نرم افزار باشگاه مشتریان

اهمیت اجرای برنامه وفاداری مشتریان

اهمیت برنامه وفاداری مشتریان

مشتریان وفادار یکی از مهم ترین سرمایه های هر کسب و کاری محسوب می شوند. جلب مشتریان جدید اگرچه اهمیت بالایی دارد اما سرمایه گذاری بر روی مشتریان قدیمی و برنامه وفاداری مشتریان موضوعی است که نباید از اهمیت آن غافل شد. بر همین اساس مدیران بازاریابی و تبلیغات در هر مجموعه ای برنامه وفاداری مشتریان را در قالب های مختلفی ارائه می کنند به گونه ای که تمام افراد با سلایق مختلف را در بر گیرد. برنامه وفاداری مشتریان باید در گام نخست بر اساس اهداف سازمان انتخاب گردد.

دسته بندی های مختلفی برای برنامه وفاداری مشتریان وجود دارد. برنامه هایی شامل اهدای جوایز به مشتریان، بن های تخفیف و خرید، هدایایی تبلیغاتی با ارزش و …

البته باید در نظر داشت استفاده از روش های قدیمی و تکراری می تواند تنها باعث تحمیل هزینه ای گزاف به صاحبان کسب و کار گردیده و هیچ نفعی برای آن ها و حتی برای مشتریان وفادار آن ها نداشته باشد. برای موفقیت در دنیای پر از رقابت در این روزها باید خلاقیت و نوآوری را در دستور کار قرار داد.

 برنامه وفاداری مشتریان

معرفی برخی از روش های برای طراحی برنامه وفاداری مشتریان

روش های مختلفی وجود دارند که می توانند در طراحی برنامه وفاداری مشتریان مورد استفاده قرار گیرند. روش هایی مانند سیستم پیگیری نقطه ای، سیستم خدمات رتبه بندی شده، ارائه خدمات حمل و نقل رایگان، طراحی برنامه هایی با منافع غیر مادی برای مشتریان وفادار، همکاری با سایر کسب و کار های مرتبط و غیر مرتبط و در نهایت طراحی و برگزاری برنامه های خاص مانند مسابقه ها و برنامه های سرگرم کننده

هرکدام از روش های یاد شده در صورتی که به درستی استفاده شوند می توانند منافع طرفین رابطه را تامین نمایند به این ترتیب هم مشتریان از راضی و خوشنود خواهند بود و هم مدیران از جلب رضایت مشتریان منفعت کسب می نمایند.

برنامه وفاداری مشتریان

در ادامه به توضیح مختصری در خصوص هر یک از موارد یاد شده می پردازیم:

۱-سیستم پیگیری نقطه ای

این روش یکی از ساده ترین روش های طراحی برنامه وفاداری مشتریان محسوب می شود. روشی که به خلاقیت خاصی نیاز ندارد و کمی وقت و دقت در آن می تواند شما را به نتایج دلخواه نزدیک کند. در این روش مشتریان را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده و آن ها را پیگیری می نمایید. روند خرید و ارتباط آن ها با کسب و کار سنجیده می شود و بر اساس آن هدایا یا جوایزی برای او در نظر گرفته می شود. برنامه وفاداری مشتریان یعنی جلب رضایت مشتری، پس لازم است رفتار مشتری به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

۲-سیستم خدمات رتبه بندی شده

در این سیستم از برنامه وفاداری مشتریان شما در همان ابتدا جایگاه های مختلفی که مشتری می تواند در آن ها قرار گیرد را مشخص می نمایید. این کار با استفاده از رتبه بندی خدمات و کالا و ارزش گذاری مشتریان انجام می شود. این روش زمان کمتری نسبت به روش فوق نیاز دارد و مشتری حق انتخاب دارد که جزو کدام دسته از مشتریان قرار گیرد.

۳-ارائه خدمات حمل و نقل رایگان

این روش نیز روشی ساده است که امروزه در بسیاری از کسب و کار ها دیده می شود. ارائه خدمات حمل و نقل رایگان می تواند یکی از بهترین روش ها برای برنامه وفاداری مشتریان تلقی گردد. این موضوع از لحاظ مادی ضرری به شما وارد نمی کند چرا که هزینه هایی که در خرید های کوچک به شما تحمیل شده در خرید های بزرگ تر و البته خرید های مستمر توسط مشتریان به سادگی جبران می شود

۴-طراحی برنامه هایی با منافع غیر مادی برای مشتریان وفادار

گاهی اوقات در برنامه وفاداری مشتریان نیازی نیست که شما هدیه های مادی را برای مشتریان در نظر بگیرید. در واقع اگرچه هدایای مادی می توانند جذابیت های زیادی برای مشتریان به همراه داشته باشند اما گاهی اوقات برخی از ارتباطات عاطفی و معنوی با مشتریان در برنامه وفاداری مشتریان نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

۵-همکاری با سایر کسب و کار های مرتبط و غیر مرتبط

در این روش لازم است کسب و کار های مرتبط با شغل خود را شناسایی کرده و در واقع با آن ها ائتلافی تشکیل دهید. مشتریان از اینکه همه خدماتی که در یک حوزه خاص نیاز دارند را یکجا دریافت کنند بسیار راضی خواهند بود و بدون تردید در خرید های بعدی نیز به شما مراجعه می کنند و این موضوع به سادگی می تواند برنامه وفاداری مشتریان شما را به سمت هدف اصلی هدایت کند.

۶-طراحی و برگزاری برنامه های خاص مانند مسابقه ها و برنامه های سرگرم کننده

همان طور که اشاره شد ایجاد ارتباط فکری و عاطفی با مشتریان می تواند موفقیت برنامه وفاداری مشتریان را رقم بزند. برای این کار برنامه ای شاد و مفرحی را ترتیب داده و مشتریان وفادارتان را دعوت کنید. می توانید ساعت های خوبی را در کنار هم سپری کرده و در عین حال به شناسایی بهتر و بیشتر مشتریان خود بپردازید. کلید موفقیت شما شناخت صحیح از مشتریان است.

برنامه وفاداری مشتریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *