پیدا کردن لینک های خراب و رفع ارور Not found گوگل وبمستر

ح

حتما همه ی شما با ابزار بسیار مفید گوگل وبمستر (Google Webmaster) آشنایی دارید. ابزاری که به بهینه سازی سایت شما کمک بسیاری می کند. اگر با آن کار کرده باشید احتمالا با ارور Not found آن برخورد کرده اید. این ارور در پیشخوان گوگل وبمستر و همچنین در بخش Crawl Errors نمایش داده می شود. علت آن هم وجود لینک های شکسته یا خراب در مطالب یا سایر بخش های سایت شما است.

لینک های خراب لینک هایی هستند که وقتی روی آن کلیک می شود با ارور ۴۰۴ مواجه می شویم و هیچ سایتی برای ما باز نمی شود. زمانی که شما دامنه سایت خود را عوض می کنید یا سایت خود را از هاستی به هاست دیگر انتقال می دهید ممکن است چنین خطایی به وجود بیاید. در نتیجه این جا به جایی ها لینک ها و تصاویری که قبلا سالم بوده اند، تبدیل به لینک های شکسته و خراب می شوند.

این مشکل تاثیر منفی بر سئو ی سایت شما گذاشته و رتبه شما در گوگل را کاهش می دهد. پس برای اینکه اعتبار سایت تان در گوگل کاهش نیابد و همواره به عنوان سایتی مطمئن در نتایج اول گوگل باشید باید فکری به حال این لینک ها بکنید. برای حل این مشکل در وردپرس افزونه ای وجود دارد که با آن می توانید لینک های شکسته را پیدا کرده و آن ها را حذف کنید. در این مقاله می خواهیم لینک هایی که شکسته اند را با Broken Link Checker پیدا کرده و رفع کنیم.

ارور Not found

این خطا در بخش پیشخوان گوگل وبمستر به شکل زیر نمایش داده می شود:

لینک های خراب

از منوی Crawl به بخش Crawl Errors بروید. در صفحه باز شده میتوانید تعداد لینک های شکسته و همچنین آدرسشان را ببینید. فعلا کاری با این بخش نداریم. ابتدا باید این لینک ها را از مطالبمان حذف کنیم. سپس دوباره به این صفحه بر میگردیم و این لینک ها را به عنوان تعمیر شده انتخاب می کنیم.

در ادامه بخوانید:
نمایش یک برگه در نوشته وردپرس

لینک های خراب

میبینید که لینک های خراب در این صفحه برایتان به نمایش در می آیند. برای حذف این لینک های خراب و شکسته از سایت با ما همراه باشید.

افزونه Broken Link Checker

ابتدا پلاگین Brocken Link Checker دانلود کرده و نصب و فعال کنید. اگر نحوه نصب و فعال کردن افزونه های وردپرس را بلد نیستید کافیست آموزش قدم به قدم نصب و فعالسازی پلاگین های وردپرس را بخوانید.

در منوی سمت راست وردپرس از بخش تنظیمات به قسمت بررسی کننده پیوند بروید.

پیدا کردن لینک های شکسته

در این صفحه تنظیمات افزونه قرار گرفته است. چگونگی انجام آن ها را در ادامه شرح می دهیم.

لینک های خراب

طبق شماره توضیح میدهیم:

۱- نشان میدهد که چند لینک شکسته و خراب پیدا شده است. با کلیک روی این گزینه وارد صفحه ای می شوید که پیوند های خراب را در آن می بینید. برای از بین بردن لینک های خراب کافیست روی دکمه ویرایش موجود در ردیف لینک مورد نظرتان کلیک کنید. با اینکار وارد صفحه ویرایشگر مطلبی می شوید که لینک خراب در آن است. حال کافیست در این صفحه آن لینک خراب را حذف کنید یا تغییر مسیر دهید. سپس مطلب را به روزرسانی کنید.

۲- تعیین کنید که هر چند ساعت یکبار تمام لینک های موجود در سایت را بررسی کند و صفحات با ارور ۴۰۴ را پیدا کند.

۳- در صورتی که تیک این گزینه را بزنید افزونه بعد از هر بار بررسی، گزارش پیدا کردن لینک های شکسته را برای ایمیل شما می فرستد.

۴- در صورتی که این گزینه تیک بخورد، ایمیل اطلاع رسانی به نویسنده مطلبی که لینک شکسته در آن وجود دارد ارسال می شود.

۵- اگر گزینه سوم را تیک زده باشید، اینجا باید ایمیل خود را وارد کنید تا گزارش بررسی پیوند ها به آن ارسال شود. اگر ایمیلی وارد نکنید از ایمیل موجود در شناسنامه شما در وردپرس استفاده می کند. یعنی همان ایمیل پیشفرضی که هنگام نصب وردپرس وارد کرده بودید.

در ادامه بخوانید:
کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت

۶- یک قالب سفارشی و دلخواه برای لینک های شکسته شده تعیین می کند. میتوانید خودتان این قالب را ویرایش کنید. مثلا لینک های شکسته را به صورت خط خورده نمایش می دهد.

۷- یک قالب سفارشی برای لینک های شکسته ای که توسط افزونه پاک شده اند تعیین می کند. میتوانی آن را تغییر دهید و شخصی اش کنید.

۸- اگر تیک این گزینه را بزنید، موتور های جستجو لینک های خراب شما را بررسی و دنبال نمی کنند. پیشنهاد می شود اینکار را بکنید.

۹- با زدن تیک این گزینه، از پیشنهادات افزونه در خصوص لینک های شکسته آگاه می شوید.

۱۰- اگر مشکل لینک ها خرابی آن ها نبود و علت دقیق آن مشخص نبود، افزونه از اصطلاح warning به جای broken در گزارش هایش استفاده کند. پیشنهاد می شود تیک این گزینه را بزنید.

سپس روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

دنبال پیوند ها بگرد در

در تب دنبال پیوند ها بگرد در تنظیماتی مانند تصویر زیر می بینید:

لینک های خراب

طبق شماره گزینه ها را توضیح می دهیم:

در بخش دنبال پیوند ها بگرد در تنظیماتی را می بینید که اگر هر کدام را تیک بزنید، افزونه به دنبال پیوند های شکسته و خراب در آن بخش می گردد.

۲- دیدگاه ها ۳- زمینه های دلخواه ۴- نویسندگاه مهمان

در بخش وضعیت های نوشته میتوانید نوع نوشته هایی که افزونه باید به دنبال لینک خراب در آن ها بگردد را تعیین کنید. مثلا منتشر شده یا زمان بندی شده یا … .

بررسی کدام پیوند ها

در این تب میتوانید تعیین کنید که کدام نوع از پیوند ها بررسی شوند.

لینک های خراب

در بخش گونه های پیوند میتوانید نوع لینک هایی که بررسی می شوند را انتخاب کنید.

۱- لینک ساده

۲- تصاویر

۳- URL های ساده

۴- ویدیو های یوتیوب

۵-ویدیو های یوتیوب با کد های قدیمی

۶- ویدیو های گوگل ویدیو

۷- ویدیو های گوگل ویدیو با کد های قدیمی

در ادامه بخوانید:
رفع خطای داخلی سرور در وردپرس

۸- URL های هوشمند یوتیوب

۹- ویدیو های ویمئو

۱۰- ویدیو های دیلی موشن

در بخش لیست محروم ها میتوانید لینک هایی که نمیخواهید بررسی شوند را وارد کنید. کافیست کلمات ممنوعه را وارد کنید تا افزونه لینک های دارای این کلمات را بررسی نکند.

پروتکل ها و رابط های برنامه کاربردی

در این بخش میتوانید سرویس ها و اپ هایی که به سایت شما متصل است را مشخص کنید تا لینک های آن ها بررسی شود.

لینک های خراب

پیشرفته

در این قسمت تنظیمات پیشرفته افزونه قرار گرفته است. نیازی نیست آن ها را تغییر دهید. اما اگر نیاز داشتید همه چیز فارسی است پس از توضیحات اضافه اجتناب می کنیم.

لینک های خراب

پس از آنکه تنظیمات را انجام دادید روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

حال باید صبر کنید تا افزونه تمامی لینک های موجود در سایت را بررسی کند. این کار ممکن است چند ساعت طول بکشد. پس از آن میتوانید از منوی ابزار به بخش پیوند های شکسته بروید. در صفحه باز شده پیوند ها و لینک های خراب را می بینید. گفتیم که با کلیک روی گزینه ویرایش میتوانید آن ها را از مطالبتان حذف کنید.

سپس دوباره به گوگل وبمستر و بخش Crawl » Crawl Errors بروید. در این صفحه یک لیست از لینک های خراب می بینید. در سطر اول یعنی سربرگ این جدول، روی مربع سمت چپ کلیک کنید تا تیکدار شود. با اینکار همه ی لینک ها تیکدار می شوند. سپس روی دکمه MARK AS FIXED کلیک کنید. سپس در کادر باز شده روی دکمه OK کلیک کنید. حال درخواست حذف این لینک ها از این صفحه به گوگل فرستاده می شود و گزارش لینک خراب در گوگل وبمستر وجود نخواهد داشت. گوگل پس از بررسی سایت شما از صحت درخواستی که داده اید آگاه شده و این لینک ها را از صفحه Crawl Errors حذف می کند.

لینک های خراب

از کارشناسان پرگاس انفورماتیک مشاوره تخصصی بگیرید

نرم افزار باشگاه مشتریان, طراحی سایت اختصاصی، نرم افزار مالی سپیدار

۵۶ ۲۸۴ ۲۸۴ (۰۲۱)