نرم افزار باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان مفهومی است که در علوم بازاریابی و مدیریت کسب و کار به آن اشاره های فراوانی شده است. اگر بخواهیم باشگاه مشتریان را تعریف کنیم در ابتدا بهتر است با مفهوم باشگاه آشنا شویم. باشگاه متشکل از مجموعه ای از افراد است که در قالب یک تشکل منسجم گرد هم آمده اند. این تشکل زمانی که مربوط به یک برند یا یک مجموعه مشخص باشد باشگاه مشتریان نام می گیرد. البته از لحاظ عملکردی تفاوت های عمده ای میان باشگاه مشتریان و باشگاه های ورزشی وجود دارد. باشگاه مشتریان توسط مجموعه هایی مانند بانک ها، فروشگاه های زنجیره و حتی مغازه ها و شرکت های کوچک شکل می گیرد.

باشگاه مشتریان

هدف از تشکیل باشگاه مشتریان چیست؟

شکل گیری باشگاه مشتریان بر اساس اهداف و برنامه های وفاداری مشتریان صورت می گیرد. در واقع هدف اصلی از تشکیل باشگاه مشتریان ارزش گذاری مشتریان و ایجاد حس خاص بودن در آن هاست. هنگامی که یک مجموعه اقدام به راه اندازی باشگاه مشتریان می کند هدف اصلی آن ایجاد محیطی برای جلب رضایت مشتریان و همچنین ایجاد حس وفاداری در آن هاست. در این باشگاه، مشتریان به سطوح مختلف طبقه بندی شده و ارزش گذاری می شوند. بر این اساس خدمات و امکانات مناسبی در اختیار آن ها قرار می گیرد.

باشگاه مشتریان

ویژگی های باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان موفق باشگاهی است که دارای ویژگی های خاصی باشد. اصول اصلی این مجموعه بر پایه گفتگو و ارتباط استوار است. در واقع می توان گفت ویژگی اصلی باشگاه مشتریان ایجاد بستری برای ارتباط میان مشتریان و صاحبان کسب و کار است. این ارتباط بر اساس منافع مادی و غیر مادی که موجب شکل گیری رابطه عاطفی میان طرفین است استوار شده و در واقع می تواند برای هر دو طرف سود آور باشد. همین امر است مه باشگاه مشتریان را از باشگاه های ورزشی و غیره متمایز می نماید.

یکی دیگر از ویژگی های باشگاه مشتریان موفق داشتن برنامه و هدف برای توسعه و پیشروی است. به عنوان مثال هدف اصلی این باشگاه می تواند فروش بیشتر کالا و خدمات باشد و سایر برنامه ها بر پایه این هدف شکل بگیرد.

از ویژگی های منحصر به فرد باشگاه مشتریان موضوع نحوه عضو گیری آن است. بدون شک باید قوانین و مقررات خاصی برای این کار تدوین گردد. به عنوان مثال همه مشتریان نمی توانند عضو باشگاه باشند و باید شرایط ویژه ای برای این عضویت در نظر گرفته شود. اینکه یک باشگاه مشتریان تعداد زیادی عضو داشته باشد در واقع الزاما نشان دهنده موفقیت آن نیست بلکه باید عضو گیری هدف‌دار و از میان مشتریان خاص صورت پذیرد.

یکی از قوانینی که می توانید برای عضو گیری لحاظ کنید میزان خرید مشتریان و یا دفعات خرید آن هاست. به این ترتیب شما مجموعه ای از مشتریانی را گرد هم می آورید که می توانید بر روی آن ها به خوبی سرمایه گذاری کنید.باشگاه مشتریان

روند تشکیل باشگاه مشتریان

در روند شکل گیری باشگاه مشتریان پس از تعیین هدف نوبت به جمع آوری اطلاعات مشتریان می رسد. بهتر است روشی برای به دست آوردن اطلاعات شخصی تری مانند سلایق و علایق مشتریان نیز در دستور کار قرار گیرد. هر چه میزان شناخت از مشتریان بیشتر باشد امکان طبقه بندی آن ها و برنامه ریزی های بعدی آسان تر خواهد بود. هنگامی که خواسته مشتریان مشخص باشد امکان برآورده کردن نیاز آن ها نیز بیشتر و بهتر میسر می شود. می توان خدمات و محصولات را بر اساس درخواست ها و علایق مشتریان ارائه نمود. معمولا مهم ترین برنامه ای که پس از این مراحل در دستور کار قرار می گیرد برنامه های مبتنی بر ایجاد حس وفاداری در مشتریان است.

این برنامه ها می توانند بر پایه ایجاد روابط دوستانه و عاطفی میان صاحبان کسب و کار و مشتریان شکل گیرد و یا اینکه بر اساس ارائه برخی منافع مادی و غیر مادی که در مشتری احساس رضایت ایجاد نماید. هنگامی که اعضای باشگاه مشتریان خدمات ویژه ای دریافت می کنند در حالی که سایرین از این امکانات بی بهره هستند این امر موجب می شود که بقیه مشتریان نیز تمایل پیدا می کنند تا به عضویت باشگاه در بیایند.

رسیدن به اهداف اصلی باشگاه مشتریان

برای رسیدن به اهداف اصلی باشگاه مشتریان می توان از نرم افزارهایی که به این منظور طراحی و تولید گردیده اند استفاده نمود. این نرم افزارها با قابلیت های ویژه ای که دارند می توانند روند ایجاد و مدیریت باشگاه مشتریان را بهبود ببخشند. با استفاده از امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان می توانید روند کارها را پیگیری نموده و با بررسی گزارش های حاصل از آن برنامه ریزی های آتی را در خصوص اهداف قبلی یا جدید باشگاه مشتریان انجام دهید. این نرم افزار ها امکان شخصی سازی پیام ها برای مخاطبین را فراهم نموده و همچنین می توانید با استفاده از آن به طبقه بندی و رتبه بندی مشتریان بپردازید.

انتخاب نرم افزار باشگاه مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است و انتخاب آن می تواند هزینه زیادی را به سازمان تحمیل کند. به طور کلی بهتر است نرم افزار بر اساس اهداف و برنامه ریزی های مدیران کسب و کار انتخاب گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *