اضافه کردن سوال امنیتی به صفحه ورود وردپرس

ا

امنیت واژه ای است که فعالان دنیای دیجیتال به خصوص وبمستران و مدیران سایت ها و همواره به دنبال آن هستند و برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دلیل این اهمیت بالا نیز خطراتی همچون هک شدن و از بین رفتن اطلاعات است، که لزوم توجه به ایمنی سایت را توجیه می کند. یکی از راه های نفوذ هکر ها به سایت استفاده از روش Brute Force است. در مقالات قبل به روش های جلوگیری از حملات Brute Force اشاره کردیم. شما با ایجاد تغییرات نه چندان پیچیده به راحتی می توانید امنیت سایت خود را تا حد بالایی تضمین کنید و جلوی نفوذ هکر ها را تا حد زیادی بگیرید. یکی از بهترین روش های بهینه سازی و امن کردن سایت، ایجاد یک سوال امنیتی به صفحه ی ورود یا همان لوگین وردپرس است. در ادامه ی این مطلب به اهمیت استفاده از این روش و هم چنین آموزش اضافه کردن سوال امنیتی به صفحه ی ورود به پیشخوان وردپرس می پردازیم.

 اضافه کردن سوال امنیتی چه اهمیتی دارد؟

راه های زیادی برای محافظت از پیشخوان وردپرس وجود دارد. اضافه کردن سوال امنیتی به صفحه لوگین همانند یک رمز دوم عمل می کند. کاربر میتواند سوال مربوط به خود را انتخاب کرده و به آن پاسخ دهد. سپس در زمانی که قصد ورود به پیشخوان را داشت، این سوال برایش به نمایش در می آید و باید پاسخی که قبلا انتخاب کرده بود را به آن بدهد.

انتخاب سوال امنیتی توسط کاربر در صفحه ثبت نام یا در پیشخوان وردپرس امکان پذیر است.

در ادامه بخوانید:
رفع خطای 404 پس از تغییر دادن پیوند یکتا

این عمل کار هکر ها را برای ورود به سایت از طریق یک لیست بلند از یوزرنیم و پسورد ها سخت می کند.

افزونه WP Security Question

در نخستین گام از ایجاد سوال امنیتی باید افزونه WP Security Question را نصب و فعال کنید. برای اطلاعات بیشتر راهنمای قدم به قدم ما برای نصب افزونه های وردپرس را ببینید.

پس از فعالسازی، برای انجام تنظیمات پلاگین، در منوی وردپرس به مسیر تنظیمات » Security Questions بروید.

سوال امنیتی

در این صفحه ای مانند تصویر بالا سوال های متعددی را که به صورت پیش فرض قرار گرفته اند، می بینید. در ان قسمت شما قادر هستید آن را ویرایش و یا حذف کنید. علاوه بر این در انتهای این سوال ها، میتوانید با کلیک روی دکمه Add …more سوال دلخواهتان را نیز اضافه کنید.

در بخش پایین صفحه تنظیمات، بخش هایی به رنگ آبی قرار دارد. شما می توانید با انتخاب هر یک از آن ها تعیین کنید که سوال امنیتی در کدام صفحات نمایش داده شود.( صفحه لوگین، صفحه ثبت نام و یا صفحه بازیابی کلمه عبور). بخش Login Screen مربوط به نمایش سوال امنیتی در صفحه ی ورود به پیشخوان است که با فعال کردن آن سوال امنیتی در این قسمت نمایش داده می شود. برای این که در صفحه ثبت نام قرار گیرد باید بخش Register Screen را تیک دار کنید. و برای نمایش سوال امنیتی در صفحه بازیابی پسورد، تیک گزینه موجود در بخش Forgot Password Screen را بزنید.

سوال امنیتی

فعال کردن سوال امنیتی در صفحه ی ورود به پیشخوان 

پس از انجام تنظیمات مورد نظرتان، روی دکمه Save Setting کلیک کنید. حال کاربران هنگام ورود به پیشخوان با لیستی از سوال های امنیتی روبرو می شوند. آن ها باید سوالی که خودشان قبلا تنظیم کرده بودند را انتخاب کرده و پاسخ درست را به آن بدهند. در این صورت وارد خواهند شد. در غیر اینصورت مجاز به ورود نیستند.

در ادامه بخوانید:
ساخت Child Theme در وردپرس

سوال امنیتی

آن دسته از کاربرانی که هنوز در سایت شما ثبت نام کرده اند، می توانند به بخش کاربران » شناسه شما در پیشخوان وردپرس بروند و در صفحه باز شده از قسمت My Security Questions سوالی را برای خودشان انتخاب کرده و به آن پاسخ دهند.

سوال امنیتی

فعال کردن سوال امنیتی در صفحه ی ثبت نام

کاربرانی که برای خود سوال امنیتی انتخاب نکرده باشند،  می توانند بدون وارد کردن سوال امنیتی و تنها با نام کاربری/ایمیل و پسورد وارد پیشخوان یا پنل کاربری شوند.

اگر شما سوال امنیتی را در صفحه ثبت نام فعال کرده باشید، کاربران جدید هنگام ثبت نام می توانند برای خودشان سوال امنیتی انتخاب نمایند.

سوال امنیتی

فعال کردن سوال امنیتی در صفحه ی بازیابی کلمه ی عبور

فعال کردن سوال امنیتی در صفحه بازیابی کلمه عبور، باعث میشود کاربران هنگام بازیابی رمز خود مجبور به پاسخ گویی به سوال امنیتی باشند. در غیر اینصورت ایمیل بازیابی پسورد برای آن ها ارسال نمی شود.

سوال امنیتی

جمع بندی 

با توجه به مطالبی که در اختیار شما قرار داده شد، ایجاد سوال امنیتی کار بسیار ساده ای است که با آن می توانید مسیر ورود هکر ها به سایت خود را سخت تر کنید. این کار را می توانید با صرف کمی وقت انجام دهید و از انتشار اطلاعات ارزشمند سایت خود جلوگیری کنید.

از کارشناسان پرگاس انفورماتیک مشاوره تخصصی بگیرید

نرم افزار باشگاه مشتریان, طراحی سایت اختصاصی، نرم افزار مالی سپیدار

۵۶ ۲۸۴ ۲۸۴ (۰۲۱)