طراحی وب سایت

زبان برنامه نویسی PHP

زبان برنامه نویسی PHP

زبان برنامه نویسی PHP یک زبان توسعه یافته و مخصوص طراحی وب سایت می باشد که در واقع به عنوان زبان پیش پردازنده ابرمتنی یا Hypertext Preprocessor معرفی می شود. زبان برنامه نویسی PHP که در سال ۱۹۹۴ توسط راسموس لردوف طراحی شده است، پیشرفت های چشم گیری دارد و به طور کلی می توان گفت حدود هفتاد درصد از وب سایت های دنیای اینترنت از زبان برنامه نویسی PHP استفاده می کنند. وب سایت هایی مانند یاهو، ویکی پدیا، جوملا، وردپرس و غیره که از معروفیت خاصی برخوردار می باشند، از این زبان برنامه نویسی استفاده می کنند.

زبان برنامه نویسی PHP

در واقع می توان زبان برنامه نویسی PHP را یک زبان اسکریپت نویسی معرفی کرد. زبان های اسکریپت نویسی باید در بطن زبان برنامه نویسی HTML جای داده شوند و به صورت ترکیبی یک وب سایت را طراحی نمایند. در زبان برنامه نویسی HTML چیزی به نام حلقه، شرط، تابع و اصول برنامه نویسی وجود ندارد و این باعث ناقص بودن برنامه می شود. در صورتی که ما می توانیم به راحتی توسط اسکریپت های زبان برنامه نویسی PHP معایب کار را برطرف کنیم و یک برنامه کامل و جامع را بنویسیم. لازم به ذکر است که زبان برنامه نویسی PHP صفحات اینترنتی را به صورت پویا طراحی می کند و این زبان همیشه سمت سرور اجرا می شود. یعنی درخواست های کاربر را دریافت می کند و سمت سرور اسکریپت های مربوطه را اجرا می کند و سپس صفحه پویا مناسب با درخواست کاربر را ساخته و تحویل می دهد. با این کار، سرعت پردازش یک وب سایت در انواع کامپیوتر یکسان است و تحمل پردازش دستورات را سرور بر عهده دارد. همچنین می توان گفت که امنیت اطلاعات در این روش به خوبی حفظ می شود و قابلیت اطمینان سایت های اطلاعاتی بسیار بالاتر می رود.

ویژگی های زبان برنامه نویسی PHP

این زبان برنامه نویسی ویژگی های منحصر به فردی را به همراه دارد. قبل از اینکه مفهومی به نام ASP.NET به وجود بیاید، زبان های طراحی وب سایت از چیزی به نام شی گرایی استفاده نمی کردند و با این مفهوم آشنایی نداشتند. در صورتی که شی گرایی کار را تا حد چشم گیری برای برنامه نویس آسان تر می کند. زبان برنامه نویسی PHP، به عنوان اولین زبانی بود که مفاهیم شی گرایی و تابع گرایی را در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار داد. در این زبان برنامه نویسی که به نوعی وارث زبان برنامه نویسی C می باشد، انواع دستورات زبان برنامه نویسی سی وجود دارد و در کنار آنها دستوراتی جهت ارتباط با پایگاه داده نیز وجود دارد. پایگاه داده عملی این محیط، MySQL می باشد که این پایگاه داده نیز بر روی سرور نصب می باشد و نیازی به نصب هیچ کدام از این دو نرم افزار نمی باشد. پایگاه داده MySQL نیز همانند پایگاه داده Microsoft SQL Server می باشد و تمام قواعد و قوانین این نرم افزار مدیریت پایگاه داده را رعایت می نماید. امنیت بالایی دارد و همیشه در دسترس می باشد. از آنجایی که بر روی سرور ذخیره می شود، محدودیت انتقال اطلاعات ندارد و برای سرور مجوزهایی را در نظر می گیرد. اگر این پایگاه داده از طریق هک کردن سرور در دسترس هکر قرار بگیرد، از طریق موارد امنیتی مانند رمز عبور یا تکنیک های مخفی سازی اطلاعات، امنیت خود را حفظ می نماید.

ساختار دستورات زبان PHP

دستورات زبان برنامه نویسی PHP که گفته شد باید در بطن دستورات زبان برنامه نویسی HTML قرار بگیرند، با استفاده از تگ فراخوانی می شوند. در زبان برنامه نویسی HTML همه دستورات و توابع برنامه باید با استفاده از تگ صدا زده شوند. تگ مربوط به PHP با استفاده از علامت <php آغاز می شود و با استفاده از علامت ?> بسته می شود. ما بین این دو علامت می توان دستورات مربوط به زبان برنامه نویسی PHP را ذکر کرد. ساختار کد نویسی در این زبان برنامه نویسی طراحی وب سایت، همانند برنامه نویسی در زبان سی یا سی پلاس پلاس می باشد. نحوه تعریف توابع، کلاس ها، متغیرها، حلقه ها و شرط ها، فراخوانی توابع و غیره، باید بر اساس زبان برنامه نویسی سی نوشته شوند و در سمت سرور اجرا گردند. از آنجایی که زبان برنامه نویسی سی یک زبان محبوب شناخته می شود، پس می توان PHP را نیز یک زبان محبوب معرفی نمود و آمارها همین ادعا را اثبات می کنند. PHP بیش از هفتاد درصد از وب سایت های جهان را تسخیر کرده است.

تست و خطایابی PHP

همانگونه که ذکر شد، PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور می باشد. پس در زمانی که یک وب سایت را طراحی می کنید، باید توسط یک شبیه ساز، وب سایت خود را در کامپیوتر شخصی تست نمایید و پس از خطایابی آن را در فضای سرور و اینترنت به اشتراک بگذارید. نرم افزارهای شبیه سازی PHP زیاد می باشند و اکثراً سرویس های آپاچی یا IIS را شبیه سازی می نمایند. نرم افزارهایی مانند Wamp Server یا Xampp Server مربوط به شبیه سازی سرورهای PHP می باشند و برنامه های نوشته شده را تست و خطایابی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *