آموزش مدیریت فایل کانفیگ وردپرس

د

در این مقاله امروز قصد داریم درباره یکی از اصلی ترین فایل های وردپرس توضیح کامل و جامعی دهیم. کانفیگ وردپرس یا همان فایل Wp-config.php میباشد که تمامی تنظیمات سیستم مدیریت محتوا در این فایل ذخیره میگردد، قایل هایی چون نام پایگاه داده، رمز پایگاه داده وردپرس، نام کاربری پایگاه داده، پیشوند جداول وردپرس و …. در آن جا ذخیره میگردد. وظیفه کانفیگ وردپرس اتصال با پایگاه داده وردپرس میباشد زیرا جزء فایل های اصلی از هسته وردپرس میباشد که دارای اطلاعات مهمی است.

با استفاده از فایل کانفیگ وردپرس قادر خواهید بود تا با پایگاه داده وردپرس ارتباط برقرار کنید و کنترل کاملی از سایت خود در دست داشته باشید.

در ادامه به معرفی کامل از کانفیگ وردپرس میپردازیم و سپس کد هایی را معرفی میکنیم که با استفاده از ان ها میتوانید فایل Wp-config.php را کامل و به آسانی مدیریت کنید و از ترفند Wp-config.php برای فعال سازی غیر فعال کردن تنظیمات سایت وردپرس خود استفاده نمایید. پس اگر هم شما خواستار این تغییرات برای وردپرس خود هستید، با ما همراه باشید تا انواع ترفند وردپرس را به شما آموزش دهیم.

 

کانفیگ وردپرس یا همان فایل Wp-config.php چیست؟

فایل کانفیگ وردپرس یا همان Wp-config.php میباشد که به عنوان فایل تنظیمات وردپرس نیز شناخته شده است. این فایل در هاست شما قرار گرفته و در مسیر public-html وردپرس نصب شده است. این فایل مدیریت وردپرس را برای شما آسان کرده است و با استفاده از آن میتوانید قابلیت های وردپرس را تحت کنترل خود بگیرید و یک سایت ایمن داشته باشید.

اگر شما هم به دنبال ایمن سازی سایت خود هستید، در ادامه به معرفی کد هایی میپردازیم که سایت شما را ایمن و Wp-config.php  را بهینه سازد. 

تغییر مسیر فایل Wp-config.php کانفیگ وردپرس

همانطور که در بالا ذکر کردیم، باید توجه ویژه ای به افزایش امنیت  فایل Wp-config.php کانفیگ وردپرس داشته باشید و از اطلاعات درون آن به خوبی محافظت کنید زیرا فایل کانفیگ وردپرس همان فایل اصلی برای تنظیمات وردپرس میباشد.

اگر مسیر قرار گیری فایل کانفیگ وردپرس را در سایت هاست تغییر دهیم، یکی از راه هایی است که باعث افزایش امنیت و حفاظت Wp-config.php در وردپرس میشود. مثلا به جای اینکه فایل Wp-config.php در همان مسیر public-html قرار داشته باشد، میتوانیم آن را به مسیر دیگر و حتی مسیر جدا از آن مثلا home قرار دهیم.

یکی از ویژگی های بارز وردپرس این است که اگر به هر مکانی فایل Wp-config.php را انتقال دهیم، قادر به شناسایی بوده و میتواند اطلاعات لازم را دریافت کند، اما گاهی اوقات ممکن است به این صورت عمل نکند و شما باید خودتان مسیر را برای وردپرس تعریف کنید.

برای این کار روند زیر را دنبال کنید تا یاد بگیرید:

  1. اول از همه وارد هاست خود شوید و بعد بر روی گزینه file Manager کلیک نمایید تا وارد مدیریت فایل ها در هاست شوید.
  2. سپس به مسیر public-html وارد شوید تا فایل Wp-config.php را بیابید
  3. بر روی فایل Wp-config.php راست کلیک کنید و گزینه Move را انتخاب نمایید
  4. مسیر مورد نظر را برای فایل انتقال دهید و سپس فایل را انتقال دهید.
  5. و در نهایت بر روی دکمه New File در هاست، یک فایل جدید با نام Wp-config.php در مسیر public-html ایجاد کنید و کد های زیر را در آن قرار دهید.
در ادامه بخوانید:
افزودن صحیح آدرس شرکت در وردپرس

;(‘/’. (__define(‘ABSPATH’, dirname(__FILE

;(‘require_once(ABSPATH . ‘../path/to/wp-config.php

حالا همانطور که در کد بالا میبینید به جای ../path/to/wp-config.php مسیری که فایل اصلی wp-config.php را به آن جا منتقل کردید را وارد کنید و فایل را ذخیره کنید.

تغییر مکان قرار گیری پوشه Wp-content

چندین دلیل برای تغییر پوشه Wp-content وجود دارد. این همان پوشه ای است که تمامی اطلاعات مربوط به افزونه، قالب و تمام فایل های وردپرس در آن آپلود میگردد، در این مسیر قرار دارد. یکی از دلایل میتواند این باشد که شاید شما خواستار اتصال وردپرس خود از طریق SVN به GIT باشید یا اینکه بخواهید امنیت مسیر آپلود را بیشتر کنید و از دید سایرین مخفی نگه دارید. در هر صورت با هر هدفی که دارید، برای تغییر مسیر پوشه Wp-content کافیست که کد های زیر را در محل مناسب از فایل /wp-config.php کانفیگ وردپرس قرار دهید

;(‘define( ‘WP_CONTENT_DIR’, dirname( __FILE__ ) . ‘path/to/wp-content

;(‘define( ‘WP_CONTENT_URL’, ‘http://’ . $_SERVER[‘HTTP_HOST’] . ‘/path/to/wp-content

در خط اول کد بالا شما عبارت WP_CONTENT_DIR را مشاهده میکنید که در مسیر wp-config.php کانفیگ وردپرس قرار گرفته و بدان معنی است که اگر قصد انتقال دارید باید از این مسیر پیش بروید.  در خط دوم هم عبارت WP_CONTENT_URL را مشاهده میکنید که مربوط به آدرس است و بر اساس تنظیمات دامنه در وردپرس مشخص میشود.

تغییر مکان پوشه افزونه وردپرس

قبلا هم گفتیم که افزونه های وردپرس در مسیر Wp-content قرار میگیرند و شاید خواستار تغییر این مسیر در وردپرس باشید، کافیست ابتدا پوشه ای به نام plugins  را در مسیر قرار دهید /public_html/wp-content/plugins/ تا به مسیر دلخواهتان انتقال داده شود. و در نهایت کد زیر را

در wp-config.php کانفیگ وردپرس برای تعریف افزونه ها مشخص کنید.

;(‘define( ‘WP_PLUGIN_DIR’, dirname(__FILE__) . ‘/path/to/plugins

;(‘define( ‘WP_PLUGIN_URL’, ‘http://’ . $_SERVER[‘HTTP_HOST’] . ‘/path/to/plugins

در خط اول کد بالا شما عبارت WP_CONTENT_DIR را مشاهده میکنید که در مسیر wp-config.php قرار گرفته و بدان معنی است که اگر قصد انتقال دارید باید از این مسیر پیش بروید.  در خط دوم هم عبارت WP_CONTENT_URL را مشاهده میکنید که مربوط به آدرس است و بر اساس تنظیمات دامنه در وردپرس مشخص میشود.

 

تغییر قالب پیش فرض وردپرس

 گاهی اوقات ممکن است از قالب پیش فرضی که وردپرس برای شما انتخاب کرده، خسته شوید و یا اشتباها پوشه قالب را از هاست خود حذف نمایید در این موارد، تغییر قالب پیش فرض به کمک شما می آید و میتوانید یک قالب دلخواه را به جای قالب پیش فرض انتخاب کنید.

برای این کار کافیست کد زیر را در فایل wp-config.php کانفیگ وردپرس وارد کنید و بعد از آن برای انتخاب قالب پیش فرض در وردپرس نام پوشه قالب مدنظرتان را وارد نمایید.

در ادامه بخوانید:
دسته بندی کردن تصاویر در وردپرس
;(‘define(‘WP_DEFAULT_THEME’, ‘twentytwelve

همونطور که در کد بالا میبینید به جای twentytwelve کافیست نام پوشه قالب دلخواهی که انتخاب کرده اید را در این قسمت وارد کنید.

غیر فعال کردن ویرایشگر پوسته و افزونه در پیشخوان وردپرس

یکی دیگر از موارید که ممکن است امنیت وردپرس را تهدید کند ، قابلیت ویرایشگری میباشد که برای افزونه ها و قالب در پیشخوان وردپرس فعال باشد. اگر وارد آدرس زیر شوید:

منوهای نمایش> ویرایشگر و افزونه‌ها> ویرایشگر

به تمامی کد ها، فایل های php، css و … برای قالب و افزونه وردپرس دسترسی دارید و میتوانید ویرایش کنید. این گزینه تا زمانی که خودتان فقط مدیریت سایت را بر عهده دارید عالی میباشد اما فرض کنید اگر غیر شما شخص دیگری هم به عنوان مدیر در پیشخوان وردپرس به این منو ها دسترسی داشته باشد، میتواند به راحتی به تمامی این موارد دسترسی داشته باشد. لزوما باید این گزینه غیر فعال بماند تا کسی از سایت شما سواستفاده نکند و برای ویرایش قالب و افزونه میتوانید از طریق FTP یا همان هاست اقدام نمایید. بدین منظور کافیست کد زیر را در فایل wp-config.php کانفیگ وردپرس قرار دهید تا منوی ویرایشگری برای وردپرس و افزونه از پیشخوان حذف گردد.

;(define(‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true

احتمالا این سوال در ذهن شما ایجاد شود، وقتی کاربری دسترسی به افزونه ها و قالب دارد، پس حتما باز هم میتواند در این بابت مشکل ایجاد کند. برای این روند هم راه حلی وجود دارد و این است که شما میتوانید امکان افزودن هر گونه افزونه ای، قالب و به روز رسانی آنها را هم غیر فعال کنید. کافیست فقط کد زیر را در زیر همان کد بالا قرار دهید و ذخیره نمایید.

;(define(‘DISALLOW_FILE_MODS’, true

دیگر کسی غیر خودتان به نصب افزونه و بروزرسانی قالب از وردپرس دسترسی ندارد و تمامی گزینه ها غی فعال میباشد و برای این کار باید به صورت دستی از طریق هاست اقدام به نصب و یا بروزرسانی قالب و افزونه ها کنید.

استفاده از Akismet در کانفیگ وردپرس

افزونه Akismet برای جلوگیری از ارسال اسپم ایجاد شده است ضد اسپم قدرت مندی که تا به حال خیلی از ما را از شر انواع اسپم خلاص کرده و در سراسر جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد. اما این پلاگین دوست داشتنی در شبکه های چند سایته وردپرس کمی دردسر آفرین است. در وردپرس شما نمی توانید به روی کلیه سایت ها افزونه Akismet را نصب نمایید و لازم است این روند تک صورت گیرد، اما با استفاده از یک کد ساده میتوانید Akismet را در وردپرس شبکه استفاده نمایید و از شر نظرات و کاربران اسپم خارج شوید.

کافیست فقط کد زیر را در wp-config.php کانفیگ وردپرس قرار دهید و در نهایت دخیره نمایید.

;(‘define(‘WPCOM_API_KEY’,’your-key

نکته: حتما دقت کنید که قبل از ذخیره کردن، API دریافتی خودتان را از سایت Akismet به جای your-key وارد نمایید و در نهایت ذخیره کنید.

 

غیر فعال کردن یا مدیریت رونوشت ها در کانفیگ وردپرس

 یکی دیگر از کاربرد های وردپرس رونوشت یا Revisions  میباشد. فرض کنید مطلبی را پس از چند بار ویرایش و بهینه سازی،  سایت خود منتشر کرده اید ولی باز هم دارای ایراداتی میباشد و پستی که قبلا ویرایش کرده بودید بهتر بوده است. به صورت پیشفرض، به ازای هر تغییری که شما در محتوای پست، عنوان، خلاصه و نویسنده پست ها ایجاد میکنید، وردپرس یک رونوشت از آن تغییر ذخیره میکند.

در ادامه بخوانید:
ساخت منوی عمودی کشویی با CSS و js

هر یک از تغییرات را در قالب یک رونوشت یا پیش نویس ذخیره میکند و شما میتوانید در هرمان که بخواهید به ویرایش ها دسترسی پیدا کنید و بعد از ویرایش ان را ذخیره سازی کنید. حالا اگر قصد ندارید تا از این قابلیت استفاده کنید و به صورت کلی رونوشت وردپرس را غیرفعال کنید کافیه کد زیر را در فایل wp-config.php  کانفیگ وردپرس قرار داده و ذخیره کنید.

;(define(‘WP_POST_REVISIONS’, false

اگر قصد دارید برای هر نوشته نهایاتا ۸ رونوشت ذخیره بشود، کافیست به جای کد بالا از کد زیر استفاده نمایید.

;(define(‘WP_POST_REVISIONS’, 8

 

به جای عددی که وارد شده میتوانید عدد دلخواه خودتان را وارد کنید تا تغییراتی که بعد از هر عددی که گذاشته اید، اعمال شود.

استفاده از SSL در مدیریت و صفحه ورود کانفیگ وردپرس

اگر به هنگام نصب SSL و استفاده از آن را در مدیریت صفحه وردپرس فعال نکرده باشید، امنیت صفحه وردپرس شما به حداقل میرسد و بنابراین میتوانید با استفاده از کد های زیر امکان استفاده از SSL را برای صفحه وردپرس خودتان فراهم نمایید.

;(define(‘FORCE_SSL_LOGIN’, true

اگر هم تمایل استفاده از SSL زا دز پیشخوان وردپرس میخواهید این کد را در زیر کد بالا قرار دهید و ذخیره نمایید.

;(define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true

خطا یابی وردپرس با Wp-debug کانفیگ وردپرس

اگر سایت شما هم خطا هایی میدهد پیشنهاد ما استفاده از این ترفند برای رفع خطاهای ایجاد شده است. با استفاده از Wp-debug وردپرس میتوانید اقدام به خطا یابی در وردپرس کنید.

یکی از تغییرات متداولی که بر روی فایل تنظیمات وردپرس انجام میشود استفاده از ثابت WP_DEBUG و فعال کردن یا غیر فعال کردن آن است. کار این ثابت این است که کلیه ی خطاهای وردپرس شما را در بالای صفحه سایت برای شما نمایش دهد. اگر نمی خواهید این اتفاق بیافتد، کافی است WP_DEBUG را در فایل تنظیمات غیر فعال کنید :

;(define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false

اگر Wp-debug وردپرس به صورت بالا در فایل wp-config.php کانفیگ وردپرس ذخیره شده باشد و با False  نمایش داده باشد نشان دهنده ی غیر فعال بود آن میباشد. برای فعال کردن ان کافیست به جای False   کلمه  True  را قرار دهید تا کد شما به شکل زیر نمایش داده شد.

;(define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, true

 

امیدواریم از آموزش wp-config.php کانفیگ وردپرس اذت برده باشید و توانسته باشیم گامی بلند برای مشکلات شما برداشته باشیم. با استفاده از این آموزش بتوانید اقدام به مدیریت فایل کانفیگ وردپرس و از ترفند های آن در پورد پرس بهره بگیرید.

از کارشناسان پرگاس انفورماتیک مشاوره تخصصی بگیرید

نرم افزار باشگاه مشتریان, طراحی سایت اختصاصی، نرم افزار مالی سپیدار

۵۶ ۲۸۴ ۲۸۴ (۰۲۱)