تکنیک پاداش در برنامه وفادارسازی مشتریان

امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان

بهبود برنامه وفادارسازی مشتریان از طریق پاداش های گوناگون

ا امروزه سرعت تغییرات آن‌قدر سریع است که اندکی تأخیر در بروز رسانی برنامه وفادارسازی مشتریان منجر به متضرر شدن برندها می‌شود. تجربه برندهای بین المللی در زمینه برنامه وفادارسازی مشتریان نشان می‌دهد که در صورت عدم بروز رسانی این برنامه‌ها، مشتریان دیگر ترغیب به حضور در برنامه وفاداری نمی‌شوند. در حال حاضر یکی از چالش‌های پیش روی برنامه وفادارسازی مشتریان چگونگی ارائه انواع پاداش‌ها به مشتریان است؛ به این معنا که چه پاداش‌هایی را برای مشتریان در نظر بگیرند تا آن‌ها را ترغیب به تکرار و گسترش سبد خرید کند و در نهایت نیز وفاداری به برند را به همراه داشته باشد. اینکه برای بهبود برنامه وفادارسازی مشتریان باید چه موضوعاتی را مد نظر قرار داد، بهانه‌ای شد تا در این مطلب به چگونگی استفاده از پاداش‌های گوناگون در برنامه وفادارسازی مشتریان اشاره کنیم.

همیشه هیجان انگیز باشید

حصول اطمینان از اینکه مشتریان واقعاً پاداش‌های برنامه وفادارسازی مشتریان شما را می‌خواهند، مهم‌ترین المان در ایجاد پاداش‌های متفاوت برای برنامه وفادارسازی مشتریان است. هنگامی که در برنامه وفاداری پاداشی تعیین می‌شود، باید ارزشی که این پاداش می‌تواند به مشتریان عرضه شود به خوبی تعیین شود. طبق تحقیقات و بررسی‌های Smile، یکی از بزرگ‌ترین عرضه کنندگان برنامه وفادارسازی مشتریان، هنگامی که مشتریان تلاش می‌کنند در برنامه وفادارسازی مشتریان پاداشی دریافت کنند، این پاداش برای آن‌ها در بار اول و شاید در بار دوم جذابیت داشته باشد اما در دفعه‌های بعدی مشتریان ترغیب به جمع آوری امتیاز با هدف دست یافتن به پاداش نمی‌شوند؛ چون در دفعه‌های بعد، آن‌ها به اندازه بار اول از گرفتن پاداش هیجان انگیز نمی‌شوند و با دریافت پاداش‌های مشابه هیجان آن‌ها از بین خواهد رفت.

از نظر مشتریان این‌گونه پاداش‌ها دیگر پاداش بزرگی نخواهد بود. به بیان دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که پاداش‌ها بعد از چند بار عرضه به مشتریان جذابیتی برای مشتریان ندارد؛ این موضوع باعث می‌شود تا برندهای معتبر بین المللی همواره پاداش‌های خود را تغییر دهند تا پاداش‌ها جذابیت بالایی برای مشتریان داشته باشد اما چالشی که پیش روی این برنامه وفادارسازی مشتریان قرار می‌گیرد، این موضوع است که تنوع پاداش‌ها تا زمانی محدود می تواند ادامه دار باشد و رفته رفته برندها متوجه این موضوع خواهند شد که از زنجیره محصولات و خدمات خود دیگر پاداشی را نمی‌توانند تعریف کنند. در چنین حالتی است که برنامه وفادارسازی مشتریان در تلاش هستند تا از محصولات برندهای غیر رقیب خود استفاده کنند و محصولات این برندها را در راستای ایجاد ارزش برای مشتریان در برنامه وفادارسازی مشتریان سازمان قرار دهند.

در عصر حاضر این چالش پیش روی تمامی برنامه وفادارسازی مشتریان وجود دارد که مشتریان وفادار سازمان که معمولاً عمده خریدهای خود را از سازمان خریداری می‌کنند، در معرض خطر کاهش ارزش پاداش‌ها قرار می‌گیرند.

تنوع پاداش‌های برنامه وفادارسازی مشتریان

این واقعیت وجود دارد که هریک از افراد جامعه منحصربه‌فرد هستند و ویژگی‌های رفتاری خاص خود را دارند؛ این موضوع حاکی از تنوع بالای مشتریان است و برنامه وفادارسازی مشتریان باید این جنبه از ویژگی‌های مشتریان را در پاداش‌های خود لحاظ کنند؛ به عبارت دیگر امروزه مشتریان با پاداش‌های مختلف ترغیب می‌شوند و نمی‌توان یک نسخه برای تمامی مشتریان پیچید. به همین دلیل باید برنامه وفادارسازی مشتریان این اجازه را به مشتریان بدهد که مشتریان در پاداش‌ها ارزش بیشتری پیدا کنند. با توجه به منحصربه‌فرد بود هر یک از مشتریان، برای رسیدن به برنامه وفاداری اثر بخش و عرضه پاداش‌های گوناگون به آن‌ها، نیاز به تقسیم بندی مشتریان بر اساس نیازها، خواسته‌ها، الگوهای خرید و… وجود دارد. در مطلب بعدی به چگونگی تأمین پاداش‌ها بیشتر اشاره خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *