بازاریابی محتوا و استراتژی آن

ا

اساس و پایه‌ی بازاریابی محتوا، مبتنی بر تولید محتوا است. بیل گیتس موسس کمپانی ماکروسافت درباره‌ی محتوا و بازاریابی جمله‌‌ی بسیار معروفی دارد ” محتوا پادشاه است”.  در ادامه به اهمیت و درستی این جمله‌ی بیل گیتس پی خواهیم برد.

بازاریابی محتوا یک رویکرد با استراتژی خاص برای بازاریابی است که اساس آن تولید محتوای مناسب و جذب مشتریان بالقوه از طریق این محتوا است. با استفاده از تولید و انتشار محتوای مناسب می‌توان مشتریان بالقوه را شناسایی و به مشتریان بالفعل تبدیل کرد. البته باید در نظر داشت که بازاریابی محتوا، یک فرآیند طولانی مدت است و تخمین و اعمال این زمان در برنامه‌ی بلند مدت بازاریابی بسیار مهم است. نکته‌ی کلیدی در بازاریابی محتوا، ایجاد و تولید یک رسانه است، چرا که همیشه اجاره‌ی دیگر رسانه‌ها مشمول پرداخت هزینه‌ی بالایی برای تبلیغات خواهد بود.

شاید بهتر باشد بگوییم بازاریابی محتوا یک روش نوین برای معرفی محصولات و خدمات به مشتریان است. با استفاده از این روش با کمترین هزینه، اطلاعات کافی در مورد محصول و خدمات مورد نظر را به مشتری ارائه می‌شود. این نوع بازاریابی موجب ترغیب مشتری به خرید محصول و دریافت خدمات می‌شود و نرخ فروش را افزایش می‌دهد. این بازاریابی اطلاعات در مورد محصولات جدید در اختیار مشتریان قرار می‌گیرید و لازم نیست برای معرفی هر محصول جدید وقت و پول زیادی صرف شود.

این نوع بازاریابی توسط شرکت‌های بزرگ و موفقی همچون مایکروسافت و سیسیکو استفاده می‌شود و امتحان خود را پس داده است، بنابراین روش مطمئنی برای رشد و گسترش کسب و کارهای جدید است. اگر می‌خواهید کسب و کار جدیدی راه بیاندازید، قبل از هر چیز در مورد بازاریابی محتوا و اصول آن تحقیق کنید. این اولین گام برای موفقیت شماست.

در بازاریابی محتوا، محتوای بدون کیفیت محکوم به شکست است!

در هر روش بازاریابی، اولین اصل موفقیت تولید محتوای با کیفیت است. در صورتی که محتوای با کیفیت تولید نکنید نمی‌توانید محصول و خدمات خود را به درستی معرفی کنید و این یعنی شکست در تبلیغات. نرخ فروش شما وابستگی مستقیم با کیفیت محتوای تولید شده درباره‌ی محصول دارد. روش های مختلف بازاریابی از جمله، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی درونی، سئو، تبلیغات کلیکی و ریپورتاژ همه نیاز به تولید محتوای با کیفیت دارند. برای تولید محتوای با کیفیت خود را به جای مخاطب بگذارید و سعی کنید حدس بزنید مخاطب چه چیزی را در مورد محصول شما دوست دارد بداند، و یا دانستن چه اطلاعاتی در مورد محصول و خدمات شما موجب ترغیل مخاطب برای خرید می‌شود. این ایده شما را در تولید محتوای با کیفیت و زود بازده کمک می‌کند.

در ادامه بخوانید:
ﺑﺎزارﻳﺎﺑﻲ ﺗﻠﻔﻨﻲ و ﻣﻬﺎرﺗﻬﺎی ﻻزم ﺑﺮای فروش بیشتر

بازاریابی محتوا

اهداف بازاریابی محتوا

افزایش اطلاع رسانی در مورد برند: در اولین گام مردم باید برند شما را بشناسند، پس باید در مورد آن اطلاع رسانی کنید. افزایش اطلاع رسانی در مورد برند و یا برندینگ موجب افزایش شهرت و اعتبار برند شرکت شما می‌شود. تولید محتوای مناسب و با کیفیت به این مهم کمک می‌کند و سرعت پیشرفت برند شما را افزایش می‌دهد.

اطلاع رسانی در مورد محصولات: پس از اطلاع رسانی در مورد برند، نوبت به اطلاع رسانی در مورد محصولات و خدمات می‌شود. افراد باید به صورت دقیق و جامع بدانند شما چه چیزی را به آنها ارائه می‌دهید. روی بهترین ویژگی محصولتان مانور بدهید، این خیلی سریع نرخ فروش شما را افزایش می‌دهد. بدین صورت شما دلیلی به مشتریان ارائه می‌کنید تا محصول شما را بخرند. به این نوع روش بازاریابی Unique Value Proposition به اختصار UVP می‌گویند.

افزایش موقعیت‌های فروش بالقوه (Lead Generation): با اجرای روش‌های بازاریابی بهینه و تولید محتوای با کیفیت، ارتباط با مشتریان بالقوه و … موقعیت‌های فروش محصولات خود را افزایش دهید. داشتن یک صفحه‌ی فرود Lead Generation ایمیل و یا شماره تماس مشتریان و مخاطبان خود را دریافت کنید و از این طریق در مورد محصولات و خدمات خود به آنها اطلاع رسانی کنید. حتما در نظر داشته باشید که انتهای متن ایمیل‌ها و پیام‌های اطلاع رسانی، از مخاطب بخواهید در صورتی که تمایلی به دریافت این اطلاعات ندارد، اعلام کند. ایجاد مزاحمتو پیام‌های پی در پی برای مخاطبانی که تمایلی به محصولات و خدمات شما ندارند، فقط وقت تلف کردن است.

در ادامه بخوانید:
راهنمای بازاریابی محصول و خدمات

مشتریان وفادار: تمام برندها و کسب و کارها پس از مدتی مشتریان وفادار خود را خواهند داشت. مشتریانی که فقط از یک برند و یا شرکت خاص خرید می‌کنند. تولید محتوای با کیفیت و اطلاع رسانی دقیق و به موقع تعداد مشتریان وفادار شما را افزایش می‌دهد.

افزایش نرخ فروش: تمامی این هزینه‌ها و وقت صرف کردن یک هدف دارد و آن افزایش نرخ فروش است. داشتن محتوای با کیفیت، و استراتژی بازاریابی درست و بهینه، موجب افزایش فروش می‌شود. برای اینکه نرخ فروش به سرعت بالا بروید، باید از تکنیک‌های بازاریابی استفاده کنید و در تولید محتوای بازاریابی دقت لازم را داشته باشید.

مخاطبان مشتاق: همیشه مخاطبانی وجود دارند که مشتاق محصول و خدماتی که شما ارائه می‌دهید، هستند. پس هوشیار باشید و سعی کنید همیشه اطلاع رسانی کنید و محتوای بازاریابی را به روزرسانی کرده و در اختیار مخاطبان قرار دهید. در غیر این صورت شرکت‌های دیگر گوی سبقت را از شما می‌گیرند و این مخاطبان مشتاق را تبدیل به مشتریان وفادار خود می‌کنند.

بازاریابی محتوا

سیکل بازاریابی محتوا

هر تجارت و کسب و کاری روش مختص به خود را برای بازاریابی محتوا دارد، ولی در این بین موارد مشترکی بین تمام روش‌ها وجود دارد که به عنوان قوانین بازاریابی محتوا باید رعایت شوند. رعایت کردن این موارد به همراه یک استراتژی بازاریابی محتوا، احتمال موفقیت یک کسب و کار را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. این موارد به صورت مختصر در ادامه توضیح داده شده‌اند.

۱- برنامه‌ریزی: برنامه ریزی رکن اول شروع هر کسب و کار و تجارت است. قبل از شروع بازاریابی باید تحقیق کنیم تا روش‌ها و نکاتی که برای بهبود کسب و کار ما مفید هستند را پیدا کنیم. سپس با جمع آوری این نکات و بررسی آنها ایده‌ی اولیه برای بازاریابی را برنامه ریزی می‌کنیم. داشتن یک اتاق فکر ایده پرداز شروع خوبی برای برنامه ریزی بازاریابی محتوا است. مراحل برنامه ریزی شامل تحقیق، ایده پردازی، آماده کردن یک استراتژی، و برنامه ریزی نهایی است.

در ادامه بخوانید:
بازاریابی ویدئویی چیست؟

۲- تولید محتوا: در این مرحله محتوای بازاریابی را تولید کرده و ایده و برنامه ریزی مرحله‌ی برنامه ریزی را در آنها اعمال می‌کنید. این مرحله زمانبر است، پس زمان کافی را به آن اختصاص دفید تا محتوای با کیفیتی را به مخاطبان ارائه کنید. یک محتوای بی‌کیفیت فقط وقت و پول شما را دور می‌ریزد و نتیجه‌ی ثمربخشی برای کسب و کار شما نخواهد داشت.

۳- بهینه‌سازی: با اشتراک گذاری و انتشار محتوای تولید شده در شبکه‌های اجتماعی و بررسی رفتار و بازخورد مخاطب می‌توانید بفهمید چه محتوایی بهترین بازخورد را دارد و محتوای خود بهینه کنید. برای بررسی بهتر لازم است نظرسنجی‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید.

۴- انتشار محتوا: برای انتشار محتوای باید تمامی رسانه‌ها را در نظر بگیرید. شبکه‌های اجتماعی، کانال‌های تلگرامی، وب سایت‌ها و … همه به انتشار هرچچه بیشتر محتوای شما در بین مخاطبان کمک می‌کنند. در اکثر مواقع لازم است برای توزیع و انتشار محتوای خود هزینه‌ای پرداخت کنید که معمولاً این هزینه بخش اعظم هزینه‌ی تبلیغات شما را تشکیل می‌دهد.

۵- تحلیل: در این مرحله باید محتوای پخش شده و تکنیک بازاریابی را با ابزارهای تحلیلی مورد بررسی قرار دهید تا میزان بازده و موفقیت محتوا مشخص شود. با این کار متوجه می‌شود که کدام روش بهتریین نتیجه را برای برند شما در پی داشته است و کدام محتوا بهترین بازخورد را از مخاطبان دریافت کرده است. این به انتخاب هوشمندانه‌ی محتواهای بعدی کمک خواهد کرد.

این سیکل بای به صورت مداوم تکرار شود، تا بهترین روش بازاریابی محتوا برای برند خود را کشف کنید.

 

 

از کارشناسان پرگاس انفورماتیک مشاوره تخصصی بگیرید

نرم افزار باشگاه مشتریان, طراحی سایت اختصاصی، نرم افزار مالی سپیدار

۵۶ ۲۸۴ ۲۸۴ (۰۲۱)