رفع خطا Google bot cannot access CSS files

نحوه رفع خطا در وردپرس

آموزش نحوه رفع خطا در وردپرس Google bot cannot access CSS and JS files

پ

پیغام Googlebot cannot access CSS and JS files یکی از خطاهای رایج در گوگل وبمستر می باشد، این خطا نشان دهنده نداشتن دسترسی گوگل به فایل های CSS, JS در وردپرس است. ممکن است شما این خطا را در داشبورد مدیریت کنسول گوگل مشاهده نمایید، همچنین ممکن است این خطا در وردپرس از سمت گوگل کنسول برای شما ایمیل شده باشد و از شما خواسته شود تا آن را رفع نمایید. علاوه بر این در این ایمیل شرح داده شده است که برای رفع این مشکل چه کاری می توان انجام داد، اما مسئله مهم در اینجا این است که از گوگل استفاده می کنیم،

بنابراین کاربر مبتدی در وردپرس که با این موضوعات آشنایی ندارد متوجه نخواهد شد که چطور باید خطای Googlebot cannot access CSS and JS files رفع کند، در این مقاله قصد آموزش چگونگی رفع خطای نشان داده شده در کنسول جستجوی گوگل را داریم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آموزش نحوه رفع خطا در وردپرس Googlebot cannot access CSS and JS files

قبل از آموزش نحوه رفع این خطا در وردپرس باید این خطا و دلیل ایجاد آن را به طور واضح تر مورد بررسی قرار دهیم، در مرحله نیز باید بررسی کنیم که گوگل چرا باید به فایل های CSS, JS دسترسی داشته باشد. همانطور که بیان کردیم این خطا در وردپرس به دلیل نداشتن دسترسی به این دو فایل اتفاق می افتد، این خطا در وردپرس همچنین ممکن است به دلیل نداشتن دسترسی به فایل های robota.txt باشد که ربات گوگل امکان دسترسی به این فایل ها را ندارد.

فرض می کنیم در فایل robota.txt امکان دسترسی به یکی از پوشه هایی که دارای تعدادی فایل css, js می باشد را محدود کرده باشید، در این صورت پس از وارد شدن ربات گوگل به سایت شما برای بررسی آن ابتدا به سراغ فایل robota.txt می رود تا متوجه شود کدام دایرکتوری ها و فایل ها اجازه دسترسی دارند، در صورت محدود کردن دسترسی به فایل توسط شما، گوگل قادر به خواندن این نوع فایل ها نخواهد بود و پیغام Googlebot cannot access CSS, JS files را برای شما ایمیل خواهد کرد یا ممکن است در کنسول جستجوی گوگل آن را مشاهده نمایید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

گوگل چه نیازی به دسترسی به فایل های CSS, JS دارد؟

همانطور که اطلاع دارید امروزه گوگل روی بهینه بودن سایت حساب ویژه ای باز کرده است و برای سایت های بهینه سازی شده از هر نظر امتیاز ویژه ای در نظر می گیرد تا برای کاربران دسکتاپ و موبایل در نتایج جستجوی بالاتری قرار گیرند، بنابراین یکی از نکات حائز اهمیت برای گوگل این است که سایت شما از لحاظ ظاهری کاربر پسند باشد، برای به دست آوردن درک بهتر از سایت شما همانند کاربر عادی با استفاده از هوش مصنوعی که دارد باید این فایل ها برای روبات گوگل لود شوند و برای آن ها امکان دسترسی وجود داشته باشد، این موضوع تنها از طریق دسترسی به فایل های CSS, JS که در نمایش ظاهر سایت برای کاربران و موتورهای جستجو نقش اصلی را دارند امکان پذیر می باشد.

متوجه شدیم که گوگل قادر به مشاهده سایت ما همانند یک کاربر عادی با استایل و ظاهر قالب ما بوده و می تواند سایت ما را مورد بررسی قرار دهد، ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که آیا گوگل قادر به مشاهده سایت ما درست مثل یک انسان می باشد؟ اگر این موضوع صحت داشته باشد آیا برای این کار ابزاری وجود دارد تا متوجه شویم گوگل به چه شکلی سایت ما را خواهد دید؟

پاسخ هر دو سؤال مثبت می باشد، برای اینکه متوجه شوید گوگل سایت شما را همانند کاربر عادی به چه شکلی می بیند کافیست به کنسول جستجوی گوگل در آدرس https://www.google.com/web,asters/tools/home مراجعه کرده و پس از انتخاب سایت خود در کنسول جستجوی سایت به مسیر Crawl ›Fetch as Google بروید، حال پس از کلیک کردن روی دکمه FETCH AND RENDER که در تصویر زیر آن را مشاهده می کنید منتظر بمانید تا در صورتی که گوگل به فایل های JS, CSS در سایت شما دسترسی داشت آن را مورد بررسی قرار دهید و نتیجه مشاهده گوگل از سایت خود را ببینید.

رفع خطا در وردپرس

اگر صفحه ای خاص از سایت خود را در نظر دارید کافیست در فیلد آدرس دامنه ادامه آدرس صفحه مورد نظر خود را وارد نمایید و در آخر پس از کلیک کردن روی دکمه FETCH AND RENDER منتظر مورد بررسی قرار گرفتن سایت خود بمانید. پس از به پایان رسیدن این کار با موفقیت برای شما یک RENDER ساخته خواهد شد، کمی منتظر بمانید تا همانند تصویر زیر این RENDER برای شما ساخته شود.

رفع خطا در وردپرس

حال پس از کلیک کردن روی رندر ساخته شده وارد صفحه ای خواهید شد و مشاهده می کنید که کاربران و گوگل سایت شما را با چه ظاهری دیده اند. درست بودن همه چیز نشان دهنده این موضوع می باشد که گوگل به فایل های CSS,JS موجود در سایت وردپرسی شما دسترسی کامل دارد.

رفع خطا در وردپرس

به دست آمدن نتیجه یکسان در بخش های Googlebot, visitor نشان دهنده این موضوع می باشد که گوگل به درستی به فایل های استایل و جاوا اسکریپت دسترسی نداشته و گوگل قادر به مشاهده همان چیزی که کاربران در سایت مشاهده می کنند نخواهد بود. بخش هایی که گوگل به آن ها دسترسی ندارد در قسمت پایین تصویر سمت چپ نمایش داده می شود، اگر دسترسی به آنها از طریق فایل robots.txt یا فایل htaccess غیر فعال شده باشد باید آن را اصلاح کنید.

در صورت مشاهده عبارت Blocked جلوی هر یک از فایل هایی که گوگل به آن ها دسترسی دارد در لیست و در ستون Reason، متوجه خواهید شد که گوگل به سایت مورد نظر دسترسی ندارد و باید این مشکل را رفع نمایید. برای رفع این خطا کافیست از طریق فایل robots.txt در هاست شما در مسیری که وردپرس روی آن نصب شده است اقدامات خود را آغاز کرده و برای ربات گوگل دسترسی لازم به فایل های استایل و جاوا اسکریپت را فراهم آورید. برای این کار ایتدا باید وارد هاست خود در وردپرس شده و سپس به قسمت File Manager هاست بروید.

رفع خطا در وردپرس

سپس وارد مسیری که وردپرس در آن نصب شده رفته و فایل robots.txt را برای ویرایش کردن باز نمایید. در صورت عدم وجود فایلی با این عنوان در هاست شما می توانید آن را بسازید، کافیست با استفاده از برنامه های ویرایشگر متن مثل نوت پد فایلی جدید با این نام بسازید و سپس در مسیر public_html آن را آپلود نمایید. علاوه بر این می توانید با کلیک روی دکمه Files موجود در مدیریت فایل سی پنل فایل جدید را در پنجره باز شده همانند تصویر زیر بسازید.

رفع خطا در وردپرس

این فایل دارای کدهایی همانند زیر می باشد که:

  • در صورت استفاده از دستور allow قبل از هر خط کدهای موجود در این فایل دسترسی به این پوشه مجاز است.
  • در صورت استفاده از دستور disallow دسترسی به پوشه یا فایل مورد نظر مجاز نخواهد بود.
۱

۲

۳

۴

۵

User-agent: *

Disallow: /wp-admin/

Disallow: /wp-includes/

Disallow: /wp-content/plugins/

Disallow: /wp-content/themes/

در صورت عدم وجود دسترسی به پوشه های /wp-content/ themes/ و /wp-content/plugins/ در فایل robots.txt در سایت شما از دستور disallow در آن استفاده شده است که باید آن را تغییر دهید. برای این کار کافیست خط مورد نظر را حذف کنید. اگر می خواهید در یک دایرکتوری دسترسی به یک فایل را مشاهده کنید کافیست در آن مسیر درست را ایجاد کنید، دایرکتوری اصلی را نباید به طور کامل از دسترس ربات جستجوگر خارج کنید. در حالت پیشفرض برای وردپرس استانداردترین نوع دسترسی در فایل robots.txt خارج کردن دسترسی به پوشه wp-admin از روبات گوگل می باشد. کافیست کد زیر را در آن قرار دهید.

۱

۲

User-agent: *

Disallow: /wp-admin/

پس از اصلاح کردن دسترسی به مسیرهای مختلف با استفاده از این فایل به درستی کافیست یک رندر جدید از کنسول جستجوی گوگل بسازید و نتیجه کار را دوباره مورد بررسی قرار دهید.

امیدواریم این آموزش نیز مورد توجه و پسند شما واقع شده باشد و با استفاده از آن قادر به رفع خطای Google bot cannot access CSS and JS files از سایت وردپرسی خود شده باشید. در صورت مواجهه با مشکل در رابطه با این آموزش و یا سؤالی برای کار کردن با فایل robots.txt آن را در بخش دیدگاه ها اعلام نمایید تا پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *