نرم افزار باشگاه مشتریان

حفظ مشتریان و راه های اثرگذار در آن

راه های حفظ مشتریان

حفظ مشتریان و به خصوص حفظ مشتریان وفادار یکی از مهم ترین تکنیک هایی است که در برنامه های بازاریابی مورد توجه قرار می گیرد. صاحبان کسب و کار باید بدانند که جلب مشتری اولین و شاید ساده ترین راه برای فروش خدمات و محصولات است. آن چه اهمیت بالایی دارد موضوع حفظ مشتریان و جلب اعتماد و وفاداری آن هاست.

در واقع برنامه های بازاریابی باید به دو بخش اصلی تقسیم شود. بخش اول صرف هزینه و زمان و انرژی برای یافتن مشتریان جدید و بخش دوم جلب رضایت مشتریان قبلی است. در ادامه به معرفی برخی روش ها برای حفظ مشتریان و ترغیب آن ها به خرید مجدد از محصولات و خدمات می پردازیم.

حفظ مشتریان وفادار

راه های حفظ مشتریان

حفظ مشتریان وفادار علاوه بر اینکه باعث خرید مجدد آن ها از شما می شود می تواند به عنوان راهی برای ترغیب سایر افراد نیز تلقی گردد. روش های حفظ مشتریان را می توان به ۶ دسته اصلی تقسیم نمود که رعایت هر کدام از این روش ها می تواند نتایج قابل قبولی را در پی داشته باشد.

۱-      شما تنها یک مشتری دارید!

این عنوان شاید در ابتدا به نظر غیر منطقی باشد اما این روشی است که باید آن را به خوبی فرا گیرید. بدون شک شما مشتریان زیادی دارید اما برای جلی رضایت آن ها و حفظ مشتریان لازم است به شکلی با آن ها رفتار کنید که به نظر بیاید تنها مشتری شما هستند و همه دقت و امکانات شما در اختیار او قرار گرفته است. این روش می تواند حس رضایت و اعتماد خوبی را در ذهن مشتری ایجاد نموده و او را تبدیل به یک مشتری وفادار برای شما نماید. به بیان دیگر برای حفظ مشتریان باید حس خاص بودن به آن ها بدهید. زمان بیشتری را برای مشتری صرف کنید و سعی کنید نیاز های او را بهتر بشناسید.

 حفظ مشتریان وفادار

۲-      استفاده از مشوق هایی برای خرید بیشتر توسط مشتری

برنامه های بازار یابی باید بر اساس حفظ مشتریان وفادار تنظیم گردد. به عنوان مثال برای اینکه مشتریان را به خرید های بعدی ترغیب کنید می توانید کمی هزینه کرده و از مشوق ها گوناگونی استفاده نمایید. این مشوق ها می توانند کوپن هایی برای خرید مجدد و یا گرفتن اطلاعات و راه اندازی باشگاه مشتریان باشد. باشگاه مشتریان می تواند محلی باشد برای ارائه خدماتی که با استفاده از آن فرایند حفظ مشتریان وفادار به خوبی و با موفقیت پیش برود. ارائه بن های و کد های تخفیف از طریق ایمیل و پیامک نیز می تواند برای حفظ مشتریان و ترغیب آن ها به خرید مجدد بسیار مفید باشد.

۳-      از مشتریان خود نظر سنجی کنید.

حفظ مشتریان وفادار وابسته به جلب رضایت آن هاست. برای این کار لازم است نظرات آن ها را بدانید و با استفاده از آن بتوانید نقاط ضعف خود را از بین برده و نقاط قوت را تقویت نمایید. اگر بدانید مشتریان شما به چه محصولاتی بیشتر علاقه دارند می توانید بر روی آن ها سرمایه گذاری کنید.

۴-      از مشتریان قدیمی بی خبر نمانید.

گاهی اوقات ممکن است مدت زمان زیادی از یکی از مشتریان خود بی خبر باشید و سفارش جدیدی از او دریافت نکرده باشید. بهتر است برنامه برای با خبر شدن از حال مشتریان وفادار خود در نظر داشته باشید. همان طور که پیش تر نیز اشاره شد حفظ مشتریان باید با استفاده ایجاد حس خاص بودن در آن ها صورت پذیرد.

 حفظ مشتریان وفادار

۵-      مشاوره رایگان بدهید!

این روش بسیار ساده و در عین حال دارای اثرگذاری بالایی است. برای حفظ مشتریان خود به آن ها در خصوص مسائلی که با آن آشنایی دارید مشاوره و راهنمایی بدهید. حتی اگر راجع به موضوعی اطلاعاتی ندارید اما می توانید شخص معتمدی را به مشتری معرفی کنید حتما این کار را انجام دهید. بدون تردید مشتریان شما با این کار احساس رضایت بیشتری می کنید. با این کار رابطه شما از مشتری و فروشنده به رابطه دوستی تبدیل می شود و به سادگی مشتری خود را حفظ نموده اید.

۶-      بهترین باشید

این روش ساده ترین و بدیهی ترین کاری است که برای حفظ مشتریان می توانید انجام دهید. بهترین محصولاتی که می توانید به مشتریان ارائه دهید. اگر کسب و کار شما خدماتی است باید سعی کنید کیفیت خدماتی که ارائه می دهید را بالا ببرید. این کار در واقع امری ضروری برای موفقیت کسب و کار شما خواهد بود. مشتریان شما زمانی که محصولات و خدمات با کیفیتی دریافت می کنند دفعات بعدی نیز تمایل پیدا می کنند تا به سمت شما بازگردند. علاوه بر این به سادگی به صورت غیر مستقیم برای شما بازاریابی انجام می دهند و کیفیت محصولات و خدماتی که دریافت کرده اند را نزد مشتریان بالقوه شما تایید می کنند. این روش بدون شک اثرگذارتر از تمام روش های تبلیغاتی مستقیمی است که برای آن ها هزینه ها و زمان زیادی صرف می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *