آموزش تصویری نصب وردپرس روی لوکال هاست

د در مقالات آموزشی قبل آموزش نصب وردپرس روی هاست را مورد بحث قرار داده بودیم. در این مطلب قصد داریم به یکی دیگر از مباحث پایه ای وردپرس یعنی نصب وردپرس روی لوکال هاست بپردازیم. همانطور که میدانید طراحان و وبمستر های حرفه ای، طرح های آزمایشی خود را روی یک سایت آزمایشی، که عملکردی مشابه با سایت اصلی را دارد، پیاده می کنند. این سایت آزمایشی روی یک سایت مجازی به نام لوکال هاست قرار دارد که در واقع بخشی از سیستم خود کاربر است.

نصب وردپرس روی لوکال هاست

به عنوان مثال یک طراح قالب به هیچ وجه نمیتواند زمانی که کاربران در حال مشاهده سایت هستند، قالب سایت را روی سایت اصلی طراحی کند. بنابراین سایتی مجازی را درون کامپیوتر خودش راه اندازی کرده و همه ی مراحل طراحی قالب را روی آن انجام میدهد. پس از این اتمام کار طراحی قالب، آن را روی سایت اصلی نصب می کند.

حال که با کاربرد لوکال هاست آشنا شدید، در ادامه ی این مقاله به نحوه ی  نصب وردپرس روی لوکال هاست می پردازیم.

قدم اول: نصب یک نرم افزار شبیه ساز هاست بر روی کامپیوتر

در اولین و مهم ترین مرحله نصب وردپرس روی لوکال هاست، باید یک نرم افزار شبیه ساز هاست (وب سرور) بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. این نرم افزار تمامی عملیاتی که درون یک هاست واقعی انجام می شود مانند، عملیاتی مثل ایجاد دیتابیس، کامپایل (ترجمه) زبان های سمت سرور مثل PHP و …را در کامپیوتر شما انجام میدهد.

برای انجام فرایند های نصب وردپرس روی لوکال هاست اغلب نصب نرم افزار XAMPP پیشنهاد می شود.زیرا این نرم افزار فوق العاده نسبت به نرم افزار های هم رده ی خود برتری هایی مانند امکانات بالا و متنوع و هم چنین سهولت در استفاده را شامل می شود. این نرم افزار را میتوانید به راحتی با یک جست و جوی ساده پیدا کرده و آن را دانلود کنید. سپس آن را نصب کنید. به منظور بهبود در فرایند نصب وردپرس روی لوکال هاست پیشنهاد میکنیم هنگام نصب، محل نصب نرم افزار را تغییر ندهید و بگذارید همان C:xampp باشد.

در ادامه بخوانید:
رفع خطای 404 پس از تغییر دادن پیوند یکتا

پس از اینکه XAMPP را نصب کردید آن را اجرا کنید. تصویری مانند زیر خواهید دید:

نصب وردپرس روی لوکال هاست

همانطور که در تصویر بالا اشاره شده، روی گزینه ی  Start جلوی قسمت های Apache و MySQL کلیک کنید. در این حالت پس زمینه Appache و MySQL همانند تصویر زیر به رنگ سبز در می آید.

نصب وردپرس روی لوکال هاست

قدم دوم: ایجاد دیتابیس در لوکال هاست

در قدم بعدی نصب وردپرس روی لوکال هاست برای این که اطلاعات وردپرس شما روی لوکال هاست ذخیره شود، لازم است یک دیتابیس در آن ایجاد کنید. پس مرورگر خود را باز کنید و به آدرس localhost/phpmyadmin بروید. پس از ورود به صفحه صفحه ای به شکل زیر را مشاهده خواهید کرد:

نصب وردپرس روی لوکال هاست

همانطور که در تصویر اشاره شده، باید روی تب Databases کلیک کنید.با این کار وارد صفحه ای می شوید که در آن باید دیتابیس خود را ایجاد کنید. در قسمت Create Databases یک نام برای دیتابیس خود انتخاب کنید. مهم نیست چه اسمی برای دیتابیس خود انتخاب می کنید، اما توجه کنید که این اسم را باید به خاطر بسپارید و یا برای خود یادداشت کنید. زیرا در مراحل بعدی نصب وردپرس روی لوکال هاست به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

پس از اینکه نام دیتابیس را نوشتید، روی دکمه Create کلیک کنید.

نصب وردپرس روی لوکال هاست

قدم سوم: نصب وردپرس روی لوکال هاست

در این مرحله به آخرین قدم از آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست می رسیم. در این مرحله باید وردپرس را دانلود کرده و روی لوکال هاست نصب کنید. برای دانلود وردپرس اینجا را کلیک کنید. با مراجعه به این لینک وارد سایت وردپرس فارسی خواهید شد. در این سایت یک دکمه آبی رنگ با متن دریافت نگارش … خواهید دید.( البته در جای نقطه چین نام نسخه ی وردپرس منتشر شده قرار دارد. اما به علت تغییر مداوم در نام آن و انتشار نسخه های جدید ترجیح دادیم این قسمت را نقطه چین بگذاریم). روی این دکمه آبی رنگ کلیک کنید. در صفحه بعد، نیز چنین دکمه ای قرار گرفته است. دوباره روی آن کلیک کنید تا وردپرس دانلود شود.

در ادامه بخوانید:
نحوه ساخت منو سفارشی در قالب وردپرس

بعد از اتمام دانلود، فایل فشرده را باز کنید و در مسیر C:xampphtdocs از حالت فشرده خارج کنید.

نصب وردپرس روی لوکال هاست

حال باید به مسیر C:xampphtdocswordpress بروید و در واقع وارد فولدر wordpress شوید. در این فولدر یک فایل با نام wp-config-sample.php می بینید. روی آن راست کلیک کرده و گزینه rename را انتخاب کنید. نامش را به wp-config.php تغییر دهید. برای این کار فقط لازم است که عبارت -sample را از آن حذف کنید.

در مسیر نصب وردپرس روی لوکال هاست، در برخی موارد ممکن است حالتی پیش بیاید که سیستم شما بعضی از عبارات را نمایش ندهد. در این موارد نام اولیه ی فایل به صورت  wp-config-sample  خواهد بود و عبارت php را  نمی بینید. در این حالت با حذف عبارت sample، اسم عبارت به wp-config تغییر پیدا خواهد کرد. توجه کنید که اگر اسم فایل مانند حالت اول نمایش داده شد عبارت php را نباید خودتان حذف کنید.

نصب وردپرس روی لوکال هاست

پس از این که نام فایل را تغییر دادید، روی آن راست کلیک کرده و روی گزینه Properties کلیک کنید. در پنجره باز شده روی دکمه Change کلیک کنید. سپس نرم افزار Notepad را انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید. در پنجره اصلی هم روی OK کلیک کنید. با انجام این کار، فایل با نرم افزار نوت پد باز می شود و میتوانید آن را به راحتی ویرایش کنید.

نصب وردپرس روی لوکال هاست

فایل wp-config را با نرم افزار نوت پد باز کنید. سپس بگردید و عبارت MySQL settings را درون آن پیدا کنید. با میانبر Ctrl+F میتوانید این عبارت را درون کد ها جستجو کنید. پس از اینکه آن را پیدا کردید، در زیر آن باید اطلاعات دیتابیس را وارد کنید. در ادامه مشخص کرده ایم که در هر قسمت چه اطلاعاتی را باید وارد کنید. عبارت سمت چپ را جایگزین عبارت سمت راست کنید:

در ادامه بخوانید:
افزونه عضویت ویژه در وردپرس

database_name_here ==> نام دیتابیس شما که در قدم اول ساخته بودید (برای من wordpress بود)

username_here ==> عبارت root را جایگزین کنید.

password_here ==> این عبارت را حذف کنید و جایش را خالی بگذارید.

تصویر زیر بهتر نحوه انجام این کار را نشان می دهد. پس از اجرای این دستورالعمل ها فایل را ذخیره کنید.

نصب وردپرس روی لوکال هاست

پس از اینکه فایل را ذخیره کردید، در مرورگر خود به آدرس localhost/wordpress بروید. با مراجعه به این آدرس صفحه راه اندازی وردپرس را خواهید دید. در این صفحه اطلاعات را طبق نیاز خود کامل کنید و وردپرس را نصب کنید.

نصب وردپرس روی لوکال هاست

جمع بندی

نصب وردپرس روی لوکال هاست برای طراحان و افرادی که می خواهند کار های آزمایشی مانند طراحی قالب و افزونه ها را روی سایت خود انجام دهند می تواند بسیار کاربردی و سودمند باشد. علاوه بر این یکی دیگر از مزیت های نصب وردپرس روی  لوکال هاست این است که می توانید مشکلات احتمالی سایت خود را با استفاده از آن تا حدودی بر طرف کنید. این آموزش نیز با هدف کمک به ارتقاء سایت شما به شما ارائه شده است.

از کارشناسان پرگاس انفورماتیک مشاوره تخصصی بگیرید

نرم افزار باشگاه مشتریان, طراحی سایت اختصاصی، نرم افزار مالی سپیدار

۵۶ ۲۸۴ ۲۸۴ (۰۲۱)