نحوه قرار دادن کد در فایل functions.php قالب وردپرس

ن

نحوه قرار دادن کد در فایل function.php در قالب وردپرس شاید برای شما هم مشکل باشد. اما نگران نباشید حتی برنامه نویسان حرفه ای نیز در ابتدای راه با چنین مشکلاتی رو به رو بوده اند. حتما شما هم آموزش های زیادی در این رابطه در اینترنت دیده اید. ما در این مطلب قصد داریم به زبانی خیلی ساده نحوه قرار دادن کد در فایل function.php را به شما آموزش بدهیم. اگر شما در سایت خود با مشکلی رو به رو هستید به احتمال زیاد کد خود را در جای درستی در فایل function.php نگذاشته اید. برای رفع این مشکلات اگر شما با زبان برنامه نویسی php اشنایی داشتید بسیار آسان و سطحی می بود ولی چون با این زبان برنامه نویسی اشنایی ندارید ، کمی دچار مشکل شده اید. فایل function.php مربوط به توابع پوسته می باشد که برای شخصی سازی سایت شما بسیار با اهمیت می باشد.

قرار دادن کد در فایل functions.php

برای پیدا کردن فایل function.php شما می بایست وارد فایل منیجر هاست خود بشوید و در فولدر public_html ، این مسیر /wp-content/themes/yourthemename/ را طی کنید تا به فایل مورد نظر برسید. یک روش دیگر برای دستیابی به این فایل این می باشد که وارد ویرایشگر قالب وردپرس خود شوید و از منوی سمت راست وارد بخش نمایش شوید ، سپس بر روی ویرایشگر کلیک کنید ، حالا در سمت چپ این صفحه شما با فایل function.php رو به رو می شوید و می توانید در اینجا این فایل را ویرایش کنید.

فایل function.php

حالا در اینجا شما می بایست با ابتدایی ترین مفهوم php  یعنی ساختار کد ها آشنا بشوید.

بعضی از کاربران هنگام قرار دادن کد در فایل functions.php، یکسری کد که از قبل در این فایل وجود داشت را میبینند و فکر میکنند هر نوع کدی را باید درون تگ های <?php و ?>  قرارداد. برای مثال زمانی که یک کد از اینترنت می گیرید آن را به صورت زیر در فایل فانکشن خود قرار می دهید.

شما باید بدانید که یک تگ در ابتدا و انتهای php ایجاد شده و شما دیگر نمی توانید دو تگ را در درون تگ های اصلی به وجود بیاورید. پس روش بالایی که انجام داده اید اشتباه می باشد و شیوه درست آن به صورت زیر می باشد:

این نکته را می بایست همیشه مد نظر داشته باشید که که تگ های ابتدا و انتهای دستورات php می بایست فقط یکبار ایجاد شوند و نه به حالت تو در تو.

یک مثال دیگر

برای اینکه بهتر بتوانیم این موضوع را باز کنیم اجازه بدهید با یک مثال دیگر به نحوی دیگر این موضوع را مورد بررسی قرار بدهیم. در نظر می گیریم در فایل function.php قالب شما این کد ها موجود است :

در صورت درست بودن عملکرد شما نتیجه به این دو صورت خواهد بود :

یا

در نمونه اول ، در ابتدا و انتها php تگ ها یک مرتبه باز و بسته شده اند و همه کد به درستی اجرا می شوند. اما در نمونه دوم ، ما دو مرتبه تگ ها را قرار داده ایم ، همانطور که قبلا به شما گفته بودیم می بایست در ابتدا و انتهای php تگ ها یک مرتبه باز و بسته می شدند ، در بالا منظور ما از آن این بود که زمانی که یکبار نوشته شده اند ، دیگر نمی توانیم تگ های اصلی را قرار دهیم ولی اگر در کنارشان وجود داشته باشد همانطور که در نمونه دوم دیدید اتفاقی نمی افتد.

دومین اشتباه رایج کاربران مبتدی

هر برنامه نویسی در مورد معرفی کد ها سبک مخصوص به خود را دارد. بعضی ها این تگ ها را قرار می دهند . بعضی اشخاص کد خالی را به کاربر معرفی می کنند و از این تگ ها در کد هایشان استفاده نمی کنند. اما با توجه به آموزش امروز ، دیگر مهم نیست کد ها به چه صورتی هستند. در این رابطه یک قانون کلی وجود دارد و این می باشد که تگ ها همیشه در ابتدا و انتها قرار می گیرند. درون این تگ ها هیچ تگ دیگری قرار نمی گیرد و بیرون از آنها نیز کد ی نوشته نمی شود.

برای مثال اگر با چنین کدی رو به رو شدید :

باید بدانید که نباید به صورت زیر در فایل قالب تان قرار بدهید.

برای اینکه آغاز و پایان این کد را هیچ تگی پوشش نمی دهد و در این موقع وردپرس متوجه این کد نمی شود. می بایست حتما آن را با تگ ها معرفی کنید.

یا این شکلی :

سخن پایانی

امیدواریم این آموزش برای شما مفید باشد. دوباره این نکته را میگویم که تگ های مثل ظرف هستند و تمامی کد های php باید درون این ظرف ها قرار بگیرند. میتوانید چند ظرف داشته باشید و کد ها را درونشان بریزید ولی نمیتوانید ظرف ها را درون هم بگذارید. کنار هم باشند اشکالی ندارد. همچنین هر قطعه کد را پس از تمام شدن کد های موجود قرار دهید و درونشان نگذارید. در کل سعی کنید تمیز کار کنید و از این کثیف کاری ها در نیارید! هر چیز سر جای خودش. خیلی ساده و آسان.

از کارشناسان پرگاس انفورماتیک مشاوره تخصصی بگیرید

نرم افزار باشگاه مشتریان, طراحی سایت اختصاصی، نرم افزار مالی سپیدار

۵۶ ۲۸۴ ۲۸۴ (۰۲۱)