رفع خطای داخلی سرور در وردپرس

رفع خطای داخلی سرور وردپرس

آموزش رفع خطای داخلی سرور در وردپرس

خ

خطاهایی که در سیستم های مختلف مدیریت محتوا با آن ها مواجه می شوید متفاوت هستند و ممکن است بنا به دلایل مختلف برای سایت خود با آن ها مواجه شوید. یکی از رایج ترین خطاها، خطا داخلی سرور در وردپرس یا خطای ۵۰۰ در وردپرس می باشد، بعضی از ما این خطا را به عنوان خطای HTTP 500 Internal Server می شناسیم و قطعاً تاکنون در سایت خود و در سایت دیگران با آن مواجه شده ایم.

روش های مختلفی برای رفع این خطاها در وردپرس وجود دارد، شما باید تمامی راه حل ها را امتحان کنید تا دلیل بروز این خطا را یافته و مشکل را راحت تر برطرف کنید. در این مقاله از پایگاه دانش پرگاس انفورماتیک نحوه رفع خطای داخلی سرور در وردپرس و مشکل HTTP 500 Internal Server در وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آموزش نحوه رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس

خطای internal server error 500 مخصوص وردپرس نمی باشد و همانطور که از نامش پیداست بنا به دلایل ناسازگاری در کدهای برنامه نویسی و دیگر دلایل در سرور ایجاد می شود و انواع سیستم های مدیریت محتوایی با خطای داخلی سرور مواجه می شوند. قبل از اقدام به هر کاری دلیل رخداد خطای داخلی سرور را بررسی کنید، در نگاه اول اگر به یک متخصص بگویید با خطای داخلی سرور مواجه شده اید دلیل بروز آن را نمی توان به طور قطعی بیان کرد، اگر هنگام تغییر فایل های وردپرس، ویرایش قالب یا افزونه یا به خاطر دیگر تغییرات با خطای داخلی سرور مواجه شدید باید آن را به طور دقیق شرح دهید.

در صورتی با مراجعه به سایت پس از چند روز بنا به دلیل نامشخص با این خطا مواجه شدید برای رفع مشکل خطای داخلی سرور در وردپرس باید تمامی راه حل های ارائه شده در این مقاله را انجام دهید. گاهی اوقات این خطا ممکن است در صفحه ورود به پیشخوان وردپرس مشاهده شود و با خطای HTTP 500 Internal Server در صفحه اصلی سایت روبه رو نشوید.

رفع خطای داخلی سرور

۱٫   فایل htaccess را بررسی کنید

رایج ترین دلیل خطای ۵۰۰ در وردپرس و ارور HTTP 500 Internal Server وجود مشکل در فایل htaccess می باشد، برای رفع این مشکل ابتدا وارد هاست سی پنل یا دایرکت ادمین خود شده و سپس به File Manager هاست مراجعه کنید، پس از انجام این مراحل باید به مسیر public_html بروید، در این بخش فایلی به نام htaccess در کنار پوشه های wp-content,wp-admin, wp-includes قرار دارد.

هاست سی پنل

در صورت استفاده از هاست سی پنل، پس از کلیک روی دکمه settings گزینه Hidden را انتخاب نمایید تا قادر به مشاهده فایل های مخفی باشید.

رفع خطای داخلی سرور

حال پس از اینکه فایل را مشاهده کردید روی آن راست کلیک کنید و نام فایل را به htaccess_old تغییر دهید و سپس آدرس سایت خود را وارد کنید، در مرحله بعد صفحه را رفرش کنید تا مطمئن شوید که مشکل رفع شده است، در صورتی که مشکل رفع شده باشد به پیشخوان وردپرس بروید و با رفتن به مسیر تنظیمات‹پیوندهای یکتا روی دکمه ذخیره تغییرات یکبار کلیک کنید تا فایل htaccess دوباره ایجاد شود.

هاست دایرکت ادمین

پس از اینکه در هاست دایرکت ادمین وارد File Manager شدید با رفتن به مسیر public_html روی دکمه Rename که روبه روی فایل htaccess قرار گرفته کلیک کنید و نام فایل را به htaccess_old تغییر داده و سپس آدرس سایت خود را وارد کنید، برای اینکه مطمئن شوید مشکل رفع شده است صفحه را رفرش کنید. حال وارد پیشخوان وردپرس شده و با مراجعه به مسیر تنظیمات‹پیوندهای یکتا روی دکمه ذخیره تغییرات یکبار کلیک کنید تا فایل htaccess دوباره ایجاد شود.

۲٫ چگونگی افزایش میزان حافظه PHP

در صورت مشاهده خطای HTTP 500 Internal Server تنها در صفحه ورود به پیشخوان وردپرس باید میزان حافظه PHP هاست را افزایش دهید. برای این کار ابتدا باید وارد File Manager هاست شوید و به مسیر public_html/wp-admin بروید. حال در این پوشه فایلی جدید به نام PHP.ini ایجاد کرده و داخل فایل کد زیر را قرار دهید.

memory=64MB

حال پس از ذخیره فایل دوباره به صفحه ورود به پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و بررسی کنید که آیا مشکل شما رفع شده است، در صورتی که خطای داخلی سرور به دلیل میزان حافظه ایجاد شده باشد مشکل با استفاده از این راه حل رفع خواهد شد، در صورت رفع نشدن مشکل می توانید در فایل wp-config.php که در مسیر public_html قرار گرفته کد زیر را قرار دهید، زیرا ممکن است حجم حافظه با استفاده از کد قبلی برای شما افزایش پیدا نکند.

;(‘define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M

در صورتی که با استفاده از روش بالا نیز موفق به اضافه کردن این حجم نشدید جای نگرانی نیست و تنها کافیست با استفاده از مقاله جامع آموزش نحوه افزایش محدودیت حافظه php در وردپرس حجم حافظه PHP را در وردپرس افزایش دهید، در آخر باید بررسی کند که آیا با استفاده از این روش موفق به رفع مشکل ۵۰۰ در وردپرس شده اید.

۳٫ نحوه غیر فعال کردن افزونه های وردپرس

در صورت عدم موفقیت در رفع خطای داخلی سرور با استفاده از روش های قبل تا اینجای کار، ممکن است ناسازگاری افزونه ها با مشخصات سرور هاست شما باعث ایجاد این خطا شده باشد. بیشترین خطای داخلی سرور ایجاد شده ممکن است هنگام نصب افزونه در وردپرس و فعال کردن آن به دلیل عدم استفاده از هاست مناسب وردپرس ایجاد شوند.

اگر افزونه ها دلیل ایجاد خطای HTTP 500 Internal Server باشند برای رفع آن ابتدا باید وارد پیشخوان وردپرس شوید و تمامی افزونه ها را غیر فعال کنید. سپس آن ها را تک تک فعال کرده و پس از فعال کردن هر افزونه سایت را رفرش کنید تا به افزونه ای برسید که مشکل را ایجاد کرده بود. در این صورت با بررسی کدهای افزونه یا انتخاب افزونه جایگزین قادر به رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس خواهید بود. همواره به خاطر داشته باشید که این مورد را به نویسنده افزونه گزارش داده تا در آپدیت بعدی افزونه را مورد بررسی قرار دهد.

نداشتن دسترسی به پیشخوان وردپرس

همانطور که در بالا اشاره شد، خطای داخلی سرور ممکن است در صفحه ورود وردپرس اتفاق افتاده باشد و به پیشخوان وردپرس دسترسی نداشته باشید، در این حالت قادر به غیر فعال سازی افزونه ها نخواهید بود. برای این کار ابتدا باید وارد هاست خود شوید و به مسیر phpmyadmin بروید. سپس در پایگاه داده وردپرس پس از مراجعه به جدول wp-options فیلد active_plugins را جستجو کنید و پس از یافتن آن روی دکمه Edit کلیک نمایید.

رفع خطای داخلی سرور

حال در صفحه باز شده همانند تصویر زیر میزان option_value را به a:0: {} تغییر دهید و دکمه Go واقع در انتهای صفحه را کلیک نمایید تا تمامی افزونه های شما غیر فعال شوند.

رفع خطای داخلی سرور

۴٫  آپلود دوباره هسته وردپرس

در آخر اگر با استفاده از این روش نیز مشکل شما رفع نشد آخرین راه حل عملی دانلود جدیدترین نسخه وردپرس و جایگزین کردن آن به جای نسخه فعلی می باشد. برای این کار پس از دانلود فایل ZIP وردپرس، باید پوشه wp-content و فایل wp-config.php را از فایل زیپ حذف نمایید، در مرحله بعدی پوشه ها و فایل های باقی مانده را از پوشه wordpress به مسیر اصلی آن برگردانید.

حال دوباره از این فایل ها با فرمت zip خروجی فشرده ای تهیه نمایید و آن ها را با فایل ها و پوشه های موجود در هاست خود با استفاده از آپلود کردن جایگزین نمایید تا اگر مشکل ارور ۵۰۰ در وردپرس از هسته ودپرس بود رفع شود. البته به ندرت این روش باعث ایجاد این مشکل می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه به روزرسانی وردپرس در حالت به روزرسانی دستی وردپرس استفاده نمایید.

امیدواریم این آموزش نیز مورد پسند و توجه شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن قادر به رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس شده باشید. در صورت مواجهه با سؤال و یا مشکلی هنگام کار با این آموزش یا شناخت روش های دیگر برای رفع خطای داخلی سرور یا خطای ۵۰۰ وردپرس (HTTP 500 Internal Server) آن را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا مقاله را به روز رسانی نماییم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *