آموزش رفع خطای forbidden 403

رفع خطای 403 وردپرس

آموزش رفع خطای forbidden 403 وردپرس

ق

قطعاً برای شما نیز پیش آمده است که پس از وارد شدن به یکی از صفحات سایت خود یا باز کردن محتوای اصلی سایت خود با خطای Error 403 مواجه شده باشید، در محتوای این خطا عبارت بزرگ forbidden را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده عدم دسترسی شما به این صفحه می باشد. معمولاً این خطا در تمامی سایت ها به شکلی که در زیر آن را مشاهده می کنید نمایش داده می شود.

رفع خطای forbidden 403

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید در صورت مواجه شدن سایت شما با این خطا در سایت شما پیغام زیر نمایش داده خواهد شد، دلیل ایجاد این خطا عدم دسترسی به صفحه مورد نظر از سمت هاست شما به کاربر می باشد.

۴۰۳ Forbidden – You don’t have permission to access ‘/’ on this server.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the r

همانطور که می دانید در انواع مختلف سرورها دقیقه همانند سیستم کامپیوتری یک سطح دسترسی برای افراد وجود دارد و هر یک از کاربران بر اساس میزان دسترسی خود می توانند فایلی را مشاهده کرده و یا آن را ویرایش کنند. تا زمانی که در سطح دسترسی خواندن قرار نگیرید محتوای موجود به شما نشان داده نمی شود و در وردپرس با خطای ۴۰۳ مواجه می شوید. اگر شما نیز در وردپرس با خطای ۴۰۳ مواجه شده اید برای آموزش نحوه رفع خطای forbidden 403 وردپرس تا انتهای این آموزش از پایگاه دانش پرگاس انفورماتیک همراه ما باشید.

آموزش نحوه رفع خطای forbidden 403 وردپرس

روش های مختلفی برای رفع خطای ۴۰۳ در وردپرس وجود دارد. در ادامه هر یک از روش های موجود را بر اساس بیشترین تعداد دفعات رخ داده معرفی خواهیم نمود. معمولاً در مواقع زیر این خطا ایجاد می شود.

  • نداشتن دسترسی به پوشه wp-login.php یا فایل wp-admin
  • هنگام نصب وردپرس و بیشتر موقع نصب بسته آسان در وردپرس خطا ایجاد خواهد شد.
  • در صفحه ای خاص از وردپرس و به دلیل استفاده از افزونه یا کد ممکن است این خطا ایجاد شود.
  • در صورت نداشتن دسترسی به دامنه
  • و …

حال پس از آشنایی با انواع مختلف صفحات و دلایل ایجاد خطای ۴۰۳ در وردپرس ، راه حل های رفع این خطا را بررسی خواهیم کرد. دقت کنید که

قبل از انجام هر کاری فول بک آپ از هاست خود بسازید تا در صورت بروز مشکل دیگری برای شما به راحتی قادر به رفع آن باشید.

آموزش نحوه رفع خطای ۴۰۳ وردپرس هنگام نصب افزونه

یکی از دلایل اصلی ایجاد خطای ۴۰۳ وردپرس که دفعات زیادی باعث ایجاد این خطا شده است و به دلیل تداخل ایجاد شده در برخی فایل های سایت باعث ایجاد مشکل از سمت افزونه می شود نصب افزونه در وردپرس می باشد. اگر سایت شما نیز بلافاصله پس از نصب افزونه با این خطا مواجه می شود تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که ابتدا باید افزونه مورد نظر را غیر فعال کنید، در صورت رفع نشدن خطا باید تمامی افزونه های وردپرس را غیر فعال نمایید و در مرحله بعد پس از فعال کردن هر افزونه باید سایت خود را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهید تا در آخر اگر پس از فعال کردن افزونه ای با خطایی مواجه شدید مطمئن شوید مشکل از سمت کدام افزونه می باشد.

پس از یافتن افزونه مشکل دار کافیست با استفاده از روش های موجود مثل بررسی فایل لاگ هاست، فعال کردن دیباگ در وردپرس و … بر اساس اطلاعات خود مشکل را بررسی نمایید و متوجه شوید که دلیل اختلال ایجاد شده توسط این افزونه چیست و پس از یافتن دلیل آن، اقدامات خود برای رفع آن را آغاز کنید. در صورت نداشتن اطلاعات در این رابطه می توانید با متخصصی در این رابطه مشاوره نمایید. یا در آخر می توانید از افزونه ای مشابه استفاده نمایید تا کارکرد افزونه فعلی را در اختیار داشته باشید.

آموزش نحوه رفع خطای ۴۰۳ وردپرس با استفاده از فایل htaccess

دلیل دیگر ایجاد خطای ۴۰۳ در وردپرس فایل htaccess یا عدم دسترسی به یکی از فایل های وردپرس(permissions) می باشد، این فایل در اینجا به عنوان یک کلید عمل می کند. برای رفع خطا ابتدا باید وارد هاست خود شده و همانند تصویر روی گزینه File Manager کلیک نمایید تا بتوانید وارد صفحه مدیریت فایل ها در هاست خود شوید.

رفع خطای forbidden 403

پس از وارد شدن به فایل منیجر هاست به مسیر public_html رفته و فایل htaccess را در آن جستجو کنید. همانطور که از اسمش پیداست این فایل یکی از فایل های مخفی می باشد، بنابراین امکان دارد در اولین ورود خود به بخش مدیریت فایل هاست خود آن را مشاهده نکنید.

رفع خطای forbidden 403

پس همانند تصویر بالا در سی پنل روی گزینه setting کلیک نموده و تیک گزینه show hidden files را فعال نمایید تا فایل های مخفی به شما نمایش داده شوند. حال می توانید این فایل را دانلود کرده یا اسم آن را به htaccess تغییر دهید. حال پس از حذف کردن فایل یا تغییر دادن نام آن وارد پیشخوان وردپرس شده و به مسیر تنظیمات‹پیوندهای یکتا بروید و برای ساخت مجدد فایل htaccess در هاست شما روی دکمه ذخیره تنظیمات یکبار کلیک نمایید و مشکل شما رفع خواهد شد.

آموزش نحوه رفع خطای ۴۰۳ وردپرس با تنظیم سطح دسترسی به فایل ها و پوشه ها

دلیل سوم ایجاد خطای ۴۰۳ در وردپرس عدم دسترسی و ناهماهنگی پرمیژن فایل ها و پوشه های مربوطه به وردپرس می باشد. برای رفع این مشکل ابتدا باید وارد هاست خود شده و سطح دسترسی برای فایل ها و پوشه های وردپرس را اصلاح کنید. در مرحله بعد فایلی که سطح دسترسی لازم را ندارد تنظیم نمایید. برای این کار مطابق تصویر زیر با وارد شدن به هاست خود فایل مورد نظر را انتخاب نمایید، سپس روی آن راست کلیک نموده و گزینه change permission را انتخاب نمایید و مطابق نمونه بر اساس توضیحاتی که در ادامه برای هر فایل ذکر می شود تیک گزینه های مربوطه را اصلاح کنید.

رفع خطای forbidden 403

همانطور که مشاهده می کنید در بخش permission سه ستون عددی به شما نشان داده می شود، برای فایل ها و پوشه های وردپرس سطح دسترسی را طوری تغییر دهید که اعداد به صورت زیر برای شما تغییر داده شوند.

  • سطح دسترسی برای تمام پوشه ها در وردپرس باید عدد ۷۴۴ یا ۷۵۵ باشد.
  • سطح دسترسی برای تمام فایل ها در وردپرس باید ۶۴۰ یا ۶۴۴ باشد.

پس از بررسی و تغییر دادن سطح دسترسی برای هر فایل و پوشه وردپرس باید وارد پوشه های وردپرس شده و به بررسی فایل های موجود در هر پوشه و پوشه های داخلی بپردازید. در صورت تغییر یافتن دسترسی آن ها را اصلاح کنید تا مشکل رفع شود.

آموزش رفع خطای ۴۰۳ وردپرس به خاطر اضافه شدن فایل htaccess

گاهی اوقات بنا به دلایلی فایل htaccess به پوشه home در هاست اضافه می شود. این فایل ممکن است به صورت دستی اضافه شده باشد یا هنگام انتقال وردپرس به هاست دیگر با استفاده از روش فول بک آپ ایجاد شود. به همین دلیل فایل htaccess موجود در پوشه home دچار اختلال شده و خطای ۴۰۳ وردپرس ایجاد خواهد شد در این حالت برای رفع خطا باید به مسیر home بروید و فایل htaccess موجود در این مسیر را از فایل منیجر هاست پاک نمایید.

رفع خطای forbidden 403

اگر با استفاده از روش های بیان شده در بالا موفق به رفع خطای ۴۰۳ وردپرس نشدید بهتر است بدانید که به دلیل نصب SSL در وردپرس ایجاد شده است. در صورت استفاده از SSL در هاست سی پنل یا دایرکت ادمین که به تازگی هاست آن را تغییر داده باشید این خطا ایجاد خواهد شد. برای رفع این مورد کافیست از شرکت هاست خود درخواست کنید SSL تجاری که از آن استفاده می کند را بار دیگر روی هاست جدید برای شما نصب کند تا خطای ۴۰۳ در وردپرس رفع شود.

امیدواریم این آموزش نیز مورد توجه و پسند شما واقع شده باشد و با استفاده از این آموزش قادر به رفع خطای ۴۰۳ در وردپرس شده باشید و خطای ۴۰۳ وردپرس را با موفقیت رفع کرده باشید. در صورت مواجهه با سؤال و یا خطا در رابطه با خطای ۴۰۳ آن را در بخش دیدگاه ها اعلام نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *