چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد وب سایت شما در ۱۲ ماه

د در دنیای امروز, وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا به شمار می آید. این ابزار رایگان در واقع بسیاری از کسب و کارهای امروزه را در کشور پردازش می کند و بدون وجود آن شاید سرعت رشد کسب و کارها کمتر از مقداری می شد که هم اکنون از آن استفاده می کنیم. همچنین بحث سئوی وردپرس و اول شده در رقابتی که گوگل برپا داشته است یکی دیگر از اهدافیست که کسب و کار های مختلف روی آن تمرکز دارند.

با توجه به توضیحاتی که ذکر شد, در این مقاله در تلاش هستیم تا آموزشی جامع را درباره زمینه های مورد نیاز برای سئوی وب سایت تهیه کنیم. ما در این مقاله قصد داریم که بهترین راهکار های سئوی وردپرس را به شما ارائه دهیم تا توسط آنها بتوانید رتبه بندی وب سایت خود را در گوگل بالاتر ببرید. راهکار های موجود در این کتاب در افزایش ترافیک و جلو افتادن در این رقابت به شما کمک خواهند کرد.

۷۰ تا ۸۰ درصد کاربرانی که از اینترنت استفاده می کنند از نقش ایترنت در توسعه کسب و کار خود بی اطلاع اند, پس شما می بایست به این نکته بیشتر توجه کنید. سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو متدهایی هستند که برای رتبه بندی وب سایت و محتوا در ابزاری مانند گوگل, بینگ, یاهو و… استفاده می شوند تا ترافیک خالص بیشتری را به دست آورند. به طور کلی دو نکته مهم در این زمینه برای جستجوگرها وجود دارد؛ اولی بخش فنی و دوم بحث برند کسب و کار می باشد. با توسعه روزافزون جستجوگرها, آنها خواستار ارائه یک تجربه کاربری مناسب در وب سایت با کیفیت عالی و محتوای بسیار جذاب می باشند. برای بسیاری از کسب و کارها استفاده از سامانه وردپرس راه مناسبی برای رسیدن به موفقیت است.

وردپرس تا چه حد مناسب است؟

خوب میتوان کیفیت وردپرس را به آسانی از طریق آمار ارائه داد. در تصویر تجزیه و تحلیل خواهید دید که در واقع این آمار ترافیکی را که صرفا از موتور های جستجو دریافت کرده ایم نشان دهنده میزان استفاده از وردپرس است. همانطور که می بینید ترافیک ما حدود ۴۰۰% طی ۳ ماه رشد کرده است!

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

همچنین ما در این مدت به سه برابر کردن تعداد کلمات کلیدی به موفقیت های بیشتری نیز در این زمینه دست یافته ایم. این نتایج غیرقابل باور را صرفا از طریق پیروی کردن از ترفندهای ساده و متدهای مختلف که در این متن به ان می پردازیم, محقق شده است. این نتیجه نیاز به یک تیم متخصص حرفه ای ندارد فقط کمی سختکوشی و نظم را می طلبد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

این روشهای سئو وردپرس و دیگر نکات پیرامون آن که نگارش شده است برای دستیابی به نتایج بهتر SERPs پیگیری کنید و البته پیشنهاد می شود که حتما پیگیر اخبار ما در پایگاه دانش پرگاس انفورماتیک باشید چرا که مطالب بیشتری را در این زمینه منتشر خواهیم کرد.

۱- دامنه های دارای www در مقابل دامنه های بدون www

اگر شما شروع به راه اندازی وب سایت خود کرده باشید احتمالا اولین سوال تان این است که در آدرس وب سایت خود از www استفاده کنید و یا خیر و اینکه چطور این مسئله باعث بهبود رتبه بندی وب سایت وردپرسی شما در گوگل می شود. جواب این سوال بسیار ساده است, برای موتور های جستجو مهم نیست که www در دامنه شما باشد یا خیر؛ چرا که این مسئله هیچ نقشی در رتبه بندی شما ندارد. اما این به آن معنی نیست که شما باید استفاده از www را نادیده بگیرید. دلایل مهمی که اکثر وب سایت ها با استدلال بر آن ها از www در آدرس اینترنتی خود استفاده می کنند به شرح زیر است:

۱. استفاده از www در بین مردم همانند یک استاندارد بنیان گذاری شده است. اما نه به اندازه ای که شما مجبور به استفاده از آن باشید.. اما یکی دیگر از دلایل مهمی که همچنان از این حروف در دامنه ها استفاده می شود این است که حذف آن ها از آدرس اینترنتی که سال ها فعالیت دارد مشکلات و مسائل بسیار زیادی را ایجاد خواهد کرد, بنابراین بسیاری از وب سایت های قدیمی همچنان در وب سایت های خود از آن استفاده می کنند.

۲. یکی دیگر از دلایلی که همچنان از www در سایت های بزرگ استفاده می شود مقوله DNS است. دامنه هایی که با www آغاز نمی شوند نمی توانند یک رکورد CNAME را برای تغییر مسیر ترافیک ارائه کنند. اگرچه برای این موضوع نیز راه هایی وجود دارد اما آسان ترین راه استفاده از www است.

بنابراین این که آدرس اینترنتی شما با این حروف شوند یا نه کاملا به سلیقه شخصی خودتان برمی گردد. شاید بخواهید از URL های کوتاه استفاده کنید که در این صورت www به شما پیشنهاد نمی شود. به هر حال شاید خیلی مهم نباشد که شما از کدام آدرس استفاده می کنید, نکته مهم این است که هر دو آدرس ها در دسترس باشند.

در کنسول جستجوی گوگل ثبت وب سایت با www و بدون آن امکان پذیر است. اگر از پلاگین های وردپرسی مانند Yoast استفاده می کنید ما توصیه می کنیم این گزینه را انتخاب کنید (گزینه ای که در تصویر مشخص شده است) شما به این مسئله از نظر فنی نیاز دارید, زیرا افزونه به صورت خودکار تگ های کانونی را اضافه می کند تا به گوگل اطلاع دهد کدام نسخه را نمایش دهد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۲- نصب یک پلاگین وردپرس سئو

هنگامی که از سئو سخن به میان می آید, وردپرس یک گزینه مناسب است. با این حال توصیه ما همیشه این است که کاربران از یک پلاگین سئو در زمان کار با یک سایت وردپرسی استفاده کنند. این پلاگین ها به شما این قابلیت را می دهند تا تمام نکته هایی که گوگل از وب سایت شما انتظار دارد آن ها را رعایت کنید, به صورت چک لیست مشاهده نموده و تک تک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

پلاگین Yoast به شما این امکان را می دهد تا محتوایی خود را پیش از شروع تجزیه و تحیلی کنید و کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنید. همینطور با ایجاد خودکار نقشه های XML کوکی ها را برای شما فعال می کند و یک طرح بندی مناسب را نیز به شما ارائه خواهد کرد. این پلاگین عملکرد بی نظیری داشته و تا کنون بیش از ۱ میلیون نصب با امتیاز ۵ ستاره را در فروشگاه های آنلاین اپ به خود اختصاص داده است. شما می توانید این پلاگین را به صورت رایگان از وردپرس دانلود کنید و مراحل زیر را برای نصب آن انجام دهید:

مرحله اول: در قسمت پلاگین های داشبورد وردپرس خود روی گزینه “افزودن جدید” کلیک کنید و کلمه Yoast seo را جستجو کرده و پس از پیدا کردن آن گزینه نصب را کلیک نمایید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

مرحله دوم: سپس بر روی گزینه فعال کردن کلیک کنید.

مرحله سوم: هم اکنون شما یک لیست “سئو” را در داشبورد خود دارید که میتوانید با آن پلاگین خود را تنظیم کنید. در ادامه مطلب شما را با گزینه های بیشتری از Yoast seo آشنا خواهیم کرد. این نکته قابل به ذکر است که این افزونه کار سئو را برای شما انجام نمی دهد و صرفا توصیه های لازم برای رعایت آن را در اختیار شما قرار می دهد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۳- ساخت پیوندهای یگانه

وردپرس به صورت پیش فرض یک ساختار یگانه را به شما عرضه خواهد کرد که کار با آن تا حدودی دشوار است. این ساختار به طور معمول روز و نام را به نشانی اینترنتی مانند آنچه در پایین دیده می شود مندرج می کند.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

گوگل بیشتر به URL هاای توجه نشان می دهد که کلمه کلیدی ای که شما در متن از آن استفاده کردید را نیز شامل می شود.اما به طور کل URL های کوتاه تر, بهتر هستند. توصیه ما این است که از “نام نوشته” در تنظیمات این پیوندها استفاده کنید چرا که نظم آنها بسیار بیشتر است. با استفاده از این پیوند, آدرس اینترنتی شما مانند زیر خواهد بود:

شما می توانید با کلیک کردن بر روی پیوندهای یگانه در منوی تنظیمات داشبورد وردپرس ساختار این پیوند ها را به ” Post name ” تغییر داده و سپس تنظیمات ایجاد شده را ذخیره کنید. توجه کنید که تغییر ساختار این پیوندها می توانند در تمام URL هایی که شما قبلا ایجد کرده این تغییراتی را ایجاد کند, در نتیجه تمام لینک هایی که شما در گذشته برای تبلیغات در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی از آن ها استفاده میکرده اید غیرفعال می شوند.

۴- برای یک صفحه همیشه یک کلمه کلیدی اصلی را در نظر بگیرید.

اگر شما می خواهید در زمینه سئو وردپرس فعالیت کنید, باید این نکته را در نظر داشته باشید که گوگل از الگوریتم های کامپیوتری استفاده می کند به همین دلیل کلمات کلیدی با گذشت سال ها همچینان یکی از عوامل مهم رتبه بندی به شمار می آیند. شما باید همزمان با اینکه مطابق قوانین گوگل کار می کند, باید محتواهایی تولید کنید که از نظر مخاطبان شما نیز مفید و قابل استفاده باشند. این مسئله را همواره به یاد داشته باشید که اگر با موتور های جستجوی دیگر مانند یاهو و یا بینگ سر و کار دارید, تمرکز شما باید بر روی سئو بیشتر باشد چرا که این موتورهای جست و جو تمرکز بیشتری بر روی سئو دارند. زمانی که می خواهید پستی برای سایت تان تولید کنید تاکید می شود که فقط روی یک کلمه کلیدی تمرکز کنید. با استفاده از افزونه Yoast شما می توانید به راحتی کلمه کلیدی مورد نظرتان را انتخاب کنید و یک محتوای کامل را ارائه دهید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

برای مثال اگر بخواهید یک محتوا بنویسید که کلمه کلیدی آن “وردپرس” باشد افزونه Yoast محتوا را تجزیه و تحلیل می کند و چگالی این کلمه را در محتوای تان به شما نمایش می دهد. به طور کلی حداقل ۵% و حداکثر ۱.۵% چگالی مناسبی کلمه کلیدی در محتوا محسوب می شود.

۵- اهمیت متاتگ عنوان

شما هم اکنون با اهمیت استفاده از کلمات کلیدی آشنا شده اید. برایان دین که یک متخصص سئو نویس است, همواره تاکید می کند که کلمه کلیدی انتخابی خودتان را در ابتدای متاتگ عنوان قرار دهید چرا که این کار باعث می شود موتورهای جست و جو به محتوای شما توجه بیشتری نشان دهند.

برای مثال کلمه کلیدی “وردپرس” در مقاله ای با عنوان “وردپرس و قوانین ۲۰۱۸ ” در نظر بگیرید, انتخاب این کلمه کلیدی با توجه به عنوان بسیار مناسب و به جا بوده است.

نکته : ممکن است که همیشه نتوانید کلمه کلیدی را در ابتدای عنوان بیاورید, دقت داشته باشید که مهم نیست کلمه مورد نظر شما در ابتدا باشد یا خیر, بلکه نکته مهم این است که کلمه کلیدی در عنوان مطرح شود.شما می توانید یک متاتگ را به طور دستی در پلاگین Yoast تنظیم کنید.(همانطور که در صفحه بعد مشاهده می کنید).

همواره به یاد داشته باشید که گوگل دارای محدودیت کاراکتر در متاتگ عنوان است و شما میتوانید حدود ۶۸ کاراکتر را برای نشان دادن انتخاب کنید. البته این مسئله در پیکسل های مختلف متفاوت است اما افزونه Yoast با توجه به استانداردهایی که در این زمینه مشخص شده اند, محدوده تقریبی مناسبی را به شما ارائه می کند. این مسئله را هم به یاد داشته باشید که متاتگ های عنوان نه تنها باعث بهبود سئو می شوند, بلکه بر روی نرخ کلیک شما (CTR) هم تاثیر بسزایی می گذارند.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

تست جداسازی و اسپیلت یا A/B عناوین یک روش موثر دیگر در بهره وری بیشتر است که به نوعی به گوگل کمک می کند تا محتوای شما را بیشتر مورد توجه قرار دهد. برای این نوع آزمایش ها افزونه های وردپرس هم وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید این تست را راحت تر انجام دهید. از آنجا که گوگل همچنان به تگ های H1 و تگ های بهینه سازی شده وابسته است, تغییرات بسیار کوچک اما اصولی تمی تواند رشد جستجوی وب سایت شما را در گوگل افزایش دهد.

آیا لازم است که نام شرکت و یا کسب و کار در انتهای متاتگ آورده شود؟

آوردن نام شرکت اگر در انتهای متاتگ خود فضای کافی دارید ضرری ندارد. دقت کنید که داشتن یک برند محبوب و افزودن نام آن در انتهای مطالب به شم در افزایش نرخ کلیک کمک می کند.

۶- افزایش نرخ کلیک (CTR) از طریق توضیحات متا

طبق اعلام متخصصین گوگل توضیحات متا هیچ تاثیری بر روی رتبه بندی موتور های جستجو ندارند, اما چون باعث افزایش نرخ کلیک می شوند به طور غیر مستقیم در رتبه بندی اثر می گذارند. متن شما اگر به اندازه کافی برای کاربر جذاب باشد باعث می شود که دیگر صفحات را برای پیدا کردن محتوای مورد نظر خود جست و جو نکند. به طور کل افزایش نرخ کلیک باعث افزایش محبوبیت نزد گوگل شده و در این صورت شما جایگاه بالاتری را نزد گوگل خواهید یافت.

توضیحات متا قبلا محدودیت ۱۵۶ کاراکتری داشت, این عدد از دسامبر ۲۰۱۷ تا ۳۲۰ کلمه نیز افزایش یافت و سپس دوباره به ۱۵۰ تا ۱۷۰ کاراکتر بازگشت. در حال حاضر تعداد این توضیحات با توجه به پیکسل اسکرین متفاوت است.

سعی کنید که از کلمات کلیدی حتما در توضیحات متا استفاده کنید چرا که با افزودن کلمه کلیدی در این توضیحات می توانید متفاوت از آنچه باشید که همیشه بوده اید.

نکته : هرچند شما به صورت دستی با افروزنه Yoast توضیحات متا را ایجاد کنید اما ممکن است که گوگل بخشی از آن را تصحیح کند. بنابراین همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که چیزی که شما می نویسید در مرورگر به نمایش درنیاید.

۷- کلمات کلیدی متا Meta Keywords

کلمات کلیدی متا از قدیمی ترین های سئو به شمار می آیند. گوگل و بینگ زمانی از کلمات کلیدی متا به عنوان معیاری برای رتبه بندی استفاده می کردند, اما هم اکنون دیگر از آن ها استفاده نمی کنند. اما اینطور که مشخص است یاهو همچنان این توضیحات را در رتبه بندی دخیل می داند, با اینکه تاثیر آن ها بسیار کاهش یافته است, اما به هرحال استفاده یاهو دلیل بر استفاده شما نیست. البته با توجه به این که کسب و کار شما در چه موتور جست و جویی سرچ می شود, اگر برای شما مهم است که رتبه بندی بالایی داشته باشید باید با آن ها توجه کنید.

اگر می خواهید کلمات کلیدی متا را درصفحات و پست های خود استفاده کنید, می توانید از طریق پلاگین Yoast این کار با پیروی از مراحل زیر بکنید.

مرحله اول: در بخش جستجو در افزونه Yoast وارد شوید و روی بخش “انواع محتوا” کلیک کنید. پس از آن گزینه “جعبه متای ” Yoast SEO را فعال کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

مرحله دوم: اکنون در صفحات و پست های شما افزونه Yoast بخشی را برای نوشتن کلمات کلیدی متا ارائه کرده است که در مثال زیر می توانید نمونه آن را مشاهده کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۸- تگ های H1 H2 و H3

ربات های گوگل تگ های HTML مانند H1 H2 و H3 را در سایت شما مورد بررسی قرار می دهند, این امر به خصوص برای اینکه بفهمن محتوای شما مربوط به وب سایت هست یا نه بسیار مهم است. برای این کار بهترین روش این است که یک تگ H1 در هر پست یا صفحه داشته باشید و سپس چندین تگ H2 و H3 را در طول محتوا مورد استفاده قرار دهید. این را در نظر داشته باشید که رعایت ترتیب این تگ ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. تگ H1 مهم ترین تگیست که شما مورد استفاده قرار می دهید و باید کلمه کلیدی را نیز در آن استفاده کنید. بیشتر تم های وردپرس که با نهایت دقت نوشته شده و مورد کاربرد هستند به صورت خودکار از عنوان صفحه یا پست شما به عنوان تگ H1 استفاده می کنند. همچنین شما می توانید تگ های H2 H3 و… در طول محتوای خود استفاده کنید. یکی از راه های استفاده از این تگ ها ایجاد یک منوی کشویی است که باعث می شود یک تیتر نوشته و زیرعنوان ها نیز در کنار آن قرار بگیرند.

۹- متن Alt تصویر یا متن جایگزین تصویر

این متن در واقع روی تصاویر اعمال می شود. این تگ توسط گوگل مورد بررسی قرار می گیرد تا مطمئن شود که با متن شما همخوانی دارد. در هر صورت, این تگ یکی از مواردی است که باید حتما آن را ایجاد کنید و اگر تا کنون از آن غافل بوده اید هم اکنون وقت آن است که برگردید و تصاویر را تصحیح کنید. خوشبختانه با استفاده از وردپرس شما برای افزودن تگ Alt نیاز به کدنویسی ندارید. تنها کاری که باید بکنید این است که تصاویر را آپلود کنید و با کلیک روی آن ها در کادر مربوط به متن جایگزین تصویر عبارت مورد نظرتان را به عنوان تگ Alt بنویسید. میتوانید برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول : در برنامه ویرایگشر تصویر, عکسی را که می خواهید پیدا کنید و سپس گزینه ی ویرایش را انتاخب کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

مرحله دوم: پس از آن می توانید متن مورد نظر خود را در قسمت “متن جایگزین” بنویسید. بهتر است از کلمه کلیدی نیز در آن استفاده کنید اما پیش از هرچیز اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی شما متناسب با عکس هست در این روند دقت داشته باشید که گوگل به هیچ وجه اسپم را تایید نخواهد کرد پس سعی نکنید محتوای نامرتبط را برای عکس اعمال کنید.

۱۰- عنوان نوشتاری برای تصاویر

عنوان متنی تصویر در وردپرس در سئو مورد بررسی قرار نمی گیرد چرا که گوگل و یا بینگ به آن ها اهمیتی نمی دهند. در این قسمت مثالی تحت عنوان متنی تصویر را مشاهده می کنید. با وجود اینکه این عناوین تاثیری در سئو ندارند اما باعث می شوند که کاربران محتوای مورد نظر خود را راحت تر بیابند.

همچنین یکی از راه هاییست که باعث افزایش نرخ کلید می شود. بنابراین در عین حال که این عناوین تاثیری به لحاظ فنی ندارند اما به طور غیر مستقیم باعث بهبود رتبه شما در گوگل می شوند. درست مانند متن Alt, عناوین متنی تصویر هم در وردپرس نیازمند به کدنویسی احتیاجی ندارند و شما به راحتی می توانید آن ها را برای هرتصویری مورد استفاده قرار دهید. برای قرار دادن عنوان نوشتاری می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: در قیمت ویرایشگر, روی تصویر مورد نظر خود کلیک کرده و گزینه “ویرایش” را انتخاب کنید.

مرحله دوم: در این مرحله شما می توانید عنوان تصویر خود را در باکس “ویژگی عنوان تصویر” بنویسید. این توضیحات در زیر عکس موردنظر ما نمایش داده خواهند شد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۱۱- تمرکز کلمه کلیدی خود را در قسمت اول متن بگذارید.

به طور کل بخش اول هر محتوی مهم ترین آن است. توصیه ما به شما این است که کلمه کلیدی را در پاراگراف اول استفاده کنید چرا که گوگل محتوای شما را از بالا به پایین بررسی می کند و هرچه زودتر کلمه کلیدی را بیابد بهتر می تواند موضوع محتوا را درک کند. افزونه Yoast می تواند توصیه های کاربردی و مناسبی را در زمینه استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول برای شما داشته باشد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۱۲- محتوا, پادشاه است (تعداد کلمات)

شاید تنها بخشی که از گذشته تا کنون ارزش خود را از دست نداده است محتوا باشد. گوگل به محتواهای با کیفیت رتبه های بالاتری می دهد و کاربران نیز با افزایش نرخ کلیک در این رتبه بندی سهیم هستند. به عنوان یک وبمستر بهتر است از منتشر کردن محتوای ضعیف جلوگیری کنید و محتواهای خود را با کیفیت مناسب هرچند کوتاه یا طولانی منتشر کنید. البته اگر شما وبمستر یک سایت خبری هستید, بهتر است مقالات کوتاه را منتشر کنید چرا که اخبار معمولا به صورت کوتاه منتشر می شوند اگرچه بارها ثابت شده است که محتواهای طولانی تر اغلب برنده این رقابت هستند.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید, وب سایت هایی که محتواهای طولانی تری را منتشر کرده اند موفق تر بوده اند. در حقیقت حد معمول روزانه برای چاپ محتواها بین ۲۰۰۰ کلمه است. نیل پاتل که یکی از معروف ترین های بازاریابی اینترنتی به شمار می رود, گفته های بی نظیر خود را درباره محتواهای طولانی به تمام وب مستر ها و افرادی که علاقه مند هستند وب سایت خود را بهبود ببخشند منتشر کرده است.

Can I rank تجربه های او را قالب یک مقاله راجع به محتواهای طولانی بررسی می کند. در این مقاله او تمام بررسی های مورد نظر را انجام داده است, تاثیر محتواهای طولانی در جذب لینک. در نهایت به این نکته دست یافته اند که استفاده از محتواهای طولانی تاثیر بسیار زیادی بر سئوی وب سایت دارد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

شاید تصور کنید که اگر محتوای شما مخاطب جذب نخواهد شد اما اینطور نیست, در واقع محتواهای طولانی به صورت غیر مستقیم باعث بهبود سئو می شوند چرا که با افزایش نرخ کلیک و ترافیک وب سایت باعث سئوی مثبت خواهند شد. در نتیجه شاه کلید موفقیت شما محتوای طولانی و با کیفیت است.

۱۳- از URL های کوتاه استفاده کنید

گوگل ساختارهایی را می پسندد که منظم و سازمان یافته هستند و این مسئه شامل استفاده از URL های کوتاه نیز می شود. در واقع سایت های وردپرس در نظر گوگل باید بسیار مرتب و یک دسته باشند تا سئوی مثبت شامل حال آنها شود. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط MarketingSherpa اعلام شده است که اگر وب سایت شما دارای موارد زیر باشد نرخ کلیک تا حدود ۲۵۰ درصد افزایش خواهد یافت:

URL های کوتاه به عنوان زیر مجموعه ای از URL های بلند مورد استفاده قرار گیرند, حتی اگر قرار نیست از آدرس های طولانی به عنوان شاخه اصلی استفاده شود, URL های کوتاه حتما باید در برنامه گنجانده شوند. در نتیجه استفاده صحیح از این آدرس های کوتاه باعث بهینه سازی وب سایت شما خواهد شد و تا حد زیادی شما را از رقیبان جلوتر می اندازد. یکی از نکاتی که باید حتما به آن توجه کنید این است که وردپرس به صورت خودکار URL های شما را بر اساس عنوان مشخص می کند. اما ما می توانیم URL را بسیار جزئی تر و منظم تر را با استفاده از کلمه کلیدی ایجاد کنیم. اما همچنان کوتاهی URL نکته ای است که بسیار حائز اهمیت است,در بخش بعد, راه هایی برای کوتاه کردن URL های وب سایت به شما ارائه می دهیم.

مرحله اول: در کنار پیوندهای یگانه در صفحه خود روی گزینه “ویرایش” کلیک کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

مرحله دوم : شما می توانید آدرس مورد نظر خود را در این باکس تایپ کنید. مطمئن شوید که کلمه یا عبارت کلیدی خود را با خطوط از هم جدا می کنید.

با استفاده از این روش می توانید آدرس خود را آنگونه که میخواهید بنویسد که این امر بسیار به نفع شماست. در نوشتار آدرس وب سایت خود دقت کنید چرا که این آدرس باید منحصر به فرد باشد و همچنین از کلماتی استفاده کنید که به یاد آوردن آن ها برای مخاطبین شما آسان تر از سایرین است. این آدرس ها منحصر به فرد در واقع باعث می شوند که یک یا دوصفحه تکراری با یک آدرس موجود نباشند.

۱۴- در زمان تولید محتوا از نام فایل های تصویری به طور کاملا درست استفاده کنید

بسیاری از وبمستر های وردپرسی در اسم گذاری برای تصاویر خود به صورت اشتباه عمل می کنند این در حالیست که شما میتوانید با استفاده از ابزارهای گوگل این نام گذاری ها را به صورت بهینه و مناسب انجام دهید و با این کار وب سایت خود را برای بالا بردن رتبه در گوگل بهینه سازی کنید. دقت کنید که نام های انتخابی شما حتما باید با محتوا متناسب باشند. به عنوان مثال اگر مقاله ای در خصوص سئو وردپرس می نویسید به جای نام پیش فرض فایل DCH0000.JPG از نام “سئو وردپرس” استفاده نمایید. دقت کنید که استفاده از خط فاصله بسیار مهم است چرا که در صورت عم استفاده و نوشتن یک سره گوگل نمی تواند این کلمات را بخواند, به عنوان مثال گوگل کلمه wordpressseo را نمی تواند بخواند پس شما می بایست از کلمه wordpress-seo استفاده نمایید. در صورت لزوم روی تصویر خود از کلیدواژه های مورد نظرتان هم استفاده کنید.

۱۵- اهمیت لینک های فالو در مقابل لینک های نوفالو

در سئو وردپرس ما دو نوع لینک اصلی داریم که این دو نوع عبارتند از لینک های فالو و لینک های نوفالو. در این مبحث می خواهیم هردوی این لینک ها را مورد بررسی قرار دهیم:

لینک های فالو

به طور کل هر لینکی که در یک صفحه وب سایت وردپرس ساخته می شود, لینک فالو است. در زمان آنالیز وب سایت ها توسط گوگل, زمانی که به این لینک ها می رسد وارد صفحه ای می شود که لینک به آن اشاره می کند, این صفحه ممکن است در وب سایت شما باشد و یا ممکن است در وب سایت دیگری باشد که در صورت کلیک گوگل در همان لحظه به بررسی سایت موردنظر می پردازد. انتخاب وب سایت مناسب تاثیر بسزایی در افزایش و یا کاهش اعتبار و همینطور رتبه بندی شما دارد. احتمالا شنیده اید که متخصصان سئو می گویند: اگر لینک های بیشتری داشته باشید وب سایت شما ارزشمندتر است. در اینجا منظور آن ها دقیقا لینک های فالو هستند که از سایت های بزرگتر که در رتبه بندی اصلی گوگل جایگاهی دارند, به سایت شما داده می شوند.

لینک های نوفالو

لینک های نوفالو لینک هایی هستند که این ویژگی را دارند, همانطور که در زیر آمده است:

لینک های نوفالو در واقع به گوگل اعلام میکنند که پیگیر وب سایت ها نباشند چرا که آن ها ارزش خاصی ندارند؛ برای همین گوگل نیز به آن ها توجهی نمی کند و از آن ها رد می شود. این به آن معنی نیست که لینک های نوفالو ارزشی ندارند, بلکه فراموش نکنید که لینک های نوفالو یکی از عوامل موثر در افزایش نرخ کلیک هستند. به عنوان مثال لینکی که در پروفایل توییتر خود می گذارید یک لینک نوفالو است با این حال این لینک روزانه مقدار قابل توجهی ترافیک برای شما جذب می کند. ایجاد یک بک لینک از یک از لینک های فالو و نوفالو موثرترین و ایمن ترین کاری است که برای سایت خود می توانید انجام دهید.

۱۶- لینک های داخلی را اضافه کنید

لینک های داخلی همان لینک هایی هستند که یک صفحه یا محتوا را در وب سایت خودتان تبلیغ می کنند. استفاده از لینک های داخلی زمانی اتفاق می افتد که شما می خواهید دو محتوای مرتبط را بهم متصل کنید, شما با استفاده از لینک های داخلی میتوانید به یک بخش دیگر از وبلاگ یا سایت خودتان که درباره موضوع مورد نظر است لینک بدهید. وبلاگ MOZ یک مقاله بی مثال را در زمینه اهمیت لینک های داخلی منتشر کرده بود. این لینک ها باعث می شوند که کاربران به صفحات دیگر وب سایت شما هدایت شوند و بدین ترتیب مدت زمانی که در وب سایت شما سپری می کنند افزایش خواهد یافت که خود به نحوی باعث سئوی مثبت می شود. این لینک ها همچنین به اطلاعات و ساختار وب سایت شما کمک می کنند چرا که باعث افزایش لینک های فالو در درون وب سایت شما می شوند که از این طریق می توانید صفحات وب سایت خود را ارزشمندتر کنید. توصیه ما این است که برای هر محتوا حداقل ۳ لینک داخلی در هر پست استفاده شود. البته این مسئله وابستگی جدایی ناپذیری با طول محتوا دارد و اگر محتوای شما طولانی است احتمالا باید تعداد بیشتری لینک داخلی را در آن قرار دهید. مراحل زیر را در خصوص افزودن لینک داخلی به طور کامل دنبال کنید.

مرحله اول: برای ایجاد یک لینک داخلی روی گزینه لینک در قسمت بالای ویرایشگر تصویری کلیک کنید و یا کلمه مورد نظرتان را انتخاب کرده و دکمه های ctrl+k را بزنید. سپس روی گزینه “Link options” کلیک کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

مرحله دوم: در این مرحله شما باید مقاله ی جدیدی که میخواهید به آن لینک بدهید را انتخاب کنید. علاوه بر این شما می توانید از باکس جستجو برای پیدا کردن محتواها و یا پست های موردنظرتان استفاده کنید.

۱۷- افزودن لینک دامنه های خارجی قدرتمند

همانطور که شما باید از دامنه های خارجی قدرتمند لینک بگیرید تا بتوانید رشد پیدا کنید, در عوض می بایست به دامنه های خارجی قدرتمند هم لینک ارائه دهید. زمانی که گوگل متوجه شود که شما با یک دامنه قدرتمند تبادل دارید, این امر را به حساب کیفیت بالای کار شما می گذارند. همچنین این عوامل باعث می شوند که تحربیات شما نیز در استفاده از این لینک ها افزایش یابد.

شروع این کار می تواند از سمت شما باشد و آغازگر یک راه مناسب برای تعامل با یک برندهای مطرح باشد. اگر شما به یک وب سایت مطرح لینک می دهید بلافاصله از آنها درخواست کنید که به شما لینک بدهند. لینکی که شما از وب سایت آن ها دریافت می کنید نه تنها باعث دیده شدن وب سایت شما می شود بلکه نرخ کلیک را نیز افزایش می دهد. ما این روش را بارها مورد استفاده قرار داده ایم و هر بار از نتایج آن راضی بوده ایم.

توصیه ما به شما این است که حداقل یک لینک خارجی را در محتوای خود استفاده کنید و از یک ترفند زیرکانه نیز برای نگه داشتن افراد در سایت تان استفاده کنید, بدین صورت که پس از لمس آن لینک خارجی را فراموش نکنید, این بدین معناست که لینک را به صورت new tab بدهید تا افراد پس از ارجاع شدن به لینک خارجی همچنان در سایت شما باقی بمانند. برخی افراد ممکن است که از این کار استقبال نکنند, اما توصیه می کنیم که حتما آن را انجام دهید تا افراد پس از حضور یافتن در سایتی که به آن لینک داده اید سایت شما را نیز نبندند. شما با استفاده از مراحل زیر می توانید لینک خارجی را به صورت new tab لینک دهید.

مرحله اول: طبق موادری که گفته شد, پیش از دریافت لینک, به یک وب سایت معتبر لینک بدهید.

مرحله دوم: سپس با کلیک روی گزینه “ویرایش” میتوانید داخل باکسی که باز می شود تیک گزینه “باز کردن پیوند در زبانه جدید” را علامت بزنید.

یکی دیگر از را هایی صحیح که اغلب وب مسترها از آن استفاده می کنند این است که لینک های خارجی را به صورت new tab ارجاع می دهند و لینک های داخلی را در همان صفحه موردنظر خود باز می کنند.

۱۸- لینک های همکاری در فروش

لینک های همکاری در فروش اغلب وبمستر های وردپرس و حتی دارندگان برخی از کسب و کارهای معتبر همانند دیجی کالا از وب سایت های وابسته خود نیز برای فروش محصولات خود استفاده می کنند.

لینک های همکاری در فروش زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که شما مشغول ردیابی کمیسیون هستید و میخواهید یک محصول را با ارجاع دادن به یک پیج خاص به فروش برسانید. البته لازم به ذکر است که این لینک ها مورد علاقه گوگل نیستند و حتی برخی از سایت هایی که لینک های همکاری برای فروش را بیش از حد استفاده می کنند توسط گوگل جریمه شده اند.

بهتر است که شما از لینک های نوفالو برای همکاری فروش استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از افزونه pretty Links , لینک های موردنظر خود را از جهت فالو و نوفالو بودن بررسی کنید, از این طریق می توانید یک همکاری ایمن را در زمینه فروش داشته باشید.

Pretty Links به شما این امکان را میدهد تا همیشه از لینک های ساده و کوتاه که از نوع نوفالو هستند استفاده کنید.

۱۹- نقشه سایت

نقشه سایت توسط موتور های جستجوی قدرتمند و مطرح همانند بینگ,گوگل و ایندکس استفاده می شود تا ساختار سایت وردپرسی شما را ذخیره کند تا ربات های مسئول بتوانند محتوای سایت شما را ارزشیابی کنند.

اما آیا انقشه سایت ضروری است؟

جواب این سوال بسیار ساده است, خیر موتور های جستجو حتی اگر شما نقشه سایت هم نداشته باشید باز محتوای شما را بررسی می کنند و در واقع موظف به این کار هستند اما اگر نقشه سایت را ایجاد کنید هم میتوانید اطلاعات بیشتری در خصوص سایت تان داشته باشید و هم اینکه اطلاعات بیشتری درباره سایت تان را به موتور های جستجو ارائه می دهید.

توصیه ما به شما این است که برای ایجاد نقشه سایت از یک فایل سایت مپ استفاده کنید. پلاگین Yoast seo نیز از جمله افزونه هاییست که توانایی ایجاد فایل خودکار نقشه سایت را به شما می دهد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۲۰- نقشه سایت را به کنسول جستجو گوگل ارسال کنید

اگر می خواهید که اطلاعات اضافی در خصوص وضعیت سایت وردپرسی خود دسترسی داشته باشید , میتوانید از یک فایل XML sitemap استفاده کنید و آن را به گوگل سرچ کنسول ارسال کنید. با فرض اینکه شما یک حساب کنسول گوگل دارید در بخش جست و جوی این کنسول از قسمت Crawl روی گزینه ” sitemaps ” کلیک کنید و سپس با استفاده از گزینه “Add/Test Sitemap ” محل فایل نقشه سایت را که در مرحله قبل نصب کرده اید وارد کرده و روی گزینه “” Submit کلیک کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۲۱- نقشه سایت را به بینگ وبمستر تولز اضافه کنید

همانطور که گوگل سرچ کنسول را راه انداختید, همانطور هم نقشه سایت را به بینگ وبمستر تولز اضافه کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

نقشه سایت خود را به ایندکس وبمستر تولز اضافه کنید درست مثل گوگل وبسمتر تولز و بینگ سرچ کنسول. توصیه ما به شما این است که نقشه وب سایت تان را به ایندکس وبمستر تولز اضافه کنید. این موتور جستجو ساخت و ارائه روس است اما می تواند وب سایت شما را به صورت جهانی محبوب کند, پس اگر به دنبال جهانی شدن هستید از این موتور جست و جو استفاده کنید. همچنین با تکیه بر این امر که هم اکنون تحریم ها نقش بسیار پررنگی در محدودیت سایر موتور های جست و جو دارند, استفاده از این مورد به شما توصیه می شود.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

در واقع یک بخش اعظم از ایجاد اجبار برای ایندکس شدن به این خاطر است که زمانی که محتوای شما در وب سایتان قرار می گیرد معمولا زمانی صرف ایندکس شدن توسط گوگل خواهد شد. این مدت زمان می تواند چند دقیقه یا چند ساعت و یا حتی چندین روز به طول انجامد. اما شما با استفاده از فرآیندی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد این روند را سریعتر انجام خواهید داد.

این روند در واقع فقط یک حقه کوچک است که میتوانید آن را اجرا کرده و این زمان را کمتر کنید. برای ایندکس شدن در کنسول جستجوی گوگل و برای آنالیز یک صفحه یا یک پست در وب سایت وردپرسی خودتان کافی است گزینه Crawl در سرچ کنسول را انتخاب کنید. پس از انجام این بخش می توانید از طریق قسمت Fetch روی URL خود را وارد کرده و آن لینک را فچ کنید تا گوگل آن را سریعتر آن را مورد بررسی قرار دهد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

پس از اینکه روی گزینه Fetch کلیک کردید می بایست گزینه ” Request Indexing ” را انتخاب کنید تا URL شما فورا در SERPs نمایش داده شود. لازم به ذکر است که گوگل تضمین نکرده است که محتوای شما از این طریق فورا در نتایج جستجو ظاهر می شود اما آزمایشات نشان داده است که اغلب بدین صورت عمل می کند.

برای ایندکسینگ در بینگ وبمستر تولز شما می توانید همین کار را در بینگ وبسمترتولز انجام دهید و از نتایج آن شگفت زده خواهید شد. درست مطابق همین روند وارد صفحه مربوطه شده URL را وارد کرده و سپس با انتخاب گزینه ثبت کار را نهایی می کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۲۲- استفاده از شبکه های اجتماعی (سوشیال سیگنال)

آیا برنامه هایی مانند فیس بوک و اینستاگرام در بهبود سئوی وردپرس شما کمک کننده هستند؟

پاسخ این سوال شاید چندان واضح نباشد. امروزه شاهد تاثیر شگرف این شبکه های اجتماعی بر زندگی شخصی و فردی هستیم و امری که در آنالیز آنها مهم است این است که این شبکه های اجتماعی به صورت غیرمستقیم بر سئوی وب سایت اثر می گذارند. مهم ترین تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی وب سایت شما همان ترافیکی است که حجم بسیاری را به سمت وب سایت شما روانه خواهد کرد و نرخ کلیک را افزایش می دهد.

در واقع این حجم ترافیکی باعث بهبود وضعیت سئو و رتبه بندی شما می شود نه عوامل دیگر. در زیر نمونه ای از محتوایی که ما با حجم کلمات کلیدی متناسب نگارش کرده ایم را مشاهده می کنید که در روز بعد به طور ناگهانی در SERPs افزایش یافته چرا که ما ترافیک شبکه های اجتماعی را به سمت آن ها کشانده ایم.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

همانطور که تاکید کردیم, برگزیده ترین نظریه در این زمینه این است که افزایش ترافیک توسط شبکه های اجتماعی بر روی رتبه بندی سایت شما و به طور کلی سئوی مثبت تاثیرگذار است, بنابراین توصیه ما به شما این است که در رسانه های اجتماعی فعالیت داشته باشید و پست گذاشتن روزانه و قرار دادن لینک وب سایت خود ترافیک آن را تا حد بسیار زیاد و باورنکردنی ای افزایش دهید.

۲۳- تحقیق کلید واژه

۹۱.۵% افراد به هنگام جست و جو گزینه مورد نظر خود را از صفحه اول انتخاب می کنند. در این امر کلمات کلیدی همچنان به عنوان یک اصل طلایی محسوب می شوند که رعایت آن ها باعث انتخاب شما خواهد شد که در نهایت باعث بهبود رتبه بندی شما می شود.

همانطور که قبلا گفته شد, گوگل همچنان یک الگوریتم کامپیوتری است برای رتبه بندی از فاکتورهایی استفاده می کند که کلمات کلیدی یک از آن است. این مثالی از سایت مشتری ای است که چند سال پیش تداعی شد. در طی یک سال آن ها سایت خود را به بستری تبدیل کردند که بیش از ۱۲۰ هزار نفر کاربر ماهانه را جذب می کند که ۹۵ درصد آن ها کاملا خالص و واقعی هستند و مسئله شگفت انگیز این است که آن ها تنها با دو الی سه ساعت کار در هفته توانستند به چنین مقامی دست پیدا کنند! در واقع آن ها توانستند با سرمایه گذاری و تمرکز بر روی کلمات کلیدی اصلی و مناسب تبه چنین رتبه ای در گوگل دست پیدا کنند.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

ابزارهای بسیاری موجود هستند که شما میتوانید با استفاده از آن ها کلمه کلیدی موردنظر خود را بیابید, چند مورد از این ابزار که بیش از سایرین به کار می آیند عبارتند از:

SEMrush, KWFinder, Ahrefs ؛ شما باید با تحقیقات بسیاری, کلمه ای را به عنوان کلمه کلیدی انتخاب کنید که در نتایج جست و جوی گوگل به سرعت در صفحات اول پدیدار شوند.

۲۴- بک لینک ها!

در سئوی وب سایت شما, بک لینک ها میتوانند یک عامل موثر باشند. همانطور که پیش از این نیز ذکر شد, بک لینک ها از دیدگاه گوگل کیفیت و میزان ارزشمندی وب سایت شما را نشان می دهند و این امر کاملا وابسته به این است که سایت شما از سایت های مرتبط در زمینه محتواهایتان لینک بگیرد.

وقتی شما از سایتی که مرتبط بامحتوای شماست, و دامنه قدرتمندی نیز دارد به شما لینک می دهد خیلی بیشتر از آنچه که تصورش را می کنید در سئوی مثبت شما تاثیر می گذارد. برایان دین با تجزیه و تحلیل بیش از یک میلیون نتیجه جستجو, در نهایت اعلام کرد بک لینک ها همچنان پس از گذشت سال هابه عنوان یکی از اصلی ترین موارد در رتبه بندی گوگل به شمار می آیند.

این بدین معنیست که در طول زمان میتوانید از وب سایت های بیشتری بک لینک دریافت کنید. در مطالعه ای که توسط برایان انجام گرفت اینگونه وب سایت هایی که از بک لینک های بیشتری استفاده می کردند,رتبه های بالاتری داشتند.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

متیو باربی در واقع با تجزیه و تحلیل تعداد بسیار زیادی از URL های موفق در این زمینه, به این نتیجه رسید که بک لینک ها همچنان جایگاه خود را در بهبود رتبه گوگل دارند. به طور متوسط تعداد بک لینک های ۲ وب سایت برتر در گوگل که همیشه رتبه هایی را در صفحه نخست کسب می کنند, معادل ۳۸ % کل بک لینک های صفحه اول گوگل است.

Ahrefs یکی از بهترین ابزارهای موجود است که میتوان از آن برای به دست آوردن نمایی مناسب از بک لینک ها استفاده کرد. شما با کمک این ابزار پیشرفته می توانید تعداد کل بک لینک ها, تعداد کل حوزه های ارجاع, کلمات کلیدی خالص و… را توسط ابزار های این برنامه بررسی کنید. یکی از ویژگی های فوق العاده این برنامه همچنین اعلان بک لینک هاست. پس از اینکه ما چندین ابزار را بررسی کرده ایم دریافتیم که Ahrefs یکی از بهترین ها در این زمینه است.

اعلان های بک لینک در واقع اعلان هایی هستند که زمان اتصال وب سایت های دیگر به شما را اطلاع می دهند.

نکته: زمانی که از یک وب سایت لینک دریافت می کنید, سعی کنید که آن را در شبکه های اجتماعی نیز قرار دهید. این عمل در واقع ایجاد سیگنال های اجتماعی برای آن محتوا و یا صفحه کمک می کند که این امر به نوبه خود می تواند در بهینه سازی وب سایت شما مفید باشد. به هر حال شما با استفاده از این روش می توانید مطالب و صفحات خود را به آسانی در اختیار سایرین قرار دهید. از دیگر نویسنده ها و وبلاگ نویسان دیگر ایده بگیرید و از آن ها بخواهید که راجع به موضوع مورد نظر شما نظر دهند.

۲۵- مزیت HTTPS در بهبود سئو و رتبه بندی وب سایت

شرکت گوگل طی بیانیه ای رسمی اعلام کرده است که HTTPS یک عامل مهم در رتبه بندی تلقی می شود اما ممکن است که تاثیرات آن زیاد نباشد. به احتمال بسیار زیاد, ارزش این فاکتور در سال های آینده برای رتبه بندی گوگل فشار بسیار زیاد است و به همین دلیل است که گوگل تاکید بسیاری دارد که تمامی وب سایت ها به این دامنه منتقل شوند. متیو باربی با آنالیز حدود ۱ میلیون URL به این نتیجه دست یافت که بیش از ۳۳ % از تمامی صفحات اول یا دوم یا سوم گوگل از HTTPS استفاده می کنند.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

توصیه ما این است که شما هم بی درنگ سراغ استفاده از آن در وب سایت خودتان بروید تا نتایج بی نظیر استفاده از این دامنه را در پیشرفت کاری تان مشاهده کنید.

۲۶- نشانه گذاری یا schema

احتمالا شما هم با اصطلاحات “نشانه گذاری طرح” یا “نشانه گذاری ساختاری” آشنایی دارید. نشانه گذاری طرح یک کد اضافه است که به موتور های جستجوی مختلف از جمله گوگل در نمایش دادن اطلاعاتی که بهتر و مفیدتر هستند کمک می کند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از جست و جوی یک عنوان, یک ستاره را در کنار SERPs دیده باشید. این ستاره ها نمایشگر نشانه گذاری هستند. از طریق آن ها شما می توانید افزایش چشمگیری را در نرخ کلیک نظاره گر باشید.

این ستاره ها اما چطور و تا چه اندازه به SERPs کمک می کنند؟

موسسه CXL یک مطالعه روی دو وب سایت که از این نشانه گذاری ها استفاده می کردند انجام داد و نتیجه نشان داد که نرخ کلیلک این وب سایت ها تا حد بسیار زیادی بالا رفته است. در واقع پس از استفاده از این نشانه گذاری ها رشد کلیک تا ۳۵ درصد افزایش داشته است.

بسیاری از قالب های وردپرسی دارای کدگذاری های مربوط به این نشانه ها هستند که معمولا توسط وب مستر ها نادیده گرفته می شود. به هر حال شما نیز با بررسی وب سایت خود میتوانید ببینید که پوسته ی مورد استفاده شما از این طرح بندی ها پشتیبانی می کند, یا خیر. شاید برای افزودن این نشانه گذاری ها به همکاری با یک تکنسین وردپرس نیاز داشته باشید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

برای افزودن این نشانه گذاری ها به قالب وب سایت وردپرسی شما ما افزونه Schema را پیشنهاد می دهیم. این افزونه به صورت اتوماتیک نشانه گذاری های لازم را انجام می دهد.

۲۷- نشانه گذاری ها و شبکه های اجتماعی

همانند نشانه های Schema, نشانه های نیز برای شبکه های اجتماعی موجود هستند. زمانی که شما مطلبی را در فیسبوک و یا توییتر و… به اشتراک می گذارید در کنار لینکی که شما استفاده می کنید یک عکس کوچک مشاهده خواهید کرد.

خوشبختانه دوباره افزونه Yoast است که در اینجا نیز به کار می آید. این افزونه امکان نشانه گذاری شبکه های اجتماعی را در محتوای ارسالی شما ایجاد می کند. البته همچنان کسی به طور دقیق نمی داند که تاثیر این موارد بر جستجوگر های وردپرس تا چه اندازه است, پیشنهاد ما به شما این است که گزینه Social در افزونه Yoast انتخاب کنید, و تمامی فیلد های خواسته شده را پر کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

این برنامه برخلاف سایرین نیازمند کدنویسی است اما این امکان به راحتی برای شما در افزونه Yoast به راحتی مورد دسترس قرار گرفته است. فیسبوک و گوگل از آنچه که با برچسب OG نشان داده می شود برای دستیابی به اطلاعات و در توییتر از توضحیات متا استفاده می کنند.

۲۸- تاریخ آخرین آپدیت ها در SERPs به یک موضوع داغ و قابل بحث مبدل شده است؛

اینکه می توانند تاریخ های مربوطه را حذف کنند و یا آن ها را به توجه به آخرین به روزرسانی ها تغییر دهند. برخی از کاربران و وب مستر ها تصور می کنند که تاریخ های نشان داده شده در پست ها ممکن است نوعی سیگنال مستقیم و یا غیر مستقیم باشد که در رتبه بندی گوگل موثر است.

این دقیقا همان چیزی است که به طور تصادفی منجر به انتشار یک تاریخ قدیمی است.

به هر حال تاریخ های قدیمی که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند, در عرصه رقابت بر سر کلمات کلیدی جدید تاثیرات منفی دارند. اما علاوه بر نکاتی که ذکر شده, به ماهیت سایت شما نیز بستگی دارد. اگر حجم مطالبی که به تازگی چاپ شده اند زیاد باشد اممکن است که تغییر تاریخ را به آخرین بروزرسانی را ساده انجام دهید.

در این صورت پست های وبلاگ شما یه جای انتشار تاریخ, آخرین اطلاعات به روز رسانی شده را نمایش می دهند که همین مطلب به نوبه خود میتواند نرخ کلیک را تا حد چشمگیری افزایش دهد. این نکته را به خاطر داشته باشید که همیشه محتوای خود را همراه با تاریخ انتشار بروز کنید. اگر سعی داشته باشید که گوگل را فریب دهید, به طور حتم از دور نمایش ها حذف خواهید شد.

۲۹- محتوای تازه

محتوای Evergreen زمانی که برای ترافیک شما رنج افزایشی به صورت خالص در نظر گرفته میشود بسیار حائز اهمیت است. محتوای تازه یعنی محتوایی که شما هر زمان اقدام به خواندن آن کنید متناسب با زمان باشد و درواقع شامل اطلاعاتی از گذشته یا آینده نباشد. معمولا زمانی که بحث نوشتن یک محتوای Evergreen پیش می آید نیاز است که نویسنده هرازگاهی محتوا را بروزرسانی کند تا بتواند از این عناوین استفاده کند.

از مزایای دیگر محتوا های Evergreen این است که شما می توانید به دفعات بسیار زیادی آن ها را مورد اشتراک قرار دهید و همیشه هم لینک های جدید را برای آنها در شبکه های اجتماعی بگذارید. اگر قصد دارید که چنین محتواهایی را منتظر کنید دقت داشته باشید که برنامه شما برای جذب ترافیک و افزایش نرخ کلیک بلند مدت باشد.

۳۰- نمودار گوگل Knowledge

آیا تا به حال به باکسی که بالای گوگل نمودار می شود دقت کرده اید؟

این باکس گواهی گوگل Knowledge است. اگر بتوانید از آن استفاده کنید, در واقع شانس این را خواهید داشت که در نتایج گوگل دوباره حاضر شوید.

اما چطور باید این کار را انجام دهید؟

متاسفانه در این زمینه هیچ دستورالعمل صددرصدی را نمی توانید بیابید, اما تجربه ی استفاده از این ابزار نشان داده است که استفاده از نشانه مارک و همچنین استفاده از عنوان لیست ها می تواند به شما کمک کند تا به یک نمودار گوگل دست پیدا کنید. سعی کنید که پست های خود را سازماندهی کنید و با نشانه گذاری صحیح در مسیر درست قرار دهید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۳۱- سئو منفی

سئوی منفی, مهم ترین موضوع در بحث رتبه بندی به شمار می آید چرا که اکثر افراد هنوز نمیدانند که چگونه باید با آن برخورد کنند. معمولا شما میخواهید لینک های بیشتری را از دامنه های مختلف دریافت کنید چرا که با این کار اعتبار شما بیشتر خواهد شد و صفحات شما نیز ارزشمندتر می شوند, با این حال این روندها می توانند تاثیر منفی نیز داشته باشند! به همین دلیل بهتر است که پروفایل های بک لینک های خود را به صورت مداوم مورد بررسی قرار دهید.

شاید این تنها راهی باشد که متوجه شوید در قالب این پروفایل ها هیچ سئوی منفی ای برای وب سایت شما در نظر گرفته نشده است. اگر این کار را نکنید ممکن است شما هم مانند یکی از مشتریان ما صبح که از خواب بیدار می شوید ببینید که بیش از ۲۰۰ هزار لینک بد به سایت تان داده شده است و همین برای از بین رفتن کسب و کارتان کافی خواهد بود.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

شاید باور کردن این موضوع سخت باشد اما پس از این زمان دو سال طول کشید تا وب سایت این مشتری به حالت اولیه خود بازگردد!

در ظاهر از نظر من عادلانه نیست چرا که شما نمی توانید جلوی افراد را بگیرید که به سایت شما لینک بد ندهند! اما اگر چنین اتفاقی برای شما بیوفتد باید سراغ گوگل Disavow بروید. این ابزار به شما کمک می کند تا دامنه هایی را که تمایل ندارید از آن ها لینک بگیرید را ثبت کنید.

با این کار می توانید دامنه هایی که در حال دادن لینک منفی به شما هستند را بلاک کرده و از شر آن ها خلاص شوید. پس گوگل Disavow حداقل راه برای دفاع کردن از خودتان است.

۳۲- پروفایل های شبکه های مختلف اجتماعی

به طور معمول بلافاصله بعد از اینکه کسب و کار خود را راه انداختید باید یک پروفایل در شبکه های احتماعی برای آن بسازید. همگام با این کار, استفاده ار بک لینک ها از پروفایل رسانه های اجتماعی می تواند نرخ کلیک و ترافیک شما را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد. یک مزیت دیگر استفاده از آن ها این است که وب سایت های ارتباط جمعی به علت رتبه های بالا در SERPs دارند به گزینه خوبی برای سرمایه گذاری مبدل شده اند.

برای مثال یکی از مشتریان ما کسب و کاری به نام X دارد. زمانی که ما ناماین شرکت را در گوگل جست و جو می کنیم خود وب سایت در صدر صفحه دوم جای دارد و در هنوز رتبه بندی آن تا حدی بالا نرفته است که به صفحه اول راه یابد, اما پروفایل شبکه های اجتماعی آن مانند اینستاگرام توییتر و یا فیسبوک همیشه در جست و جوهای اول ظاهر می شوند. پس مطمئن باشید که استفاده از پروفایل شبکه های اجتماعی به شناخته شدن برند شما کمک شایانی خواهد کرد.

۳۳- سئو محلی چیست؟

یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت سئوی محلی است. از این موضوع می توان استفاده های گسترده ای کرد, به ویژه اگر محل زندگی ما, محلی پر رفت و آمد باشد! توصیه می شود که حتما بلافاصله پس از راه اندازی کسب و کار خود فورا لوکیشن و مکان خود را برای موتور های جستجو گوگل و بینگ مشخص کنید.

این ابزار در این دو موتور جست و جو کاملا رایگان هستند و به شما کمک خواهند کرد که سریع در SERPs به طور محلی نشان داده شوید. برای مثال اگر کلمه “کوادکوپتر” را جست و جو کنید, در بخش نقشه ها سایت یکی از مشتریان ما “ایران سایما” نمایش داده خواهد شد.

۳۴- جستجوی تصویری گوگل

شاید یکی از بزرگترین دلایل برای راه اندازی گوگل سرچ کنسول و ارائه نقشه سایت برای این باشد که بتوانید وضعیت شاخص تصاویر خود را در موتورهای جستجو مانند گوگل مشاهده کنید.در حقیقت شما میتوانید با بررسی و ایجاد نکات فنی در این زمینه بسیار رشد کنید. پس نکته حائز اهمیت اسن است که تصاویر خود را اول مستند سازی کنیم.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

همچینین شما میتوانید اطمینان حاصل کنید که تصاویر شما در هنگام انتقال به CDN همچنان قالب خود را حفظ خواهند کرد. در سپتامبر سال ۲۰۱۸ گوگل نیز تغییراتی در الگوریتم تصاویر خود اعمال کرد که موارد قابل توجهی را در این الگوریتم تغییر داده بود:

  • تصاویر جدیدتر در اولیوت هستند.
  • تصاویر بیشتر در صفحات بهتر هستند .

۳۵- تصاویر ضمیمه صفحه خود را به هیچ وجه ایندکس نکنید

چرا که هر گاه که یک تصویر را به روش عادی آپلود می کنید یک صفحه ضمیمه را در وردپرس ایجاد می کنید که تصویر روی آن نیز وجود دارد.

اگر شما از این روند غافل شوید این امکان وجود دارد که گوگل این صفحات را ایندکس کند که این موضوع به هیچ وجه به نفع شما نیست چرا که در این صورت اگر کسی وارد صفحه شما شود دیگر محتوا را نخواهد دید و تنها با یک عکس رو به رو می شود. این مسئله نیز به طور حتم باعث ترک صفحه توسط آن ها خواهد شد و شما هم اکنون به خوبی می دانید که این عمل از دیدگاه گوگل تا چه حد فاجعه بار است. اگر از سایت وردپرسی استفاده می کنید افزونه Yoast یک گزینه برای اصلاح این مورد دارد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۳۶- سئو وردپرس چند زبانه

اینکه شما وب سایت وردپرسی خود را چند زبانه کنید یکی از تغییرات عمده در این زمینه است. این کار در نهایت باعث می شود که نرخ کلیک وب سایت شما افزایش یابد. نیل پاتل این کار را آزمایش کرد و پس از ترجمه سایت خودش به ۸۲ زبان دیگر ۴۷ % ترافیک بیشتر دریافت نمود. البته این مسئله راهکاری مناسب برای همه به شمار می آید و بستگی به موقعیت جغرافیایی شما دارد

ولی در نهایت بسیار کارآمد خواهد بود. زمانی که میخواهید این برنامه را روی وب سایت خود هستید تا زمانی که تگ های استاندارد و… را به درستی تنظیم کنید گوگل به شما اجازه تکثیر محتوا را نخواهد داد. همچنین افزونه های دیگری نیز وجود دارند که می توانید از آن ها برای ترجمه محتوای خود مانند WPML استفاده کنید.پیشنهاد ما به شما این است که برای این کار حتما به سراغ مترجم های با تجربه بروید.

۳۷- سرعت بارگزاری صفحات وب سایت

سرعت بارگذاری وب سایت یکی از عوامل مهم در بهبود رتبه بندی است. گوگل در سال ۲۰۱۰ اعلام کرده که سرعت بارگذاری را یکی از عوامل مهم سئوی وب سایت به شمار می آورد و قطعا نیازی به این نیست که دلیل را توضیح دهیم. اگر سرعت وب سایت یکی از عوامل مهم برای بازدید کنندگان باشد قطعا برای گوگل هم همینطور خواهد بود. در این بخش آمار کوتاهی از سرعت وب سایت به شما ارئه می دهیم:

  • زمانی که بارگذاری صفحه از ۴ ثانیه بیشتر به طول بیانجامد, از هر ۴ کاربر ۱ نفر از سایت خارج می شود.
  • ۴۶ درصد از کاربران فضای مجازی, از وب سایت هایی که سرعت بارگذاری پایینی دارند استفاده نمی کنند.
  • شما برای جلب نظر یک مخاطب نسب به وب سایت خود از زمان ورود تنها ۵ ثانیه زمان دارید.
  • ۷۴ درصد از کسانی که از طریق تلفن های همراه هوشمند وارد وب سایت شما می شوند, اگر بیشتر از پنج ثانیه زمان ببرد از وب سایت شما خارج می شوند.
  • هر ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحات وب سایت های بزرگ مانند آمازون می تواند ۱.۶ میلیارد دلار زیان داشته باشد.

۳۸- تعمیر لینک های شکسته

نه تنها کاربران, بلکه گوگل نیز لینک های شکسته را مورد بررسی قرار نمی دهد. در اینجا به بررسی چندین راه موثر در تعمیر لینک های وردپرس می پردازیم. اولین کاری که باید انجام دهیم بررسی در کنسول جستجو گوگل است.

این نیز یکی دیگر از دلایلی است که شما را مجبور به استفاده از کنسول جستجو گوگل می کند. اگر در بخش Crawl روی گزینه Crawl Errors ” ” کلیک کنید می توانید ایراد های موجود را پیدا کنید. سپس می توانید روی هر خطا کلیک کرده و با مشاهده لینک شکسته شده در صدد تعمیر آن برآیید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

افزونه های زیادی مختص نمایش لینک های شکسته در وردپرس وجود دارند اما با این حال ما استفاده کردن از آن ها را توصیه نمی کنیم چرا که ممکن است به وب سایت شما آسیب برسانند. شما میتوانید از ابزارهای رایگان آنلاین مانند Online Broken Link Checker و یا از ابزار site audit tool استفاده کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۳۹- بررسی وضعیت سئو وردپرس

برای آگاهی از وضعیت سئو وب سایت تان می توانید یک بررسی کامل سئو وردپرس را انجام دهید. این عمل با کمک چک لیست هایی که موجود هستند و یا با استفاده از ابزار های رایگان متعدد در این زمینه قابل انجام هستند

SEO Site Checkup یک ابزار رایگان و کارآمد است که شما میتوانید توسط آن بیش از ۵۰ مورد از مسائل مربوط به سئو را در خصوص وب سایت خودتان را به صورت رایگان مورد بررسی قرار دهید. علاوه بر این, یک ابزار خارق العاده برای اداره سئو وردپرس شما به حساب می آید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

SEMrush هم یک دیگر از ابزارهاییست که به صورت مناسب و کامل در زمینه سئو وردپرس به شما کمک می کند تا متوجه شوید که آیا از تگ ها به خوبی استفاده کرده اید یا خیر! در نهایت این برنامه باعث می شود که صفحاتی با نسبت کلمات مناسب را داشته باشید. با در نظر گرفتن این مسئله که ابزار هایی که معرفی شدند بسیار ساده هستند شما میتوانید از آنها برای شروع کار خود استفاده کنید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

۴۰- قابلیت استفاده در تلفن همراه

گوگل به تازگی اخباری را منتشر کرده است که نشان می دهد الگوریتم های گوگل برای نسخه های همراه آماده سازی شده اند به این ترتیب که می توانید توسط آن ها یک وبسای و محتویات آن را بررسی کنید.

این تغییر بزرگ در ایندکس شدن رخ داده و نشان می دهد که استفاده از تلفن همراه حتی برای باز کردن مرورگر ها و وب سایت های مختلف هم اکنون برای گوگل در الویت است. اگز سایت شما همچنان با نسخه های تلفن های همراه هوشمند سازگاری ندارید شما میتوانید تمامی موارد را کنار بگذارید و فقط روی این بخش تمرکز کنید!

همچنین شما می توانید از ابزارهای خود برنامه گوگل استفاده کنید و مشاهده کنید که آیا وباستی شما با گوگل سازگاری دارد یا خیر.

یکی دیگر از راهکار هایی که به شما توصیه میکنیم حتما آن را انجام دهید این است که گوگل AMP را اجرا کنید. این برنامه هنوز از نظر نگارنده آن یک افزونه بدون نقص در این خصوص نیست و شما همچنان باید برای استفاده از قابلیت های این برنامه با یک مشاور وردپرس مشورت کنید .

۴۱- دسته بندی های وردپرس

اگرچه مئله دسته بندی یک امر کاملا اختیاری در کنترل یک وب سایت به شمار می آید اما این مقوله به طور شاخص میتواند ارتباط محتوای شما را تا حد چشمگیری افزایش دهد که این در نوبه خود میتواند باعث بهبود رتبه بندی وب سایت شما در گوگل شود. بسیاری از پوسته های وردپرس به گونه ای طراحی شده اند که این دسته بندی ها را نمایش نمی دهند. شما با استفاده از مراحل زیر را میتوانید دسته بندی مورد نظرتان را ایجاد کرده و آن را در وب سایت خودتان با پوسته های مختلف نمایش دهید.

مرحله اول: شما میتوانید برای تایید این نکته که آیا دسته بندی موردنظر شما در گوگل رتبه بندی و نشان داده شود می شود از گزینه “ظاهر جستجو” را در افزونه Yoast استفاده کنید. سپسدر بخش ” طبقه بندی ها” اطمینان حاصل کنید که “نمایش دسته ها در نتایج جستجو” روی گزینه “بلی” تنظیم شده باشد.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

مرحله دوم: در این مرحله شما باید توضیحات دسته بندی خود را به بخش ویرایش دسته بندی ها اضافه کنید که پس از دسته بندی مورد نظر یک فهرست را خواهید داشت که میتوانید از آن استفاده کنید.

۴۲- گوگل آنالیتیکس

بهترین راهی که توسط آن میتوانید از نحوه کارکرد وب سایت وردپرس خود آگاه شوید ساختن یک حساب گوگل آنالیتیکس است. فعال کردن این حساب به هیچ وجه کار سخت و دشواری نیست و شما با دنبال کردن مطالب آموشی خودتان می توانید خودتان آن را به راحتی فعال کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که حساب گوگل آنالیتیکس خود را به حساب گوگل سرچ کنسول خود کانکت کنید. سپس می توانید از طریق تنظیمات دامنه پیشروی کنید و با کلیک روی گزینه Settings و سپس با پیروی از دستورالعمل ها آن را تا ساخت کامل ادامه دهید.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

سپس یک بخش اضافه به حساب گوگل آنالیتیکس شما اضافه می شود که این امکان را به شما می دهد که نمایشگرهای جستجو و بهترین صفحات فرود خود را مشاهده کنید.

۴۳- رتبه کلمات کلیدی؛ عامل مهم سئو

آخرین توصیه ما برای شما این است که رتبه بندی کلمات کلیدی, این امکان را به شما می دهد که پیشرفت کلمات کلیدی ای را که از آن ها استفاده می کنید مورد بررسی قرار دهید. خوب است که وقت خود را برای به روزرسانی صرف کنید اما بهتر است که برای این به روزرسانی به طور هدفمند برنامه ریزی کنید.

یکی از روش هایی که ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کرده است, بررسی رتبه بندی کلمات کلیدی است. ما کلماتی که در رتبه پایین تری نسبت به بقیه دارند را با افزایش محتواهای مربوطه و تمرکز بر روی سئو و… بهبود می دهیم تا به رتبه های بالاتری دست پیدا کنند. علاوه بر این استفاده از ابزار AccuRanker را بسیار به علاقه مندان در این زمنیه توصیه می کنیم چرا یکی از ابزارهای عالی و جذاب در زمینه کلمات کلیدی است.

چک لیست سئوی وردپرس و جادوی رشد

برای اطلاعات بیشتر….

هنگامی که مسئله ای با عنوان سئو برای شما پیش می آید, لازم است بدانید که هم بهینه سازی در داخل سایت شما نیاز است و هم خارج از محدوده وب سایت شما که باید به آنها اهمیت بسیار دهید. هر کدام از مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار داده ایم, بسیار مهم و ضروری هستند و بهتر است که شما در روند فعالیت های خود از آنها استفاده کنید. اما اگر میخواهید به صورت تخصصی تر سئو سایت تان را مرتب کنید توصیه می کنیم به دنبال اطلاعاتی جامع تر در این زمینه باشد.

از کارشناسان پرگاس انفورماتیک مشاوره تخصصی بگیرید

نرم افزار باشگاه مشتریان, طراحی سایت سئو شده، نرم افزار مالی حسابداری سپیدار

۵۶ ۲۸۴ ۲۸۴ (۰۲۱)

دیدگاه خود را بنویسید