رفع خطای ۴۰۴ پس از تغییر دادن پیوند یکتا

رفع خطای 404 permalink

آموزش نحوه رفع خطای ۴۰۴ پس از تغییر دادن پیوند یکتا در وردپرس

ی

یکی از مشکلات عمده که هنگام تغییر دادن پیوند یکتا در وردپرس در هر سایتی مشاهده می شود خطای ۴۰۴ وردپرس می باشد. فرض کنید وردپرس را نصب کرده و پس از مدتی که سایت خود را باز کردید برای پیوند یکتا سایت خود همچنان از ساختار پیشفرض استفاده کنید، اما هنگام فعالیت در سایت خود ناگهان مقاله سئویی را می بینید که در آن بیان شده است برای بهینه شدن ساختار پیوند یکتای وردپرس در سایت شما برای موتورهای جستجو باید از ساختاری دارای نام نوشته استفاده کنید.

در نتیجه تصمیم خود را مبنی بر تغییر پیوند یکتا می گیرید اما مشاهده می کنید که پس از تغییر دادن پیوند یکتا تمامی صفحات سایت شما خطای ۴۰۴ را نشان می دهند، در این صورت باید کاربران را به آدرس صحیح مطالب منتقل نمایید تا سایت شما دچار افت رتبه نشود و همچنین کاربران وارد صفحه بدون محتوا نشوند. در این مقاله قصد آموزش نحوه رفع خطای ۴۰۴ پس از تغییر دادن پیوند یکتا در وردپرس را داریم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در صورت مواجهه با خطای ۴۰۴ هنگام تغییر دادن پیوند یکتا در وردپرس و عدم استفاده از افزونه سئو وردپرس برای ریدایرکت به ساختار جدید، باید ساختار پیوند یکتای سایت خود را به حالت قبلی بازگردانده و به ترتیب مراحل بیان شده در روش دوم این مقاله را طی نمایید تا کاربران به ساختار جدید پیوند یکتا وردپرس ریدایرکت شوند.

آموزش نحوه رفع خطای ۴۰۴ پس از تغییر دادن پیوند یکتا وردپرس

برای اینکه قادر به رفع مشکل خطای ۴۰۴ پس از تغییر دادن پیوند های یکتا در وردپرس باشید دو راهکار برای شما وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

  1. استفاده از قابلیت ریدایرکت به پیوند یکتای جدید و افزونه سئو وردپرس
  2. ایجاد تغییر در فایل htaccess و ریدایرکت نمودن کاربران به ساختار پیوند یکتا جدید

آموزش نحوه استفاده از افزونه سئو وردپرس

در صورت استفاده از افزونه سئو وردپرس یا همان Yoast Seo کار برای شما آسانتر خواهد بود و به اجرای تغییرات و تنظیمات خاصی برای ریدایرکت کردن کاربران به ساختار جدید پیوند یکتا نخواهید داشت. در صورت استفاده از افزونه سئو این افزونه قادر خواهد بود کاربران هدایت شده به پیوند یکتای قدیمی یا لینک قدیمی مطالب سایت را به پیوند یکتای جدید وردپرس که ایجاد کرده اید به صورت ریدایرکت ۳۰۱ هدایت نمایید.

با استفاده از افزونه سئو وردپرس دیگر با خطای ۴۰۴ در وردپرس مواجه نخواهید شد و هنگام اعمال تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس این افزونه قادر خواهد بود تا مطالب را بر اساس آی دی آن ها شناسایی کرده و کاربران را از پیوند یکتای قبلی که کاربر را به صفحه ۴۰۴ هدایت می کرد و دیگر وجود ندارد بدون تحت تأثیر قرار دادن رتبه و سئو سایت شما به صورت منفی به ساختار جدید پیوند یکتا هدایت می کند.

آموزش نحوه استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ با فایل htaccess

روش دوم برای رفع خطای ۴۰۴ پس از تغییر دادن پیوند یکتا وردپرس کمی پیچیده است و پیشنهاد می شود تا جای ممکن از روش اول که افزونه سئو وردپرس در اختیار شما قرار می دهد استفاده نمایید، این افزونه مورد استفاده همه قرار می گیرد و در صورت عدم استفاده از آن حتماً باید برای نصب و فعال سازی آن اقدام کنید. اگر بنا به دلایلی تمایلی به استفاده از افزونه سئو نداشته باشید می توانید با استفاده از فایل htaccess در هاست شما این مشکل را در ۵ مرحله رفع نمایید. در ادامه مراحل این روش را توضیح خواهیم داد.

مرحله اول: نحوه تنظیم ساختار پیوند یکتا و URL های سایت

در مرحله اول ابتدا باید وارد صفحه تنظیمات‹پیوندهای یکتا در پیشخوان وردپرس شده و از ساختار انتخابی و تنظیمات موجود در این صفحه اسکرین شات بگیرید؛ زیرا در مراحل بعدی به آن ها نیاز خواهید داست. برای آشنایی بیشتر با پیوندهای یکتا می توانید مقاله آموزش کار روی تنظیمات وردپرس را مطالعه نموده و به بخش پیوندهای یکتا بروید.

پیوند یکتا در وردپرس

در این مرحله در صورت استفاده از ساختار پیوند یکتای پیشفرض وردپرس همان پیوند یکتای ساده نیازی به گذراندن مراحل دوم و چهارم را نخواهید داشت، زیرا وردپرس به صورت خودکار روی لینک های موجود در این نوع ساختار تغییر مسیر انجام داده و باید مراحل سوم و پنجم که برای رفع خطای ۴۰۴ وردپرس پس از تغییر دادن پیوند یکتا مورد نیاز هستند را طی کنید.

علاوه بر آن یک فایل نوت پد را باز کنید و در ویرایشگری ساده چند مورد از لینک های مطالب را به صورت تصادفی کپی نموده و در آن قرار دهید تا پس از اتمام کار از طی نمودن مراحل به درستی مطمئن شوید، برای این کار پیشنهاد می شود ۵ تا ۱۰ مورد از آدرس نوشته های خود را در این فایل قرار دهید تا پس از اتمام مراحل از ریدایرکت شدن تمامی لینک های مطالب به درستی و در حالت ۳۰۱ به ساختار جدید مطمئن شوید.

مرحله دوم: ایجاد کدهای تغییر مسیر کاربران

برای این کار قادر به استفاده از ابزاری که وب سایت رسمی افزونه سئو وردپرس برای شما قرار داده خواهید بود. به آدرس https://yoast.com/research/permalink-helper.php مراجعه نمایید و فرمی که در سایت همانند تصویر زیر به شما نمایش داده می شود را بر اساس اطلاعات سایت خود وارد نمایید.

پیوند یکتا در وردپرس

همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید اطلاعات فرم را به ترتیب زیر وارد نمایید:

در فیلد اول باید آدرس سایت خود را به طور کامل وارد نمایید و در صورت استفاده از https://, http://, www باید وضعیت آن را مشخص کنید.

در فیلد دم و در صورت نصب شدن وردپرس شما روی یک پوشه یا به عبارتی همان وبلاگ را دارد آدرس آن را وارد نمایید. در اینجا از آنجا که وردپرس ما روی مسیر /blog/ نصب شده است باید آدرس پوشه را در این فیلد وارد نماییم؛ اما در صورتی که وردپرس شما روی دامنه اصلی یا ساب دامنه نصب شده باشد نیازی به قرار دادن چیزی در این فیلد نخواهید داشت.

در قسمت سوم باید ساختار قبلی پیوند یکتا خود را مشخص نمایید. در اینجا پیوند یکتا روی ماه، نام نوشته قرار گرفته و آن را انتخاب نموده ام. در صورت استفاده از هر نوع پیوند یکتا کافیست آن را مشخص نمایید. با استفاده از گزینه custom نیز قادر به وارد کردن پیوند یکتای سفارشی که از آن استفاده می کنید خواهید بود.

حال با کلیک کردن روی دکمه نارنجی رنگ Create Redirect به صفحه بعد هدایت خواهید شد و کدی مشابه تصویر زیر به شما نشان داده می شود.

پیوند یکتا در وردپرس

همانطور که مشاهده شده در اینجا از شما خواسته می شود ساختار پیوند یکتای خود را به نام نوشته تغییر داده و سپس کد ارائه را در فایل htaccess قرار دهید.

مرحله سوم: ایجاد تغییر در پیوند یکتای وردپرس

حال پس از وارد شدن به پیشخوان وردپرس دوباره به مسیر تنظیمات‹پیوندهای یکتا مراجعه نموده و نوع ساختار پیوند یکتای سایت خود را روی نام نوشته قرار داده و روی دکمه ذخیره تغییرات موجود در انتهای صفحه کلیک نمایید.

پیوند یکتا در وردپرس

پس از ایجاد تغییر در این مرحله پیوندهای یکتا شما همچنان با خطا مواجه خواهند شد و برای ریدایرکت کردن کاربران باید مرحله نهایی را فراهم نمایید.

مرحله چهارم: اضافه کردن کد به فایل htaccess و اجرا کردن آن

پس از مراجعه کردن به هاست خود برای ویرایش فایل htaccess به قسمت File Manager هاست مراجعه نمایید. پس از ورود به هاست روی گزینه File Manager موجود در بخش Files کلیک نمایید.

پیوند یکتا در وردپرس

پس از وارد شدن به فایل منیجر هاست به مسیر public_html رفته و به مسیری که وردپرس در آنجا نصب شده رفته و فایل htaccess را جستجو کنید. در صورت عدم مشاهده این فایل در هاست روی دکمه Settings موجود در بالا سمت راست کلیک نموده و گزینه Show Hidden Files را برای نمایش فایل های مخفی فعال کنید، در آخر با کلیک کردن روی دکمه Save فایل htaccess به شما نمایش داده خواهد شد.

پیوند یکتا در وردپرس

حال با راست کلیک کردن روی htaccess گزینه Edit را انتخاب نمایید تا وارد صفحه ویرایش این فایل شوید. حال کدی که در مرحله دوم با استفاده از ابزار موجود در سایت Yoast که دریافت نموده اید را پس از عبارت # END WordPress قرار دهید و فایل htaccess را ذخیره نمایید.

مرحله پنجم: تست کردن و مشاهده نتیجه نهایی

حال پس از ذخیره کردن فایل htaccess عملیات با موفقیت به پایان رسیده و نوبت تست کردن آن می باشد، بنابراین همانطور که در مرحله اول بیان کردیم فایل نوت پد که حاوی لینک های قبلی می باشد و از قبل آن را تهیه کرده ایم را باز کنید و در مرورگر آدرس ها را وارد کنید و به آن مراجعه نمایید، مشاهده خواهید کرد که در ساختار جدید به آدرس نوشته ها هدایت خواهید شد.

امیدواریم این آموزش نیز مورد توجه و پسند شما واقع شده باشد و با استفاده از آن قادر به رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس شده باشید. در صورت مواجهه با سؤال و یا مشکل در رابطه با این آموزش یا روند انجام مراحل آن را در بخش دیدگاه ها اعلام نمایید تا پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.

پیوند یکتا در وردپرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *