نحوه ساخت منو سفارشی در قالب وردپرس

ساخت منو سفارشی در وردپرس

نحوه ساخت منو (فهرست) سفارشی در قالب وردپرس

ن

نحوه ساخت منو (فهرست) سفارشی در قالب وردپرس عنوان آموزشی است که در این مطلب قرار است به آن بپردازیم. همیشه طراحان قالب برای فهرست بندی از منو هایی که به صورت پیش فرض بر روی وردپرس می باشد استفاده می کنند و قالب های خود را با آنان هماهنگ می کنند تا کاربران بتواند با کمترین تغییر و تحول در کدها بتوانند از منو یا فهرست ها استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم به شما آموزش بدهیم نحوه ساخت منو (فهرست) سفارشی و همچنین چگونگی اضافه کردن قابلیت پشتیبانی از این فهرست ها را. این مطلب برای کسانی که قالب طراحی می کنند و یا اینکه می خواهند این قابلیت را به قالبشان اضافه کنند بسیار مفید خواهد بود. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ساخت منو سفارشی

چه زمانی شما به مطالعه آموزش ساخت منو سفارشی در قالب نیاز دارید؟

شما در اکثر قالب های وردپرسی به حالت پیش فرض اغلب دارای یک قسمت برای منو هستند که با رفتن به بخش نمایش » فهرست ها می توانید به آنها دسترسی داشته باشید و ویرایش کنید.
این مطلب بسیار کاربردی و مناسب برای طراحان قالب و یا کسانی که قصد دارند منو سفارشی را به قالب سایت شان اضافه کنند ، می باشد.
با توجه به صحبت های بالا شروع می کنیم به ساختن یک منو سفارشی.

ساختن منو یا فهرست سفارشی در قالب وردپرس

یکی از ویژگی های قالب های وردپرس فهرست ان ها می باشد. هر قالب وردپرسی منو سفارشی مخصوص به خود را داراست. و همچنین یکی دیگر از ویژگی های قالب ها این می تواند باشد که می توانند دارای چندین منو باشند.

اولین حرکت برای اضافه کردن منو سفارشی به قالب این است که وردپرس این منو سفارشی در  قالب را بشناسد و برای انجام این مهم می بایست یک کد را که در زیر آمده است را در فایل function.php  اضافه کنید.

function wpb_custom_new_menu() {
 register_nav_menu('my-custom-menu',__( 'My Custom Menu' ));
}
add_action( 'init', 'wpb_custom_new_menu' );

نکته و عبارت مهمی که در این کد دیده می شود و می توان آنها را تغییر داد دو عبارت my-custom-menu و My Custom Menu می باشد.نام فهرست شما که در پیشخوان وردپرس نیز مشاهده می کنید My Custom Menu است. و شناسه منو شما my-custom-menu می باشد.جلوتر برای استفاده از منو ها در قالب از این کد استفاده خواهیم کرد. پس دقت داشته باشید که آن را تغییر ندهید و در صورت تغییر دادن شناسه را به خوبی به یاد داشته باشید.

حالا از پیشخوان وردپرس وارد مسیر نمایش بعد از آن فهرست می شویم. در این قسمت یا وارد ویرایش یک فهرست شوید یا یک فهرست جدید به وجود اورید. همانطور که مشاهده می کنید در قسمت جایگاه ها در پوسته یک گزینه با منو  My Custom Menu ایجاد شده است.

آموزش اضافه کردن منو (فهرست) سفارشی به قالب وردپرس

در این مرحله هنوز منو شما کامل نشده است و در صورت اضافه کردن لینک به این منو در پوسته به نمایش در نمی اید و دلیل آن این می باشد که هنوز جایگاه آن را در قالب معین نکرده ایم.
در صورت تمایل برای داشتن بیش از یک منو سفارشی می توانید از کدی که در زیر امده است استفاده کنید.

function wpb_custom_new_menu() {
 register_nav_menus(
 array(
 'my-custom-menu' => __( 'My Custom Menu' ),
 'extra-menu' => __( 'Extra Menu' )
 )
 );
}
add_action( 'init', 'wpb_custom_new_menu' );

Extra Menu همانطور که مشخص است یک منو جدید می باشد. اگر خواستید باز هم منو دیگری اضافه کنید طبق کد بالا عمل کنید.

نمایش منو (فهرست) سفارشی در قالب وردپرس

خمعمولا منو ها را در بالای سایت بخش هدر قرار می دهند اما شما هر کجا که دوست داشته باشید می توانید این منوها را در قالب بگذارید

حالا هر کجا که مایل هستید منو در آنجا قرار گیرد این کد را در آنجا قرار دهید

<?php
wp_nav_menu( array( 
 'theme_location' => 'my-custom-menu', 
 'container_class' => 'custom-menu-class' ) ); 
?>

my-custom-menu که در بالا به شما گفته بودیم در خاطر خود نگه دارید. حالا در اینجا مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما این کد را تغییر داده اید می بایست شناسه جدید را در کد بالا اضافه کنید.

یک نکته مهم دیگر در کد بالا عبارت custom-menu-class این عبارت در اصل بیانگر کلاسی می باشد که منو را در بر گرفته است. این عبارت را نیز در جهت تغییر استایل دهی کلاس خود می توانید استفاده کنید.

آموزش ساخت منو در قالب وردپرس

یک نمونه بسیار ساده از کدی که در بالا دیدید برای استایل دهی به یک منو در زیر می بینید.

div.custom-menu-class ul {
 list-style-type: none;
 list-style: none;
 list-style-image: none;
}
div.custom-menu-class li {
 padding: 20px;
 display: inline;
}

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *