نرم افزار باشگاه مشتریان

جذب مشتریان وفادار

روش های جذب بیشتر مشتری

جذب مشتریان وفادار یکی از مهم ترین استراتژی هایی است که در دنیای کسب و کار باید به آن پرداخته شود. آشنایی با برخی اصول ساده اما مهم که می تواند باعث جذب مشتریان گردد می تواند راه گشای بسیاری از مشکلاتی باشد که صاحبان کسب و کار های مختلف با آن دست به گریبان هستند.

به عنوان یک مدیر و یا یک کارشناس بازاریابی شما باید بتوانید مشتریان وفادار خود را شناسایی نموده و با جذب آن ها مجموعه ای از مشتریان بالقوه را برای خود جمع آوری کنید. اما جذب مشتریان وفادار کار مستلزم رعایت برخی نکات و ارائه برخی خدمات به افراد است.

بر اساس آمار و اطلاعات ارائه شده توسط بین‌اند کمپانی که یک شرکت مشاوره ای در زمینه مدیریت است، برای جذب یک مشتری جدید باید ۷ برابر بیشتر از حفظ مشتریان قبلی هزینه کرد. این امر یعنی اگر بتوان درصد کمی از مشتریان را حفظ نمود می توان از هدر رفت منابع به میزان چشم گیری جلوگیری نمود.

جذب مشتریان

استراتژی هایی برای جذب مشتریان وفادار

پیش از آن که برنامه بازاریابی خود را تدوین کنید بهتر است موارد زیر را مورد بررسی قرا دهید و بقیه مراحل کار را بر اساس این موارد پیش ببرید. بدون شک شما هم تمایل دارید با صرف هزینه و زمان کمتر به نتیجه های بهتری دست پیدا کنید.

  • یک سیستم CRM قوی داشته باشید

سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری فراوانی در دسترس هستند که استفاده از آن ها می تواند کلید جذب مشتریان وفادار برای شما باشد. با استفاده از یک سیستم ارتباط با مشتری با CRM قوی شما سابقه ارتباطات قبلی با مشتری و نقطه نظرات آن ها را همواره به صورت منظم و طبقه بندی شده در اختیار دارید و این یعنی نزدیکی کافی با مشتریان خود دارید. با استفاده از این سیستم می توانید با مشتری خود به صورت اختصاصی ارتباط بگیرید. پیام های خصوصی سازی شده بر اساس تمایلات مشتری می تواند روند این ارتباط را تسهیل نماید.

  • اولویت اول شما جلب رضایت مشتریان قبلی باشد.

جذب مشتریان وفادار نسبت به جذب مشتریانی که هنوز به صورت قطعی به عنوان مشتری محسوب نمی شوند باید در اولویت قرار گیرد. مشتریان جدید اگرچه برای هر کسب و کاری امری ضروری تلقی می گردند اما جذب مشتریان قبلی را ارجح بدانید.

جذب مشتریان

  • بخشی از بودجه بازاریابی را به جذب مشتریان وفادار تخصیص دهید

برای انجام برنامه های بازاریابی بدون شک بودجه مناسبی باید در نظر گرفته شود اما توصیه می شود در زمان تخصیص بودجه به بخش های مختلف، بخشی را به جذب مشتریان قدیمی اختصاص دهید. همواره به خاطر بسپارید شما هزینه های هنگفتی برای جذب یک مشتری جدید متحمل شده اید و باید حفظ آن برای شما اهمیت داشته باشد.

  • مشتریان را اولویت بندی کنید

عوامل مهمی وجود دارد که می تواند در طبقه بندی و تعیین سطح مشتریان شما دخیل باشد. به عنوان نمونه علاوه بر میزان خرید فواصل و دفعات خرید نیز باید مد نظر قرار گیرد. بر این اساس شما می توانید مشتریان خوب خود را مشخص کرده و بر اساس آن برای برنامه های جذب مشتریان وفادار بودجه بندی کنید. اهمیت این کار در این است که به شما اجازه می دهد تلاش بیهوده ای برای مشتریانی که در سطوح میانی هستند نکنید.

  • از رسانه های اجتماعی برای برقراری ارتباط کمک بگیرید.

متاسفانه در اکثر برنامه های بازاریابی از پتانسیل شبکه های اجتماعی به خوبی بهره برده نمی شود. استفاده از شبکه های اجتماعی صرفا برای معرفی کالا و محصولات و خدمات نیست و این شبکه ها وسیله ای هستند برای تعامل میان شما و مشتریانی که با آن ها در ارتباط هستید. برای جذب مشتریان وفادار لازم است ارتباطات خود را با آن ها افزایش دهید. انتخاب نوع شبکه اجتماعی نیز اهمیت بالایی دارد. مخاطبان خود را بشناسید و بر این اساس شبکه های اجتماعی را انتخاب نمایید.

 جذب مشتریان

  • به مشتریان اجازه دهید به راحتی شکایات خود را مطرح کنند

جذب مشتریان وفادار به معنای اهمیت دادن به خواسته های آن هاست. به مشتریان خود این فرصت را بدهید که شکایاتی که از شما دارند مطرح کنند. از این موضوع می توانید به نفع خود استفاده کنید. سعی کنید با برخوردی خوب و ارائه خدمات تکمیلی و رفع مشکلات آن ها حس با ارزش بودن را به مشتریان خود منتقل نمایید.

  • از مشتریان قدیمی خود تقدیر کنید

تقدیر کردن همواره حس خوبی ایجاد می کند. برای جذب مشتریان وفادار از روش های مختلفی می توانید استفاده نمایید. ارائه خدماتی مانند بن های تخفیف، ارسال هدایا، امکان تعویض یا مرجوع نمودن کالا و بسیاری موارد دیگر می تواند روش هایی برای تقدیر از مشتریان تلقی گردد.

  • رویدادهایی برای جذب مشتریان وفادار برگزار کنید

برگزاری مراسم های کوچک و بزرگ و دعوت از مشتریان قدیمی می تواند بازخورد بسیار خوبی داشته باشد. با این کار تعامل بیشتری با آن ها پیدا می کنید. در این رویداد ها می توانید شناخت بیشتری از مشتریان و خواسته های آن ها پیدا کنید و این امر به برنامه های بعدی شما کمک بزرگی خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *