طراحی وب سایت

زبان برنامه نویسی HTML

زبان برنامه نویسی HTML

زبان برنامه نویسی HTML که اختصاری از کلمات Hyper Text Markup Language می باشد، به عنوان اولین زبان برنامه نویسی وب سایت ها معرفی شده است. این زبان برنامه نویسی که در اکثر مناطق دنیا به عنوان یک زبان برنامه نویسی شناخته نمی شود و بیشتر از آن به عنوان یک زبان نشانه گذاری یاد می کنند، در سال ۱۹۸۰ پایه گذاری شده و از آن تاریخ تا کنون از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

در زبان برنامه نویسی HTML دستورات و قواعدی برای طراحی صفحات گسترده اینترنتی وجود دارد که هر کدام از این دستورات در ورژن های مختلف با همدیگر مختلف می باشند و این زبان به طور مداوم در حال گسترش می باشد. زبان برنامه نویسی HTML به عنوان مادر اینترنت شناخته می شود و تمام صفحات اینترنتی حتماً از تگ ها و دستورات این زبان برنامه نویسی استفاده می کنند. در واقع هیچ برنامه اینترنتی را نمی توان یافت که بدون استفاده از تگ های HTML وجود داشته باشد.

زبان برنامه نویسی HTML

اصول زبان برنامه نویسی HTML

دستورات زبان برنامه نویسی HTML بیشتر به صورت تگ نوشته می شوند و این تگ ها در بین علامت های “<” و “>” قرار می گیرند. هر تگ که باز می شود باید با علامت “/” بسته شود. به عنوان مثال اولین خط برنامه که تگ <HTML> می باشد، حتماً در آخرین خط برنامه باید تگ بسته شدن این دستور یعنی </HTML> قرار بگیرد. البته باید در نظر داشته باشید که در زبان برنامه نویسی HTML ترتیب دستورات بسیار مهم است و به ترتیب فراخوانی تگ ها، باید آنها را ببندید.

زبان برنامه نویسی HTML اگر با یک تگ آشنایی نداشته باشد و نتواند یک دستور را اجرا کند، پس آن عبارت را عیناً در خروجی چاپ می کند. در واقع برای قرار دادن یک خروجی بر روی صفحه نمایش، نیازی به درج تگ نمی باشد و با نوشتن یک متن می توان آن را در خروجی نمایش داد.

زبان برنامه نویسی HTML

در زبان برنامه نویسی HTML تگ های مختلفی برای طراحی صفحات وب وجود دارد. به عنوان مثال برای نمایش یک تصویر بر روی صفحه وب از تگ img و برای نماش یک لینک به صفحات دیگر از تگ hyperlink استفاده می شود. همچنین دستورات و تگ هایی برای ورود اطلاعات از رابط کاربری مانند دکمه های کنترلی و لیست های چند انتخابی نیز به صورت تگ ها موجود می باشند.

در زبان برنامه نویسی HTML چیزی به نام حلقه و شرط وجود ندارد و در اکثر مواقع خصوصیات یک شی را درون تگ مربوطه باید ذکر کنند.

تگ های مهم زبان برنامه نویسی HTML

در زبان برنامه نویسی HTML برای انجام دادن هر کاری، یک تگ مخصوص وجود دارد. در همین راستا تگ های مختلفی برای طراحی صفحات وب نیز موجود می باشد. به طور معمول به صفحات اینترنتی صفحات گسترده می گویند. منظور از صفحات گسترده، عدم محدودیت در طول و عرض این صفحات می باشد. پس یکی از وظایف برنامه نویسان این است که باید صفحات گسترده اینترنتی را به نحوی طراحی نمایند، که برای هر نوع رزولوشین و صفحه نمایش قابل اجرا باشد.

ممکن است یک صفحه اینترنتی با صفحه مانیتور بسیار بزرگ یا حتی با یک صفحه ۳ اینچی موبایل نمایش داده شود و این وظیفه برنامه نویس است که باید این هماهنگی را برای نمایش صفحات وب به وجود آورد.

زبان برنامه نویسی HTML

تگ های هدر با عنوان H

برای اینکار تگ هایی وجود دارند که اندازه پاراگراف ها را از پیش تعیین می کنند. این تگ ها که با عنوان H شناخته می شوند، مخفف جمله Header می باشند و از شماره ۱ تا ۶ شماره گذاری می شوند. هر چقدر که شماره این تگ کمتر باشد، متن بزرگتر نشان داده می شود. برای متن های معمولی نیز تگ P وجود دارد که نشان دهنده یک پاراگراف می باشد. متنی که درون تگ P قرار گرفته است، از یک پاراگراف بیشتر نمی شود و در هر صفحه نمایشی، در یک پاراگراف نشان داده می شود.

همچنین برای اینکه طراحی صفحات شما قاعده مند باشند، از تگ های جدول کشی که با <Table> برای رسم جدول کلی و <TD> برای رسم یک ستون از جدول و زیر مجموعه ای از تگ جدول و تگ <TR> برای رسم یک سطر در یک ستون استفاده نمایید و یک جدول را ترسیم کنید. سپس در بخش های مختلف این جدول، اطلاعات و تصاویر را قرار دهید تا قاعده نمایش وب سایت در مانیتورهای مختلف به هم نریزد. قابل ذکر است که این تگ ها دارای مشخصات طول و عرض می باشند که حتماً باید به صورت درصدی تعریف شوند تا در مانیتورهای مختلف دچار مشکل در نمایش صفحه وب نشوید.

زبان برنامه نویسی HTML

نکات مهم زبان برنامه نویسی HTML

برای اینکه یک صفحه وب جذاب را با استفاده از زبان برنامه نویسی HTML طراحی نمایید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • حتماً از یک آرم یا لوگو در بالای صفحه استفاده نمایید و مقادیر طول و عرض این لوگو را بر اساس درصد ذکر کنید.
  • حتماً بدنه صفحه وب را به شکل یک جدول طراحی کنید و همیشه اطلاعات را داخل ستون های جدول جای دهید.
  • برای نمایش متن ها در وب سایت، حتماً از تگ های مربوط به اندازه متن استفاده نمایید تا در همه مانیتورها قابل نمایش باشند
  • سعی کنید آدرس لینک ها و تصاویر موجود در وب سایت را تست کنید و سپس در تگ های مربوطه به کار ببرید تا در هنگام اجرای وب سایت دچار مشکل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *