیه سایت

نتایج حاصل از بررسی و تعیین نیاز ها و اهداف در خصوص طراحی وب سایت منجر به تعیین اولویت های و بخش های اصلی و فرعی وب سایت می گردد. منظور از بخش های اصلی بخش های مبتنی بر هدف طراحی وب سایت بوده و بخش های فرعی نیز معمولا جهت ارائه خدماتی که موجب جذابیت بیشتر وب سایت می شوند طراحی می گردند.

ساختار اصلی وب سایت و صفحات مورد نیاز در این قسمت مشخص می شود. خدماتی که از طریق وب سایت ارائه خواهد شد مورد بررسی قرار می گیرد. به طور کلی می توان اشاره نمود اجزای تشکیل دهنده وب سایت و نقشه سایت در طراحی اولیه شکل خواهند گرفت.

تهیه محتوای مناسب و کاربردی که بر اساس اصول سئو تهیه شده باشد.

محتوا در یک وب سایت می تواند در دسته بندی های مختلفی قرار گیرد. انواع متون، عکس، فیلم و مالتی مدیا محتوای یک وب سایت را تشکیل می دهند. همچنین در طراحی وب سایت می توان بخشی برای دانلود محتواهایی مانند برنامه ها یا پلاگین های کاربردی در نظر گرفت.

طراحی وب سایت

پیاده سازی طرح و ایده های اولیه وب سایت

پیاده سازی طرح ها و ایده هایی که آماده اجرا هستند وابسته به انتخاب سخت افزار و نرم افزار مناسب است. در این مرحله ابزار و فن آوری هایی که می توانند به پیاده سازی صحیح وب سایت کمک کنند مورد بررسی قرار گرفته و بهترین آیتم ها بر اساس اهداف از پیش تعیین شده انتخاب می شوند.

آماده سازی طرح وب سایت و انتشار اولیه آن

پس از انجام طراحی و هنگامی که وب سایت آماده انتشار در فضای اینترنت است نیاز به تهیه یک دامین با دامنه مناسب بر اساس عنوان کسب و کار و همچنین تهیه فضایی برای قرار دادن اطلاعات سایت است که به آن هاست یا میزبان گفته می شود.

رفع نقص و بهبود وضعیت سایت و امکان توسعه آن در صورت لزوم

زمانی که عملیات انتشار سایت و درج اولیه محتوای آن به پایان رسید نوبت به رسیدگی به نواقص احتمالی و رفع خطاهایی است در زمان پیاده سازی ایجاد شده اند. برخی از این اصلاحات مربوط به خطاهاست و برخی دیگر بر اساس بازخورد اولیه سایت و تعداد مخاطبین و بازدید کنندگان صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *